lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Fotoğraflarla Sessiz Yokoluş

Arkadaşlar Sinopun Durağan ilçesinde bir zamanlar

şeklinde olan yaklaşık 200-300 dönümlük 10 metre derinliğindeki ikiz göletler küresel ısınma, kuraklık, kontrolsüzce yapılan sulama ve diğer sebepler nedeniyle tamamiyle kurudu..Suyu tamamen çekilen göletlerin dibinde ise yüzbinlerce ölü balık kaldı...

Henüz hayatta kalan balıklar dün aşağıdaki fotolarda da gördüğünüğz gibi 5 metre çapındaki küçücük su birikintisinde can çekişilerken, oksijen almak için su üstüne çıkmaya çalışırlarken bu sabah bu gayretkeş çabaların da bittiğine şahit oldum..

Yaz nedeniyle çürüyen balıklar nedeniyle Durağanı ağır bir koku kapladı.

.Bu katliamın bir sorumlusu olmalı..Ama ortalıkta hiç kimsecikller görülmüyor..İçimin kan ağladığı bu manzara karşısında utkum tutuldu.Şu an hiç bir şey düşünecek halde değilim.

.Ajanslara bilgi geçtim ama oralardan da bir ses çıkmadı.yapacak bir şeyler aradım ama bulamadım.En son bu üzüntümü sizlerle paylaşmak istedim..

Peki bu aşamya nasıl gelindi.Bu göletlerin kuruması sadece kuaraklığın sonucu mu..Elbette hayır..

Hakkın dediği olur elbette amenna ve saddekna..Ancak olan olduktan sonra elbette yapacak pek bir şey gelmiyor..Bu isyanım tedbir alınması gereken zamnada tadbir almak dışında her şeyi yapanlaradır..

Bir katili neden cezalandırız.Oysa ölen adamı dünya ayağa kalsa geri getiremez.Bu da öyle bir şey..

Buraları bildiğim için söylüyorum..Durağanın içinden gökırmak gibi bir ırmak geçmektedir..Ve suyu azalmış olsa da halen daha kurumadı.Ve zamanında kaymakamımızın bir önerisi oldu.Gökırmaktan bu göletlere su takviyesi şeklinde..Bu belki maddi olarak biraz külfetliydi ama yapılabir bir şeydi.Yapılmadı.

İkinci olarak göletlerin su takviye bacaları var..Su belli bir seviye altına düşünce bu bacalrdan su takviyesi yapmam mümkün değil.Ancak vatandaş pirinçleri için bu bacaların altların delerek suyun taömamen boşalmasını sağladılar..

Sonra yazın büyük bir yangın çıktı ancak 80 km ötedeki karadenizden su taşınacağına bu göletler kullanıldı.

Yani vs vs..Bunları başta söylemedim ama bunlar bu göletlerin sonunu hazırladı..Beni en çok üzen de bu..

Birde durağan sitemizde yazdığım yazının da linkini vereyim.İsteyen oradan da takip edebilir.

http://www.duragan57.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1034&Itemid=33

İşte bu korkunç sonun fotoğrafları

#lazut' tarafından 08.09.2007 20:05:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2007, 16:46 - İp: 88.***.**5.88
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili tali gerçekten çok ilginç bilgiler bunlar..İlginç ve bir o kadar da düşündürücü

Tarih: 8 Eylül 2007, 22:30 - İp: 88.***.**5.88
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Sevgili Pazarbey sana maalesef katılamıyorum.
Allahın verdiği ayrı , kulun yaptığı ayrı.
Kaymakamın önerisini o Durağanlılar bir araya gelip el ele verip yapamazlarmıydı? Yaparlardı ama yapmadılar neden? Ceplerinden para çıkacak çünkü.Devlet gelsin yapsın.

Peki sorarım o sigorta niyetine konulmuş boruları delen pirincini sulayan kim? Yöre halkııııı.
Öyleyse biz sadece ölen balıklara ve bozulan dengeye üzülelim.
Yöre halkıda seneye pirinçlerini artık şaşal suyla sulasınlar ellerini ceplerine atmış olurlar hem değil mi?

Zaten dünya üzerinde yaşayan en aptal varlık da yeri geldiğinde insandır. İnsandan başka hiçbir canlı oturduğu dalı kesmez. Dal kesilip kıç yere vurunca başa gelen akılda fayda etmez.

Tarih: 8 Eylül 2007, 22:41 - İp: 88.***.**2.244
tali
tali (üye)
İstanbul / Amatör

kyoto anlaşmasından haberiniz vardr herlade ve anlaşmayı imza atmayan iki ülke amerika ve türkiye.
tanıştırayım:
amerika:dünya nüfusunun %4üne sahip iken dünyayı kirletmede %25 ile 1. sırada olan ülke
türkiye:dünyayı kirletmede en hızlı olan ülkeler arasında 1. sırada olan ülke
kyotoyu imazalarmıyız?belki evet ama önce dünyayı amerika kadar kirletmeyi bekliyoruz

Tarih: 8 Eylül 2007, 23:09 - İp: 85.***.**2.80
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

trajedi.
gölün kuruyup manzaraın eksik kalmasından ibaret değil sorun. o göldeki yaşam zinciri de sona erdi.
o gölden beslenen kuşlar da gitti.

mühtiş bir yaşam döngüsü mahfoldu.

hep söylerim bu toprakları hak etmiyoruz, kan dökmek yetmiyor. sahip çıkmak gerek, güzelleştirmek gerek.

kürsel ısınmaya filan bahane bulmasın kimse, o bir yere kadar. asıl sorun bizim insanımız.
bakın timurlenk ankara savaşında filleri osmanlı ordusundan saklamak için kızılcahamadaki ormanları kullanmış. şimdi nerede o ormanlar?
evliya çelebi seyehatmnamesinde yazar, istanbuldan yola çıkan bir sincap hiç inmeden diyarbakır a kadar ağaçtan ağaca atlar der. nerede o ormanlar?

otel yapmak için orman yakar, villa yapmak için tarihi eser statüsündeki binayı yakar, yerleşime yasaklanması gereken ülkeyi besleyen ovlara toki konut yapar, balıkçılığı yaygınlaştırmak için bir göle satan atar o sazan göldeki tüm balıkların neslini tüketir, 10 000 km uçup ülkemiz kışı geçirmeye gelen yabani kuşları öldürür....

sefer hoca, duyarlılığın iin kutlarım , atlas dergisine konu olacak kadar güzel fotoğraflar.

Tarih: 9 Eylül 2007, 01:29 - İp: 88.***.**2.214
alyen.
alyen. (üye)
İstanbul / Meraklı

yüreğim acıdı bu fotoğraflara bakarken

ibreti alem için

insanoğlunun da yaşayacağı benzer son belki dahada beteri...

Tarih: 9 Eylül 2007, 02:06 - İp: 85.***.**7.200
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sakın çıkma patika yollara
O dağlara kırlara o karlı ovaya
Yenik düşüyor herşey zamana
Biz büyüdük ve kirlendi dünya

Telli telli telli şu telli turna
Ne kalmış buralı göklerden başka
Ne kalır yarına bizden sonraya
Herşey binip gitmiş uçurtmalara..

Çok seneler evvel bu şarkı dillerde idi.
İşte kanıtları Sevgili Sefer bey'in fotoğraflarında..
Allah sonumuzu hayır etsin.

Tarih: 9 Eylül 2007, 02:44 - İp: 88.***.**8.236
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili arkadaşlar duyarlılığınız için çok teşekkür ederim..Hepinizin her kelimesi o kadar doğru ki..Ancak şu aşamada artık yapacak bir şey kalmadı..Her şey bitti..Daha geçen yıl kıyısında piknik yaptığımız, balık nesli tükenir diye olta ile bile balık avlamamıza izin verilmeyen o gölde artık kupkuru bir tabiat var.

Lütfen bu topiği ibreti alem için ulaşabildiğimiz her yere ulaştıralım..Eğer sizler nezdinde azcık ta olsa bir değerim varsa bunu yapalım..

Tarih: 9 Eylül 2007, 11:02 - İp: 88.***.**4.51
portrait
portrait (üye)
İstanbul / Meraklı

Bazen bazı şeyler için söylenecek o kadar şey varken hiçbir şey söyleyememek ne kadar acı... Şu an hiç bir şey söyleyemiyorum. Ancak bizimle bunu paylaştığınız için çok teşekkür ederim... Bu fotoğrafları olabildiğince çok arkadaşıma iletmeye çalışacağım. Küresel ısınmayı durdurmak için Amerika acaba ne zaman Kyoto anlaşmasını imzalayacak?? Benim bildiğim dünyada sadece 2 ülke kaldı bu anlaşmayı imzalamayan... Yazık..

Tarih: 9 Eylül 2007, 11:16 - İp: 88.***.**6.32
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgişli portrait merhaba..Duyarlılığın için teşekkür edeiyorum..Çabalarınız için de minnetarım..

Tarih: 9 Eylül 2007, 13:06 - İp: 88.***.**1.191
portrait
portrait (üye)
İstanbul / Meraklı

Arkadaşlar bu topiği unutmayalım. herkes arkadaşlarına yollasın. en azından belki çevre kuruluşlarına maddi yardım falan yapılır

Tarih: 10 Eylül 2007, 17:42 - İp: 81.***.**5.133