panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony Kalesi Yıkılmaz! :))

Zaman zaman benim de canım çekmiştir ne yalan söyleyeyim!
Şöyle bir canon kullanmak..
iso3200 de grensiz fotolar..

Ama ben SONY'den ASLA VAZGEÇMEM!

Neden?

Çünkü CANON'la AŞAĞIDAKİ FOTOĞRAFLARI ÇEKEMEZSİNİZ!
Çekersiniz ama tripodla ancak.. Taşırsınız, kurarsınız olur biter!

Ya da gider üzerinde IS olan lensler alırsınız. Eğer iyisini istiyorsanız, bi dünya para bayılırsınız.
Canonda IS olayına sahip olmak extra külfetli..

Hadi bakam CANONCULAR..
Bu fotoları elde çekin de görem..
hepsinin de exıfları üzerinde..
Bakın bakam, hangi enstantanede çekilmiş..

enstantanenin düşük olmasından dolayı hareketli insanlar flu..
Ama mekanlar cillop gibi net.. Çünkü SSS var abicim

Sizinki de güzel olur canım!! Ama tabi sadece yürüyen insanlar değil, her taraf flu olur!

Çünkü ben böyle fotoları elde, 1/3, 1/5, bazen de elde 1 saniye ile çekiyorum!
Ve ben bu fotoları KİT LENS İLE ÇEKTİM.
Ya bir de daha iyisi olsaydı? (zeiss 16-80 veya tamron 17-50)

İŞTE BU YÜZDEN SONY!

İlk foto.. Tamamen makineden çıktığı gibi.. Sadece sağ tarafı kestim, gereksiz boşluk vardı. exıf üstündedir.

yine tamamen doğal hali.. krop bile yok!

Bunda sadece krop, çerçeve var.(galeriye eklemiştim)
Az bişey de gammayı kısmıştım yanlış hatırlamıyorsam..

Ve son foto..

NASIL UNUTTUM YAW.. HEMEN BAŞLIĞA İLAVE EDİYORUM:

Mesela yağmur fotosu da, düşük enstantanede ne güzel olur dimi.. Hiç tripoda da gerek yok!
Ama SONY'niz varsa..

Ya da bir akarsuyu, düşük enstantanede çekmek! Suya akıyor izlenimi vermek! Hem de tripodsuz! Ne güzel olur değil mi?
Ama SONY'niz varsa..

Şimdi hedefim bu fotolardan çekmek..
Zaten hep istiyordum bunu

..

#panctom' tarafından 23.01.2008 01:59:06 tarihinde düzenlendi.

#panctom' tarafından 29.10.2008 15:00:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ocak 2008, 22:29 - İp: 88.***.**6.4
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Yine maydanoz oldu demicekseniz araya giriyorum

Yetkili servis bazında bakarsak öyle Erkayalar'ın ünü biraz kötü ama Eos başka birşeyden bahsetmiş sanırım ama yine de Eos'un fikrine katılamayacağım.

Yetkili servis olayına gelince sanırım Panasonic ve Fujifilm bu işi daha ciddiyetle yapıyor daha çok hizmet ediyor,bu benim izlenimim bir tüketici olarak,Sony hakkında bilgim yok.

Tarih: 23 Ocak 2008, 23:42 - İp: 85.***.**1.106
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Panctom...

Sen lafı dönüp dolaştırıp erkayalara getiriyorsun.Oysa sende biliyorsun ki CANON SONY yi DSLR konusunda katlıyor.Bu alandaki teknoloji ve deneyimi Sony den daha fazla.Bak IS artık kitteki lenstede geliyor,bakalım neresine saldırcaksın canon un.Hem sende araştırmacı bir kişisin bilirsin Lensteki IS Body içersindekinden daha başarılıdır ve iyidir.

Ben Canon ürünlerinden kişilerin memnuniyetinden bahsederken fiyat politikasından da memnunlar demiyorum.

Ben ürünün kendisinden bahsediyorum,spot alanınız memnun ya,yok anlamıyorum spot satılanla erkyaların sattığı canon arasında özellik farkı yada başka bir fark varmı.Spot olan sizin kesenize daha uygun.Ama garantisiz olduğu için bir sorun oldumu aldığınız yer değilde Erkayalar sorunu çözeceği için üründe garantisiz olduğu için verilen teknik servis hizmetinin pahalılığı sizi rahatsız eden.Garantisiz ürün alıp sonra bizden tam ücretsiz hizmet beklemek tuhaf.O zaman malın çinden geldiyse hizmetinide orada arayacaksın.

Bana kıyasladığınız amerika fiyatlarına yönelik bi ürün göstersene,hem amerikada hem türkiyede aynı fiyat olsun.

Bak IMAC almayı düşünüyorum,amerikada 1499$ türkiyede 1549€+kdv.

Hizmet konusuna gelince herkesin ürünü garanti dahilinde ya yapılıyor yada değiştiriliyor.Bu konuda teknik serviste çalışan arkadaşlarımın hakkını yedirtmem.Fiyat konusunda da yaşanan durum türkiyedeki birçok elektronik üründe var.

Tarih: 25 Ocak 2008, 21:25 - İp: 88.***.**7.202
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

eos şöyle demiş:

"Varsa paran IS olan lensi alıp takarsın,olur biter.18-55 IS bile çıkmışken.Yada 100 asa yerine 400 asa kullanırsın nede olsa CANON, SONY den daha temiz fotograflar üretiyor. "

arkadaşım, sony,pentax ve olympus gövdeye koymuş Is özelliğini.
paran varsa da yoksa da, hangi lensi takarsan tak fıstık gibi çalışıyor.
ha, objektif içinde bu özellik varsa o da aynı işi görüyor, bir rivayete göre daha randımanlı çalışıyor.

ama işte ben on sene önce çıkmış lensi takıyorum ve mis gibi kullanıyorum.kötü mü yani/
ve bu özellik bulunmayan gövde için eksikliğini belirtmek kabahat mi?
nedense firma temsilcileri daha toleranslı ve bilgilendiici olması gerekirken acayip agresif ve cengaverler.
N'oluyo kardeşim?

"Yani SONY nin DSLR sektördeki yerini biliyoruz, sen kendini yorma panctom.Alanların bir çoğu pişman müşterilerimden biliyorum" demişsin bir de

bakınız ben yıllar önce Sony F-707 almıtım ve öyle sevdim ki hala elimden çıkartmadım.

ardından a-100 aldım daha bir yıl dolmadıneredeyse 20 bin fotoğraf çektim ve yine acayip memnunum.

şimdi de a-700 aldım ve a-100'ü de satmadım.

Sony forumuna bir bak bakalım, alan herkes memnun ve başkalarına da tavsiye ediyor

niçin sence?
biz sony'den para mı alıyoruz?

ama sen paranı canon'dan kazanıyorsun. senin canon'u savunmanı anlıyorum, ekmeğini yediğin için kılıcını sallıyorsun tabii...

burada fikir alışverişinde bulunuyoruz ve birbirimize yardımcı oluyoruz.

ben panctom'dan bir çok şey öğrendim.
canon konusunda da hain buffalo'dan bir dünya bilgi aldım. (buffalo sony'den canon'a geçti o yüzden diyorum

ama bilgilendirmeye gelince siz ortada yoksunuz.
doğru dürüst ürünlerinizi bile tanıtmıyorsunuz.
yine canon'u tanıtmak ve bilgi vermek canon kullanıcılarına düşüyor.

ama birisi şikayete yeltendi mi nereden çıkıyorsanız çıkıyorsunuz ve hiç hoş olmayan bir üslupla kullanıcının, belki de potonsiyel müşterinizin karşısına dikiliyorsunuz.

herkesin canon'u eliştirmeye hakkı vardır.
sony'de eleştirilir bir başkası da...

işte panctom'un dedikleri yalan mı?
herkes söylüyor Erkayalar'ın yüksek fiyat politikası yüzündn canon'un müşteri kaybettiğini...

ne var bunda?
yalan mı?
tüm markaları bakalım:
yurt dışı fiyatı nedir türkiye'de kaça satılıyor?

canon'da durum tamamen tüketicinin aleyhine

ayrıca isterse garantisiz alınsın, siz servis hizmetini makul bir ücretle verin, nedir bu?
aynı mantıkla garantisizi bitmiş 3 yıllık ürüne de aynı kazık girecek değil mi? yani servis hizmeti aşırı pahalıysa pahalıdır.

bir makineyi garantisi bittikten sonra kullanmayalım mı?
kaldı ki tüm teknolojik ürünlerde ne hikmetse garantisi bittikten sonra daha çok arıza baş gösterir, o zaman n'apalım? garantisiz ürün alandan bir farkımız da kalmayacak sonuçta...

neyse birbirimizi üzmeyelim.

en çok sabır göstermesi gereken, en toleranslı olması gereken sizlersiniz, lütfen temsil ettiğiniz markayı savunurken bizi karşınıza almayın.

illa alacağız diyorsanız da eleştirilere katlanırsınız

Tarih: 25 Ocak 2008, 21:49 - İp: 88.***.**7.154
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

ayrıca fatih demirhan bey yazmış:
"canon 17-85 için şahsi görüşüm iyi bir lens olmadığıdır.
Denediğim lens hem soft, hemde distorsiyonu fazla idi.
Aynı şikayetleri yapan başka arkadaşlarım var."

şimdi bu arkadaşın dediğine mi itibar edelim, yoksa firmanın ücretli elemanına mı?

Tarih: 25 Ocak 2008, 21:51 - İp: 88.***.**7.154
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Bakın söylediklerinize katılmıyor değilim ancak SONY DSLR konusunda CANON firmasından daha iyiymiş gibi konuşulmasına kızıyorum ben.

SONY tutkunluğu amerikada ve arap ülkelerinde çok var.İnsanımız elektroniği SONY markası ile tanıdı ve ilk olması bu alanda insanımızın bağlılığını göstetiyor.avrupa ve amerikada böyle bir tutkunluk yok.SONY nin kalesi yıkılmaz demiş panctom, SONY nin DSLR pazarında değil kalesi kulesi bile yokken konuştuğumuz geldiğimiz nokta nedir.

Fiyat politikasında Nikon ürünlerinin amerika fiyatı ile türkiye fiyatı aynımıdır.Avrupa da CANON fiyatları ile Türkiyede CANON fiyatları arasında Amerikadaki fiyatlar kadar uçurum yok.

Sonuç olarak Erkayalar avrupadaki fiyatlara bağlıdır ve orası ile kıyaslanmalıdır.Bizim ilişkimiz Avrupa iledir ürün ithalatında.

Ayrıca bilgilendirme konusuna gelince beni tanımıyorsunuz belki.Ürünlerle ilgili en ince ayrıntısına kadar burada bilgiler verdiğimde olmuştur sorulduğunda.Bana özelden gelen bir çok mesajda olmuştur Canon ile ilgili olarak.

Durup dururken Canon un bu alanda ki büyüklüğü yokmuş dercesine konuşmalar,daha dün çiçeği burnunda, minoltanın mirasına konan sony nin bütün herşeyi kendisi yapmışcasına bahsedilmesi bence kandırmaca.Aynı makinaların üzerinde minolta yazarken kimse sahip çıkmıyordu.üstüne sony yazıldı SONY nin kalesi yıkılmaz oldu.

Tabi o bahsettiğiniz SR titreşim önleme sistemide SONY nin değil minoltanın teknolojisiydi.

Tepkim bu anlamda,yoksa bunu çok cidden söylüyurum pazarda kesinlikle tek rakibimiz DSLR pazarında Nikondur.Onun dışında elbette Pentax,SONY,Olympus DSLR üretiyor ve satyorda ancak bu firmaların bu pazardaki payları CANON ve Nikon un gerisindedir.

fdemirhan belkide iyi bir 17-85 kopyasına gelmemiştir.Benim 20D ve 17-85 im olmuştu ve çok memnundum.

Tarih: 25 Ocak 2008, 22:12 - İp: 88.***.**7.202
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Eos; firmanıza geldim,belli ürünlerde geri ödeme konusunda bilgi almak istiyorum dedim, oradaki arkadaşlar yabancı internet sitesinde ilgili açıklamalar var oradan bakın dediler.

Şu ürün lazım ne kadar diyince oradaki arkadaşlar ,bizde bu kadar ama başka ilerideki filanca dükkanda daha iyi fiata alabilirsiniz..dedi, gibi yönlendirme mantalitesini anlamadım ben orada.

Geleceğim gene tabi mağazaya tanışırız..Muhtelif ürün bilgilerinizi sizden almak benim için sevindiricidir.

Tarih: 25 Ocak 2008, 22:36 - İp: 88.***.**5.103
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

arkadaşlar, bir şey söyleyeyim. benim üstümden dönen konular artık beni yormaya başladı titreşim önleme, yüksek iso vs. ne işe yarar zaten çok iyi biliyorum.

ben kale filan değilim, kendi çapında takılan amatör bir insanım. kendini övüyor filan diye düşünmeyin sakın ,ama ben çekeceğim şeyi neyle olsa çekerim.

her markanın kendine has bir karakteri ,mantığı var. kendince avantajı dezavantajı var.

ha ama iki sistemi de kullandın, sence hangisi cazip derseniz....sadece titreşim önleme sistemi için konuşayım.

40d de bu mekanizma yok, kullandığım objektiflerde de yok.
70-200 f4 IS almayı düşünüyorum onda olacak sadece.
17-50 arasını yüksek isoyla telafi ederim diye düşünüyorum.
70-200 IS olacak.
fotoğraf çekmenin 50 değil 50000 yolu var sonuçta.

a100 le 40d yi gece çekimlerinde(gece çekiminden benim anladığım evde kül tablası, bardak çekmektir) kıyaslayamam. kendimizi kandırmanın anlamı yok. 40d kıyaslanamayacak kadar daha fazla avantaja sahip. ha ama şu var, kullandığım objektifler 2.8 den başlıyor, a100 le f3.5 ten başlıyordu.

ama yine de 40d elbette a100 e göre üstün. her şey evde 2-3 sn elde çekim yapmak kadar basit değil. iso çok karışık bir denklem. a100 en fazla 1600 iso yapıyor ve ne diyorduk? mümkünse 800 den yukarı çıkma. bence a100 ün 1600 isodaki sorunu kirlilik filan da değil zaten , o tasrımcıların sorunu beni ilgilendirmez. 1600 isodaki asıl sorun zaman zaman ortaya çıkan renk yanılsamalarıydı .bu renk yanılsaması giriş düzeyi tüm dslr lerde olduğu için ben çok da önemsemiyorum iso 1600 de hangisinin iyi olduğunu. sonuçta baskı değeri olmayan fotoğraf veriyor hepsi de. yoksa açarsınız neat image yi,noiseninja yı tertemiz yaparsınız . ama kahverengimsi bir sarıyı düzeltemeyebilirsiniz. ya da kaybolmuş bir dokuyu geri kazanamayabilirsiniz.
evde 2-3 sn elde çekim yapmanız her şeyi kurtarmıyor.

ama yine söyleyeyim, d80 ,400d deseniz gece çekimlerinde a100 daha avantajlı derim yine de. ama 3200 isoda kullanılabilir foto veren bir makine 40d ve her şeyi elde çekim diye düşünmeyin. hatta pozu azıcık itelersem 6400 gibi oluyor 40d...

a100 geçelim, a700 ü soruyorsanız, üzerinde IS olmayan bir canon makineye göre ciddi avantaja sahip . 2.5-4 stop diyor Sony. 2-3 stop desek yine olağanüstü bir nimet.
işte iso 200 yerine iso100 yetiyorsa 1 stop avantajınız var demek. azımsanacak bir şey değil. ve a700 yüksek isoda yine başarılı makine. yani inanılmaz cazip.

her markanın artısı eksisi var dedik. SSS de sony hanesine yazılan kocaman bir artı. ama her şey demek değil sonuçta. zaten sony-pentax kullanıcları SSS nin ne işe yaradığının farkında da değil tam olarak. SSS yi 2 saniye elde pozlayın diye koymuyorlar. SSS asıl etkisini 1/50-100 ve üstünde segiler ama kimse farkında değil. 2 saniye elde pozlanmış fotoğraf olmaz arkadaşlar. 2saniye pozlanan fotoğrafta sss çalışmaz zaten, çalışsa ne olur ki? ben geyik olsun diye çekerdim böyle

neyse....tekrar söylüyorum ben kimsenin kalesi filan değilim . dün sony dslr kullanıyordum çok çok cazipti çünkü, bu gün canon daha cazip geldi canon kullanıyorum .yarın nikon cazip olur onu kullanırım .olmadı bir tane de sony dslr alırım.amma dert ettiniz yahu

adam dpreviewde fotoları çekiyor %100 crop alıyor, hangisi daha iyi diye seçmek için monitöre yapışıyoruz. o derecede aynılar bu makineler. bu kadar dert tasaya gerek yok

sonra, sonynin tv de verdiği 20 saniyelik reklam gideri buffalonun bir ömürlük kazancı kadar belki de , buffalo gider, impala gelir firmaların umrunda bile değilsiniz, bu kadar dert etmeyin

Tarih: 25 Ocak 2008, 22:54 - İp: 88.***.**8.27
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

e0s;

Erkayalar mevzuu çok derindir. Anket yapılsa, memnuniyetsizlik yönünden bence teknosa ile zirve için kapışırsınız, bu gerçek..

Eski bir makinenin bile yedek parçasına, bir bataryasına verdiğiniz fiyat insafsızcadır.

Neyse.. Biz gelelim canon-sony diyaloğuna..

Aslında Buffalo güzel yazmış, fazla söze gerek yok!

Ama..

İlk başlarda hiç önemsenmeyen sony markası, a100'den sonra ciddi bir rakip oldu, Yalan mı??

Canon ve Nikon'un fiyat ve rekabet politikasını etkiledi, Yalan mı??

Aha işte, 450D'nin kit lensinde IS var. Sence niye? SONY başta diğer markaların gövdede IS sunmaları değil mi buna sebep!

Yani 450D 18-55 IS veriyor diye hemen koz geçmez elinize..
Ya diğer lensler? Ya bu makinede 17-50 tamron kullanmak isteyen bir adam ne yapacak? Yine ISsiz ve HİSsiz (şaka) fotoğraflar çekecek!

Gövdeden titreşim önlemeyi küçümsemeyin. Çünkü küçümsenecek gibi değil.. Bunu hangi matemetik testi gösterir ki? Bu sadece varsayımdır.

-450D alan, sadece 18-55 kit ile IS kullanır. 900 usd..

-Sony a200 alan, takacağı her lens ile IS kullanır. sadece 700 usd..

Buna ne cevap vereceksin? 450D, A-200 den üstün bir cihazdır diyebilir misin???

CANON DAHA YENİ SPOT METERİNG ÖZELLİĞİ KOYDU!
bunca zaman aklı neredeydi?

SONY gibi Ciddi rakipler çıkınca mı tüketiciye IS ve SPOT metering gibi hizmetleri sunuyor??

BENİM FİKRİMCE CANON, MÜŞTERİYE HİZMET YERİNE, DAHA ÇOK AĞIRLIKLA TİCARİ ÇIKARINI DÜŞÜNEN BİR MARKADIR.

Erkayalar politikası bunun en sağlam kanıtıdır.

Hadi bakam, lafımızı 1/3 saniyede (VE ELDE) çekilmiş bir fotoğrafla tamamlayalım. Hangi lensi taksam IS hizmeti elimin altında..

#panctom' tarafından 26.01.2008 15:27:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ocak 2008, 00:37 - İp: 88.***.**6.4
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bufalo sen niye üzerinae alındın kale deyince.

Tarih: 26 Ocak 2008, 02:44 - İp: 88.***.**9.74
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

lisenin fitbol takımında kalecilik yapmıştır belki

e0s'un şikayetçi olduğu şu topikteki genel manzara, aslında canon ve nikon'un pompaladığı marka fanatikliğinin türevi olarak görüyorum.

panctomu gönüllü sony reklamcısı gibi marka fanatizmini bir an önce bırakıp olympus taraftarı olmaya çağırıyorum

şaka bir yana eğer e0s küsüp-kızıp bir yerlere gitmezse
ben en çok sensör tipleri-ölçüleri konusundaki firma bazlı bilgi ve fikirlerini merak ediyorum. Tabiki "ticari sır" veya "şirket politikası" gibi mahremiyetlere saygı duyuyorum ama acaba gelecek cidden fullframe mi yoksa daha kompak daha küçük daha marifetli daha kaliteli düsturu içinde minik sensörlerin mi ?

(Not: Yetişkin ve egoları olmayan insanlar espri ve tatlı atışma konuları haricinde, tartışmaları kişisel içerikli mesajlara çevirmemeli)

Tarih: 26 Ocak 2008, 10:40 - İp: 88.***.**3.189