nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

Net Foto Ya Öneriler...

haddim omayarak gi kaç konuda öneride bulunmak isterim derginin dizgisi hakkında...

yazı karakterinizi daha uygun bir karakter daha doğrusu boyut büyüdüğünde gözü tırmalamayacak bir karakter seçerseniz....

yazı boyutlarını tüm sayfalar için eşit tutarsanız...

konu başlıklarını boyutları ve sayfa içerisinde bulunduğu konum aynı olursa..(mesela dergini sayfaları çevrildiğindee tüm başlıklar rahala seçilebilse..)

sağa yatık sola yatık wordd deki word artta yazılmışş başlıklarr gözümğ çok tırmaladı.. dediğim gibi onlara bir düzen gelirse..

fotoğrafları sunarken fotoğraf başlıklarının büyüklüğü çok fazla ve neredeyse fotoğrafı arka planda bırakacak bir şekilde yer alıyor sayfada..
fotoğrafın bi köşesine şöyle çok büyük olmayacak şekilde konulabilirse başlıklar daha şık durur..
hattaa ftotğrafı tam sayfa yapmayıp başlık için bi yer bırakıp oraya başlığı ve açıklamaları yazabilirsiniz..

sayfalar içerisinde bulunan ufak fotoğrafların çerçecelerii ve yamuk yumuk konulmaları görüntüyü acaip bozuyor....

sayfların renkleri şöyle hoş gözü yormayan bir renk ile sabitlense daha hoş olur.. bu haliyle bir renk cümbüşü gibi dergi ve yazıları okumak için bile gözlerimi kısmak zorunda kalıyorum..

yazrların fotoğraflarını sayfalara koymak da hoş değil sadece ismi ve birkaç bilgi verilirse hakkında yeterli olacaktır...

dizgi hakkında yardıma hazırım...haberiniz ola..

Tarih: 3 Nisan 2007, 11:35 - İp: 85.***.**4.74
seyyah1981
seyyah1981 (üye)
Batman / Amatör

derginin bir günde bittiğine inanıyorum alınma şahin mizah...
aslında iyi fikir..
nedimy ben ve şahin tabi başka yapmak isteyenlerde yapabilir. kapak yapalım göze hoş gelen bu ayki kapak olsun..
bakarsın sonra şahin kaleye girer nedimle tek kale maç yaparız..

Tarih: 4 Nisan 2007, 16:32 - İp: 88.***.**2.40
sahincoban
sahincoban (üye)
Adana / Meraklı

olur hiç farketmez... yeterki siz yapalım deyin...

Tarih: 4 Nisan 2007, 16:39 - İp: 88.***.**1.1
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

tek kalede olur bakarsın sonra herkes oyanamk ister çift kalede yaparız...

bu arada ben alınmadım laf atmak içinde yazmadım google meselesini neyse canım sizde varsınız herhalde o ödül alanlar içinde. esa

tekrar tebrikler...

#nedimy' tarafından 04.04.2007 17:00:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2007, 16:55 - İp: 81.***.**1.44
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

liebster abone olmaktan bahsedince aklımdan çok uçuk düşünceler geçti ışık hızıyla..
ama bu dergi şu an itibari ile herhangi bir materyale basılıp dağıtılan bir dergi değil. Gerçi pdf si baskıya göre hazırlanmış ama umarım yakın sürede bu düşünce hayat bulur.
Bir derginin hayat bulabilmesi (basılıp dağıtılabilmesi) için ne aşamalardan geçer diye şöyle kabaca bir düşündüm.
Yanlış anlamayın bu dergi işleri ve resmi prosedürleri tam bilmiyorum.
Öncelikle para ile satılacak ise (abone yada bayiilerden) gerçek yada tüzel bir kişinin, Vergi Dairesine bu konuda kayıt olması gerekir. Sonra gerekli meslek odası yada dernekten kayıt onay alması gerekir. Tüm bunlarla beraber derginin yayını için gerekli devlet birimlerinden izinler alınması gerekir. Tüm ilk işe başlama prosedürleri gerçekleştikten sonra derginin hammaddesi olan yazı ve fotoğrafların elde edilmesi için hak sahiplerinden izin alınması gerekir. bu dergi parayla satıldığı ve ticari bir "meta" olduğu için hak sahipleri "haklarını" isteyecektir. telif ücretlerini yani.. bu ücretler için elbette bir sermaye yani işin en başında bir miktar para gerekecektir. bunu sağlayan kişiye şimdilik sermaye sahibi diyip bir kenara bırakalım. Tüm hammaddelerin yani yazıların önce dikkatli bir redaksyondan yani kelime-cümle hatalarında ayıklanması ve düzenlenmesi gerekecek. kısaca dil bilgisine sahip birinin mesaisi diyelim. Fotoğraflar ise daha önce belirlenmiş Yayın ilkelerine uyup uymadığı dikkatli bir şekilde incelemeden geçmelidir. tüm bu ön hazırlık bitince güzelce bir derlenip toparlanmalı, sayfada kolay algılanabilir hale getirilmesi için bir güzel grafik-tasarım mesayisi harcanacaktır. Tüm bu harcanan emeklerinde elbet bir karşılığı olacaktır. Bütün hazırlık ve tasarım bittikten sonra baskı aşaması için gerekirse ön hazırlık yapılacak (montajlanacak) ve baskıya gönderilecektir. Baskı-kağıt ve işçilik masraflarıda sermaye sahibi tarafından karşılanacaktır. İşin en başından şu ana kadar olan tüm masraflar ve emekler sabittir. Yani 1 tane basılsada 1000 adet basılsada masraf aynıdır. Atıyorum 10-15 bin YTL.
sonra dağıtım ve pazarlama masrafları devreye girecektir. (dağıtım ve pazarlama başlı başına bir ticaret oraya hiç girmiyorum)
şimdi kenara koyduğumuz sermaye sahibini çağıralım ortaya.. Bu sermaye sahibi eğer bu işi zevk için yapmıyorsa ve maddi durumu bunu kaldırmıyorsa şirketin kuruluş masrafları hariç derginin ilk sayısı için cebinden çıkan parayı yerine koymak isteyecektir. Tabi bu ticari dönüşün pek çok yan unsuru var. Örneğin reklam gibi ama daha yayın hayatının ilk sayısında reklam geliri elde edebilen dergi biraz zor yani.
Daha benim aklıma gelmeyen yada bilmediğim bu derginin 1. sayısının hayata geçmesi için pek çok detayı ve problemi siz hesaplayın.
Süreli yayın stresini buradan hiç anlatamam
Sonra
Burada PDF olarak bedava yayınlanan dergiyi bilgisayarınıza indirip okumanın zevkini çıkarın.. Çok istiyorsanız yazıcınızdan çıktı alıp eve götürün, otobüste okuyun yada arkadaşınıza hediye edin..

Saygılarımla

(not : Bu arada birkaç yıl önce görev aldığım bir dergide ismimin altına grafiker yazılana kadar bende kendime grafiker demezdim. Bazı şeyler alınmaz.. bi yerlerden verilir.)

Tarih: 4 Nisan 2007, 18:49 - İp: 88.***.**3.222
sahincoban
sahincoban (üye)
Adana / Meraklı

saygılar rokomet...

ayrıca dipnotuna da sonuna kadar katılıyorum...

bu arada dergiyi birgün mutlaka bayilerde göreceksin... ( diye umuyorum )

Tarih: 4 Nisan 2007, 19:02 - İp: 88.***.**4.46
sahincoban
sahincoban (üye)
Adana / Meraklı

sevgili rokomet şu anda dergiyi basmak isteyenler var henüz kendimizi basılı yayına hazır görmüyoruz....

zamanı gelince herşey olur.. parada bulunur pul da... dağıtım şirketleriylede anlaşılır...

herşey yerli yerine bir otursunda.. kısmetse herşey olur...

Tarih: 5 Nisan 2007, 14:08 - İp: 88.***.**8.227
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Tabiki niyet edip işe giriştikten sonra herşey halledilir.
Dergiyi basmak isteyenler konusunda da "isteyenin isteği karşılığında ne istediğine" bakmak lazım.

Bende basmak isterim. Trigromi takımı 100 yeteleye bağlarım. (CTP kalıplar sizden kağıt sizden)

isteyenin bi yüzü

Tarih: 7 Nisan 2007, 17:08 - İp: 88.***.**6.175
sahincoban
sahincoban (üye)
Adana / Meraklı

isteyenin istediği birşey yok ama isteyenin istediği değil önemli olan bizim ne istediğimiz... şu anda basılı olmaması daha doğru...

şimdilik hediye ediyoruz... .

Tarih: 7 Nisan 2007, 17:46 - İp: 88.***.**4.7