cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Slr-like Dsc-r1 Vs S9500

Arkadaşlar,
Öncelikle merhabalar siteye ve bu topluluğa yeni katıldım. Gördüğüm kadarıyla oldukça yoğun bir şekilde tartışılan slr-like konusunda benim de bir sorum olacak..
2004 başından beri Canon A80 kullanıyordum, açıkçası kompakt bir kamera olsa da, manual ayarları bulunması ile acemilik dönemimi geçirmemi hiç yılmadan sağladı :D

Artık teknik olarak daha iyi bir makinaya geçme vakti geldi..

Aklımda hep Canon 350D vardı, son günlerde 400D de çıkmış.. Sonra Sony çıkıp tüm piyasayı alt üst etti.. Neyse, açıkçası lenslere extradan ayırabilecek bütçem yok.. Onun için slr yerine slr-like makinalara yönelmeye karar verdim. Okuduğum incelemelere göre DSC-R1 SLR performansına çok yakın olup lens olarak da oldukça iyi özellikte. Tam bunu almaya karar vermişken bir de Fujifilm S9500 dikkatimi çekti. Kağıt üzerinde DSC-R1'den pek de farklı görünmüyor (görüntü algılayıcısının DSC-R1'deki gibi büyük olmadığını biliyorum). Peki aralarında pratikte önemli olduğunu düşündüğünüz farklar var mı? Zoom olarak fuji'nin daha iyi olduğunu görüyorum (image stabilisation olmasa da).

Sizce hangisini almalı? ve daha da önemlisi, neden?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Tarih: 13 Ekim 2006, 16:05 - İp: 85.***.**8.224
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kagit üzerinde aralarinda fazla bir fark yok gibi görünüyor ama öyle degil. 9500 zoom olayi sakin seni aldatmasin.

Bence kesinlikle r1. Haa birde söylemedi deme eger 9500 alirsan hep r1 i almadigin icin pisman olacaksin sonra.

NOT: benim r1 im yok

Tarih: 13 Ekim 2006, 16:14 - İp: 84.***.**2.153
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Filiz hanım merhabalar.

R1 ile S9500'ün arasındaki farkı anlamak için,sadece aynı yerleri aynı makinalar ile çekip,bilgisayarda açmak yeterli olacaktır.

Ben R1'in gelmiş geçmiş en iyi Like sınıf makinası olduğunu savunuyorum.S9500,R1'i almak isteyen birisi için seçenek teşkil etmemeli.

Karşınıza çıkması gereken 2 yol ayrımı var.

DSLR mi R1 mi??

Bende DSLR bir makina almak istiyorum ancak lenslere verecek kadar çok param yok.Ancak alırsam,bana lazım olan lens türlerini yavaş yavaş tamamlamak istiyorum.

Bu konuyu iyice düşünüp,kararınızı buna göre vermelisiniz.Yoksa ileride R1'i satıp,DSLR alabilirsiniz ve bu size bir miktar daha masrafa yol açar.

Fakat belkide R1'den istediğiniz verimi alır ve bir daha da değiştirmezsiniz.

R1'i fotoğraf kalitesi olarak çok üstte tutarım.Sadece ve sadece 24-120mm'ye hapis olması ve üzerindeki kaliteli lensi değiştiremiyor oluşunu sevmiyorum.

Yoksa gerçekten satış fiyatını fazlasıyla hak eden bir makinadır kendisi.

Profesyonel fotoğrafçıların ise 2. makinası olacaktır.

Tarih: 13 Ekim 2006, 16:18 - İp: 85.***.**0.136
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

DSLR-LIKE konusunda R1 rakiplerine göre üstün görünüyor.
Ben Lumix FZ30 aldım. Kullanım amacına göre oldukça tatmin edici bir makina.

Tarih: 13 Ekim 2006, 16:35 - İp: 88.***.**9.226
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

bu konu çok karışık öncelikle R1 ne DSLR mi SLR like mı sensör DSLR Body SLR like zor bir karar sizin için, maddiyat da önemli ise, s9500 ü yaklaşık 9 ay kullandım çok güzel bir makine, tabi R1 le kıyaslanamaz çünkü s9500 DSLR ile de kıyaslanmıyor, ama ben s9500 tavsiye ederim ben kullandım memnun kaldım, bana çok şey öğretti kendimi geliştirdim ve sonunda DSLR ye geçtim, ama işin sonunda DSLR görünüyor sana da, kolaygelsin

Tarih: 13 Ekim 2006, 17:06 - İp: 81.***.**6.163
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

9500 ü test eden birisi ve pekçok slr like makina kullanan birisi olarak r1 ile 9500 ün kıyaslanmasının çokda doğru olmayacağını sölyerim. r1 slr olmayan ama slr gibi bir fotoğraf kalitesi sunan bir makina. Ayrıca objektifinin fiyatının nerede ise makina kadar pahalı olduğu söyleniyor. Ama videa çekmiyor. Bu bile benim gibi bir kullanıcı için elenmesine yetiyor. Ama video çekmeyecek ve fazlaca zoomda aramayacak birisi için r1 e verecek parası olan r1 almalı. Fakat fiyatı ona çok yakın olan a100 almayıp r1 almakta akıl karı değil bence.

Tarih: 13 Ekim 2006, 18:17 - İp: 85.***.**9.123
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Ah evet, A100 ile DSC-R1'in fiyatlarının neredeyse aynı olması benim de dikkatimi çekti. Ama kit ile gelen lens DSC-R1'e kıyasla pek de iyi değil. Daha doğrusu, onu aldıktan sonra en az bi kaç yüz dolar da lense vermek lazım.

DSC-R1'i alıp 3-5 sene kullandıktan sonra da bi dSLR'e geçmeyi düşünüyorum. Canımı sıkan tek nokta ise pazarbey'in yazdığı video konusu. Esas fonksiyonu foto olsa da, 640x480 @30 fps de hiç fena değil. Acaba görece ucuz S9500'ü alıp video filan da çekip bi kaç sene sonra da dSLR'ye mi geçsem?

Tarih: 13 Ekim 2006, 19:14 - İp: 81.***.**6.47
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

evet , evet bizler aslında sizin gibi yeni başlayan arkadaşlara daha olumlu öneriler yapmak durumundayız...

bence siz s9500 alın çok güzel ve kullanışlı bir makinadır..bende tüm makinaları inceleme fırsayı buldum...

hem fiyatı çok iyi hemde çok profesyonel duruyor...alınca pişman olmazsınız kesinlikle 3 sene sonrada acayip SLr makinalar çıkacak zaten ...bence o zaman'da SLR'a geçersiniz...sizin için en iyisi bu...

saygılar...selamlar...

Tarih: 13 Ekim 2006, 19:24 - İp: 81.***.**8.146
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

acaba fujı pazarbey'i vekil mi tayin etti.
S9500'e laf soyletmiyor yaa.

Tarih: 13 Ekim 2006, 19:36 - İp: 85.***.**5.177
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Akdenizli akdenizli Ben r1 ile 9500 kıyaslanmaz diyorum.Bundan ne anlam çıkar acaba.
Ayrıca belirtmek isterimki beğenmediğim pekçok hususuda açıkça yazdım testimde. 9500 ün fotoğraflarının kalitesinin r1 i tutması mümkün değil.Ama ultra zoom ve video özelliği pekçok kullanıcıyı cezbeden özellikler.
9500 ün en büyük eksiği titreşem engelleme sistemi. Birde fotoğrafları yumuşak.
(Not:Cfiliz Akdenizliye takılmaktayım )

Tarih: 13 Ekim 2006, 20:20 - İp: 85.***.**9.123
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Kızma Sayın Meslektaşım,

Haklısın pazarbey,
Fotorafları biraz yumuşak.
NOT:Benim ilk elime alıp haassssta olduğum slr-like s9500 idi

Tarih: 13 Ekim 2006, 20:43 - İp: 85.***.**5.151