fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

İcra Hk

#fotoasli' tarafından 18.04.2008 18:51:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ocak 2008, 11:56 - İp: 88.***.**6.252
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

temel ihtiyaçlar ve bunlar için gerekli alet edevat haciz edilemiyor diye biliyorum
örn: yatak, tüp, ocak,
ama iş yeri için bu kapsam geçerli değil sanırım mete,
zira koltuk, sandalye ve masalar bile işyerinde haciz edilebiliyor.. yani tahminimce "gecimini sağlama" kriteri hacze engel teşkil etmiyor

benim önerim sizin adınıza faaliyet gösteren meslek odanınız yerine onları yönetenleri sorumlu tutmanız. Bir kurum yada mevki yıpratılmamalı, o kurum ve mevkidekilerin yönetim beceriksizliği yıpratılmalı. Meslektaşlarınızı ve üyeleri dolaşın, bilinçlendirin kısacası kulis yapıp yönetime geçin. siz yönetime geçip uğraşamasanız bile talip olan birine destek verin.

Tarih: 11 Ocak 2008, 12:27 - İp: 88.***.**1.44
fotoasli
fotoasli (üye)

#fotoasli' tarafından 18.04.2008 18:52:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ocak 2008, 12:29 - İp: 88.***.**8.119
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Sn fotoasli.. sanırım bir önceki mesajımı ya okumadınız ya anlamadınız yada hiç kaale almadınız.
ben sizin odanızı size karşı savunuyor değilim ama birde madalyonun öbür yüzüne bakalım

Diyelimki siz odanın başkanı oldunuz ve şikayet ettiğiniz tüm sorunlar için çözüm üretip, üyeleriniz için harika icraatler içindesiniz. ve yine diyelimki 100 üyenizden 95'i aidatlarını düzenli olarak öderken 5 üyeniz art niyetli olarak hiç aidat ödemiyor ve odanın tüm imkanlarından faydalanıyor. bu tüm imkanların en azgarisi o işi icraat etmek için bir odaya kayıtlı olma zorunluluğu olsun. aidatını art niyetli olarak hiç ödemeyen ve odanıza kayıtlı olan 5 üye diğer 95 üyenin hakkını yiyor demez misiniz? hiç bir girişim yada uygulama yapmaz mısınız ?
bütün bu senaryo içinde birde aidatını art niyetli veya tamamen imkansızlıktan ödemeyen üyeleri nasıl olupta birbirinden ayıracağınızı düşünün..
ve kendinizi düşünün,, hangi kategoridesiniz ve bunu nasıl ispatlayabilir siniz..

bütün bunları "bir kurumu yada mevkiyi yıpratmak yerine yönetenleri yıptarın" sözüme binayen söyledim, Başka bir niyetim yada amacım yok

Tarih: 11 Ocak 2008, 14:10 - İp: 88.***.**1.44
fotoasli
fotoasli (üye)

sayın rokomet aidatlarını ödemeyen üyelere odaların sağladığı tüm imkanlar nedir, esnafların neden ille de bir yere bağlı olmak mecburiyetini anlayamadığımı da belirteyim,biz zaten maliye vergi ,çalışma ruhsatı anlamında belediyeye kayıtlıyız ... bu arada odamıza yirmiyedi yıllık kayıtlı üye olduğumu da belirteyim...

#fotoasli' tarafından 11.01.2008 14:53:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ocak 2008, 14:46 - İp: 88.***.**8.119
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Sayın fotoasli,
kanunları sorgulamak başka bir tartışma konusu. bu tartışmanında boyutu farklı olur. (141, 142, 157, 162) bir zamanlar kanunen suç olan şeyler şu an suç değil. eğer toptan kanunları tartışacaksak bunun ucu sistemi tartışmaya kadar gider. onunda sonu siyasete girerki ben siyasi tartışmaları forum ortamında doğru bulmuyorum.

Bir oda faaliyet olarak neler yapar yada icraatleri ne olabiliri tartışabiliriz.
-Sosyal etkinlikler düzenleyebilir. (bizde var)
-üyelerin ortak dertlerine STK olarak çözüm arayabilir (bizde var)
-üyeler arası irtibatı sağlayabilir (bizde var)
-üyelerin o meslekte para kazanabilmesi için varlık sebebi olabilir (her oda bunun için var)

sayın fotoasli, bu memlekette bir "iş" yapmak isteyen dürüst insanlar bir sürü bürokratik engel ve prosedürle karşılaşır. bilmem kaç tane yere kayıt olmanız ve bilmem kaç tane belge almanız gerekir.. en son yaşadığım şeyden örnekleyim.. işyerimizde çalışan herkesin ev adresleri telefon numaraları işyerinin olduğu yerdeki karakola ve mahalle muhtarlığına bildirilmesi gerekiyormuş,, bi güzel hazırladık verdik. muhtardan bir telefon geldi.. böyle olmazmış, muhtardaki karakol onaylı olcakmış, karakoldaki muhtar onaylı olcakmış bizde kalacak suretlerde hem karakol hem muhtar onaylı olacakmış,, illallah demeden önce ya sabır diyip yapmaya giriştikki bu seferde nüfus cüz. suretleri (onaylı) ve ikametgah ilmuhaberi (onaylı) olcakmış,, ben zatenn her ayın 13,5 günü devlete çalışıyorum.. birde diyorlarki bikaç günde prosedür ve bürokratik işlemler için koştur.. illallah yani illallah..
çevremde gördüğüm örneklerden söyleyebilirimki, hırsız-dolandırıcı-kaçakcı vs. olursanız hiç bir yükümlülüğünüz yok. sizden hiç birşey isteyen yok. kafanıza göre takılın.

Tarih: 11 Ocak 2008, 16:05 - İp: 88.***.**1.44
fotoasli
fotoasli (üye)

anladım ,sağolun...

Tarih: 11 Ocak 2008, 16:29 - İp: 88.***.**8.119
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

aydında gel de bu esnafı denetleyen esnaf odası bul.gelsin maaşlar, kebab tandırlarında oda misafiri ağırlayalım beyler.benim babam esnaf dernek başkanıydı.adam gibi denetler ve cezayı basardı.ama ne zaman siyaset ve şahsi çıkarcılar türedi istifa etti.şimdi kolla yiyeni ve ezeni.oylar tekrar seçilmeye lazım ya dokunmayın esnaflara aman oturduğunuz yerden kalkmayın.gelsin dernek maaşı sadece. bakanlık müfettişi gelince,hesap vermek kolay.ama müfettiş halka sormamak gafletini her zaman yapıyor.şimdi soruyorum sizlere bu oda ne odası.adını sizler koyun.aslı abimize sonuna kadar hak veriyorum.ticaret odasına kök söktüremeyen bir odadan anca icra elden gelir.avukatlar da maşası.yaaaa beyler yaşım 40 ama esnaf ölüyor siz seyredurun.yunus emre ne derdi biliyor musunuz;
ZENGİNİN İFFETİ BATMIŞ FAKİRİN GÖZÜNE ACIRIM BİLLAKİ TÜKÜRÜĞÜME TÜKÜRSEM DE YÜZÜNE.

Tarih: 15 Ocak 2008, 23:09 - İp: 88.***.**9.57
-olimpos-
-olimpos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Esnaf odalarının kanunlarla hiç bir yaptırımı yok.Serbest piyasa ekonomisi adı altında eli kolu bağlı.Hiç bir işimize yaramayan fiat listesi çıkarır yılda iki sefer parayla almak zorundasın.Ama fiat listesine uymayana hiç bir gücü yok.peki fiat listesinin anlamı ney sadece par ver al ve as. Aidatını yatırmassan hemen icra.Sana 15 dk mesafede fiat indirip haksız rekebet yapar.Başkana iletirsin kanunen yapacağı hiç birşey yok.Aidat ödemediğimde beni cezalandırıyorsa benim karşımda haksız iş yapanı neden cezalandıramıyor.Tepemizde böyle atıl kalmış bir kurum.Amacımız atıl kalmış esnaf adına işlerliği olmayan bu kurumu daha yükseklere anlatıp işlerlik kazandırmak.

Tarih: 16 Ocak 2008, 00:14 - İp: 85.***.**2.207
fotoasli
fotoasli (üye)

#fotoasli' tarafından 18.04.2008 18:53:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ocak 2008, 09:45 - İp: 88.***.**6.66
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

keşke buraya haberin ayrıntısı için bir link koysanız..
sevindirici bir durum olmakla beraber odaların ortadan kalkmasıyla meydana gelecek boşluğun ne şekilde dolacağı?
halihazırda kasalarında milyarlarca lira birikmiş odaların bu paraları nereye devredeceği ?
bu milyarlarca lirayla çeşitli yatırımlar (bina, sosyal tesis, demirbaş eşya, makine) yapmış odaların ve bu envanterin durumunun ne olacağı

merak konusu..

Tarih: 16 Ocak 2008, 11:10 - İp: 88.***.**1.44