gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Sizce Ben Körmüyüm Ve Bilgisizmiyim

Bu gün bir fotoğrafa yorum yaptım. Kendimce yani bilgimin ışığında bir fotoğrafı eleştirdim belki biraz sert ama eleştiri eleştiridir.

sizce ben o fotoğrafta yanılıyor muyum? yoksa hakkaten ben estetik duygusundan yoksun ve egomu tatmin etmek isteyen birimiyim.

o fotoğrafa yorumumun ardından geçen diyaloglar. belki yasak ama bu bir acil durum başlığı.

o kişi : Yorumunuz bir fotoğrafçı için olabilir. Ben sizin gibi profesyonel değilim. Ama yorumunuz saçma Bence siz meslek değiştirin.
ben : Ben profosyonel değilim... haksızsam yada fikirlenizi yorumumun altına yazın.
o kişi Profesyonel değilseniz, bilmediğiniz şeylerde yorum yapmayın. Komik oluyor. Demek ki diğer 6 kişi birşey bilmiyor siz çok biliyorsunuz.
ben : Hadi kardeşim güle güle.
o kişi : Güle güle...

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=248943

Tarih: 20 Nisan 2008, 20:26 - İp: 78.***.**4.226
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Eyvaaah, bu yazıyı görmeden aynı fotoğrafa "gurhan_87 doğru söylüyor" demişim. Dün akşam başka bir yorumumla ilgili bir mesaj trafiği yaşamıştım. Aynısı yine kapıda demek ki.

Tarih: 20 Nisan 2008, 20:36 - İp: 88.***.**2.161
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

ben tartışma olsun diye açmadım ki zaten. hani olurya insan kendini bazen en iyisi olarak görürü ve kendi hatalarını görmez. ben sadece sizlere danışmak istedim. malum kimse msnimde ekli değil, dışarıdanda görüşmüyoruz.

umarım öyle bir şey olmaz tabi. en azından benim tarafımdan olmaz.

#gurhan_87' tarafından 20.04.2008 20:39:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2008, 20:38 - İp: 78.***.**4.226
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

bence kör değilsiniz. bu topiği görünce ben de yorum yazma gereği duydum.bu dünyada anlayamadığım:
1. tavlada zar tutmak
2. oyunlara hile kodu yazmak
3. multi hesapalıp kendi kendine puan yorm yazmak
4. kahveden kankaları toplayıp "mükemmel" "harikasın" yorumlarını karşılıklı yapmak.

Tarih: 20 Nisan 2008, 22:08 - İp: 85.***.**8.32
eruz
eruz (üye)
Muğla / Amatör

yoo gürhan bence sen fotoğraftan çok iyi anlıyosun
teknik bilgin bence gayet yeterli....
en azından eleştiri yapmaya.bu diyalog kiminle geçti inan bakmadım.
ama kendini çok zeki sanan ve fotoğraftan bi gram bile anlamayan arkadaşlar da bazen kendince iki çift laf ediyolar...
herşeye tepki vermeyin arkadaşlar verecekseniz böylelerine verin....

#eruz' tarafından 20.04.2008 22:35:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2008, 22:12 - İp: 78.***.**0.78
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Sıkma canını eleştirin çok sert değil.
Kesinlikle yerli yerinde.
Aynı kişiye ben daha önce yorum yazacaktım
ancak tüm resimleri sıkıntılı olunca yazmamıştım.
Öğrenmeye niyetli değilse kendisi bilir.
Doğru bildiğimiz yoldan şaşmayalım.

Tarih: 20 Nisan 2008, 22:33 - İp: 88.***.**3.146
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Bilenler doğruyu söyler, içinden payına düşeni almak isteyen alır. Almak istemeyende yerinde sayar durur.Bence güzel diyenlerde bir doktora uğrayıp gözlerine baktırmalı. Senin gözlerinde sorun yok Gürhan...Selamlar.

Tarih: 20 Nisan 2008, 23:01 - İp: 85.***.**2.203
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

adı geçen kullanıcıdan eleştirim için teşekkür içeren bir mesaj aldım. sadece olumsuzluğu paylaşmamak adına bunu da yazmak istedim

Tarih: 20 Nisan 2008, 23:15 - İp: 85.***.**8.32
phaser
phaser (üye)
Eskişehir / Amatör

Bir teşekkür mesajı da bana attı.
En kısa zamanda dijitale geçerek
daha net fotoğraflar çekeceğini belirtiyor.
Eleştirilere tamamen olumsuz cevap veren
bir insan değil demek ki.

Tarih: 20 Nisan 2008, 23:42 - İp: 88.***.**3.146
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bence netfotoğraftaki Galerinin amacının oturmaması ile ilgili bunlar.

Hiç düşündünüz mü acaba endir amacımız ?
İyi fotoğrafların sergilendiği bir seçme fotoğraf galerisi mi ?

Paylaşmak amacıyla kendi çektiğimiz fotoğrafların olduğu bir galeri mi ?

İkinci amaca göre fotoğraflarını bu siteye yükleyen insanlar ister istemez darılıyor daha sonra savunmaya da geçip iyice saçmalıyorlar olayın özü budur.

Sitedeki eleştiri olgusu da yerine oturmamış, (her ne kadar bazı kurallar,öneriler belirtilse de)

bunlardan dolayı yani...

Herkesin kucaklandığı bir site bu yüzden çok üyesi var ama insanoğlundan da çok sağduyu beklememek lazım nerde çokluk orda bozulma.

Gürhan kör değilsin hak veriyorum,ama arada bir böyle şeylerin olması normal.Çünkü site olarak eleştiri üzerine odaklanmamışız NET fotoğraf üzerine de odaklanmayacağımıza göre biz ne yapıyoruz burda??? Olsa olsa verimli çoğunluğa göre siteyi kendimiz şekillendiriyoruz.

Verimli çoğunlukta topluluklarda hep azınlık kalan kesimdir.

Sorun burda.

Tarih: 20 Nisan 2008, 23:54 - İp: 144.***.**0.203
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu sitenin amacı amator fotografcıları birleştirmek, insanların bilgi ve fotograf paylasımında bulunabilmesini saglamak..
burası bir seckinler galerisi degil.. surekli kalbur ustu fotografların oldugu bir galeride degil amac..
ama berbat fotografların oldugu bir galeri hiç degil..
berbat fotograflar nasıl oldugunu anlayamadıgım sekilde okadar ilgi alaka goruyorki sasırıyorum ınsanlar bukadarmı kor acaba diye..
bariz netsiz bir fotografa cok net diyen adamın zekasından suphe ediyorum..
bozulmus,dagılmıs, renklerini kaybetmiş, asırı mudahaleden berbat olmus fotograflara mesela renkler cok guzel diyen kişiyi anlayamıyorum ne yapmaya calısıyor..
bu adamlar ustaların fotograflarınada bakıyor hiçmi anlayamıyor aradaki farkı..
resmen kosullanmıs hipnotize edilmiş gibi aynı seyler..
bu siteyi uyeler kendilerini geliştirme mekanı olarak kullanmıyor..
sadece alkıs alayım..
hanı bazıları dıyorya bu saksakcıların : ben bu sitede cok sey ogrendim kendimi geliştirdim..
yalan.. bakıyorum ilk fotografı neyse son fotografıda o..
aynı adam.. zerre gelişme yok..
ama ilk fotografı 5 yorum almıs. son fotografı 30..
bir gruba girmiş ve artık usta üstad diye cagrılıyor,pohpohlanıyor.. ve sanıyorki ilk fotografım 5 yorum almıstı,artık enaz 30-40 cekiyor,herkes bana ustad diyor ben geliştim..
sonra hemen baska bir siteye cekipgidiyor.. sonuc ne?
ya orda aynı grup sayesınde ıhtımam goruyor,yada bekledigi ustalık nişanını alamayıp kurkcu dukkanına donuyor..
konuyu cok saptırdım içim doluymus,
bu sitenin onceligi fotograf olmadıgı surece, bu kişiler kendilerini eleştirip,eleştirinin bir dgorulugu var demekki demedigi surece, ve salak gibi sen profesyonel degilsen beni eleştiremezsin dedigi surece (lafa bak ya kustahlıga kibire terbiyesizlige bak) bisey olmaz,olamaz...
bu kişiler sanıyorkiben superım,benım fotografıma on kişi alkısı basmıs demekki, ben iyiyim... bu bana alkıs yapmıyor eleştiri yazıyor demekki bu herif bana kıl olmus..
zekaya bak cay demle...

Tarih: 21 Nisan 2008, 00:28 - İp: 88.***.**3.51