paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gonullu Photoshop Hizmeti

Daha önce önerildi mi bilmiyorum ....

Elimde bir dolu fotograf var , PS işlemi sonucunda daha etkili olabilecegını sandıgım . Ne yazık ki bu konuda özürlü sayılabilirim - zaten PS programımda yok .

Bu sitede kombine çalışmalar yapabilsek . Ben mesela elimdeki bir RAW dosyayı PS'dan anlayan birinize pas etsem . O kişi de bildiğince bir çalışma yapsa .... Sonucu ister galeriye ( 2 isimle ) , ister burada acılacak bir topike yuklese ...

Boylece , photoshop'un neler yapabilecegini gozlerimize gorsek . Mesela ben aradaki farkı görüp , önyargılarımı kırıp , PS ogrenmeye ve kullanmaya vakit ayırsam .

( Ya da PS'un cok farketmedıgını gorsek )

Katılan var mı - cok mu şey istiyorum ??

Tarih: 19 Mayıs 2009, 04:37 - İp: 64.***.**4.24
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

vaaayy helal olsun. Evet güzel. Demekki bu sitede bizden başka insanlarda yaşıyormuş.

evet süper. Katılımcı arkadaşları bekliyoruz.
İlk denemelerde renksiz geçen çalışmalar inşallah papermanın renklileri çekimleriyle renklenecek.

Hadi bakalım yokmu başka gönüllü? Bu bir yarışma değildir. Herkese açıktır. İiyiyi kötüyüde aramıyoruz. değişik tarzları arıyoruz.

Tarih: 20 Mayıs 2009, 13:39 - İp: 88.***.**5.22
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

...

#bila' tarafından 20.05.2009 18:06:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mayıs 2009, 15:51 - İp: 88.***.**3.209
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Remi ,

" İnsan fotoğrafı yaşatır. Usta sanatçıların çoğu insanları kadraja dahil etmişlerdir hep. Yaşayan canlılarda fotoğrafa hayat katar fakat insan öğesi daha etkileyici olur derlerdi ustalar. "

Dogrudur tabi , vardır elbet ustaların bir bildiği ....Ben bakalım ne zaman vazgececegim insanların uzaklasmasını beklemekten - manzara filan cekerken ...

Senin örnegini yolladıgın gibi "Heidi'nin yaşadığı terler tarzı " , çiçekli , bol renkli fotograf benimkiler arasında var mıdır bilmem ama bir seyler yukleyecegim .

Yalnız bu konuda diyecegim , senin istedigin tip fotografların zaten PS'a fazla ihtiyacı yok gibi geliyor bana. Yani fotograf zaten bol renkliyse ve pozlama dogruysa , kontrast,sarurasyon gibi mudaheleler Picasa'da da yapılıyor - ustelik JPEG uzerinde cok kolay olarak .... Açması,kapaması 30 saniye surmuyor .

Benim bu topikte görmeye çalıştığım da bu ....Photoshop her fotografa bir sey katıyor mu yoksa katmadıgı durumlar da var mı diye ...Katmıyorsa PS'da harcanan zamana gercekten yazık .Manzara resimlerinde çok farketmeyeceği gibi bir ön yargım var mesela - bakalım göreceğiz .

Eger katıyorsa , fotograf çekimine harcadıgım zamanın bir 5 katını ekran basında harcayacagız demektir .

Balıkçıl'da olduğu gibi renksiz , ışığın ters sayılabileceği bir fotografı yukleme sebebim de biraz bu - benim yapabileceklerim tıkandı ; bakalım PS harikalar yaratacak mı diye....

-----------

Bila , senin de eline saglık . Boylece 3 ornegim oldu ...

Gaijin , abicim sen de şu yaptıgının sadece "sonra " olanı yeterli buyuklukte bir post etsen -ya da bana yollasan ...Yanyana koyup karsılastıracagım ornekler olsun diye ...

Tarih: 20 Mayıs 2009, 21:44 - İp: 64.***.**4.24
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tam boyunu silmişim tekrar yapıp gonderirim bir ara

------------------------

manzara fotografındada cok farklı seyler elde edilebilir..
acıkcası sonuc guzel oldugu surece cok umrumda degil mudahale olup olmaması..
buda bir ornek..

Tarih: 20 Mayıs 2009, 22:08 - İp: 78.***.**8.210
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Doğrusu konu ilgimi çekti,
bir deneme de ben yaptım arkadaşlar ...

Tarih: 21 Mayıs 2009, 00:11 - İp: 85.***.**1.15
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gaijin , Gordion'un düğümünü tek vuruşla kesmişsin ...

Hüsmenağa Hocama da çok teşekkürler , vakit ayırıp photosopladığı için ...Sanırım olabilecek en iyi haline gelmiş .

JPEG haliyle kıyas kabul etmez - renklerde canlanma , kontrastta artış var ama fotografın kendisindan kaynaklanan sorunlara ( crop ve ISO sonucu noise , renksiz ve parlak fon ) sanırım kolay çözüm yok . Bundan fazla müdahele ( fonu değiştirmek ) artık manipulasyon/montaja girer herhalde ama yine de kafama takıldığı için sorayım .

- Bu renksiz fon yerine , "blur" yaratmak ( mesela hafif turuncu , açık mavi v.s. )mümkün müdür ? Evet ise , çok mu zor ve vakit alıcıdır .

- Aynı şekilde gürültüyü minimalize etmek , hem NET hem yumuşak bir doku elde etmek mümkün müdür ? ( mesela kuşun yüzünde )

Başka bir deyişle , Photoshop'un da bittiği yer var mıdır , dipsiz kuyu mudur ??

Tarih: 21 Mayıs 2009, 03:30 - İp: 96.***.**9.175
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Bence fotoşopu gerçekten bilenler için söylediklerinin hepsi mümküne yakın olmalı,
biz kısıtlı bilgimizle, bu şekilde yapabiliyorsak, ki, 3-4 dk sürmedi bunu yapmak, gerçekten fotoşop bilenler bence bu fotoğrafı tannmayacak hale getirebilirler,
ama benim müdahalelerde tercihim, orjinal, gözümün gördüğü en doğal hallere yakın işleyebilmek, tabii özel bir maksadım yoksa ..

Tarih: 21 Mayıs 2009, 10:23 - İp: 212.***.**1.146
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

husmenaganın duzenlemesi bencede gercege en yakın renkleri vermiş..kus işinin ustası o nede olsa
photoshopun sonu yoktur,hersey yapılabilir..
noise giderilebilir ama bu seferde netlik kaybolur,tabi ikisini birden uygun bir sekilde duzenlersenız bu sefer fotografın yapısı bozulabilir,malum jpeg..
zaman ayırıp ugrasılabilir,pratikle alakalı bir durum,ama okadar ugrasmaya degermi bu fotografı kurtarmak için o sorulması gereken bir soru..
her fotografı kurtarmanın imkanı yok,fazla pozlanmıs bir fotografta detay olmayacagı için yapılacak bişey yoktur mesela..

soyledıgınız hersey yapılabilir,daha fazlası yapılabilir..
acık konusmak gerekirse, cok kotu fotografları photoshopta cok iyi fotograflar yapabilirsiniz,ustelik siz soylemediginiz surece hiçkimsenın anlaması mumkunde olmaz..

"ama photoshop guzel fotograf için bir yol olarak secilmemeli, fotografı kurtarmak için bir yol olarak gorulmeli benım gorusume gore.."

Tarih: 21 Mayıs 2009, 13:33 - İp: 78.***.**8.118
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

2009 yılındayız ve Photoshop çok çok ilerleme kaydetti. Hiçbir fotoğrafçının isteyipte yapamadığı iş yok onda. Bu nedenle fotoğrafçının alet çantasında bir tripodun önemi neyse bir photoshopun önemide odur bence. Heleki dijital çağdayız ve çektiğimiz fotoğrafları web ortamına taşıyorsak photoshop zorululuk haline geliyor.
Zorunlu bir araç.

Kötü ve kuralsız çekilmiş bir fotoğrafı ne Photoshop, ne HDR vs. hiç bir şey kurtaramaz. - < em>@fotosafari-pro>

paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Benden başka fotograf koayn yok ama ben yine de bir kaç fotograf ekliyorum . Nelerin yapılıp nelerin yapılamadığını görmek açısından benim için yararı çok olacak .

Remi , istediğin kadar bol renkli resim arşivimde bulamadım . Bir bakın , vaktiniz olursa da bir seyler yapın . Ilk ikisinde PS'un faydalı olacagını , 3.de pek bir şey farketmeyeceğini sanıyorum .

HDR yapılabilir belki

JPEG indirmek için : http://rapidshare.com/files/235854498/DSC_8993.JPG
RAW " " : http://rapidshare.com/files/235855447/DSC_8993.NEF

Flare var , belki yok edilebilir ....HDR ??

JPEG : http://rapidshare.com/files/235855937/DSC_8279.JPG
RAW : http://rapidshare.com/files/235856887/DSC_8279.NEF

Bu resim , PS'un faydası OLMAYACAĞINA inandıklarımdan ...

JPEG : http://rapidshare.com/files/235857480/DSC_5704.JPG
RAW : http://rapidshare.com/files/235858309/DSC_5704.NEF

Vakti olan buyursun ....

Tarih: 22 Mayıs 2009, 10:32 - İp: 96.***.**9.175