panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony Kalesi Yıkılmaz! :))

Zaman zaman benim de canım çekmiştir ne yalan söyleyeyim!
Şöyle bir canon kullanmak..
iso3200 de grensiz fotolar..

Ama ben SONY'den ASLA VAZGEÇMEM!

Neden?

Çünkü CANON'la AŞAĞIDAKİ FOTOĞRAFLARI ÇEKEMEZSİNİZ!
Çekersiniz ama tripodla ancak.. Taşırsınız, kurarsınız olur biter!

Ya da gider üzerinde IS olan lensler alırsınız. Eğer iyisini istiyorsanız, bi dünya para bayılırsınız.
Canonda IS olayına sahip olmak extra külfetli..

Hadi bakam CANONCULAR..
Bu fotoları elde çekin de görem..
hepsinin de exıfları üzerinde..
Bakın bakam, hangi enstantanede çekilmiş..

enstantanenin düşük olmasından dolayı hareketli insanlar flu..
Ama mekanlar cillop gibi net.. Çünkü SSS var abicim

Sizinki de güzel olur canım!! Ama tabi sadece yürüyen insanlar değil, her taraf flu olur!

Çünkü ben böyle fotoları elde, 1/3, 1/5, bazen de elde 1 saniye ile çekiyorum!
Ve ben bu fotoları KİT LENS İLE ÇEKTİM.
Ya bir de daha iyisi olsaydı? (zeiss 16-80 veya tamron 17-50)

İŞTE BU YÜZDEN SONY!

İlk foto.. Tamamen makineden çıktığı gibi.. Sadece sağ tarafı kestim, gereksiz boşluk vardı. exıf üstündedir.

yine tamamen doğal hali.. krop bile yok!

Bunda sadece krop, çerçeve var.(galeriye eklemiştim)
Az bişey de gammayı kısmıştım yanlış hatırlamıyorsam..

Ve son foto..

NASIL UNUTTUM YAW.. HEMEN BAŞLIĞA İLAVE EDİYORUM:

Mesela yağmur fotosu da, düşük enstantanede ne güzel olur dimi.. Hiç tripoda da gerek yok!
Ama SONY'niz varsa..

Ya da bir akarsuyu, düşük enstantanede çekmek! Suya akıyor izlenimi vermek! Hem de tripodsuz! Ne güzel olur değil mi?
Ama SONY'niz varsa..

Şimdi hedefim bu fotolardan çekmek..
Zaten hep istiyordum bunu

..

#panctom' tarafından 23.01.2008 01:59:06 tarihinde düzenlendi.

#panctom' tarafından 29.10.2008 15:00:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ocak 2008, 22:29 - İp: 88.***.**6.4
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

O değil de antika FF sensöre pekala da titreşim önleme konulabilir demiştin,tuttu tebrik ederim.

Tarih: 2 Şubat 2008, 10:52 - İp: 85.***.**0.236
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Paktom sattın sony yi sattın. Son kalede yıkıldı. Gittin panasonik aldın. Konuyu sil ve git kardeşim.
Gelelim ful framada sss a. BEnim tahminim bu adamlar full frameden daha buyuk bir sensör yaptı. Bu sayede titreşim etkilemedi.
Ayrıca full fareme sorunundan kurtulmak için mark 3 gibi 1.3x veya 1.2x gibi focal çarpanlı sensör yapılabilir. Demi eos. Yanlışmıyım.

Tarih: 2 Şubat 2008, 11:09 - İp: 88.***.**7.215
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

eos tebrik ederim çok güzel bir konuşma yapmışşsın sony nin bütün video kameraları sony dvd takın diye uyarı veriyor ve sony dvd ler maxell veya verbatim gibi kalıteli markaların 4 katı fiyatına satılıyor memorystick ona keza sd karta göre çok daha pahalı sony markalı olanları dahada pahalı bunun açıklamasını panctom arkadaşımızdan alblirsek çok ii olacak...açıkçası ben sonynin ii işler çıkardığını herseferinde söylüyorum ama burda irdelemeye çalıştığım senin bu kadar abartı olman bu kadar abartılacak bişey yok bence kale male hikaye olur.

#azya' tarafından 02.02.2008 21:59:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Şubat 2008, 13:36 - İp: 85.***.**8.104
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Eh be AZYA..!!!

Daha foto eklemeyi bilem bilmiyon!!

Sayfayı iptal etmişin yaw! şunu küçültüp te eklesene!

................

FF sensöre titreşim önleme konulabilir mi dedim, evet konmuş.
Fakat hiçbir zaman kesin tavırlı konuşmadım. "acaba" dedim ve "bekleyelim görelim" dedim. sonçta konmuş. şimdi ne derece etkili olduğunu da zamanla göreceğiz. ama sanırım iyi çalışır artık..

.................

e0s o soruna kaçamak yapmadım, atlamışım veya o an önemsememişim
Benim çalıştığım yerin fotoğraf işlerine bakan arkadaşım son model bir panasonic video kamera aldı. Ve çekimlerinde tam hatırlamıyorum ama başka marka kasetler kullandı. birgün kameranın kafası bozuldu. tam 350 ytl gibi bir masraf çıktı. sordum dandik kaset mi kullandın dedim; "yok abi en iyisini aldım hep.." dedi. Ama meğerse sadece "panasonic" markalı kaset kullanması gerekiyormuş.

Yani bu strateji sadece sony'e ait değil

Ayrıca işin "transfer kısmı" anlatımım tabi ki bire bir uymaz sony'nin minolta yı almasıyla.. yani o sadece olaya biraz makara katmaktır. makara olmasa çekilmez bu muhabbetler! BAYAR ADAMI..

"SONY KALESİ YIKILMAZ" lafı da aslında, BUFO'nun canon'a transfer olduktan sonra, "sony'nin güçlü kalesi çöktü" diye topic açan arkadaşa cevaben yazılmış bir başlıktır.

ama buna mukabil, SONY DSLR PAZARINDA YIKILMAZ BİR KALEDİR artık..

..................

PEKİ E0S; sen benim soruma neden cevap vermedin hala?

450D ve A200, A300 vs KIYASIYLA İLGİLİ????

Ayrıca CANON gibi bir firmanın "spot metering" gibi çok önemli ve gerekli bir özelliği neden 450D ye ertelediğini??

En sıradan kompakt ve SLR like larda bile var spot metering..

................

PAZAR A-100 ümü şu an satmayacağım. Ama satınca yine hedefim SONYdir.

A-300 şu an gönlüme yatan model..

Tarih: 2 Şubat 2008, 14:13 - İp: 88.***.**3.170
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

azya forumun şaftını kaydırdın valla.
makina tam bana göre 100x

Tarih: 2 Şubat 2008, 14:17 - İp: 78.***.**0.109
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

azya forumun şaftını kaydırdın valla.

Eeeee.. naapsın Pazar amcası..
baktı baş edemiycek, foruma sabotaj yaptı..

Tarih: 2 Şubat 2008, 14:36 - İp: 88.***.**3.170
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

azya'nın eklediği fotoğrafın exifine baktım :D
lecia dlux ile çekilmiş :D sony kamera,canon lens ve lecia dlux kompakt :D

dijital görüntüleme ve fotoğraf böyle bir şey arkadaşlar, firmalar bizim gibi değil, yakın ilişki içerisindeler, rekabet ediyor gibi gözüküyorlar ama bu sanal bir rekabet .kasmayın boşuna , birbirinize neyi ispatlamayı çalışıyorsunuz anlamadım dünyada bir fotoğraf makinesinin her şeyini kendi üreten bir firma yok.

şimdi birisi de canon 40d nin içindeki parçaların kaç ayrı firma tarafından üretildiğinin linkini verse tam olacak o zaman :D
sony pro kameraları için canon, sony, zeiss ve fuji objektifleri kullanıyor. ki resimdeki kamera HD bir kamera, dünya kupasını onlarla izledik.

yani her firma içli dışlı, geçmişte sony bazı kameraları için canon dan cmos almıştı diye anımsıyorum, canonun da bir sürü kompaktı sony ccd kullanıyor. tuhaf şeyler değil bunlar.gayet normal hepsi de...

ayrıca sony nin minolta yı satın alması çok iyi oldu elbette. minolta ekonomik anlamda darda bir firmaydı zaten. sony kendi dslr yapsa daha mı iyi olacaktı? sayısı yüzleri bulan objektif , ilerleyen projeler, bir sürü şeyin patenti var minolta da...

memory stickler de abartıldığı kadar pahalı değiller, bir memory sticki cep telefonunuzda, PS 'de, kompakt makinenizde ve hatta dslr kameranızda kullanabiliyorsunuz. sadece sony memeory stick üretse anlayacağım ama sandisk de memorysick üretiyor ve fiyatı da yarı yarıya sonuçta.

pactom, 350d,400d,300d gibi kameralar evet, pek şeyden mahrumdu, ama gününsonunda piksel zekaları hep çok iyiydi.

Tarih: 2 Şubat 2008, 14:39 - İp: 85.***.**9.78
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Cevap yazacamda yanıtla butonunu bulamadım yahu..

Neyse panctom varsın sony nin kalesi senin gözünde yıkılmaz olsun yada sen arkadaşlarına latife yapmak için başlık açmış ol.

uzatmayacağım.

450D konusuna gelince şirketimize gelmedi makina,kullandıktan sonra fikrimi belirteceğim elbette,A300 modeli ile de kıyaslarız o zaman.Makinayı elime bile almadan kağıt üzerindeki verilerle konuşmayı sevmiyorum.
Spot ölçüm özelliği konusunda da buda canon un taktiği bence.SONY bir çok şeyi bedavadan vermek durumunda anlarım geriden geliyor çünkü.Yani üretimdeki staratejiler beni bazen rahatsız ediyor bende o olsun bu olsun istiyorum buda benim tanıtım sırasında satış sırasında elimdeki kozlarım oluyor.Giriş seviyesi DSLR alacak bir çok kişi görüyorum ölçümlemeden haberi yok.Spot ölçüm olmadığı için satamadığım hiç olmadı inan ki.
Bence bir fotograf makinası almamak için sebep değil.Bence fotograf makinasının yaptığı işe bakmak lazım.

Sevgili pazarbey
dediğiniz gibi 1.3 çarpanlı APS-H sensörler CANON zaten üretim yapıyor ancak bence ne kadar büyük sensör o kadar yüksek kalite.Ne kadar büyük ekmek o kadar köfte gibi.Bence O.I.S kesinlikle çok daha etkili varsın pahalı olsun varsın lenste olsun.Senörün hareketli olması hiç hoşuma gitmiyor, ayrıca titreşim önelemeyi vizöre göremiyoruz sensör üzerinde olanlarda.300mm telede fotograf çekiyorsak kadrajlama bile problem olabiliyor.Nefes alış verişler bile zangır zangır vizöre yansıyor ancak titreşim önleme mekanizmanız Lenste ise yarım deklanşör ile vizörde titreşim önelemeniz babalar gibi çalıştığını gözlerinile görüyorsunuz.Bu sistemin daha kaliteli ve etkili olduğu çok büyük bir gerçektir.CANON,Nikon,Leica,Zeiss bunlar boşunamı lenslerinde optik titreşim önleme kullanıyorlar.Bence konica minolta değişik bir şeyin altına imzasını atmak adına zamanında bunu yaptı ancak ne hikmettirki Minoltada tutmadı(tutmadı derken bu kadar savunulmuyordu) SONY de yıkılmaz kale olmasını sağladı.Böylede acı bir gerçek var.

Selam buffalo,

Aslında markaların birbirleriyle ne kadar içli dışlı olduğu konusunu teknik servise girdiğimde görüyorum.Canon CCD üretmiyor sadece CMOS üretir.CCD lerini sony yada bir başkasından alıyor.Sony KAsetli kameralarındaki mekaniği CANON dan alıyor.Bir zamanlar Canon dan video lens almıştır zeiss tan önce.Yada 20D en basitinden LCD ekranı SONY.

Ben bunları bilen kişiyim ve şirket içinde olduğum içinde toplantılarda neler öğreniyorum bilemezsiniz.Açıklasam etik olmaz.Ancak panctom un bu abartı başlıkları ve eline ilk aldığı makinayı diğerlerini hiç kullanmadan, olmayan bir kaleden bahsetmesi, yıkılamayacağından bahsetmesi komiğime gitti yazmak istedim.Gerçi bu kale işinide sana latife olduğunu söyledi ancak ben o kısmına inanmadım.

Neyse antikayada şununla ilgili bir bilgi vereyim R1 f16 dan daha fazla kısılamıyor.Dpreview sitesinden benmi yanılıyorum diye kontrol ettim tele ucundada wide ucundada F16 dan daha fazla kısılamıyor.

Aperture range • Wide: F2.8 - F16
• Tele: F4.8 - F16

Tarih: 2 Şubat 2008, 21:54 - İp: 88.***.**3.114
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Eos her iki sisteminde avantajları var.Lakin eğer canonda gövdede ıs olsa kimse başka bir markanın yüzünü bakmazdı.Veya tüm lesler ıslı olsa varya ne olur biliyormusun.İsterseniz deneyin.

Tarih: 2 Şubat 2008, 22:12 - İp: 78.***.**0.109
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

antika r1 in f16 sını değil de 5d nin f36 sından bahsediyor sanırım

APSC sensör için f16 dan sonrası baskı alındığı takdirde kabul edilebilir keskinlik değerinin altına iner.
FF için bu rakan f22.
Kompaktlar için f8.
Aksi durumda Circle of confusion değeri çok aşılmış oluyor ve fotoğrafın baskı değeri çok düşüyor.
R1 in f22 yapmasına da gerek yok bu açıdan bakınca

Tarih: 2 Şubat 2008, 22:36 - İp: 85.***.**9.78