lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Fotoğraflarla Sessiz Yokoluş

Arkadaşlar Sinopun Durağan ilçesinde bir zamanlar

şeklinde olan yaklaşık 200-300 dönümlük 10 metre derinliğindeki ikiz göletler küresel ısınma, kuraklık, kontrolsüzce yapılan sulama ve diğer sebepler nedeniyle tamamiyle kurudu..Suyu tamamen çekilen göletlerin dibinde ise yüzbinlerce ölü balık kaldı...

Henüz hayatta kalan balıklar dün aşağıdaki fotolarda da gördüğünüğz gibi 5 metre çapındaki küçücük su birikintisinde can çekişilerken, oksijen almak için su üstüne çıkmaya çalışırlarken bu sabah bu gayretkeş çabaların da bittiğine şahit oldum..

Yaz nedeniyle çürüyen balıklar nedeniyle Durağanı ağır bir koku kapladı.

.Bu katliamın bir sorumlusu olmalı..Ama ortalıkta hiç kimsecikller görülmüyor..İçimin kan ağladığı bu manzara karşısında utkum tutuldu.Şu an hiç bir şey düşünecek halde değilim.

.Ajanslara bilgi geçtim ama oralardan da bir ses çıkmadı.yapacak bir şeyler aradım ama bulamadım.En son bu üzüntümü sizlerle paylaşmak istedim..

Peki bu aşamya nasıl gelindi.Bu göletlerin kuruması sadece kuaraklığın sonucu mu..Elbette hayır..

Hakkın dediği olur elbette amenna ve saddekna..Ancak olan olduktan sonra elbette yapacak pek bir şey gelmiyor..Bu isyanım tedbir alınması gereken zamnada tadbir almak dışında her şeyi yapanlaradır..

Bir katili neden cezalandırız.Oysa ölen adamı dünya ayağa kalsa geri getiremez.Bu da öyle bir şey..

Buraları bildiğim için söylüyorum..Durağanın içinden gökırmak gibi bir ırmak geçmektedir..Ve suyu azalmış olsa da halen daha kurumadı.Ve zamanında kaymakamımızın bir önerisi oldu.Gökırmaktan bu göletlere su takviyesi şeklinde..Bu belki maddi olarak biraz külfetliydi ama yapılabir bir şeydi.Yapılmadı.

İkinci olarak göletlerin su takviye bacaları var..Su belli bir seviye altına düşünce bu bacalrdan su takviyesi yapmam mümkün değil.Ancak vatandaş pirinçleri için bu bacaların altların delerek suyun taömamen boşalmasını sağladılar..

Sonra yazın büyük bir yangın çıktı ancak 80 km ötedeki karadenizden su taşınacağına bu göletler kullanıldı.

Yani vs vs..Bunları başta söylemedim ama bunlar bu göletlerin sonunu hazırladı..Beni en çok üzen de bu..

Birde durağan sitemizde yazdığım yazının da linkini vereyim.İsteyen oradan da takip edebilir.

http://www.duragan57.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1034&Itemid=33

İşte bu korkunç sonun fotoğrafları

#lazut' tarafından 08.09.2007 20:05:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2007, 16:46 - İp: 88.***.**5.88
kupabaskı
kupabaskı (üye)
Denizli / Firma

bu vahşet ya inanamıyorum.

iyide bu balıkları su çekilince neden yakalayıp köylülere dağıtmazlar anlamam ziyan olmuş hepsi ya yuh diyorum yetkililere.

Tarih: 8 Eylül 2007, 16:51 - İp: 88.***.**6.119
ali suat
ali suat (üye)
İstanbul / Amatör

Dehşet verici bir görüntü. Yetkililer Lalelere trilyon harcayacağına şüraya 200-300 ton su bıraksa bu doğa katliamı önlenirdi belki. Bu fotograflara baktıktan sonra insan yazacak yazı bile bulamıyor Sefer hocam... İnşallah bundan sonrası için bişeyler yaparlar..
Toplum olarak duyarlı olursak bu sorunların çözümüne katkıda bulunabiliriz sanırım...

Tarih: 8 Eylül 2007, 17:10 - İp: 85.***.**8.179
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili kupabaskı ve ali bey..Duyarlılığınız için teşekkür ediyorum..
Sevgili Ali bey aslında zamanında o kadar çok şey yapılabilirdi ki.Bilmiyorum yapılmadı işte ve halini göletlerin görüyorsunuz

Tarih: 8 Eylül 2007, 17:20 - İp: 88.***.**5.88
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

fotograflara bakinca ürktüm acikcasi

Tarih: 8 Eylül 2007, 17:26 - İp: 83.***.**1.44
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Yapacak hiçbir şey yok. Bu bir doğa felaketi. Bir felaket ki insana ne kadar aciz olduğunu hatırlatıyor. Türkilyeyi seferber etseniz o gölü gene doldurumayacaksınız. Kar yağarsa dolacak o göller.Olmazzsa dolmayak ve canılların hepsi ölecek. Toprak azotça zengenleşecek ve daha bereketli hale gelecek. Bu böyle devam edecek.
Yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Boşuna kendimizi kandırmayalım.

Tarih: 8 Eylül 2007, 18:40 - İp: 88.***.**0.176
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

vahşet gibi görünsede.pazarbey haklı..bu arada meslegimizin fotografın ne kadar cok anlamlı oldugunu birkez daha anlamak lazım.anıları hatırlatmak baabında..ama balıklar cok acı verici gözüküyor..

Tarih: 8 Eylül 2007, 19:21 - İp: 88.***.**2.168
seyyah1981
seyyah1981 (üye)
Batman / Amatör

birşey yapmalı..
bi şey yapmalı

Tarih: 8 Eylül 2007, 19:31 - İp: 88.***.**9.168
acemkızı
acemkızı (üye)
İstanbul / Amatör

içler acısı birgün böyle olacagını söyleseydiler inanmazdım

Tarih: 8 Eylül 2007, 19:57 - İp: 83.***.**4.3
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili pazarbey Hakkın dediği olur amenna ve saddekna..Ancak olan olduktan sonra elbette yapacak pek bir şey gelmiyor..Bu isyanım tedbir alınması gereken zamnada tadbir almak dışında her şeyi yapanlaradır..

Bir katili neden cezalandırız.Oysa ölen adamı dünya ayağa kalsa geri getiremez.Bu da öyle bir şey..

Buraları bildiğim için söylüyorum..Durağanın içinden gökırmak gibi bir ırmak geçmektedir..Ve suyu azalmış olsa da halen daha kurumadı.Ve zamanında kaymakamımızın bir önerisi oldu.Gökırmaktan bu göletlere su takviyesi şeklinde..Bu belki maddi olarak biraz külfetliydi ama yapılabir bir şeydi.Yapılmadı.

İkinci olarak göletlerin su takviye bacaları var..Su belli bir seviye altına düşünce bu bacalrdan su takviyesi yapmam mümkün değil.Ancak vatandaş pirinçleri için bu bacaların altların delerek suyun taömamen boşalmasını sağladılar..

Sonra yazın büyük bir yangın çıktı ancak 80 km ötedeki karadenizden su taşınacağına bu göletler kullanıldı.

Yani vs vs..Bunları başta söylemedim ama bunlar bu göletlerin sonunu hazırladı..Beni en çok üzen de bu..Bu açıklamayı da şimdi yukarıya ilave ediyorum

Tarih: 8 Eylül 2007, 20:01 - İp: 88.***.**5.88
tali
tali (üye)
İstanbul / Amatör

bunun böyle olacağı belliydi...bakın geçen sene küresel ısınma hakkında eskişehirdeki bir dergiye yazı yazmıştım araştırmama göre bir tek bilgisayarda bulunan yongaları üretmek için 12 ton su tüketilir bütün bilgisayarın üretiminde ise yaklaşık 33 ton su,1 kg bakır,700 çeşit kimyasal madde kullanılır,2300 kws enerji harcanır ve 63 kg çöp ortaya çıkar..biz doğayı bu kadar bencilce sömürdüğümüz sürece bugün suyumuz yarın oksijenimiz tükenir.bilgisayar sadece bu tüketimin kçük bir örneği daha ne teknolojik ürünler arabalar jetler makinalar var düşünün...

#tali' tarafından 08.09.2007 21:31:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2007, 21:30 - İp: 85.***.**2.80