lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Fotoğraflarla Sessiz Yokoluş

Arkadaşlar Sinopun Durağan ilçesinde bir zamanlar

şeklinde olan yaklaşık 200-300 dönümlük 10 metre derinliğindeki ikiz göletler küresel ısınma, kuraklık, kontrolsüzce yapılan sulama ve diğer sebepler nedeniyle tamamiyle kurudu..Suyu tamamen çekilen göletlerin dibinde ise yüzbinlerce ölü balık kaldı...

Henüz hayatta kalan balıklar dün aşağıdaki fotolarda da gördüğünüğz gibi 5 metre çapındaki küçücük su birikintisinde can çekişilerken, oksijen almak için su üstüne çıkmaya çalışırlarken bu sabah bu gayretkeş çabaların da bittiğine şahit oldum..

Yaz nedeniyle çürüyen balıklar nedeniyle Durağanı ağır bir koku kapladı.

.Bu katliamın bir sorumlusu olmalı..Ama ortalıkta hiç kimsecikller görülmüyor..İçimin kan ağladığı bu manzara karşısında utkum tutuldu.Şu an hiç bir şey düşünecek halde değilim.

.Ajanslara bilgi geçtim ama oralardan da bir ses çıkmadı.yapacak bir şeyler aradım ama bulamadım.En son bu üzüntümü sizlerle paylaşmak istedim..

Peki bu aşamya nasıl gelindi.Bu göletlerin kuruması sadece kuaraklığın sonucu mu..Elbette hayır..

Hakkın dediği olur elbette amenna ve saddekna..Ancak olan olduktan sonra elbette yapacak pek bir şey gelmiyor..Bu isyanım tedbir alınması gereken zamnada tadbir almak dışında her şeyi yapanlaradır..

Bir katili neden cezalandırız.Oysa ölen adamı dünya ayağa kalsa geri getiremez.Bu da öyle bir şey..

Buraları bildiğim için söylüyorum..Durağanın içinden gökırmak gibi bir ırmak geçmektedir..Ve suyu azalmış olsa da halen daha kurumadı.Ve zamanında kaymakamımızın bir önerisi oldu.Gökırmaktan bu göletlere su takviyesi şeklinde..Bu belki maddi olarak biraz külfetliydi ama yapılabir bir şeydi.Yapılmadı.

İkinci olarak göletlerin su takviye bacaları var..Su belli bir seviye altına düşünce bu bacalrdan su takviyesi yapmam mümkün değil.Ancak vatandaş pirinçleri için bu bacaların altların delerek suyun taömamen boşalmasını sağladılar..

Sonra yazın büyük bir yangın çıktı ancak 80 km ötedeki karadenizden su taşınacağına bu göletler kullanıldı.

Yani vs vs..Bunları başta söylemedim ama bunlar bu göletlerin sonunu hazırladı..Beni en çok üzen de bu..

Birde durağan sitemizde yazdığım yazının da linkini vereyim.İsteyen oradan da takip edebilir.

http://www.duragan57.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1034&Itemid=33

İşte bu korkunç sonun fotoğrafları

#lazut' tarafından 08.09.2007 20:05:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2007, 16:46 - İp: 88.***.**5.88
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

bu topiği atlas drergisine de gönderdim ve sanırım ilgilerini çekti..inşallah diyorum ve sizlerden de yardımlarınızı esirgememnizi istiyorum

Tarih: 10 Eylül 2007, 18:29 - İp: 88.***.**8.167
magma
magma (üye)
İzmir / Amatör

selamlar...bunları..bu manzarayı görüpte vicdanı sızlamayan var mı acaba...çok üzüldüm..içim parçalandı....ama bu sözcüklerden ziyade ne yaptığımız önemli....herkes lütfen dikkat etsin....

Tarih: 10 Eylül 2007, 20:07 - İp: 88.***.**6.18
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevggili magma duyarlılığın için çok teşekkür ederim..

Tarih: 10 Eylül 2007, 20:32 - İp: 88.***.**8.167
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Konu ile ilgili olrarak ikiz Göletlerin kullanım hakkı ve işletmesini yapan Durağan ve Çevre Köyleri Sulama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali YİĞİT göletin kuruması ve yaşanan balık ölümleriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.İşte açıklama..

"Göletlerimiz tarafımızdan boşaltılmıştır. Göletler tarımsal sulama amacıyla yapılmıştır. Ancak geçen yıllar içerisinde gölet tabanında aşırı alüvyon birikmesi olmuş ve göletin su tutma kapasitesi biriken çamurdan dolayı çok düşmüştür. DSİ yetkililerine durumu anlattık ve göletin dibinde biriken alüvyonların kaldırılmasını istedik. DSİ bu projemizi yapabileceklerini ancak bunun için göletin tamamen kuruması gerektiği belirtmişlerdir. Bizde buna dayanarak göletin suyunu tahliye ettik. Göletten kaldırılacak alüvyonlar tarlalara serilecektir ve gübre olarak toprağın kalitesini yükseltecektir. Gölete balıkların konulmasını zaten biz sağlamıştık. Gölet temizlenip su tutulmaya başladıktan sonra yine balıklandırma yapacağız."dedi.

Tarih: 10 Eylül 2007, 22:12 - İp: 88.***.**8.167
portrait
portrait (üye)
İstanbul / Meraklı

Yani ölen balıkların hiç bi önemi yok muymuş? inanamıyorum yaa yazıklar olsun... suyu kuruttunuz anladık da... neyse bi konuşmaya başlarsam ben şimdi

Tarih: 11 Eylül 2007, 13:12 - İp: 81.***.**5.133
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

kooperatif başkanıaçıklamasında kendi çapında haklı
ancak yapılan katliama bakacak olursak gerçetekn büyük bir doğa katliamı yapılmış.
kutluyorum sefer hocam böylesi derin bir konuyu kamuoyuna açtığın için
inşallah yapılan çalışmalar meyvesini verir de bir an önce o göletler eski güzelliğine kavuşur

Tarih: 11 Eylül 2007, 13:25 - İp: 81.***.**7.150
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Bu müdürümüzeweb sitemizde verdiğim cevabı da aynen aşağıya alıyorum..

"Göletler ile ilgili yapılan açıklamaya ağlasam mı gülsem mi bilemiyorum..Ama sadece şunu söyleyeceğim o balıkların can çekişerek ölmeleri hiç mi vicdanınızı sızlatmadı.. Zaten oraya o balıkları biz atmıştık diyor..Oraya balık atmanız onları bu şekilde öldürme hakkını vermez size..Siz haşa ALLAH mısınız?
Bir de ülke zaten kuraklıktan can çekişirken göletleri boşlatmnın sırası mıydı? Ve bu göletler daha ne zaman dolacak?..Bu konuda fikriniz var mı?
Sadece yazık diyorum.."

Sevgili arkadaşlar bu arada Atlas derghisinin web sayfası sorumlusu TULAY ZIHLI dan aldığım maile göre bu konu Atlas dergisinin web sayfasında Doğa Bölümünde yer almış..

Tarih: 11 Eylül 2007, 17:10 - İp: 88.***.**4.141
portrait
portrait (üye)
İstanbul / Meraklı

Cevap çok yerinde. tebrik ederim
ne diyim iyi ki varsınız. iyiki sizin gibi insanlar hala var...

Tarih: 11 Eylül 2007, 17:41 - İp: 81.***.**5.133
hamuda
hamuda (üye)
Rize / Amatör

ben konuyu şimdi gördüm.çok sıkıldım tabı, son zamanlarda böyle katliyamlar, utançlar verici insanlık ayıpları su yüzüne çıkmaya başladı.
sorun yanı bize göre sorun (kımıne göre olağan, afet vs)
uzun yılların birikimi ortaya çıkan çevre kanseri.
BİZ BU GÜNLERİ GÖRMEMEK İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK.
BAŞARMAK İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK.
DENGENİN YAVAŞCA BOZULDUĞUNU GÖRDÜKÇE
İÇTEN İÇE YANDIK.
EYVAHLAR SAVURDUK.
YAPMATIN, ETMEYİN DEDİK.
DİNLEMEDİLER.
BİŞEY OLMAZ DÜNYA BÜYÜK DEDİLER.
BİŞEY OLMAZ ALLAH BÜYÜK DEDİLER.
İNANANLARI İNANDIRAMADIK.
BÜTÜN UĞRAŞLARIMIZ BOŞA MI GİTTİ BİLMİYORUM.
Eğer şu fotoğrafları görüpte çevre katliamının farkına varacak biri varsa ben nuraydın değilim.
biz sadece eyvah deriz, gitti balıklar deriz, eve gidinceye kadar unuturuz herşeyi.
Bana göre çevre bilincinin,tabiat sevgisinin,yaşama sevincinin, okullarımızda ciddi bir şekilde çocuklarımıza öğretilmesi ve kazandırılması acilen gerekiyor. öğretmenlerimizin bu konuyla insanlık görevi olarak ilgilenmeleri gerekiyor.
ARTIK HEPİMİZ BİRŞEYLER YAPMAK ZORUNDAYIZ.
ÖNCE UYUYANLARI UYANDIRMALIYIZ...

Tarih: 11 Eylül 2007, 21:34 - İp: 85.***.**9.77
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

SEvgili hamuda söyledikleriine katılmamak mümkün değil..Ben de bir öğretmen olarak mümkün olduğunca çocuklarıma bu bilinci aşılamk için gayret gösteriyorum.Göstermeye de devam edeceğim..

Tarih: 11 Eylül 2007, 22:30 - İp: 88.***.**3.142