lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Fotoğraflarla Sessiz Yokoluş

Arkadaşlar Sinopun Durağan ilçesinde bir zamanlar

şeklinde olan yaklaşık 200-300 dönümlük 10 metre derinliğindeki ikiz göletler küresel ısınma, kuraklık, kontrolsüzce yapılan sulama ve diğer sebepler nedeniyle tamamiyle kurudu..Suyu tamamen çekilen göletlerin dibinde ise yüzbinlerce ölü balık kaldı...

Henüz hayatta kalan balıklar dün aşağıdaki fotolarda da gördüğünüğz gibi 5 metre çapındaki küçücük su birikintisinde can çekişilerken, oksijen almak için su üstüne çıkmaya çalışırlarken bu sabah bu gayretkeş çabaların da bittiğine şahit oldum..

Yaz nedeniyle çürüyen balıklar nedeniyle Durağanı ağır bir koku kapladı.

.Bu katliamın bir sorumlusu olmalı..Ama ortalıkta hiç kimsecikller görülmüyor..İçimin kan ağladığı bu manzara karşısında utkum tutuldu.Şu an hiç bir şey düşünecek halde değilim.

.Ajanslara bilgi geçtim ama oralardan da bir ses çıkmadı.yapacak bir şeyler aradım ama bulamadım.En son bu üzüntümü sizlerle paylaşmak istedim..

Peki bu aşamya nasıl gelindi.Bu göletlerin kuruması sadece kuaraklığın sonucu mu..Elbette hayır..

Hakkın dediği olur elbette amenna ve saddekna..Ancak olan olduktan sonra elbette yapacak pek bir şey gelmiyor..Bu isyanım tedbir alınması gereken zamnada tadbir almak dışında her şeyi yapanlaradır..

Bir katili neden cezalandırız.Oysa ölen adamı dünya ayağa kalsa geri getiremez.Bu da öyle bir şey..

Buraları bildiğim için söylüyorum..Durağanın içinden gökırmak gibi bir ırmak geçmektedir..Ve suyu azalmış olsa da halen daha kurumadı.Ve zamanında kaymakamımızın bir önerisi oldu.Gökırmaktan bu göletlere su takviyesi şeklinde..Bu belki maddi olarak biraz külfetliydi ama yapılabir bir şeydi.Yapılmadı.

İkinci olarak göletlerin su takviye bacaları var..Su belli bir seviye altına düşünce bu bacalrdan su takviyesi yapmam mümkün değil.Ancak vatandaş pirinçleri için bu bacaların altların delerek suyun taömamen boşalmasını sağladılar..

Sonra yazın büyük bir yangın çıktı ancak 80 km ötedeki karadenizden su taşınacağına bu göletler kullanıldı.

Yani vs vs..Bunları başta söylemedim ama bunlar bu göletlerin sonunu hazırladı..Beni en çok üzen de bu..

Birde durağan sitemizde yazdığım yazının da linkini vereyim.İsteyen oradan da takip edebilir.

http://www.duragan57.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1034&Itemid=33

İşte bu korkunç sonun fotoğrafları

#lazut' tarafından 08.09.2007 20:05:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2007, 16:46 - İp: 88.***.**5.88
hamuda
hamuda (üye)
Rize / Amatör

çevre konusunda en büyük yatırımı eğitime vermeliyiz.
biz çocuklarımıza çevreyi sevdirirsek gelecek nesiller cevre bilinciyle yetişir.
ANNELER,BABALAR VE SEVGİLİ ÖĞRETMENLERİMİZ İNSANLIK ADINA ÇOCUKLARINIZA TABİAT SEVGİSİNİ, BİLİNCİNİ AŞILAYIN.

Tarih: 12 Eylül 2007, 00:15 - İp: 85.***.**9.77