lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Manzara Fotografçılığının Zorlukları

Bununla ilgili topikler daha önce açıldı biliyorum..Ama bu konu ile ben de bir şeyler demek istiyorum.

Manzara fotograf çekmekteki en büyük zorluğu gördüğüm renk çümbüşünü, doğanın sergilediği ve sizin beyninizde oluşturduğu kompozisyona karar vermek ve tüm bunları fotografınızla onu izleyenlere hissettirebilmektir.

Manzara fotografı çekmeye giderken ayrıntılı bir plan yapamazsınız..Hele bir de tanımadığınız bir mekan ise orası neyle karşılacağınızı asla bilemezsiniz..

Aslında manzara fotografçılığında ilgimi çeken de budur benim.Heyecan, süpriz ve dahaları..

Doğanın bütünü mükemmel bir tablodur.Ama tümünü yansıtma şansınız yoktur.Yapacağınız 2500x2000 boyutunda küçücük bir parçasını yansıtmaktır.
Peki ama hangi parçasını?
Işık oyunlarının çizdiği tabloyu mu?
Doğanın bazen sunduğu renk dokusunu mu?
Yoksa insanların ancak %10 un görebileceği bir anı, bir parçasını mıdır?

Aslında tümüdür diyorum ben.Manzara fotograflarını ilgi odağı yapan bunların hepsidir.Ama biri ama ikisi sadece ilgi çeker ama üçü çok ilgi çeker..Bu parçayı bulmak ise işte manzara fotografçılığının en zor yönüdür.

Onun için manzara fotografçılığı bence hem pahalı, hem yorucu, hem insanı bunaltan bir daldır.Çok sabır ister..Binlerce kare çekersiniz, hepsinin sizin gözünüzde apayrı bir hikayesi olur ama o binlercenin içerisinden siz sizin duygularınıza en azından yakından ulaşabilecek insanları çekiveren kareyi seçmek zorundasınız..Bu çok çok daha güçtür.

Sözü daha fazla uzatmak istemiyorum.ve acaba sizler manzara fotografçılığında ne gibi zorlukları ile karşılaşırsınız?

#lazut' tarafından 17.11.2006 23:10:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Kasım 2006, 23:07 - İp: 85.***.**6.200
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Son zamanlarda keşfettiğim HDR uygulaması ile manzara fotografçılığı yepyeni bir boyut kazandığı düşüncesindeyim..Belki bazılarımız HDR ye karşı çıkacak.Belki bazılarımız bu "dijital çalışma" diyecektir.Ama şu bir gerçek HDR ile fotograflarda derinlik daha bir başka..Renkler gerçeğe daha bir yakın.

Ama HDR manzara fotograflarında en iyi sonucu parçalı bulutlu, güneşin yeri yer yer mızrakladığı dağlı ve konusu deniz kıyıları olan kompozisyonlarda veriyor..

Ben HDR uygulamalarımda genellikle -1 0 ve +1 stop değerlerini kullanıyorum ama -2,0 +2 değerlerinin ayrıntıları daha bir ortaya çıkardığı söyleniyor.Ben bu farkı göremedim.Hatta -1,0,+1 stop değrlerinde çektiğim fotograflar daha bir hoş geliyor bana..

Bir de son olarak HDR uygulamak istiyorsanız rüzgarsız bulutların yavaş harekte ettiği, ağaç dallarının sallanmadığı anları tercih etmek gerek..Veya deniz kıyısında dalgalı bir denizin HDR çalışmasınıu yapmak istiyorsanız fotograf işleme programlarının ayrıntılşarını bilmeniz gerek..

Şimdilik bu kadar

Tarih: 19 Şubat 2007, 11:00 - İp: 88.***.**1.231
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Manzara fotografçılığı için iyi bir makine de şart.Özellikle keskinlik, ışığın saçılmaması gibi durumlar fotografın kalitesini artırır.Ama bence bir manzara fotoğrafının makine açısından en önemli kısmı derinlik.Bunu herkes kabul eder galiba..Bu derinlik için havanın sisli olmamması gerekir.Objelerin nispeten seyrekk ve ufka doğru uzayan şekilde olmalı..Ayrıca güneşin de yandan gelmesi gerekir.Bu nedenle sonbar ve ilkbahar ayları kaçrılmamalıdır.

Tarih: 19 Mart 2007, 00:16 - İp: 212.***.**2.136
eminakca
eminakca (üye)
Almanya / Özel Gün Fotoğrafçısı

lazut Hocam
bir sorum olacak bende kendi capimda burada kendime vakit ayirdigim zamanlarda makinami alip cikiyorum biryerlere is stresinden uzaklasmak ve kendimle basbasa kalabilmek icin buraya geldikten sonra bakis acim biraz daha degisti daha nasil iyi yakalayabilirm isigi suradan cekseydim acaba önümdeki obje nasil olurdu gibi
fakat sunu gördüm burda ilk defa hdr denemek icin bir irmagin yanina gittim son ekledigim fotograf oradaki selaleyi cekmek icin eksi 4 derecede suyun icine girdim sirf o ani yakalamk icin kendim icin yaptim sirtimda tripod elimde gözüm gibi baktigim kamera oraya geldigimde baktimki dize kadar camur tripod kullanmaya imkan yok camurun icinde raw formati olarak basladim deklansöre basmaya bir ara kendime geldigimde ayaklarimi hissetmiyordum
acaba dedim iyi oldumu nasil yakaldim benim görüs acim nasil geldim eve tabi hanimdan bir araba firca yedim afiyetle pc de denedim kendi ellimden geldigi kadar buraya yüklledim ve kabu lettiler kimi zaman saat basi bakiyorum fotografima acaba elestiri yazan varmi nerde hatam var beni yerden yere vursun ama bileyim hatami ama yok hocam 40 kisi bakmis 3 kisi cevap yazmis o insanlarda kendi fotograflarina yorum yazdigim insanlar ama gel nü bölümü bambaska neyse kafanizi agrittim
elimden geldigi kadar baktigim fotograrlara kendi capimda yorum yazmaya ugrastim bu konuda cok bilgim olmadigi halde ama buradaki ustalardan tenkitler almak siterdim yada daha nasil iyi yakalama taktikleri verilmesini isterdim ama olmuyor bir yerlerde bir tikaniklik var
öyle bir ortam olusmuski ayni bir kisirdöngüde dolanip duruyoruz bakiyoruz ama göremiyoruzmu diyeyim onuda bilmiyorum isterdimki bbeni yerden yere vursun desin surasi olmamis isik yanlis yerden gelmis bu fotograf bu siteye yakismaz gibi cümleleri bile bekledim inanin
yazacak cok sey varda neyse
saygilarimla hocam

Tarih: 19 Mart 2007, 01:15 - İp: 62.***.**2.73
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili emin kardeşim çok önemli bir mevzuya temas ettiniz..Müsade ederseniz cevap hakkımı akşama kullanayım..Şimdi derse girmeme gerek..

Tarih: 19 Mart 2007, 08:02 - İp: 212.***.**2.130
eminakca
eminakca (üye)

Lazut Hocam
topicte beklerken agac oldum cevap hakkimi aksama saklayayim dediniz ooooooooo karakökleri havada ucusuyo
cok mu zor soru sordum yoksa

Tarih: 19 Mart 2007, 23:52 - İp: 62.***.**2.73
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Tüüh emin hocam seni nasıl unuttum yahu..Kusura bakma yahu..

hocam bu söylediğiniz bir çok kez bir çok yerde dile getirildi.Ancak doğru dürüst bir netice alınamadı.Sitemiz için bir öz eleştiri yapmak gerekirse burda fotograf eleştirilmiyor.Fotografa yorum yapılmıyor-Genelleştirmek istemem tabi-fotografı çekene yapılıyor.Bu hiç hoş bir durum değil.Peki yorum almak için ne yapmalı.
1-Bir kere güzel bir bayan niki seçmelisiniz
2-Forumlarda sürekli "gündemde kalmalısınız".İnsanlarda "kim bu yahu" gibi soru işaretleri bırakaçak agraesflikler sergilemelisiniz.
3-Önce nü sonra portre sonra çocuk ve en sonda da artık manzara çalışmalısınız..
4-Forumlarda espiritel sabırlı yol gösterici yani çok değişik biri olmalısınız
5-Çok çok çok yorum yapmalısınız.

İşte kısaca bu..Ha bunları yap veya yapma ama bence asıl önemli olan fotograf çekmekten ve fotografını sergilemekten zevk almaktır.Unutma ki tüm duygularımızın bir görüntüsü mutlaka doğada vardır.En iyi manzara fotografçısı bu duyguları yakalayan fotografçıdır

Saygı ve sevgilerimle

Tarih: 20 Mart 2007, 00:15 - İp: 88.***.**0.74
eminakca
eminakca (üye)

ben o zman yarin ilk isim gidip ajans yerine bir kac model secmek olsun aktfoto yada nü fotograf icin 4 tanesi 10 euro yxa ben nyie düsünemedim bunu kac zamandir
sagol hocam sizden cok ögrenecegim taktikler var bundan sonra agresiv olacagim gündem yaratmak icin buraya gelen sanatcilarin skandal fotograflarini koyacagim bak gör hocam 1 bilemedin 2 ayda nasil ünlü olunuyor bende diyordum ya forumda bir sürü inatlasmalar dayatmalar ben bir kac kelime yazincada özelime özür diler gibi mesajjlar simdi anladim bunranin taktigini ama hocam bir tek sey kaldi ya
bayan niki beni bozar onu nasil halletcez

Tarih: 20 Mart 2007, 00:22 - İp: 62.***.**2.73
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Hocam 5 şık saydım varsın o şık ta kalsın.Diğerlerini yap yeter inan..Ünlü olmak için olmak lazım.Bunu şimdiki medya bize çok iyi öğretiyor.Ben de aslında tam zamanı diyorum ünlü olmak için ..Şu gündemde kalmaya devam etmeliyim

Tarih: 20 Mart 2007, 20:00 - İp: 88.***.**6.158