feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Test: Fz7 ... Detaylı

Merhaba, uzun incelemelerimin sonucunda FZ7 de karar kıldım ve bugün aldım… Almadan önce R1, FZ30 ve 9500’ü yüzeysel inceleme fırsatım oldu.. Benim için taşıma kolaylığı birinci öncelik olduğundan FZ7 de karar kıldım..

FZ7’yi burada çok detaylı inceleyeceğim. Nasıl çekimler görmek isterseniz elimden geldiğince yardımcı lacağım..

Öncelikle fiziksel özellikleri ile başlayalım. FZ7 küçük bir makinei FZ5 den daha şirin hemen hemen aynı boyutlarda, hatları daha yumuşatılmış, mat plastik bir kasası var. Pil hafıza kartı bülümü ile AV Dc kablo giriş bölüm kapakları emniyetli ve sağlam kapanıyor bozulacak gibi değil.

Boyutları çok küçük olduğundan (H! Ve S2 den çok küçük) her yere çok rahat götürülebilir, mont cebinde taşınabilir.

Denklanşör konumu idare eder.. zoom canon larda olduğu gibi denklanşör üzerinde halka şeklinde.. ancak denklanşör butonundan biraz daha yüksek olduğundan hoşuma gitmedi alışmak zaman alacak..

Büyük bir (2,5) LCD sivar.. çözünürlük yeterli olsada FZ30’ kadar kaliteli değil, yanlardan bakınca görmek zorlaşıyor yani açısı sınırlı.. LCD si dışa doğru çıkıntı şeklinde olduğundan çizilmesi çok kolay olacak..

Makineyi salladığınızda içindeki objektif sallanıyor ve ses çıkartıyor.. bu hiç hoşuma gitmedi sanki hemen bozulacakmış gibi duruyor.. acaba fz5 ve fz20 de de böylemi…

Açılış süresi 3 sn .. bu süre biraz uzun.. bataryanın şarz olması 2 saati buluyor…

Hafta sonundan itibaren detaylı fotoğraflarla inceleme devan edecek

Tarih: 12 Nisan 2006, 23:48 - İp: yok
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar bana çok ilginç gelen bir özellik keşfettim.. belkide başka makinalardada vardır bilemiyorum...
Makine ile çektiğiniz fotoğraflar ne konumda çekilmiş olursa olsun kendi ekranından izlerken yada tv slayt gösterisinde hep düz gösteriyor. Yani makinayaı sola dik konuma getiriyorum.. sağa dik konuma getiriyorum hatta başaşşağı çevirip fotoğraf çekiyorum.. makinada izleme yaptığımda tepetaklak çektiğimi düz.. yan çektiğimide kenarlarda boşluk bırakarak düz olarak gösteriyor.. bilgisayara ise nasıl çektiysem öyle aktarıyor

bunu nasıl yapıyor nasıl bir teknoloji bilen varmı

Tarih: 14 Nisan 2006, 01:24 - İp: 85.***.**2.246
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

bu benim a520 dede var... bu kadar şaşırmana lüzum yok.. ama beni gıck ediyo bu özellik...

Tarih: 14 Nisan 2006, 01:29 - İp: 81.***.**9.51
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

benim eski nikon da yoktu.. bence çok güzel bir özellik.. özellikle tv den gösterirken büyük kolaylık sağlıyor..

Tarih: 14 Nisan 2006, 01:31 - İp: 85.***.**2.246
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

bir farklılıkda LCD ekranında ...
makineyi yukarı kaldırıp fotoğraf çekmek istediğinizde (birilerinin üzerinden v.b.) tek tuşla LCD nin altından baktığınızda görünür olmasını sağlıyor.. bu durumda tam karşıdan bakıldığında ekranda hiç birşey görünmüyor...
tabi hareketli lcd yi tutmaz ama hoş bir özellik

Tarih: 14 Nisan 2006, 01:34 - İp: 85.***.**2.246
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

birde burukay üstada bir soru sormak istiyorum..
objektif kapağı kapalıyken dalgınlıkla makineyi açma tuşuna bastım, haliyle objektif ilerleyemedi ve durdu.. sonra kapaı çıkarıp aç kapa yaptım eski haline döndü...
bu unutkanlığım tekrar ederse makineye bir zararı olurmu ? selamlar

Tarih: 14 Nisan 2006, 01:38 - İp: 85.***.**2.246
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Objektif kapağı kapaşı olduğu durumlarda cihaz kendini açmıyor zaten, LCD ekran dada bir uyarı yeriyor. Tekrar cihazı kapatıp kapağı çıkardıktan sonra açmak gerekiyor.

Kapak sorunu Fz5 te semediğim bir durumdu, Fz20 de kapağı direk objektife taktığınız için sorun yoktu.Demekki Fz7 de yine eskiye dönmüşler

Tarih: 14 Nisan 2006, 08:13 - İp: 88.***.**5.201
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

MALESEF TEST SONA ERDİ
DÜN AKŞAM İÇ MEKAN ÇEKİMLERİNDE ÇOK FAZLA NOİS OLUŞTU.. FLASH İLE ÇEKİMLERİ BİLE BEĞENMEYİNCE BÜGÜN MAKİNAMI DEĞİŞTİRMEYE KARAR VERDİM.
SONY H2 DAHA BÜGÜN GELMİŞ BEĞENDİM VE HEMEN DEĞİŞTİRDİM..
ARTIK BİR H2 SAHİBİYİM...
FZ 7 TESTİNİ SONLANDIRDIĞIM İÇİN KUSURA BAKMAYIN...
Özetle FZ 7 için şunları söyleyebilirim..
Makina çok şirin ve küçük.. pil tüketimi gayet güzel (ben pek çok çekim yaptığım halde bitiremedim.)
Tek kusuru iç mekan çekimlerinde nois oluşması..
+ zoom mekanizması nı yeri..
özellikle video çekimine hayran kalmıştım..

Bakalım H2 nasıl çıkacak.. ilk iç mekan çekimlerim çok güzeldi... yanlız 800 ve 1000 ISO da aşırı nois var.. zaten bu makinaları 800 ISO da kullanmak mantıklıda değil.

H2 TESTİNDE GÖRÜŞMEK ÜZERE...

BİRDE FZ7 Yİ ALIRKEN ORJİNAL YEDEK PİLDE ALMIŞTIM (FZ30 PİLİ). AMBALAJINDAN ÇIKARTIP HEMEN ŞARZ ETMİŞTİM.. AMBALAJI AÇILDIĞI İÇİN ONU GERİ ALMADILAR
PİL BİR KERE ŞARZ EDİLDİ HİÇ KULLANILMADI.. ÜZERİNDE ZATEN F30 İÇİN DİYE YAZIYOR
CGR-S006E 7.2V 710 MAH
GİTTİ GİDİYORDA SATACAĞIM AMA İSTEYEN OLURSA 50 YTL YE VEREBİLİRİM..
iyiki H2 kalem pil kullanıyor

Tarih: 14 Nisan 2006, 13:57 - İp: 85.***.**8.248
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Fz7 ile çektiğin yüksek ISO daki (400) fotoları silme sakla, H2 ile de aynı fotoları çek bakalım noise farklarına, gerçekten hangisi başarılı

Tarih: 14 Nisan 2006, 14:24 - İp: 212.***.**0.50
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

ok aynı fotoğrafları çekeceğim..
selamlar

Tarih: 14 Nisan 2006, 14:33 - İp: 85.***.**8.248
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

bence hocam panasonice karşı çok ayıp etmiş durumdasınız. yani herkes dört gözle beklerken siz tek bir ifadeyle ve bu ifadenizin kanıtınıda yayınlamadan makinayı kötülemiş oldunuz ve birden sony'yi öne çıkardınız. bence markalar açısından hiçte adil bir test yapmamış oldunuz. şu ana kadar bu bölümü okuyan ve merakla bu makinayı bekleyenlerin çoğu sanırım vazgeçecekler almaktan. bence bir an önce gece çekimlerinide yayınlayıp kararı okuyan insanlara bırakmalısınız. ha bu arada, benmim panosinicim yok ve panosonic firmasıyla uzaktan yakındanda bir alakam yok ve panasonicte tanıdığım biride yok. bence bir anda insanların gözünde bu makinayı bitirmemeliydiniz.

Tarih: 14 Nisan 2006, 18:03 - İp: 85.***.**8.2