panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony Alpha Kulübü

Kulübümüz tüm Sony DSLR modellerini kullanan arkadaşlara açıktır. Tüm Sony DSLR modellerini, örnek fotoğraflarla ve teknik detaylarla tanıtalım.

Sony A100 - A200 - A300 - A330 - A350 - A380- A500 - A550 - A700 - A800 - A900.. Ve yeni çıkan sony modelleri.. Herkesi bekliyoruz.

*İlk ricamız, bu topiğe ekleyeceğimiz Sony fotoğraflarında özenli olalım arkadaşlarım.. Özensiz çekilmiş, hatalı pozlanmış, kullanıcı hatası olup ta netliği bozuk fotoğrafları lütfen eklemeyelim.

*Yaşanan bazı mağduriyetler nedeniyle, SPOT alışverişi tasvip etmiyorum şahsen..
Türkiye garantili ürünleri öneririm mümkünse..

*Amacımız, bir zamanlar bu sitedeki Sony topicleri altındaki havayı tekrar yakalayabilmek ve teknik paylaşımlar yapmaktır. Ve forumumuza biraz hareket, renk katmaktır.

*LÜTFEN, yazacağınız her cevap başına en fazla 3 fotoğraf ekleyiniz. fotoğrafların uzun kenarı en fazla 1024 piksel olsun. Yoksa sayfamız bozuluyor.

*Fotoğraflarınızı bilgisayarda küçültünce MUTLAKA bir detay ve netlik kaybı oluyor. Bu yüzden küçülttükten sonra çok az ve tadında bir keskinlik ilavesi yapmanızı öneririm.

*Fotoğraflarımıza kontrast, renk tonlama gibi müdaheleler yapabiliriz. Ancak bunu belirtirsek çok iyi olur. Ayrıca fotoğrafınızı HANGİ MAKİNE ve HANGİ LENS ile çektiğinizi mutlaka her fotoğraf için yazınız.

*Sony markasını her ne kadar sevsek te, yazılarımızda OBJEKTİF olmalı, bizi okuyan arkadaşlara doğru fikir vermeliyiz. asla yanıltıcı olmadan.. Memnun olmadığınız birşeyler olursa, paylaşmaktan çekinmeyin, beraber tartışalım burada..

*Sadece fotoğraf değil, zaman zaman teknik bilgiler paylaşacağız ve sorularımıza cevap arayacağız.

Ayrıca, bu topicteki fotoğrafları büyütmek için tıkladığınızda, ikinci bir kez daha tıklayıp, tekrar büyütünüz. Yoksa fotoğraf net görünmeyecektir.

Markamı seviyorum, Sony dostluğunu canlandıralım tekrar.. kulübümüz hayırlı olsun

---------------------------------------------

Bir sony A300 fotoğrafı..

12 yıllık canyoldaşım Panç.. bir yarışmada ona 1.lik onurunun verildiği fotoğrafı:

Tarih: 6 Mayıs 2009, 03:26 - İp: 88.***.**2.91
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ve Minolta 75-300'den sonra, bir de sony 75-300 fotoğrafı gelsin

bugün sony 75-300 lens aldım. Üzerinde polarize filtresiyle..
Yemin ediyorum ki, gerek minolta 75-300, gerekse sony 75-300, sigma apodan 2 gömlek üstün..
Sigma 70-300 apo makroyu artık hiç kimseye önermiyorum.

Sony 75-300'ün minoltaya 1-2 küçük üstünlüğü söz konusu..

1- sony daha hafif bir lens, yormuyor.
2- sony çok az farkla daha keskin..

Renkler her ikisinde de MUHTEŞEM GÜZEL.. Sonyciler, sakın başka tele lenslere bakmayın. Ne sigma, ne tamron..
Alacaksanız bu 2 lensten birini alın derim.

İşte sony 75-300.. VE hiç müdahelesiz, makineden çıktığı haliyle..

O BİR DÜNYA TATLISI.. İREM Beni çok sevdi, öpücükler attı Allah nazarlardan korusun..

#panctom' tarafından 15.05.2009 00:50:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2009, 00:40 - İp: 88.***.**6.168
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Kaça aldın,kimden aldın .?

-Eklerim bir ara,foto çoğaldı zati..İş de var koşuşturma mertebesi..Bakarız ekleme işine tabiki ..

Yandınız bu hafta sonu 32 derece olacak hava,32 ..

Tarih: 15 Mayıs 2009, 00:47 - İp: 85.***.**6.19
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Abi, Ankara'lı bir arkadaştan aldım. Spot değil, Türkiye kayıtlı bir ürün..
üzerinde cokin marka polarize filtresi de vardı. 250 tl verdim. Ve o kadar memnunum ki..
Bir dünya para verip te, pahalı lensler almaya hiç ama hiç gerek yok..

Bu fiyata, böyle kaliteli bir objektif........ Başka birşey demiyorum!

1- Tele lensler genelde açık diyaframda iyi sonuç veremiyor.
Ama bu lenste, açık diyaframlarda keskinlik çok tatminkar.. F:8 gibi değerlerde ise daha uçuyor keskinlik..
Oysa sigma 70-300 apo lens mesela, açık diyaframda berbattı. Kısıkta ise, "eh işte.."

2- Renkleri çok güzel ayırt ediyor ve müthiş güzel renkler veriyor.

3- 300mm full zoomda, çok hızlı netleyemiyor, ama diğerleriyle kıyaslarsak daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. 75-150mm arası ise netleme hızı bence iyi..

4- Sizi yormayacak, üzmeyecek kadar hafif bir lens.. sınıfının en hafifi sanırım
Velhasıl, SONY kullanan, bu lense sahip olmalı diyorum..

NOT: Bir önceki cevabımda eklediğim, İrem'in fotosu, F:5.6 gibi açık bir diyaframda çekildi

#panctom' tarafından 15.05.2009 01:27:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2009, 01:25 - İp: 88.***.**6.168
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Mustafa abi lens piyasada 500-600 lira... Çok şanslı adamsın vesselam..

Tarih: 15 Mayıs 2009, 01:32 - İp: 85.***.**8.94
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Herşeyde bir hayır var, iyiki İzmir de benim tele ile çekip olayı görüp vaki oldun ya..

Dışarıdan hiç bişi belli olmuyor, takıp çekmek lazım..Gerçi ben iyi diyordum ama inanmıyordun gali..Gördün işte.

2008 olan mal iyi o lenste,..2008../Gemiyle değil,uçak kargo ile geliyor veya gelmiş zati ,ilgi distirübitöre ürün o sene başında..
Gemiyle gelmesi ki taa oradan ve gümrük işlemleri zaman alıyor keza.

Neyse sahip olunma mertebesindeyiz şimdilik lens donanım mukabili..İlerisi Allah Kerim.

Tarih: 15 Mayıs 2009, 01:52 - İp: 85.***.**2.107
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Evet..

Bu lensi yeniden keşfetmeme sebep olan..
Şu anda bu lensi almama sebep olan..
Kumköy34 abidir

İzmir'e gelip 3-4 gün bizde kaldığında, sigma apo makro ile birebir test ettim bu lensi..
Ve sigma apo gözümden bu sayede düşmüştü bu testlerde..

Bu arada forumun "objektif ve filtreler" bölümünde, "sony 75-300 incelemesi" adlı yeni bir konu açtım.
Orada daha çok 75-300 fotosu görebilirsiniz.

işte 300mm çekimi.. Ve tabiri caizse, kıpır kıpır, yerinde duramayan bir yaramaz.. zorlandım pozlarken..

YÜZDE YÜZ DOĞALDIR. SADECE AZ TELAFİ KESKİNLİĞİ..

Her büyütmek için tıkladığınızda, ikinci kez tıklayıp tekrar büyütmeyi unutmayın. yoksa net görünmez.

#panctom' tarafından 15.05.2009 02:22:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2009, 02:19 - İp: 88.***.**6.168
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Coştum bu gece coştum abicim

Biraz da Fipar'ın MİNOLTA 75-300 lensi diyelim tekrar..

Minolta renkleri de pek bir güzel

Sony A300 ve Minolta 75-300:

Tarih: 15 Mayıs 2009, 02:42 - İp: 88.***.**6.168
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Minolta 75-300 den sonra, finali sony 75-300 ile yapalım:

İşte yine dünya tatlısı İREM
Onları tanımıyordum ama, Annesi sağolsun, bu fotoğrafları eklememe izin verdi

75mm

Ve bu da İrem'in ablası

Tarih: 15 Mayıs 2009, 03:01 - İp: 88.***.**6.168
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Mustafa abi sen şimdi neden ısrarla 75-300 fotoğrafı yayınlayıp duruyorsun. Senin amacın ban lens aldırmakmı

Bu arada ben yarın 1 haftalığına şehir dışında olacağım. Sanmayınki konuyla ilgilenmiyorum. 1 hafta sonra yeni fotoğraflarımla geri gelicem.

Tarih: 15 Mayıs 2009, 12:54 - İp: 85.***.**3.204
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

PAnctom fotolar çok güzel ama sadece sen ekliyorsun sanki.
ben de sadece pentax a ekliyorum.

eski sayfalardan minolta 50 1,7 fotografı şahane,bu kısıtlı net alan derinliği fotografı bambaşka gösteriyor.
tele çekimleri normal.
bir de şirince deki kilsede ISO 1600 kullanmana gerek yoktu.oranın ışığı fena değil zaten.
uygun yerde kullanırsan noise daha az göze batıyor,mesela gitar fotografı var gece çekilmiş oradaki noise ler daha az göze batıyor..

Tarih: 15 Mayıs 2009, 13:12 - İp: 85.***.**9.67