gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

Sizce Ben Körmüyüm Ve Bilgisizmiyim

Bu gün bir fotoğrafa yorum yaptım. Kendimce yani bilgimin ışığında bir fotoğrafı eleştirdim belki biraz sert ama eleştiri eleştiridir.

sizce ben o fotoğrafta yanılıyor muyum? yoksa hakkaten ben estetik duygusundan yoksun ve egomu tatmin etmek isteyen birimiyim.

o fotoğrafa yorumumun ardından geçen diyaloglar. belki yasak ama bu bir acil durum başlığı.

o kişi : Yorumunuz bir fotoğrafçı için olabilir. Ben sizin gibi profesyonel değilim. Ama yorumunuz saçma Bence siz meslek değiştirin.
ben : Ben profosyonel değilim... haksızsam yada fikirlenizi yorumumun altına yazın.
o kişi Profesyonel değilseniz, bilmediğiniz şeylerde yorum yapmayın. Komik oluyor. Demek ki diğer 6 kişi birşey bilmiyor siz çok biliyorsunuz.
ben : Hadi kardeşim güle güle.
o kişi : Güle güle...

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=248943

Tarih: 20 Nisan 2008, 20:26 - İp: 78.***.**4.226
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Konunun başında linki verilen fotoğrafın sahibi, o fotoğrafa yazdığım yazı sonrası bana" Mümkünse daha iyisini siz ekleyin." ( ) diye mesaj attıysa da, niyetimin kendisini rencide etmet olmadığını, o yorumların kendisine hiç bir faydası olmayacağını, uzuun uzuuun anlatınca, teşekkür edip "Sizlerin eleştirileriyle daha iyisini yapmaya çalışacağım" dedi. Yani kısacası bu son dört-beş gün içinde yaşadıklarımın en hafifiydi...

Tarih: 24 Nisan 2008, 18:18 - İp: 81.***.**8.112
sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Hocam siz daha iyisini ekleyemezsiniz ki o kişi profesyonel fotoğrafçıdır ondan iyisini eklemeniz neredeyse imkansız...

Tarih: 24 Nisan 2008, 18:25 - İp: 85.***.**6.240
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

"Hocam" deme arifuzumcu, hocalara ayıp oluyor. Da, anlatmak istediğim bu üyenin, sonradan hatasını gördüğü ve düzeltmek için çaba sarf edeceğini söylemesiydi. Tam takip edemedim ancak gördüğüm kadarıyla da aldığı yorumların üslubu değişmiş gibi.

#y.a.t.' tarafından 24.04.2008 21:18:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2008, 18:44 - İp: 81.***.**8.112
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

hocam lafına üslup diyelim..

O kişiye gelince de inşallah düzelir...

Tarih: 24 Nisan 2008, 18:58 - İp: 85.***.**6.240
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 24 Nisan 2008, 19:07 - İp: 81.***.**8.112
eruz
eruz (üye)
Muğla / Amatör

e tabi arifcim nasıl ki öğrenciyken doğru bulduğumuz hocaları dinlerdik
nasıl ki uslubu iyi olan hocaları dinlerdik burası da öyle aslında..
kaldı ki okulda uyarılar levhalara asılırdı yada duyurular yapılırdı..
ne biliim işte hademelerin de işi zordu..
daha öğreneceğimiz çok şey var..
e tabi hocaları dinlemek lazım..
eleştiri de bile bi ders var

#eruz' tarafından 24.04.2008 23:07:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2008, 23:03 - İp: 78.***.**9.90
sansabosa
sansabosa (Dedektif)

Fatma ablacım doğru söylüyosun üslup dışında zaten burada hocam dediğim kişiler var ki gerçekten bana hocalık yaptılar

Fotoğraf dışında da bu sitede herşeyi yavaş yavaş öğrenmeye başladım ben bazı hocalarım sayesinde

Fatma ablacım iyi günler..

Tarih: 25 Nisan 2008, 11:25 - İp: 85.***.**6.240
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

inanın ki ben ilk fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladımda ilk bu siteyi tanıdım. daha makinem yoktu ve bir sürü teknik bilgi öğrendim makine hakkında. makineler hakkında ne biliyorsam burdaki değerli üstadlarım sayesindedir.

iyi bir makine aldım abilerimin destekleriyle, sonra başladım fotoğraf çekmeye. ilk fotoğraf deneyimlerimi, çekim tekniklerini burda öğrendim temel olarak. sonra, hakkını yemiyim, anfad derneğine üye oldum ve ordan bir çok değerli profosyonel fotoğraf üstadlarımdan çok şey öğrendim.

şu anda herşeyi biliyorum demiyorum ama daha yolun başındayım. teknik yorum yapmaya çalıştığımı sakın çok bilmişlik olraka algılamayın. ben sadece bilgimin sınırlanırda yorum yapmaya çalışıyorum. belki doğrudur belkide yanlış, kuşkusuz bu başlıktaki tema konusu olan fotoğraf hakkında yorumlarım doğrudur ama bazı fotoğraflardada yanlışlarım eksklerim vardır ki bazı fotoğrafları ise bu işle uğraşmayanlar bile anlar.

kaldı ki böye yorumlar yamaya çok ihtiyacım var. elimden geldiği kadar fotoğraf yorumlamada kendimi geliştirmeye çalışıyorum. malum yazın fotoğraf üzerine bir yetenek sınavına giricem.

#gurhan_87' tarafından 25.04.2008 11:40:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Nisan 2008, 11:39 - İp: 88.***.**9.18
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gurhan_87, öncelikle yarınki sınavınızda gönülden başarılar diliyorum. Tam takip etmedim ama rastladıklarım için söyleyeyim; yorumlarınız "yorum" denecek şekilde. Daha eski üye olup daha çok üstadı takip etme fırsatınız olduğu için şanslılardansınız. Ben üye olduğumda sanırım bu üstadların yarısı gitmişti. Forum sayfalarında bu gidişlere üzülenlerin yazılarına rastlamıştım.Şimdiye bakalım; gidenlerin sayısı arttıkça arttı. Bir kaç tane üstad kaldı, onların da gitmesinden endişe ediyorum. Benim de kendim için fotoğraf makinası aradığım zamanlarda en çok karşıma çıkan sitelerden birisiydi netfotoğraf. Forumdaki teknik sayfaları okuyup duruyordum habire. En çok da huzun seli ( okan kaya ) nın yazılarını hatırlıyorum. Uygulayabilip uygulayamadığımı bilmiyorum ama evet ben de buradan epeyce şey öğrendim. Ve sanırım günümüzdeki tüm olumsuzluklara rağmen halen burada olmamın nedeni ahde vefa ( bunu doğru yazdım mı, bilmiyorum.). Buna karşılık benim burada olmamın diğerleri açısından bir değeri var mı onu da bilmiyorum ama neyse...

Tarih: 25 Nisan 2008, 12:33 - İp: 88.***.**4.166
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)

bence; giden fotoğraf ustaları bizi üzüyor ama burda kalan ve fotoğrafa gerçekten ilgi duyan kişilerin bile olması, kendi açımdan beni mutlu eder. yeter ki sitede bu işe, uğraşa değer verilsin...

Tarih: 25 Nisan 2008, 12:59 - İp: 88.***.**9.18