eco
eco (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotograf Çekme Yasağı

#eco' tarafından 08.04.2013 10:18:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Aralık 2005, 14:49 - İp: 88.***.**6.61
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Aslında hiçbir hukuki dayanağı olmasa da adamlar özel mülk statüsüne koyarak kendi mekanlarını akıllarınca çekim yapmanı yasaklıyorlar. yapılabilecek en iyi şeyi yapmışsın zten. Yasaksız bol fotoğraflı günler dileğiyle...

Tarih: 12 Aralık 2005, 15:02 - İp: 85.***.**3.186
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

şikayet etsen bir şey çıkmaz, aslında hukuksal hiçbir dayanağı yok ama yaparlarsa bir şey yapamazsınız. Böyle durumlarda en iyisi poşetleri güvenlik görevlisine verip biz bir şey almıyoruz vazgeçtik demeniz. Tabii eşinizi ikna edebilirseniz.

Tarih: 12 Aralık 2005, 18:39 - İp: 85.***.**4.178
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Evet en iyisi çekip gitmek.BEn öyle yapardım.Yaptımda
banada 6 adetten fazla süt vermedi yimpaş tüm alışverişlerimi bıraktım.

Tarih: 12 Aralık 2005, 22:55 - İp: 85.***.**3.88
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

Bir defa benimde başıma geldi ama ne ilginçtir aynı mekanda cep telefonu ile hemde hareketli görüntü alan müşteriler vardı.Güvenlikçiye onları örnek gösterdiğimde bana söyleyecek birşeyi kalmamıştı.Herkesin cebinde kameralı mobil telefonların olduğu bir dönemde fotoğraf makinesine yasak koyma çabası anlamsız bir tutum...

Tarih: 12 Aralık 2005, 23:16 - İp: 85.***.**5.248
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlar ben size katılmıyorum.
biz fotoğrafçıyız, bizim dokunulmazlığımız yok.
onun için nerde ve ne zaman fotoğraf çekmemize dikkat etmeliyiz.
hepimiz çok iyi biliyoruz ki şimdilerde fotoğrafçılık, birçok alanda kötü amaçlar için yapılıyor.
şimdilerde birçok uygunsuz site, gizli çekilmiş birçok bayan fotoğraflarını yayınlıyor.
siz biran kendinizi o bayanların yerine koyun, yada onların yakın tanıdıkları yerine koyun.
belki halka açık yerlerde siz raskele fotoğraf çekerken o amaçla çekmiyorsunuz ama her fotoğraf çekende sizin gibi olmayabilir.
bende bir işletmeciyim, şayet bende olsam benim mekanımda tanımadığım kişilerin benden habersiz sağı solu çekmelerine izin vermezdim.

Tarih: 13 Aralık 2005, 00:37 - İp: 85.***.**6.106
ceko
ceko (üye)

Özgür olayı zaten açıklamış. adam isterse kötü niyetliyse cep telefonu ile bile çeker ruhun duymaz Hem izin vermeyip ne yapacaksın adamın elinden makineyi alıp kıracakmısın. Hep neden kötü niyetli düşünülüyor onu zaten hiç anlamam. arkadaşım ben zaten sapık niyetli biriysem bunu her halimle belli eder yansıtırım. Fotoğrafta sapıklığımı icra etmede kullanacağım son yöntem olur. Yani aklı başı yerinde sapık ruhlu, kötü niyetli bir adam eline alıp bir dslr yada herneyse makine alenen senin fotoğrafını çekmez. Bunları yine konuştuk diyecem ama millet bana kızacak konuşulanlar konuşalamazmı diye

Tarih: 13 Aralık 2005, 00:56 - İp: 85.***.**4.67
eco
eco (üye)
İstanbul / Meraklı

BİRDE BENİM ANLAM VEREMEDİĞİM ŞU OLDU
BEN GİDİPTE ADAMLARIN ÜRÜNLERİNİ FİLAN ÇEKMEDİM SADECE KENDİMLE ALAKALI AYNADAN YANSIYAN GÜZEL BİR FOTOGRAFTI
AMA YAZIK KAFALAR DEĞİŞMEDİĞİ MÜDDETÇE YASAKÇI VE ENGELCİ ZİHNİYETLER DEVAM EDECEK.

Tarih: 13 Aralık 2005, 09:41 - İp: 85.***.**8.90
gordi
gordi (üye)
Antalya / Firma

1998 yılında moskovada bir barda bende resım cekmek ıstedım ve aynı sekılde bır yasakla karsılastım,sorunun ne oldugunu bızzat kendılerıne sordum..açıklama 1:içerdeki dekor ve dızaynın çalınma endişesi 2:hırsızlık için guvenlık kameralarının tespıtı 3:içerideki müşterilerinin herhangı bıryerde herhangı bır sekılde resımlerının yayınlanması 4:resımlerle işletmenın gazete,dergı ve herhangı bır kurulusa farklı sekılde yansıtılma endişesi.Dolaysıyla eco ve diğer arkadaşlar bu tur ısletmelrın bu sekılde prensıp edınmelerı gayet dogal,kurunun yanında yaşta yanıyor fakat yuksek pıksellı makınalar bu tur objlerı daha net yakaladıgı için engel cep telefonlarına degılde bızlere yansıyor.

Tarih: 13 Aralık 2005, 09:55 - İp: 85.***.**6.78
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gordi cok guzel aciklamissin olayi valla.. haklisin..
....
ama iste insanin basina gelince de sinirleniyor.. ki ben de sinirlenmistim bir keresinde..
bir gardening shop'a gitmistik..(turkcesi bahce dukkani gibi oluyor, anlamsiz oluyor dogrusu.. cicek satan buyuk bir magaza.. ama bahce ile ilgili herseyler var..neyse..)
bana iceriye bile fotograf makinesi sokamazsiniz demistiler.. yani fotograf makinesiyle giris bile yapamiyorsun..
..neymis? ciceklere zararliymis flash..
neyse.. sonunda fotograf cekmeyecegime soz vererek girmistim..
isin gercegi, bu adamlara, sinirlenip alisveris sepetini birakmak kesinlikle bir cozum degil.. cunku guvenlik gorevlisi, alisveris yapmiyorsun diye hicbirseyden zarar etmez.. dukkan eder.. ama dukkanin haberi olmaz.. guvenlik gorevlisinin olur..
...
en iyisi, cekmeyin diyorlarsa cekmeyelim arkadaslar..

Tarih: 13 Aralık 2005, 13:39 - İp: 62.***.**2.10
ceko
ceko (üye)

Gardening shop: Türkçesi çiçekçi Abbas efendi "Çekme çiçeklerimi zarar görüyooo ulenn" tepkisinide İngilizlerin aptal korumacılık anlayışlarının son örnekleri arasına almam lazım

Tarih: 14 Aralık 2005, 00:23 - İp: 85.***.**8.142