positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Analog Mu Dijitalmi ?

Merhaba,
kendim şahsen ağırlıklı olarak senelerdir analog çekiyorum. Son yıllarda akıma uyarak dijital çeksemde analog fotoğraftaki aldığım tadı alamıyorum. Bu konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum.

Tarih: 24 Nisan 2005, 00:22 - İp: yok
calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

ilginç bir forum olmuş bu. biri 2005 yılında bir şey demiş, başkası 2006 şubatta cevap vermiş. sonraki tarip ise mart 2007. ama insanların kafasında hala netleşmemiş ki ara ara girmişler yazmışlar. aynı sıkıntı bende de var. dijitalim var. tuttum bir de analog eos 100 aldım. ilginç olmuş gerçekten.

Tarih: 19 Mart 2007, 15:48 - İp: 85.***.**2.208
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

fimin tadını veren dijitali daha henüz elime almadım filmin karlığı dijitalde henüz yok ama dijitalinde artıları var ama film başka en azındna deklanşöre bastıksatna sonra film saran dişli,terden gelen o güzel sesi özledim.

Tarih: 23 Mart 2007, 16:26 - İp: 81.***.**6.136
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

anologmu dijitalmi?cevabı yok.renkliye yeni geçildiği zamanlarda az tepinmemiştik.bende ikiside var.esas istediğim:35-40mp...üstünde sadece asa-ıso-ayarı olsun.diğer hiç bir fonksiyon olmasın.lcd ekran dahil.mekanik olsun.ayrıca dj hiçde ucuz değil.

Tarih: 23 Mart 2007, 22:41 - İp: 88.***.**3.253
macromurat
macromurat (üye)
İstanbul / Firma

selam positif arkadaşım ne anolog nede dijital diyebilirim sana nedenide şu dijital fotograf makinalarındaki siyah beyaz teknolojisi daha henüz film kadar gelişmedi ama renkli fotograflarda dijital olabilir ayrıca dijital makinalarda çekim yaptığınız zaman tabiki daha ucuz ve kolaydır ama bu kareyi saklama probleminiz var ama filmde bu tür sorunlar yok her zaman bıraktığınız yerde kalıyor yani sözün kısası benim için siyah beyaz da film renkli fotografta dijital ve raw modu.bol fotograflı günler dilerim

Tarih: 24 Mart 2007, 01:27 - İp: 88.***.**8.60
hindoglu
hindoglu (üye)
İstanbul / Amatör

Ben 1997 den beri bir F50 kullanıcısıyım.Sizinle aynı fikirdeyim.Bunun sebebi de analog makinalar insan gözüne en yakın pixel kalitesinde sonuç verir.Bu da yaklaşık 25 MP ye denk geliyor. Fakat şu an bildiğim en büyük MP 17.2 lik bir CANON.Yani halen analog SLR kalitesine ulaşılmış değil.

Tarih: 30 Mart 2007, 22:35 - İp: 88.***.**1.63
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

analog makinanın tadı bambaşka tabii.bir zamanlar iyi nikon alabilecek durumum varken hakkını veremem diye praktica aldım.d50 nin ve özendiğim 24-70i alabilirsem ve birde iyi aparat bulabilirsem doya doya kullanacağım.günde 60 kare çekmemde ayda 36 poz çekerim.içinde filmi bile duruyor.belki sınıfı farklı olabilir-orta format-hasselblad 38 mp ve büyük bir sensör koydu.FİYAT-KULLANIM pratikliği ayrı.

Tarih: 1 Nisan 2007, 00:39 - İp: 88.***.**9.245
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu tartısma arada bir cıkıyor burada

ben amator ve yeni baslayan birinin dijitalle baslamasının daha faydalı olacagını dusunuyorum,analogla lendini geliştirmeye ve ogrenmeye harcadıgı sureninde paranında emeginde yarısından azına ogrenebilir fotografcılıgı..
dijitalin analoga gore guzel avantajlarıda var..bende suanda analog kullanmaya üşeniyorum desem yeridir,ama neden bilmem analogla cektigim gibi fotograflar cekemiyorum artık..
amatorler acısından bakarsak dijital cok cok buyuk artılar saglar.ama analog kullanan bir ustanın dijitale gecmesini gerektirecek cok buyuk bir artı ben goremiyorum..

dijital kotudur yasasın analog demekte yanlış aslında cunku bu teknolojik gelişmedir sonucta,yeniliklere kapalı olmak iyi birşey degil..her kişi kendi tercih ve zevkleri acısından yaklasmalı bana gore..

Tarih: 1 Nisan 2007, 01:45 - İp: 88.***.**5.206
_anj_
_anj_ (üye)
İstanbul / Meraklı

ben de hep dijital fotoğraf makinam yok diye üzülürdüm bu yazılanları okuyunca daha öğreniceğim çok şey war dedim kendi kendime belkide gercekten analogun yeri ayrı en azından benim için öyle olmalı

Tarih: 1 Nisan 2007, 20:34 - İp: 88.***.**1.117
qesimist
qesimist (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

tabi ki digital

analogtaki netliği tutmasada...
tabi ki digital analogtaki netliği tutmasada...

Tarih: 2 Nisan 2007, 09:32 - İp: 85.***.**9.251
adoturco
adoturco (üye)
Ankara / Amatör

20 yıldan beri Canon AE-1 Program makinası sahibiyim. 4 yıl önce Canon Powershot S200 aldım ve onunla da epey fotoğraf çektim. Bugünlerde yeni bir digital makina almak peşindeyim ama itiraf edeyim ki ne okuduğum yorumlar ve kamera incelemeleri ne de digital fotoğraf makinası kullanma tecrübem Analog makinaların yüzde 100 üstün olduğunu söylüyor. Şöyle bir benzetme yapmak yanlış olmayacaktır sanırım; Analog makina insanın gerçek gözü digital ise sahtesi.

Tarih: 10 Nisan 2007, 17:50 - İp: 151.***.**8.34