medyadelisi
medyadelisi (üye)
Samsun / Reklam Fotoğrafçısı

Lütfen Biraz Fikir Alışverişi Yapalım. Yeni Stdüyo

Arkadaşlar merhaba. Yardımı dokunacak fikir verecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. Bir stüdyo kurmak istiyorum. Canon 6D + 24-70 2.8 + Sigma 70-200 2.8 + 50 mm 1.4 + fon perdem paraflaşlarım, birde basit çekimler için 600D var. Bunları hep şahsi işlerim için kullanıyordum. Keyfi yani. Fakat çalıştığım yerden çıkarılmamdan dolayı yaklaşık 8 aylık bir işsizlik süresi geçirdim. Ve şimdi kendi stüdyomu kurmak istiyorum. Çalıştığım bir bölge dergisinin reklam fotoğrafçılığını ve yerel bir kanalda video kurgu montaj işlerini yapıyordum.Photoshop, Ligtroom, A.efeckt final cut gibi fotoğraf ve video programlarını iyi düzeyde kullanıyorum. Daha önce bir kaç tanıdığıma gelin damat çekip albümlerini yapmıştım. Şahsi fikrim ve onların fikirleri doğrultusunda şunu söylüyorum. Çalışmalar oldukça başarılıydı.. Şimdi asıl meseleye geliyorum. Elimde mevcut olan bu ekipmanların dışında 30 Bin lira gibi bir bütçem var. Stüdyo kurmak için yeterlimi. Yerleşimi yoğun, iş yerlerinin, okul ve devlet kurumlarının yakın olduğu insan ve araç sirkülaysonu açısından işlek ve güzel bir yerde bir dükkan açma fikrim var. Bulunacağım muhitte benim düşündüğüm mevkinin yaklaşık 200-300 Metre yukarısında bir fotoğrafçı var. Sadece o var. Olursa birde ben olacağım. Ama insanın kendi işinin olacağı durumunda çekimser olabiliyor. Korkabiliyouz yani. Sizce stüdyoyu açtığımda dükkan ne kadar süre içinde kendini toplamaya başlar ? Ben dükkanın ilk 1-2 ay iş yapmama olasılığına karşı, bütçe içinden 4 aylık kira ve elektrik giderlerini ayıracağım. Sizce risk analizim doğrumu. Yoksa dükkanın kendini döndürebilmesi için 1-2 hatta 3 aydan daha fazla bir süre mi geçmesi gerekir ? Dükkanı aralık sonu veya ocak ortasına doğru açmayı planlıyorum. Tabi birde düğün salonları ile anlaşma yapmak içni elimden geleni yapacağım. Malum bi anlaşma yaptığımız zaman ciddi rakamlar gelebiliyor. (Ortalama olarak salonlara ne kadar para teklif vermeli veya salonlar ortalam ne kadar istiyor anlaşmak için ? )
Değerli yorum ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İşiniz gücünüz rast gitsin.
Saygılarımla...

Tarih: 4 Aralık 2015, 18:34 - İp: 88.***.**6.115
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Bu forum bölümünün (serbest kürsü fotoğraf üzerine) en arka sayfasına bakın.. link olmadı, direkt link veriyim: http://www.netfotograf.com/forum/fotografcilik/turistik-bolgelerdeki-fotografcilar-1567-1.html

Daha paradan altı hanedeki sıfırın atılmadığı zamandan bir konu.. yani bahsedilen, burada şikayet konusu yapılan rakamlar 60 kuruş, 75 kuruş.. fotoğraf baskısı için bahsedilmiş rakam, bugünün 10 lirası ve 7 lira.. tamamı kâr olsa ....

Tarih: 4 Aralık 2015, 23:59 - İp: 85.***.**5.8
medyadelisi
medyadelisi (üye)

Öncelikle ilgi alaka gösterip cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Ama Mete bey. Bu bahsettiklerinizden hiç bir şey anlamadığım gibi, vermiş olduğunuz linkteki konuşmalardan da pek bir şey anlamadım.

Tarih: 5 Aralık 2015, 04:30 - İp: 88.***.**6.115
mete007
mete007 (üye)

Yazdıklarım yorum değil zaten, değerlendirmek size kalmış.. Stüdyo sahibi arkadaşların sözünü de aktarayım; "-korsan çalışıp benden daha fazla ciro yaptıkları gibi, kira dertleri de, en basit esnaflık kaidesine uydukları da yok." kimleri kast ettiği anlaşılır umarım...

Tarih: 5 Aralık 2015, 13:12 - İp: 85.***.**5.8
medyadelisi
medyadelisi (üye)

O halde sizin konuyu anladığınızı pek sanmıyorum. Ben korsan fotoğrafçılık yaptığımı kesinlikle söylemedim.Zaten öyle bir şey de hiç olmadı. Bizim video projelerimiz oluyordu kanalda, aktif olarak skeçler vs şeyler çekiyorduk. kanaldan bazı arkadaşlarım da düünlerinde onalrın fotoğraflarını benim çekmemi istediler. Olay bu. Neyse o halde bu knouyu uzatmanın alemi yok. A diyince Z anlıyorsunuz..

Tarih: 5 Aralık 2015, 16:56 - İp: 88.***.**6.115
mete007
mete007 (üye)

Anlayışsız olan ben oluyorum.. İyi. gidin bütün paranızı 40-50 metrekare dükkana gömün, sonra "-niye böyle oldu." diye kendinizi dövün... iki sene önceki konuları karıştırın şu forumda, ataşehirden bir arkadaş, "-Eos 1DmkIII makinem ve onbinlerce lira harcadığım ekipmanımla didiniyorum, adam gelip 15 lira istediğim işe 5 lira vermekte ısrar ediyor." demiş..

Anlayışsız benim, bu şekilde çok iyi esnaf olacaksınız. devam...

Tarih: 5 Aralık 2015, 21:31 - İp: 85.***.**5.8
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Su cevap yazmadan, hiddetle klavyeye sarılmadan önce karşı tarafı anlamaya calişsak ....

Mete007 gayet iyi niyetle " kardesim, insanlar yatırıma/dükkan kirasına/vergi mukellefligine vs girismeden korsan olarak bu isleri yapıyor. Onlarla rekabet etmek, hakkıylan para kazanmak zor - stüdyo açarak, bir ton masrafın altına girerek. Tavsiye etmem " diyor " ...

Konuyu açan arkadaşımız, tamamen yanlış anlayıp, " vay sen bana korsan mı diyorsun " diyor ... .

Yazmadan önce dogru mu anladım diye bir kere daha okusak.....

Tarih: 6 Aralık 2015, 00:27 - İp: 108.***.**5.85
medyadelisi
medyadelisi (üye)

Gerçekten bu ara kafam o kadar karışık ki söyleneni yanlış anladığımı biliyorum ve mete beye haksızlık yaptığımı düşünüyorum. Ben, bana "korsan " denildiğini düşünerek böyle bir söylemde bulundum. Mete bey sizden özür dilerim bu yanlış anlamam için. Gerçekten paperman abinin dediğini okuyunca söylemek istediğnizi anladım. Metebey ve paperman bey gerçekten haklısınız. Paperman bey özellikle bu yanlış anlama olayımı düzelttiğiniz için teşekkür ederim. Tekrarda yanlış anlamam için özür dilerim. Utandığımı söylemek istiyorum.

Tarih: 6 Aralık 2015, 23:21 - İp: 78.***.**1.70
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafçılık üzerine almış olduğun çıraklık, kalfalık ve ustalık belgesinden sonra fotoğraf stüdyosu açmak için gerekli ekipman... Önce bu iş için belediyeden izin belgesi almak gerek ve ustalık belgesi sahibi olmak... Bunlara sahipsen, bilmen gerekliydi diye düşündüm... Kusura bakma digital den sonra herkes fotoğrafçı oldu... Başarılar sana arkadaşım....

#senolyilmaz' tarafından 06.12.2015 23:51:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Aralık 2015, 23:50 - İp: 85.***.**3.27
medyadelisi
medyadelisi (üye)

Teşekkür ederim sağolun fikir, yorum ve düşünceleriniz için. ama artık ustalık belgesi olmadanda sütüdyo açılabiliyor. Bunu yapan 3 arkadaşımı tanıyorum. Zaten başka şekillerde de kılfına uydurulabiliyor. Bunu yapmadan esnaf sanatkarlar odasına kayıt yaptırılıp ben bu işi yapıyorum zaten. Sadece kayıdım olsun da istedim denildiği zaman adamlar seve seve diyor. Günümüzde 5000 ustalık belgesi varsa 15.000 fotoğrafçı var.***** Rakamlar tabi ki temsilidir*****

Tarih: 7 Aralık 2015, 00:52 - İp: 78.***.**1.70
mete007
mete007 (üye)

@Medya delisi estağfurlah, son yazdıklarınız olgunluğunuzu gösteririyor..

Ancak tekrar açıklamam gerekli, size doğrudan @paperman (Uğur bey) in yazdıkları tarzda şeyler yazsam, haklı olarak "pastadan başkasına pay vermek istemeyen" durumunda olurdum..
Bir örnek; link için buraya tıklayın kredi kullanmak isteyen birisine, sadece "-alma" demek ve "-üretken olmayan borç edinme." demek arasında dağlar kadar fark var..

gerekli örneklere ulaşmadığınız takdirde, burada okuduğunuz düz mantıktaki yorumlar yetersiz..

Diğer yandan, girişimci bir kimsenin cesaretini kırmaktan da çekinme durumu var.. google da aratın; "Düğün fotoğrafçılığı workshop" şeklinde.. oradaki kimseleri iyi biliyorum.. Eğitime giden bazı arkadaşların bilgi seviyesi, ders veren kimselerden çok daha yüksek. Çok iyi sektör gibi görüntü oluşturan o eğitimdeki bazı arkadaşlar, kış dönemi sebebiyle bazı elemanlarını işten çıkarma durumunda olmaktan dolayı manevi sıkıntıda...

Forumda birçok konu bu gibi durumları anlatıyor, geriye doğru sabırla okumak iyi olur..

#mete007' tarafından 07.12.2015 18:30:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Aralık 2015, 10:11 - İp: 85.***.**5.8