senjizu
senjizu (üye)
İstanbul / Amatör

İlköğretim Fotoğraf Kulübü

Merhabalar, ilköğretimde öğretmenim. 5. 8. sınıf arasındaki öğrencilerin katılacağı bir Fotoğraf Kulübü kuracağım. Kulüp için 1 yıllık konu planlaması yapmam gerekiyor. Kulübe, fotoğrafa meraklı ve istekli öğrenciler geleceğinden konu planlamasını etkin yapmam lazım.
Sizce 5. ve 8. Sınıf arası için çok fazla tekniğe girmeden hangi konuları işlemeliyim, önerilerinizi bekliyorum.

Tarih: 14 Eylül 2011, 09:00 - İp: 78.***.**7.143
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Öğretmen değilim; ama şu başlıklarla konu işlenebilir:
1- Işık nedir
2- Renk nedir
3- Resim nedir, Fotoğraf nedir
4- Fotoğraf makinesi nedir, nasıl çalışır
5- Kompozisyon nedir, nasıl fotoğraf çekilir

Tarih: 14 Eylül 2011, 10:36 - İp: 81.***.**6.212
ei421
ei421 (üye)
İstanbul / Meraklı

Eskiden lisedeyken bir öğretmenimiz yapmıştı.. Öncelikle somut konulardan başlayın derim.. Daha ilgi çekici olur o yaştaki çocuklara..
Yani önce fotoğraf makinesi nedir, nasıl çalışır.. Daha sonraları da kompozisyon, çekim teknikleri, renkler, ışık, ışık çeşitleri, ışık kullanımı..
Potansiyel varsa ve ilgi çekerse en son da fotoğrafta akımlar.. Sembolizm, sürrealizm vb. gibi.. Tabi bunların örneklerle ve görsellerle verilmesi daha akılda kalıcı ve kolay öğretici olur..

Tarih: 14 Eylül 2011, 11:05 - İp: 176.***.**3.236
godisadj
godisadj (üye)
Manisa / Amatör

ben de ilköğretimde öğretmenim...
çok güzel düşünmüşsünüz hocam, ben çalıştığım yerin ekonomik durumundan dolayı aklıma bile getiremiyorum

ei421: zeka seviyesi ne olursa olsun, ilgisi ne olursa olsun o yaştaki bir çocuk için akımlar falan çok ağır olur gibime geliyor.

Tarih: 15 Eylül 2011, 00:46 - İp: 88.***.**3.212
senjizu
senjizu (üye)
İstanbul / Amatör

Önerileriniz için teşekkür ederim. Şu aralar bir yandan da konu toparlamasını yapıyorum değişik kaynaklardanda. Amacım çocuklara fotoğrafçılığı sevdirmek ve farkındalık yaratmak. Bunun için farklı ve çarpıcı fikirlerinizi de bekliyorum.

Tarih: 15 Eylül 2011, 10:59 - İp: 78.***.**7.143
branta
branta (üye)
İzmir / Amatör

hocam bende kulüp işini kaçırdım ama sertfika alıp seneye egzersiz açmayı düşünüyorum..

başlık faydalı olacak sanırım

Tarih: 19 Eylül 2011, 21:34 - İp: 88.***.**1.62
ozgurkarli
ozgurkarli (üye)
Kocaeli / Amatör

GEBZE FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİNDEN ÖNDER BEY DER GEREKLİ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ BU KONUDA BİLGİSİ VARDIR KENDİSİ DE ÖĞRETMEN

Tarih: 3 Ekim 2011, 17:26 - İp: 85.***.**2.209
nilse34
nilse34 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba, bu konu benimde ilgimi çekti. Bende ilköğretimde öğretmenim. Yaptığınız hazırlık çalışmalarını paylaşabilirseniz çok sevinirim. Yazdan önce profesyonel bir fotoğraf makinesi aldım. Gerçi halihazırda bir eğitimim yok ama en kısa zamanda bir kursa başlamayı düşünüyorum. Ayrıca arkadaşlar forumda anadolu yakasında tavsiye edebileceğiniz bir kurs yeri varsa yazarsanız memnun olurum.

Tarih: 18 Kasım 2011, 00:28 - İp: 188.***.**4.208
senjizu
senjizu (üye)
İstanbul / Amatör

@nilse34; Hazırladığım yıllık plan yanımda değil, isterseniz daha sonra aktarabilirim size. Ancak temel konuları oldukça basit bir şekilde aldım. Zaten bu yaş grubu çocuklar çok hareketli, yürümeden uçmaya çalışıyorlar. Bende teknik terim ve konularla boğmak istemiyorum. Nasıl olsa zamanla ihtiyaç duydukları konulara derinlemesine girecekler. Şu an bir yandan çok temel ipuçları ve konuları verip bol bol çekim yaptırtmaya çalışıyorum. Gelen sorulara bireysel cevaplar veriyorum, seviyeleri, ilgi boyutları ve makinaları farklı çünkü. Birde sadece öğrencilerimin dahil olduğu mail grubu kurdum, oraya daha kapsamlı bilgiler, siteler vs. gönderiyorum ki isteyen istediği kadar faydalansın diye...
İlk yazımda da belirttiğim gibi amacım, fotoğrafçılığı sevdirmek, farkındalık yaratmak. İsteyen dünyanın en iyi fotoğrafçısı olur, isteyen birdaha eline makina bile almaz. Ben önlerine yeni bir yol koyayım da......

Tarih: 20 Kasım 2011, 18:03 - İp: 176.***.**1.15
tuateneye
tuateneye (üye)
Eskişehir / Amatör

hocam bizde okulumuzda bu kulubü kuracağız bu sene.geçen seneki dneyimlerinizden bize aktarabilecekleriniz var mı.ayrıca kulüpte kullandığınız döküman ve materyalleri bizimle paylaşırsanız çok sewiniriz..teşekkürler..

Tarih: 13 Eylül 2012, 18:56 - İp: 188.***.**4.42
  • 1