feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Test: Fz7 ... Detaylı

Merhaba, uzun incelemelerimin sonucunda FZ7 de karar kıldım ve bugün aldım… Almadan önce R1, FZ30 ve 9500’ü yüzeysel inceleme fırsatım oldu.. Benim için taşıma kolaylığı birinci öncelik olduğundan FZ7 de karar kıldım..

FZ7’yi burada çok detaylı inceleyeceğim. Nasıl çekimler görmek isterseniz elimden geldiğince yardımcı lacağım..

Öncelikle fiziksel özellikleri ile başlayalım. FZ7 küçük bir makinei FZ5 den daha şirin hemen hemen aynı boyutlarda, hatları daha yumuşatılmış, mat plastik bir kasası var. Pil hafıza kartı bülümü ile AV Dc kablo giriş bölüm kapakları emniyetli ve sağlam kapanıyor bozulacak gibi değil.

Boyutları çok küçük olduğundan (H! Ve S2 den çok küçük) her yere çok rahat götürülebilir, mont cebinde taşınabilir.

Denklanşör konumu idare eder.. zoom canon larda olduğu gibi denklanşör üzerinde halka şeklinde.. ancak denklanşör butonundan biraz daha yüksek olduğundan hoşuma gitmedi alışmak zaman alacak..

Büyük bir (2,5) LCD sivar.. çözünürlük yeterli olsada FZ30’ kadar kaliteli değil, yanlardan bakınca görmek zorlaşıyor yani açısı sınırlı.. LCD si dışa doğru çıkıntı şeklinde olduğundan çizilmesi çok kolay olacak..

Makineyi salladığınızda içindeki objektif sallanıyor ve ses çıkartıyor.. bu hiç hoşuma gitmedi sanki hemen bozulacakmış gibi duruyor.. acaba fz5 ve fz20 de de böylemi…

Açılış süresi 3 sn .. bu süre biraz uzun.. bataryanın şarz olması 2 saati buluyor…

Hafta sonundan itibaren detaylı fotoğraflarla inceleme devan edecek

Tarih: 12 Nisan 2006, 23:48 - İp: yok
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

feridun paylaşımın için teşekkürler

Tarih: 12 Nisan 2006, 23:53 - İp: 81.***.**9.200
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 13 Nisan 2006, 00:09 - İp: 81.***.**1.81
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

hayırı uğurlu olsun da madem bu kadar beğenmediğin yanı var neden aldın anlamadım...

Tarih: 13 Nisan 2006, 00:19 - İp: 85.***.**7.124
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

her şeyi ile tamam diyeceğim bir makina bulamadığım için aldım...
r1 e bayıldım objektifi harika idi ama 1 kg olması benim işime gelmiyordu.. Fz30 ve 9500 de büyük kaçtı.. üstelik FZ 7 nin fiyatı emsallerine göre çok uygun.. beğenmediğim en önemli tarafı objektifin makineyi salladığında içerden sallanması ve ses çıkarması bunu eve gelince farkettim... diğerlerri o kadarda önemli değil.

tabi bir çok olumlu yanı var.. 12 zoom lu bir makine taşıdığınızı hissettirmiyor.. çok küçük.. ayrıce çokda şirin.. menüleri kullanışlı geldi daha tam olarak inceleyemedim.. birde otomatik netleme süresi çokk kısa.. manuel focus'a vir tuşla geçebiliyorsunuz ve jostic buişi gayet güzel yapıyor.

Tarih: 13 Nisan 2006, 00:30 - İp: 85.***.**4.30
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Birde inanamadığım bir husus.. çin malı değil... sony notebook2um bile çin malıydı..
Bu japon malı.... pili bile japon malı...

Matsushita Electric İndustrial Co. Ltd.
Osaka Japan
Made in Japan / Fabrique au Japon

Çin işi olmayan bir makina beni çok rahatlattı doğrusu

Tarih: 13 Nisan 2006, 00:33 - İp: 85.***.**4.30
as
as (Üye)

Feridun bu objektif ten gelen ses konusu bana pek mantıklı gelmedi,bu olay sadece senin makinaya özgü bir durum olmasın,bence aldığın yerde aynı makinalarla karşılaştır,onlarda öyle ise mesele yok.Kontrol etmekte fayda var.

Tarih: 13 Nisan 2006, 00:34 - İp: 81.***.**9.200
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

aynı makinadan yok ki.. Ankarada bir yerde buldum oradaki tek makinayıda aldım.. gerçi hafta başından itibaren birçok yere gelecekmiş.. en iyisi bir fz5 ile kıyaslamak olacak.. fz5 kullanan kimse yardım ederse sevinirim

Tarih: 13 Nisan 2006, 00:37 - İp: 85.***.**4.30
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

feridunb öncelikli olarak makinan hayırlı ve ışığın bol olsun. objektiften gelen sesi bende fz30 senin bahsinden sonra fark ettim.sanırım ortak bir durum fz serisi için

Tarih: 13 Nisan 2006, 00:40 - İp: 85.***.**4.59
as
as (Üye)

Serkant senin makinanda da varsa o zaman IS sisteminden kaynaklanıyordur,titreşim önleme özelliği.Bu sistem ses yapabilir.

Tarih: 13 Nisan 2006, 00:46 - İp: 81.***.**9.200
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba feridunb.FZ 7 hayırlı olsun,kullndıkça bizi hatırla
Hafta başında gelecek olan diğer Fz7 modellerinide bir salla bakalım,ses geeliyormu diye.
Bu çizilme tehlikesi var dediğin lcd ekran için sanırım aztec ithalatın 20 ytl gibi bir fiyata yapıştırmaları var lcd ekran üzerine.İyi bir tercih yapmışsın.Ben 848x480 pixel video görüntü kalitesini merak ediyorum.Fotoğraf çekimlerinin yanında kısa bir dipnot düşersen bu konu hakkında,memnun olurum.Görüşmek üzere...

Tarih: 13 Nisan 2006, 00:48 - İp: 85.***.**9.112