legatus
legatus (üye)
Sivas / Meraklı

Manzara Fotoğrafındaki Kırmızı Yansımalar

Merhaba , geçtiğimiz hafta Canon EOS 2000D 18-55 IS lensli fotoğraf makinesi aldım. DSLR makinalarda yeniyim henüz öğrenme aşamasındayım. Fotoğraflarımı RAW formatında çekiyorum ve makinanın manuel modlarını kullanmaya çalışıyorum. Fakat ufak bir problem farkettim. Manzara fotoğrafı çekerken diyafram , iso ve enstantaneyi güzelce sahneme göre ayarlıyorum ve fotoğrafı çekiyorum ancak görüntüyü bilgisayara aktarıp yakınlaştırdığımda 3D görsellerdeki gibi kırmızı yansımalar oluyor. Önce bunun titreşimden kaynaklanabileceğini düşündüm ve tripod kullanıp bir daha sahneyi fotoğrafladım ancak kırmızı yansımalar gitmiyor. Yakın çekimlerde bu durumla karşılaşmıyorum. Fotoğraf makinesiyle birlikte gelen lensten mi kaynaklı yoksa ben ayarlarda mı hata yapıyorum ? Bilgilendirirseniz sevinirim , iyi günler.

Fotoğrafın RAW formatındaki orjinal dosyası ;

YANDEX DİSK

#legatus' tarafından 20.08.2018 13:52:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2018, 13:51 - İp: 95.***.**3.193
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tam ne dediğinizi anlamadım ama kasit binalarda hafif mora kacan tonlar ise ...

Aynı anda hem gunesli bir gokyuzunu,hem golgede kalmıs bina yuzeylerini cekiyorsunuz. Ikısinin White Balance / Beyaz Ayar gereksinimleri farklı. Makina gunesli yerlere gore ayar yapınca golge alanlarda olusan hafif mor tonlar normal. Cekim sonrası WB ayarı yapıp orta karar bır seçim yapabilirsiniz. Mesela sagdaki yakındaki binanın duvarını tam beyaz gorecek sekilde bir beyaz ayarı duzeltmesi yaparsanız, golgeye gore yapılmış bir beyaz ayarına ulaşırsınız.

Tarih: 20 Ağustos 2018, 17:51 - İp: 108.***.**7.84
legatus
legatus (üye)
Sivas / Meraklı

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Daha açıklayıcı olursam mesela fotoğrafı %100 oranında yaklaştırdığımda hem net değil hemde renkli bir bulanıklık var.

Bu resimde yeşil çizgilerle işaretleme yaptım. Bahsettiğim kırmızı yansımalar bunlar. Böyle bir görüntü elde etmem normal mi ? Mümkünse bulanıklık ve keskinlik sorunumu nasıl çözebilirim ? Teşekkürler.

#legatus' tarafından 20.08.2018 18:07:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2018, 18:05 - İp: 95.***.**3.193
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu durumda diyecegim, beklentiniz cok fazla. 40-50 metre uzaktaki binaları 18mm ile cekip, her detayı tum netligiyle gormeniz mumkun degil - en azından en basit bir kit lens ile.

Son eklediginiz yesil çizgi eklediğiniz foto açılmıyor bende. Yorumu bakmadan yaptım.

Tarih: 20 Ağustos 2018, 18:27 - İp: 108.***.**7.84
legatus
legatus (üye)
Sivas / Meraklı

Anladım teşekkur ederim. Peki 50-60 metrede bile keskin ve net görüntüler alabileceğim , hem manzara hemde portreler için bir lens önerebilir misiniz ? Dediğiniz gibi 18-55 mm kit lens ile ancak bu kadar olabileceğini kabullenmeliyim.

Tarih: 20 Ağustos 2018, 18:42 - İp: 5.***.**0.142
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

50-60 metreden , 18mm gibi cok genis bir açıda çekip de tum detayları gorebileceğiniz netliği saglayacak lens muhtemelen yok. $150 lik kit bir lensle, $1500 lük çok kaliteli bir lensle alabileceğiniz netlik farkının %15-20 den fazla olacağinı sanmam. Isterseniz lens keskinlik / çizgi testlerini inceleyin. Her lensin milimetrede kaç cizgi gosterebileceği bilgisi filan vardır o testlerde. Kıyaslarsınız.

Tarih: 21 Ağustos 2018, 04:12 - İp: 108.***.**7.84
legatus
legatus (üye)
Sivas / Meraklı

Cevabınız için teşekkür ederim. Birkaç gün cevap veremedim ancak bu süre zarfında sorunumun tam olarak ne olduğunu ve nispeten nasıl çözülebileceğini buldum. Konuyu açarken bahsettiğim fotoğraf üzerindeki "kırmızı yansımalar" bilimsel manada "Kromatik Sapmalar" olarak adlandırılıyormuş.
Kromatik Sapmaya örnek bir fotoğraf ;

Optik biliminde "Kromatik Sapmalar" : Bir lensin tüm renkleri aynı anda ve uyumda odaklayamamasından kaynaklı bir sorundur.

Eğer fotoğrafları RAW formatında çekiyorsanız. Adobe Photoshop programında Camera RAW ile fotoğrafı açıp Mercek Düzeltmeleri kısmından "Kromatik Aberasyonu Kaldır" seçeneği aktif edilirse fotoğraf üzerindeki sapma büyük oranda giderilecektir.

Belki başkalarınında işine yarar diye eklemek istedim. Teşekkür ederim.

#legatus' tarafından 22.08.2018 20:50:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ağustos 2018, 20:49 - İp: 159.***.**7.105
  • 1