nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

Net Foto Ya Öneriler...

haddim omayarak gi kaç konuda öneride bulunmak isterim derginin dizgisi hakkında...

yazı karakterinizi daha uygun bir karakter daha doğrusu boyut büyüdüğünde gözü tırmalamayacak bir karakter seçerseniz....

yazı boyutlarını tüm sayfalar için eşit tutarsanız...

konu başlıklarını boyutları ve sayfa içerisinde bulunduğu konum aynı olursa..(mesela dergini sayfaları çevrildiğindee tüm başlıklar rahala seçilebilse..)

sağa yatık sola yatık wordd deki word artta yazılmışş başlıklarr gözümğ çok tırmaladı.. dediğim gibi onlara bir düzen gelirse..

fotoğrafları sunarken fotoğraf başlıklarının büyüklüğü çok fazla ve neredeyse fotoğrafı arka planda bırakacak bir şekilde yer alıyor sayfada..
fotoğrafın bi köşesine şöyle çok büyük olmayacak şekilde konulabilirse başlıklar daha şık durur..
hattaa ftotğrafı tam sayfa yapmayıp başlık için bi yer bırakıp oraya başlığı ve açıklamaları yazabilirsiniz..

sayfalar içerisinde bulunan ufak fotoğrafların çerçecelerii ve yamuk yumuk konulmaları görüntüyü acaip bozuyor....

sayfların renkleri şöyle hoş gözü yormayan bir renk ile sabitlense daha hoş olur.. bu haliyle bir renk cümbüşü gibi dergi ve yazıları okumak için bile gözlerimi kısmak zorunda kalıyorum..

yazrların fotoğraflarını sayfalara koymak da hoş değil sadece ismi ve birkaç bilgi verilirse hakkında yeterli olacaktır...

dizgi hakkında yardıma hazırım...haberiniz ola..

Tarih: 3 Nisan 2007, 11:35 - İp: 85.***.**4.74
eastwood
eastwood (üye)
İzmir / Amatör

dostum siparişi verdim ajansa
gelicek sayı için öenerilerini düşünüp düzenlemeleri yapıcakmış
yalnız aylık olarak 200ytl bir masrafı var
eğer isteniyorsa bu para ajansa yollanıp istediğiniz formatta dergiyi hazılıycakmış

ama isterseniz sizde bazı konularda görev alabilirisniz

#eastwood' tarafından 03.04.2007 12:03:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Nisan 2007, 12:02 - İp: 212.***.**2.180
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

degi çıkarmak ymek yapmak kadar özen gerektirir

Tarih: 3 Nisan 2007, 12:23 - İp: 85.***.**4.74
eastwood
eastwood (üye)
İzmir / Amatör

dediğim gibi biz özeniyoruz ama millettte ses seda yok
yarım yıl oldu
banamısın demiyor kimse

Tarih: 3 Nisan 2007, 12:32 - İp: 88.***.**5.119
sahincoban
sahincoban (üye)
Adana / Meraklı

nedimy arkadaşım önerilerin için çok teşekkürler... dergi çıkarmak yemek yapmak kadar özen gerektirir demişsin... ben bu dergiye yemek yapanlardan daha çok özeniyorum...

eğer bu işten biraz anlıyor olsaydın dergide kullanılan puntoların sayfalarda aynı orantıda kullanıldığını ve başlıkların word de veya word artta yazılmadığını bilmen gerekir... Senin bahsettiğin yazı başlıkları bundan 10 sene evvel word de yapılıyordu..

renklere gelince gayet hoş renkler kullandığıma inanıyorum... yardım etmektense eleştirmek sanırım daha kolay geliyor.... dizgi hakkında yardıma hazırım demişsin... dizgi demek yazı yazmak demektir elde bulunan bir yazıyı bilgisayara geçirmek yani... elinde hoşuna giden fotoğrafla ilgili yazılar varsa yazabilirsin dizgi demek sayfa tasarımı demek değildir...

ayrıca özür dileyerek söylüyorum ki bu dergi dördüncü sayısına girdi ve siz hala yardıma hazır olduğunuzdan bahsediyorsunuz...

verdiğiniz öneriler için tekrar teşekkür ederim.. saygı ve sevgiler...

Tarih: 3 Nisan 2007, 17:37 - İp: 88.***.**5.30
seyyah1981
seyyah1981 (üye)
Batman / Amatör

insan söylemeye cesaret edebiyor valla.. dergi siteye zenginlik katıyor ama hani yapmışken en iyisini yapalım der insan.. bir şey diyince sanki her an vaz geçecekmişsiniz gibi geliyor.. yutkunuyorum...
zor iştir bu.. benim beğendiğimi başkası beğenmez.. sonuçta göreceli bir kavram.. kimseyi memnun etmek gibi derdiniz olmasın ama kendiniz beğendikten sonra bize sunun.. yemek mevzusunda olduğu gibi
nedimy arkadaşımızın dediği herhalde bu.. önce kendiz tadın.. beğenirseniz kurun sofraya hepimize afiyet olsun.. ama lütfen önce tadına bakın

Tarih: 3 Nisan 2007, 18:02 - İp: 88.***.**0.143
sahincoban
sahincoban (üye)
Adana / Meraklı

afiyet olsun seyyah kardeşim... biz tattık tadı güzel...

niye yutkunasın canım gayet rahat konuşabiliriyoruz burada birbirimizi kırıcı sözler kullanmıyoruz..

ve yapmışken en iyisini yapmaya uğraşıyoruz...

Tarih: 3 Nisan 2007, 18:35 - İp: 88.***.**5.211
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

ben daha dergi yni çıkacakken de yardımcı olurum demiştim ama kimseden bi yanıt alamamıştım..

ben sadece gördüklerimi yazdım dikkate alırsınız almazsınız o size kalmış..

örnek dergi : grafik tasarım.. almanızı tavsiye ederim..

saygılar..

Tarih: 3 Nisan 2007, 23:04 - İp: 85.***.**4.74
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

birda tasarımda özellikle dergi tasarımında evrensel öğele vardır. herkes tarafından kabul edilmiş..

bizim hoşumuza gidiyor demek biraz daha özelleştirmek e o kurallara aykırı davranmak gibi olur..

bence dergi tasarımını yaparken buy konuda uzmanlaşmışş özellikle yurt dışındaki dergilerden faydalınırsanız sizin için iyi bir tecrübe olacaktır..

Tarih: 3 Nisan 2007, 23:07 - İp: 85.***.**4.74
eastwood
eastwood (üye)
İzmir / Amatör

ne de güzel anlatıyorsunuz
okurken gülesim geliyor
inanın çok gülesim geliyor
seyyah sen bu derginin bir sayısında bizimle yürüdün yardımcı oldun saolasın
ama inan zor iş hemde iki kişi olunca çok zor
bir iş attık ortaya bıraksak emeğimize yazık
yapsak kendimize saygısızlık oluyor
zor iş yani
ben Erdal çoban psikolojik danışman,tiyatro oyuncusu ve yönetmeni,fotoğraf sevdalısı ve bir çok işinin içinde yazı yazar
abim şahin çoban gazeteci,yenidoğmuş bir kız çocuk babası,geçen sene sayfa Tasarımı konusunda Altın koza ödülü almış bir çok yarışmada ödülü olan
türkiye de ve kıbrısta bir çok gazeteyi tek başına yürüten bir adam
bu ikisinin toplamı net foto dergi

yutkunmayın
sadece destek olun bizde sizi önemsiyelim
msn adreslerimiz açık
her sayıdan sonra forumda konular açıp yorumları aldık
eleştiri yapılsın istedik
bize ulaşmak istiyen ulaşabilirdi

hala msn adresim aynı
bizimle yürümeyi isteyen herkeze bir omuzluk yer hep var

Tarih: 4 Nisan 2007, 07:34 - İp: 212.***.**2.164
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

Adana: Altın Koza Basın Teşvik Ödülleri Yarışması

Adana'da bu yıl 13.'sü gerçekleştirilen Altın Koza Film Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen ''Basın Teşvik Ödülleri'' yarışması sonuçlandı.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) ve Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Koza A.Ş. işbirliğiyle düzenlenen yarışmada, İHA muhabirleri ABDullah Coşkun ve Hasan Tosun haber dalında ödüle layık görüldü..

Yarışmada, jüri değerlendirmelerine göre ödüle layık isimler ise şu şekilde:

"Haber Dalı:

ABDullah Coşkun İhlas Haber Ajansı

Hasan Tosun İhlas Haber Ajansı

Bünyamin Yıl Doğan Haber Ajansı

Hüseyin Yetiş Toros Gazetsi

Osman Yavuz Toros Gazetesi

Murat Gezer Zaman Gazetesi

Osman Balcı Zaman Gazetesi

Mehmet Şahin Zaman Gazetesi

Bora Erdem Sabah Gazetesi

Basri Baş Akşam Gazetesi

Hasan Hüseyin Türk Star Gazetesi

Gülsüm Mansur Evrensel Gazetesi

Ahmet Akgün Adana Haber Gazetesi

Miray Şensert Adana Haber Gazetesi

Esra Kaya Manşet

Leyla Kesen Ekspres Gazetesi

Ömer Üney Yeni Adana Gazetesi

Halise Tekbaş Doruk Gazetesi

Köşe Yazısı Dalı:

Ahmet Saraç Çukurova Merhaba Gazetesi

Hülya Ekmekçi Gazete Adana

Dursun Dağtekin Kent Gazetesi

Şahin Esendemir İlkhaber Gazetesi

Şencan Birincioğlu Toros Gazetesi

Hamza Gül Adana Haber Gazetesi

Doğan Gülbasar Adana Haber Gazetesi

Röportaj Dalı:

Aliye Gültekin 5 Ocak Gazetesi

Esra Örgen Doğan Haber Ajansı

Mehmet Önal Adana Haber Gazetesi

Emin Gültoplayan Toros Gazetesi

Sayfa Düzeni Dalı:

Şahin Çoban Adana Haber Gazetesi

Mehmet Atay Yenigün Gazetesi

Ahmet Kırmızıdal Toros Gazetesi

Tevfik Dinçkalmış Bölge Gazetesi

Bülent Vezir Zirve Gazetesi

Mehmet Apaydın Ekspres Gazetesi

Hüseyin Sungur Süper Gazete

Filiz Erdem İlkhaber Gazetesi

Hanife Güler Sabah Gazetesi

Hamdi Şölen Milliyet Gazetesi

TV Haber ve Program Dalı:

Mazul Dayanan Shov TV

Mustafa Can Çukurova TV

Coşkun Aktaş Çukurova TV

Selahattin Sekin Çukurova TV

Yusuf Koyun Akdeniz TV

Ali Boz Kent TV

kimseyi kırmak istemem ama şu şurda ödül aldı burda ödül aldı diyerek karşınızdakini küçümseyemezsiniz..
hepinize teker teker saygım var velakin..

hep şakşaklandığımız zaman daha iyi ve hoş oluyor bizde..eleştiriyapanlara hemen yüklenmeler..

eğer eleştirileri kabul etmezseniz daha ileriye gidemezsiniz..
belki çok yoğunsunuz ama madem yapılıyor en iyi bir şekilde yapılsın..yoğunsunuz diye dergiyi saallabaş mı yapıyorsunuz tabiki hayır özen gösteriyorsunuz biraz daha özen gösterseniz mesele çözülecektir..
bu kadar demek istemiştim ben...

birde ben nasıl değişiklikler yapılabilir hepsini söyledim..hani havada kalır bi eleştiride yapmadım..

okurken gülüyorum demeler karşıdakini küçük görmek ve saygısızlıktır....ben hiç bir zaman size karşı bir saygısızlık yaptığıma inanmıyorum..ama karşılığın bu olması üzdü açıkçası..

sen kimsin be adam diye soracak olursanızda..
4 yıldır amatör olarak 2 yıldır da profesyonel olarak grafiker olarak çalışmatayım..SADECE GRAFİK TASARIM İŞİYLE UĞRAŞIYORUM..arada birde okuyorum onu zaten saymayın
günümün neredeyse 10 saatini bu iş için ayırıyorum..

ama siz böyle devam edin..

bir hikaye..
bir logo çalışmam vardı binbir zorlukla bitirdim komisyonun önüne çıktım.. çok sevdiğim arkadaşlarımda vardı komisyonda.hocalarımda..
arkadaşlarım ağza alınmayacak sözlerle eleştirdiler.hocalarım beğendiler...hocalarımın beğenmesi yetiyordu kabul edilip yayımlanacaktı..ama sırf arkadaşlarımın eleştirilerini dikkate alarak yeni bir tane yaptım götürdüm bu sefer herkes beğendi ve hoca da nedim doğru olanı yaptın eleştirileri arkadaşlarında olsa dikkate alıp logonu tekrar düzenledin..

saygılar...

Tarih: 4 Nisan 2007, 12:50 - İp: 85.***.**4.74