mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Kadın Hakları

Senenin sadece bir günü, sanki mecburiyetmiş gibi söyleriz bu sözü.....

Herkesi, kadın haklarını senenin her gününde, aklımıza kazımaya çağırıyorum....

Hepimizin annesi, çoğunluğumuzun kızkardeşi, eşi vardır.... Daha duyarlı olalım

Saygılarımla......

Tarih: 24 Ocak 2006, 12:13 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Eziyet, şiddet ve hak yemelerin çok olduğu alanlarda, hep bir gün ile anıla gelmiştir.Doğruluğu ve yalnışlığı tartışılabilse bile, Aslında tüm insanlığın inim inim inletildiği bir dünya da yaşıyoruz.Çoluğu , çocuğu, kadını ve erkeği ile. Güçsüz olanın en kolay ezildiği dünyamızda,
kadın ve çocukların erkeklere nazaran daha çok ezildiğini görmemek mümkün değil. KAdın hakları günü buna yardımcı olabiliyorsa ,en azından bazılarının beynine bir çivi çakabiliyorsa ne mutlu .. Herkes, aynı anda her şeyleri kurtaramaz ve düzeltemez. Zaten de yeterinden çok kalabalıktır insan kızı /oğlu dünya üzerinde . Bir tarafından da kadınların tutmasının bence bir mahsur yok.
Hemcinslerin dahi özgürce biliktellik yaşamk çin ayaklandığı bir dünyada yaşıyoruz.Hoşgörü en sonunda kazanacaktır .Hödüklerin tüm ayakta kalma çabalarına rağmen .Gün gelir , ardında saklanacak tek bir tuğlanın kalmayacağı o özgür günlerin beklentisi ile..

Bir erkek ancak kadın yanında erkektir , yoksa sadece bir insan.Kadın için de tam tersi.

sevgiler

#thalassa' tarafyndan 27.01.2006 13:14:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2006, 07:21 - İp: 81.***.**6.240
mete007
mete007 (üye)

Konuya gösterilen hassasiyet ve eklenen ayrıntılar için herkese tekrar teşekkür etmek istiyorum...

Bir başka konu altında gösterdikleri hassasiyet için n.baba, dadanagast ve dogaci24(serkan) arkadaşlarımıza (ayrıca) teşekkür etmek isterim...

sadece konuyu açıp bıraktığım için beni mazur görün, kış şartları nedeniyle işyerime geç gelip erken kapatmak zorundayım....

Yazılarıyla katılmasalarda biliyorumki birçok bayan, yazılan her sözü takdir ediyor..

Tekrar saygılar

Tarih: 27 Ocak 2006, 10:15 - İp: 85.***.**6.73
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Burkay Bey,
Ben sadece sizin savunduğunuz noktalarla ilgili ufak ayrımlarımı dile getirdim. Yoksa size cevap vermeye çalışmak değildi niyetim. (Tabi beni kastediyorsanız)
Bunun dışında temelde aynı şeyi savunuyoruz ve bunların konuşulması son derece hoş. Ben tekrar kendi adıma fikirlerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyor ve hala Alev Hanım dışında diğer hanımların da burada söyleyecek birşeyleri olması gerektiği fikrimde ısrar ediyorum.
Bu arada söylediklerimden sizi kıracak bir mana çıkardıysanız kusura bakmayın Burkay Bey. Hala aslında aynı şeyi savunduğumuzun(hemen hemen) farkındayım. Sevgiler...

Tarih: 27 Ocak 2006, 11:49 - İp: 81.***.**8.239
mete007
mete007 (üye)

Hani sürtüşmek maksadıyla değil ama düzeltmek isterim...

18 mart günü bir yürüyüş düzenleniyorsa, dünya kadınlar günü için değil, çanakkalede verdiğimiz şehitleri anma maksadıyla düzenlenmelidir....

Dünya kadınlar günü 8 Mart dır.... (bizlerin nazarında senenin 365 günüdür tabiki..

Düzeltirim....

Tarih: 27 Ocak 2006, 16:40 - İp: 85.***.**1.142
banvit82
banvit82 (üye)
Aydın / Amatör

Değerli arkadaşlarım.Hepinizin annelerini böyle güzide evlatlar yetiştirdikleri için (Böyle güzel düşünüp te yazmaya vakti olmayanlar da dahil)canı yürekten kutlarım.Ebediyete intikal edenlerde nur içinde yatsınlar.Bende sizlerle bir anne ve evlat olarak gurur duydum.Sağolun var olun.Sevgi ve saygılarımla.

Tarih: 27 Ocak 2006, 17:01 - İp: 85.***.**3.9
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

bence
kadın hakları diye bişey olmamalı nedeni ise erkek hakları neden yoksa o sebepten dolayı
kadınlar ön planda olmamalı daha gizli kalmalı çünkü kadınlar bizim için değerlidir eğer biz değerli bi eşyamızı kasalarda bankalarda saklıyosak kadından değerli ne var diye sormak isterim
bilmem yanlış mı düşünüyorum

Tarih: 28 Ocak 2006, 16:35 - İp: 85.***.**6.60
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Harikasın portigo

Tarih: 28 Ocak 2006, 16:37 - İp: 85.***.**7.196
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

teşekkür ederim

Tarih: 28 Ocak 2006, 16:40 - İp: 85.***.**6.60
mete007
mete007 (üye)

Valla Portigo... İyi niyetin ortada.... Fakat Kadınları gereksiz yere koruma davranışlarımız , onların güven duygularına zarar veriyor diye düşünüyorum... Çok derinlemesine yazamayışımı bağışlayın.... Yaşanan örneklerin burada anlatılması zaten uygun değildir.... Ben, onların kendilerini her zaman, her konuda güçlü hissetmelerini isterim...

Tarih: 29 Ocak 2006, 14:04 - İp: 85.***.**6.136
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Şiddete maruz kalma konusunda sn. lacimert'e katılıyorum. Böyle bir kadın hakkı olamaz. Bu cinsiyetten bağımsız bir bir suçtur ve her ülke, kanunlarında şiddet uygulayana karşı bir ceza öngörmüştür zaten. Erkeklerden farklı olarak doğum ve emzirme konularında bir takım haklardan söz ediliyorsa bunlar da iş kanununda vardır ve çalışan kadınlara bu dönemlerde izin hakları tanınmıştır. Galiba kadınlar "Hep biz mi doğuracağız biraz da erkekler doğursun" derdindeler aslında. Eh bu hakkı da insanoğlu veremiyor maalesef. En azından bugüne kadar modern tıp bir çözüm bulamadı. "Bütün gün evde çocuk bakıyoruz, çamaşır, ütü, bulaşık, temizlik canımız çıkıyor, bir de akşam bir kaşık surat görüyoruz. İnsan bir güleryüz gösterir, iki iltifat eder, bir çiçek alır" gibi bir haktan söz ediliyorsa bunlar da her ailenin kendi içinde çözüm bulması gereken münferit hadiselerdir. Yani bunun için kadınların sokaklara dökülüp kocalarına karşı toplu bir ayaklanma hareketi başlattıklarını ve Birleşmiş Milletler insan hakları sözleşmesine "Ev işlerini kadınla erkek beraber yapacaktır" gibi bir madde ekletmeye çalıştıklarını düşünmek istemiyorum.
Şimdi ben bunların haricinde kadın hakları deyince ne anlamam gerektiğini bir türlü çözemedim. Ne konuyu açan Mete007, ne de cevap yazan arkadaşlar da kadın haklarının neler olduğundan bahsetmemiş. Birisi söyleyebilir mi arkadaşlar KADIN HAKLARI NELERDİR?

Tarih: 31 Ocak 2006, 11:56 - İp: 213.***.**5.242