cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Slr-like Dsc-r1 Vs S9500

Arkadaşlar,
Öncelikle merhabalar siteye ve bu topluluğa yeni katıldım. Gördüğüm kadarıyla oldukça yoğun bir şekilde tartışılan slr-like konusunda benim de bir sorum olacak..
2004 başından beri Canon A80 kullanıyordum, açıkçası kompakt bir kamera olsa da, manual ayarları bulunması ile acemilik dönemimi geçirmemi hiç yılmadan sağladı :D

Artık teknik olarak daha iyi bir makinaya geçme vakti geldi..

Aklımda hep Canon 350D vardı, son günlerde 400D de çıkmış.. Sonra Sony çıkıp tüm piyasayı alt üst etti.. Neyse, açıkçası lenslere extradan ayırabilecek bütçem yok.. Onun için slr yerine slr-like makinalara yönelmeye karar verdim. Okuduğum incelemelere göre DSC-R1 SLR performansına çok yakın olup lens olarak da oldukça iyi özellikte. Tam bunu almaya karar vermişken bir de Fujifilm S9500 dikkatimi çekti. Kağıt üzerinde DSC-R1'den pek de farklı görünmüyor (görüntü algılayıcısının DSC-R1'deki gibi büyük olmadığını biliyorum). Peki aralarında pratikte önemli olduğunu düşündüğünüz farklar var mı? Zoom olarak fuji'nin daha iyi olduğunu görüyorum (image stabilisation olmasa da).

Sizce hangisini almalı? ve daha da önemlisi, neden?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Tarih: 13 Ekim 2006, 16:05 - İp: 85.***.**8.224
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sende haklısın akdenizli.9500 hasta olunmayacak gibi değil. Zaten hiçbir makina tam değil.mesela benide fz 30 çok hoşuma gitti. Ama fz serisinde denklanşörü öyle bir yere koymuşlarki bulda bas. BElki fz 30 da düzelmişti hatırlamıyorum.
Şu anda fz 50 ile 9600 ün birleştirilmiş hali olan bir makina yapılsa ve hatta bunlara kodakın veye en uyuduruk markanın bile kullandığı mpeg4 formatında video eklense ne kadar muhteşem olur değilmi.
Ama illaki bir tarafları eksik olacak işte.

Tarih: 13 Ekim 2006, 21:00 - İp: 85.***.**9.123
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

EE o zaman arada bir FZ30 ile S9500 takas edelim o zaman!!!

Tarih: 13 Ekim 2006, 21:46 - İp: 85.***.**5.151
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

cfiliz aman duuurrrr!!!

sen dinleme pazarbeyi.. fuji kompact alacaksan eger s6500fd'ye bak, yeni cikti..

sana bir soru sormak istiyorum.. zaten 2 seneyi askin suredir a80'i kullaniyordun, manuel ozelliklere alistin.. su anda da daha ileri duzey bir makineye gecmek istiyorsun; sence s9500 sana bunu verebilecek mi? fazladan optik zoom mu seni teknik olarak gelistirecek?

veya r1? tamam fotograf kalitesi mukemmel.. lensi makine kadar ediyor falan.. ama yine uzerindeki lensi, fazladan optik zoom imkani sunamayacak sana.. ve yine bir kompact..

............

su anda r1'in fiyati ne kadar bilemiyorum turkiyede, sagolsun arkadaslar her seferinde baska bir fiyat veriyorlar burada.. ama sanirim 2 milyara yakin.. biraz daha ver ve sony a100 ile 18-70 ve 75-300 lenslerini al.. kompact'dan sonra gecmen gereken dslr.. bak herkese, zamanla herkes dslr almak istiyor, oyle ya da boyle.. neden dslr'a gecmek icin 2-3 sene daha bekleyesin ki? zaten manuel ozelliklere alistin.. ki dslr alinca tekrar yeniden baslayacaksin bircok seye.. kompact'larla cekim yaparkenki gibi dusunmeyeceksin.. diyafram degerleri farklilasacak mesela.. iso konusunda daha bir comert olacaksin.. optik vizoru sayesinde cekimlerin sihirli olacaklar..

sakin ama sakin ne r1 ne de s9500 alma.. bak soyluyorum, sonra soylemedi deme diye.. alacaksin, sonra emin ol birkac ay sonra neden biraz daha ekleyip dslr almadim diyeceksin.. ama o zaman da is isten gecmis olacak, cunku, elindeki kamerayi satmakta zorlanacaksin, satsan da az fiyata gidecek, uzerine cok eklemek zorunda kalacaksin falan......

Tarih: 13 Ekim 2006, 22:36 - İp: 86.***.**0.120
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Valla arkadaşlar fiyatına bakınca Sony R1, Sony A100 varken alınmaz gibi gözüküyor. Türkiye'de fiyatı 1.600 YTL altına inmedi hala. Birine USA'dan getirmek üzere Sony R1 önermiştim, ben 650$ tahmin ederken arkadaş 575$'a Sony R1 bulmuş. Fark bu kadar olmaz yani. Elbette o fiyata Sony R1 alınır.

Tarih: 14 Ekim 2006, 01:41 - İp: 88.***.**0.164
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dadanagastı anlamaya çalışma sakın. Boşver o aklına gelddikçe yazar.Dikkate alma onu.Yokmuş gibi davran. hani her mahallede olurya. Buda sitenin....
Dadanagast haklı.Daha doğrusu benim dediklerimi karmaşıklaştırarar k söylemiş.

Tarih: 14 Ekim 2006, 01:50 - İp: 85.***.**9.123
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

burdaki sony magazasında r1 1920ytl a-100iki lens 2300 tabi taksitte yapıyorlar bu fiyata ama r1 e ayırabilecek kadar paran varsa ve manuel ayarlarda fot. çekmek istiyorsan bencede kesinlikle a-100 zaten makineyi eline alınca büyüsüne kapılıyorsun.imkanın varsa satan bir yere gidip elinde bakmayı rica et...sonra ilerleyen zamanlarda bu iki lens basta hayli hayli yeter borç filan bittiginde isteklerine uygun bi lens daha alırsın olur biter al sana canavar gibi bi makine

Tarih: 14 Ekim 2006, 10:12 - İp: 85.***.**9.24
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

Ben size fiyatları belirteyim arkadaşlar

Sony R1 2200 12 taksit
Sony A-100 18-70mm - 75-300 mm lens birlikte 2425 ytş 12 taksit imkanı fiyatlar genelde böyle fakat R1 hususunda bir sorun var R1 i önceden stok yapmış firmalar fazla fiyata veriyorlar tıpkı Carrefour gibi çünkü R1 in fiyatı a100 çıktıktan sonra 100Euro kadar düştü mesela R1 carrefourlarda 2450 12 taksittir ama yeni fiyattan alan yerler 2200 veya 2250 civarında bilginiz olsun arkadaşlar

Tarih: 14 Ekim 2006, 10:50 - İp: 85.***.**5.195
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bir arada r1'in fiyati 1700 ytl gibiydi.. gercekten turkiyem cok karisik fiyatlar konusunda..
...1700'e karsin 2350 olsa, r1 de dusunulebilir cunku fotograf kalitesi olarak a100 ile 18-70'e fark atar, orasi kesin.. daha genis acidan baslayan lensi var a100 ile 18-70 dusunuldugunde.. ayrica cok daha uzun telefotoda..
ama iste dslr'in farki uzerine bir de 75-300 takilinca, durbun gibi olmasiyla ortaya cikiyor.. veya macro bir objektifle, 1:1 macrolar cekilebilmesiyle..
ucuzundan bir prime lens taksan a100'e, r1'i havada karada gecer fotograf kalitesi olarak..

/////////

pazarbey, pazarbey.. demek simdi de sitenin delisi oldum ha.. (tamam biliyorum oyle birsey demedin.. )
en azindan kahveyi, yere gore bazen 135 bazen de 180 derece donerek icmiyorum.. dikkat et kahven dokulmesin..

Tarih: 14 Ekim 2006, 14:21 - İp: 86.***.**0.120
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dadanagast sen olamsan kafaları böyle tam karar vermişken karaştıran birisi olmasa sonra biz hatalarını düzeltmesek nice olur mahallenin aman sitenin hali. Zeki adam seni. [>:D

Tarih: 14 Ekim 2006, 16:17 - İp: 85.***.**9.123
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey, zaten mahalleye aman siteye gelenin kafasi karistigi icin burada sorup baskalarinin fikirlerini aliyor.. ben de karismis olan akli karistirmaya ugrasiyorum ki, duzelsin.. civi civiyi soker icabi yani..

Tarih: 14 Ekim 2006, 17:31 - İp: 86.***.**0.120