the_wall
the_wall (üye)
Ankara / Firma

Neyi Ne Kadar Paylaşıyoruz !!!

Merhabalar…

Sitede söz konusu olan bir sıkıntıdan söz etmek ve akabinde siz değerli özellikle bu sıkıntıları dile getiren değerli NF üyelerinden belki yorum belki de açıklama alma amacı ile bu forum başlığını açtım…

1- Fotoğraflara yorum yapılırken kullanıcı isimlerinin belirtilmesi fotoğrafın değerlendirilmesinde samimiyet kıyağı ile yorumlanıyor ve bu da yeni yani siteye yeni üye olmuş arkadaşların şevkini azaltıyor. Benim bu yazışmalardan özel msj olarak gönderilen telkinlerden anladığım bu…
2- Fotoğraflara yorum yazılırken eleştirisel ve fotoğraf sahibi kullanıcıya artı değer katacak ya da katabileceğini düşündüğünüz alt yapıda cümleler seçilmeli.
3- Kırılmadınız umarım, amman yanlış anlamayın, abi nasıl orada havalar, görüşelim bir ara, hal hatır, yav bu bizim kanki değimli v.s v.s gibi üsluplardan kaynaklanan sıkıntılar.

Ben bu sıkıntıları kısaca özetlemeye çalıştım ve naçizane yorumlamaya çalışacağım.

Paylaşmanın sınırlarının belirlenmesi kar amaçlı bir şirketin vizyonlarındandır net fotoğraf sitemizin değil. Sınırların oluşturulması bireysel ya da bireylerin hedeflediği toplumsal kazanımlar içindir. Sınırlar çizilmez, çizilmemeli. Sahiplenmemek özgürlüktür, paylaşmak ise bu bağlamda yürünmesi görüyorum ki artık koşulması gereken bir yol. Önemli olan üsluptur diye düşünmekteyim. Bir insana ismi ile hitap etmek nezakettir, inceliktir… Ayrıca kullanıcı profilinde herkesin ismi mevcut. Paylaşılmış bir şeyin paylaşılmaması gerekliliği düşündürücü. Gerçi burası çılgın bir Türkiye….

Samimiyet kıyağı hususunda söyleyeceğim pek bir şey yok. Bu bireysel bir problemdir siteye yansıtılmasının yorumu bireyin özgür iradesindedir, kullanıcıların değil. Kullanıcının karakterini ona uygun sitelerde değerlendirelim, burada sadece bahsi geçen fotoğraflar ve bize anlattıkları olsun.

Beğendiğiniz ve size başka duygular hissettiren bir karenin altına bu bağlamda yorum yapmanın ne sakıncası olabilir. Mükemmel, beni aldı götürdü v.s gibi yorumların da fotoğraf sahibinin komposizyon çalışmalarında vereceği hissiyatı değerlendirmesinde yardımı olacaktır. Beğenilmekte, beğendiğini belirtmekte bir yorumdur. Tabii ki teknik anlamda destek de olsun ama olmazsa olmazımız değil. Kullanıcının fotoğrafına yapılan eleştirisel yorumlara cevap vermesi de nezakettir. ( evet haklısınız, ama ben şu noktada buna dikkat ettim v.s ) Sitemizde bu hususta daha dikkatli olmalıyız. Dediğimiz gibi karakterlerin fotoğraflara yansıttığı önemlidir bana yada bize değil…

Kullanıcının beğenilerinde sınıflandırma yapması ( doğa, kuş, sb, soyut, manüpilasyon, dijital kurgu v.s ) , bir tercihtir, önyargı değil. Bu önyargı ile değerlendirilen kullanıcılar ( bu kullanıcı şunu sever, bunu sever v.s ) değerlendiren kullanıcının inisiyatifinde değildir. Örneğin; biri çıkar doğa fotoğrafı ya da makro sevmez diye sınıflandırmak yanlış, bu bir önyargıdır, tercihlere karşı içgüdüsel hiyerarşi arayışı.

Yapılan seviyeli ve elbette üslupta nezaket sınırları içerisinde bulunan yorumları kullanıcıların tercihlerini de ön planda tutarak değerlendirelim.
Bırakın herkes birbirini tanımaya çalışsın…

Yeni üyelerimizde…

Saygılarımla…

Ahmet YILMAZ. ( the_wall )

Tarih: 2 Ocak 2009, 11:55 - İp: 212.***.**9.16
the_wall
the_wall (üye)
Ankara / Firma

özellikle bu sıkıntıları dile getiren değerli NF üyelerinden belki yorum belki de açıklama alma amacı ile bu forum başlığını açtım…

İlgi,alaka ve yorumlarınıza teşekkür ederim...
Saygılarımla.

Ahmet YILMAZ...

#the_wall' tarafından 05.01.2009 09:57:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ocak 2009, 09:57 - İp: 85.***.**9.41
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

*Bazı topiklerde NG eğitim dergi CD'lerini paylaşmaya satmaya vb gibi uygulama yapmaya çalışanlar var..

-Korsancılık büyük bir suçtur,
-İzinsiz çoğaltılıp satılamaz,
-Bu gibi yaptırım yapanların üyelikleri askıya alınmalı,uyarılmalı ; site mantalitesi gereği es geçilmektedir,çünkü o zaman bu site de aracı olmaktadır..Oto kontrol şart..

*İlgili CD'ler zaten dört dergi ve dört CD'den oluşup NG İst Maslak merkezi aranarak orijinal olarak satın alınmaktadır..Ve fiatı hepsi 15 liradır .Kargo da ücretsiz..

Bilmem uyarmak gerekir, TCK Md:

Korsan ve paylaşım olarak almayın rağbet etmeyin,yasaktır suçtur..

Tarih: 16 Mart 2009, 14:14 - İp: 88.***.**3.185
seka
seka (üye)
Tekirdağ / Amatör

Sn. Ahmet Yılmaz ,
Fotoğrafa gönül veren bir "müptedi" olarak , eklemek istediğim bir husus var :
Burada çabamız ; iyif otoğraf çekmek , onları paylaşmak , böylece dünya görüşümüzü çağdaş sanat çizgisinde geliştirmek değil midir?
Ama bu güzel uğraşı içinde önemsemediğimiz bir şeyler yok mu?
Güzel Türkçe'mizden bahsediyorum ...
Açtığınız konu çok önemli . Her fotoğraf sever kendi meşrebince birşeyler yazıyor .
Türkçe'mize saygılı olarak yaparsak yorumlarımızı , sözcükleri özenle seçersek , yazım kurallarına uyarsak , Fotoğraf Sanatı ile ilgilenmemizin bir anlamı olur diye düşünüyorum ...

Sygılarımla .
Selahattin Kalaycı . (skalayci)

Tarih: 25 Mayıs 2009, 14:38 - İp: 81.***.**6.135
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Geçerken baktım bir..

Tarih: 25 Mayıs 2009, 20:58 - İp: 88.***.**3.212
adayasemini
adayasemini (üye)
Ankara / Meraklı

Gerçekten de "Türkçe" forumdaki bazı konular için özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta

Tarih: 26 Haziran 2009, 20:29 - İp: 78.***.**8.212
optimist35
optimist35 (üye)
İzmir / Amatör

merhaba...

ben bu sitede çok yeniyim teknik olarakta bilgim çok zayıf, fotograflara bakıp geçmiyorum ama o karenin içinde bir nefes arıyorum hayatımın merkezine yerleştirip o anda hiissettirdikleriyle yola devam ediyorum seviyorum o an da fotoğraftaki sevinci, üzüntüyü, acıyı, kederi... kim size hiç görmediğiniz adını bilmediğiniz birinin yanında yürüme hissini verebilir ya da kim çok güzel bir çiçeğin yapraklarına dokunma şansını verir ya da kim bir kuğunun kanatlarındaki güzelliğe tanıklık etmenize yardımcı olabilir ya da kim bir kurgunun bir manipülasyonun içinde gökyüzüne merdivenle çıkalabileceğini söyleyebilir...

ben ürkek biriyimdir ama fotograf cekerken bir hikaye yaratırım hepimizin yaptığı gibi fakat gecenlerde bir fotografa yapılan yorum beni ürküttü "ışık kötü, ne anlatılmak istiyor anlamadım..." üslup o kadar önemliki çünkü söyleyeceğiniz her söz karşınızdakinde iz bırakabiliyorsa bunu iyi niyetlerle yapmak çok önemli ve lütfen yapıcı eleştirilerde bulunalım çünkü karşınızdakinin hevesini kırmak ona yardım etmek olmuyo malesef...

burda çok az kişiyi tanıyorum ama çok fotoğraf biliyorum...

Saygılarımla...

Tarih: 7 Temmuz 2009, 10:32 - İp: 78.***.**9.62
yemenici17mart
yemenici17mart (üye)
Trabzon / Amatör

Yazdıklarınıza katılıyorum. Ben siteye daha yeni üye oldum ve hep şunu gördüm: Çok güzel, tebrikler, eline sağlık, yanlış analamayın... Kadraj şöyle olabilirdi, ters ışık ve kompozisyonu daha iyi ayarlasan, deniz çizgisi eğri çıkmış, ışık patlamamalı v.b. eleştiriler sunulsa daha da iyi olacak bizler için.

güzel bir noktaya değindiniz.

Tarih: 15 Temmuz 2009, 11:55 - İp: 78.***.**7.157
seka
seka (üye)
Tekirdağ / Amatör

Sayın Yılmaz .
Açtığınız konu güncelliğini koruyor ...
Öyle görünüyor ki korumaya da devam edecek ...
Kural olması gereken kavramlar ne yazık ki kimileri tarafından kaale alınmıyor ...
Bence bu lâf ve uslûp fukaralığından uzak durmanın yolu , "doğal seçim" limanına sığınmaktan geçer ...
Bu nasıl olacak ?...
Dikkatli , ya da vakti bol üyelerin görebildiği gibi bâzı "mahalleler" oluşmuş durumda ...O mahallelerde uslûp , fotoğraf dili , dünya görüşü birbirine karışmış durumda ...al takke ver külâh ...sen bana yorum yaz ... ben sana ...
Nasıl uzak dururuz bu kirlilikten ? ...
Doğal seçim belki uzun zaman alır ama , görünürde başka çâre yok ...Fotoğrafın mesajı önemli olmalı , sunumu , fotoğrafın önüne geçmeden fotoğrafa katkıda bulunmalı , temel öğretileri dışlayan fotoğraflar ilgi alanımız dişinda kalmalı ...

Saygılarımla .

Selahattin Kalaycı (skalayci)

Tarih: 17 Temmuz 2009, 11:48 - İp: 81.***.**6.135
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

Değerli bir büyüğüm fotoğraf çekmeye başladığım ilk günlerde bana bir öğüt verdi; diyelim ki çocuk genç ya da yaşlı çekiyorsunuz, önemli olan çektiğiniz kişinin güzelliği/yakışıklılığı değil güzel çekmektir.. Fotoğraftaki insanın ne kadar güzel görünmesi değil, sizin onu ne kadar doğru ve güzel yansıtmanızdır başarı.. Başarı hatam söylendiğinde itiraz etmek ya da kabullenmekten de geçmez, eleştirilen konuyu araştırıp öğrenmek, kendi görüşünü oluşturmaktan geçer; çünkü öğrenirsiniz.. Bu bağlamda benim dostum söyleyendir zaten.. Hatır soran değil, ayıp olur diye çekinen değil..

Ben buna inanarak, fotoğraf eleştirirken öğrendiğim tüm bilgiyi kullandığım yazılar yazdım aylarca; kah eleştirdim, kah cesaret edip cevabını verenle tartıştım, kah sorular sordum.. Ve gördüm ki çok yanlızım.. Öğrendikçe , öğrendiklerimi savundukça, inandıklarımı yazdıkça çevrem küçüldü sanki.. NEDEN? Neden fotoğrafın teknik yönü ya da yansıtmak istediği konu-düşünce hakkında konuşulması bu kadar zor? Zaman zaman üst bandı açıyorum, fotoğrafın altı hoşbeş dolu.. Hiç konu açmadım ama forumda çok yazdım, bana içinden aptal kadın diyen de çoktur biliyorum dedim; sadece kötü bulduğumuz bir fotoğrafı eleştirmek için yazmamalıyız, iyisini de her yönden irdelemeliyiz ki öğretici olsun dedim.. Dedim de acaba kaç kişi benimle aynı fikirde? Şimdilerde, fotoğrafa verdiği değer ve sevgisi sadece çektiklerinden değil yazdıklarından da okunabilen Sn Yılmaz sitedeki tüm fotoğraflarını silmişken bu konuda iyice yalnız kaldık..

Tarih: 17 Temmuz 2009, 13:47 - İp: 80.***.**3.187
sultann
sultann (üye)
İstanbul / Amatör

bende baktım galerisine bütün fotoğraflarını silmiş Ahmet bey.

Neden sildi acaba.

Tarih: 17 Temmuz 2009, 13:53 - İp: 81.***.**4.89