eco
eco (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotograf Çekme Yasağı

#eco' tarafından 08.04.2013 10:18:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Aralık 2005, 14:49 - İp: 88.***.**6.61
gamzegg
gamzegg (üye)
İzmir / Amatör

Alemsin valla ceko!!

Tarih: 14 Aralık 2005, 00:38 - İp: 85.***.**5.40
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

askeri bölgede burada fotoğraf çekmek yasaktır diye bir ibare var gayette makul bir şey, ama bu işletme banka değil ki fotoğrafı çekilsin soygun için ayrıca bir marketin soygun için fotoğrafı neden çekilsin çok stratejik bölgeler mi var? İsteyen alış verişini yapar paşa paşa tepkisini göstermez, isteyen tepkisini koyar çeker gider.

Tarih: 14 Aralık 2005, 00:41 - İp: 85.***.**5.184
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Valla iş için kesin çekmem gerekiyorsa affetmem askeri bölge olsada bir şekilde çekerim. Yani insan isterse her yere girebilir her şeyi çekebilir. İş çektiğin şey girdiğin riske değermi

Tarih: 14 Aralık 2005, 01:04 - İp: 85.***.**8.142
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

askeri bölgede çekme konusunda aynı fikirdeyim, bir kez o riske gireyim dedim ama(gayet zevk için zaten fotoğrafçılıkla ilgili şu anda bir işim yok olması için 50 fırın ekmek yemem gerek)spotlar yüzüne çevrilince insan kendini hapisten kaçan mahkum gibi hissediyor ve güzel bir gün doğumu fotoğrafı kaçarken yüzünüzde suni bir güneşle olayı anlatmaya çalışıyorsunuz.

Tarih: 14 Aralık 2005, 01:12 - İp: 85.***.**5.184
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

valla ben genelde düğün gibi yerlerde karşılaşıyorum engellemeyle. oranın fotoğrafçısı olduğu için yasak diyolar ama beni engelleyebilirlermi

Tarih: 15 Aralık 2005, 15:12 - İp: 85.***.**5.134
levent92
levent92 (üye)
Edirne / Stüdyo Fotoğrafçısı

yasaklar çiğnemek içindir be

Tarih: 14 Şubat 2007, 22:36 - İp: 85.***.**9.44
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

ben marmariste askeri alanı çektim ....
sonrada pişman olup sildim fotoları ...
yasaklar doğru çiğnenmek için konmuşturda çektikten sonra insan pişmanlık duygusu hissediyor...
tabii bu benim kendi düşüncem

Tarih: 14 Şubat 2007, 22:49 - İp: 88.***.**9.237
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Aynı şey benim başımada geldi.. Bilkentte realin yanındaki sinemalarda fotoğraf çektirmiyorlar..
öncelikle özgürlükler sınırsızdır.. istediğiniz herşeyi yapmaya özgürsünüz. bedelini ödemeyi göze aldığınız sürece (adam öldürmeye özgürsünüz 24 yıl hapsi göze alıyorsanız)

istediğiniz heryerde fotoğraf çekersiniz özgürsünüz.. ama bedelini ödemeyi göze aldığınız sürece..

aslında ahlaki boyut, fotoğrafı çekerken değil sonrasında başlıyor.. fotoğrafın başka kişiler tarafından görünmesi yada kullanım amacının kötü niyetli olması halinde ortaya çıkacak sakıncaları engellemek için "fotoğraf çekmek yasak" deniyor..
Bir askeri üssün fotoğraflanmasının ne gibi sakıncası olabilirki, düşman güçlerinin eline geçmesi ve bertaraf edilmesi ihtimalinden başka...

fotoğrafın kullanım şekli engellenemediği yada kontrol edilemediği için kafadan çekilmesini yasaklıyorlar..
Yasak yada serbest bir fotoğraf çektiğiniz. Eğer bu fotoğrafı birilerine zarar verecek şekilde kullanıyorsanız bu sizin ahlak ve vicdan meselenizdir.
çok karışık bi konu..

Tarih: 15 Şubat 2007, 17:39 - İp: 85.***.**8.111
mesut88
mesut88 (üye)
Ankara / Amatör

benimde başıma bir olay geldi taze daha bugün hemen evimizin yakındaki parka çıkıp birkaç poz çekeyim dedim parka gittim birkaç kare fotoğrafladıktan sonra orada çalışan işççilerden biri selamın aleyküm diyerek yanıma yaklaştı ve çevre korumadan mısın dedi bende hayır değilim dedim ama adamı ikna etmek için birkaç fotoğraf göstermek zorunda kaldım neyse adam gödermeyi başrdın daha sonra bir güvenlik görevlisini burada fotoğraf çekmek yasak uyarıysıyla karşılaştım burası park herkese açık dedim ama adam çok ısrarcıydı.bende parkı terketmek zorunda kaldım.çevre bakanlığının parklarda fotoğraf çekilmeyinceğine dair bir yönetmelik genelgesi olduğunda bahsetti bu doğru mu eger dogruysa bu ülkede fotoğrafçılık doğraken ölmüş demektir çünkü heryer yasaklı parklar,kamu kurumları metrolar tren garları bankalar hastaneler....

Tarih: 16 Aralık 2009, 12:09 - İp: 88.***.**6.168
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bkz KHK..
Herkes kafasına göre tamim çıkaramaz..

Pekçok park da açıkhava meyhanesine dönüşemez,kamera var tepede neden yasak demiyorlarki onlara da..Millet ailesi ile gidip oturamıyor,mesela..
Mağazalarda da pekçok güv kamerası var,onlarda sizi izliyor gün boyu, müşteride rahatsız olabiliyor o durumlarda da,, soyunma kabinlerine kompakla tek girip elbise giyip kendi fotosunu çekip duranı mı ararsın,neler var aslında..Stili yakıştımı diye gidip çevresine gösterenler oluyor sonrasında..

Tarih: 16 Aralık 2009, 23:04 - İp: 88.***.**1.179