pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sigma Sd 10

Arkadaşlar bu makinayı bilen varsa biraz yardımcı olsun. gerçekten 10 mp mi yoksa interpalasyornmu. İyimidir kötümüdür. kalim pil kullanıyormuş. Kaç çekim yapıyor.Tavsiye edermisiniz.Fotoğrafları nasıldır.

Tarih: 31 Ekim 2005, 19:01 - İp: yok
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

dadanagast,ben dijital çektiğim bir kareyi dia yaptırmıştım bu işlem yapılabiliyor.kalite kesinlikle dia pozitifler gibi olmuyor ama yapılabiliyor. kayıp konusuna gelince film in ham olarak 22 mp olduğu ama pozlandığında 22 mp olmadığı bazı kayıplar olduğu ve baskı aşamasına kadar kayıpların devam ettiği söyleniyor.

Tarih: 14 Kasım 2005, 23:48 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gucsav, dijitali dia yaptirdiginda kayip olusuyor mu peki?

Tarih: 15 Kasım 2005, 00:16 - İp: yok
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

7 mp lik bir fotoğraf çekmiştim dia yaptırdığım stüdyoya bende o zamanlar sormuştum bire bir aynı olacağı söylenmişti. görüntüyü aynen taradıklarını ellerinde 6000 dpi bir dia baskı makinesi olduğunu kayıp olmayacağını söylemişlerdi.

Tarih: 15 Kasım 2005, 01:23 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

oooo ayıp oluyor ama arada bir olsun sd 10 dan bahsedin canım.

Tarih: 15 Kasım 2005, 01:26 - İp: yok
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bende bir ikitane dia haline getirilmis ornek gordum, kesinlikle cok daha kalitesiz. Dia, film fotografciligin en direk goruntuleme yontemi, zaten makinanizin icinde kullandiginiz filmi sadece bir banyodan sonra duvara yansitip izliyorsunuz. kayip cok az.

birde burada yapilan tum yorum ve bilgilendirmelerden sonra kendi deneyimlerimlerimide katarak sunu soyleyebilirim. dijitalin baski kalitesi filmi gecmek uzere. dia'lara gelirsek az once film icin bahsettigimiz kayiplar burda ise digital imaj icin meydana geliyor, belki ilerde cok yuksek cozunurluklu projeksiyon makinalari bu problemide cozebilir ama kimin ihtiyaci olur bilinmez??

objektif kayiplari bence cok gercekci degil, boyle dusunmemin sebebi ayni kayiplarin digital makinalardada olacak olmasi. yazar kisi sanki digital makinalarin objektiflerinde kayip yasanmiyor gibi bahsetmis bu ilginc??

digital fotograflarin daha guzel gozukmesinin sebebi cozunurlukten cok , verdikleri sonuclardaki renk dogruluklarinin filmden cok daha iyi olmasidir. filmde hicbir zaman bu dogruluk tam olarak elde edilemez. ayni film parcasinin esdeger karelerini gidip
farkli iki solusyon kullanan labaratuvara verirseniz negatif kalitesinin ne kadar farkli olacagini goreceksiniz, hatta ayni labaratuvara ayni esdeger filmi parcalarini ayri saatlerde verin gene farkli sonuc elde edersiniz. daha bunu alip birde baski asamasina gotururseniz isler iyice karmasiklasir....

uzun lafin kisasi sinirli bir dia seven cevre icin digital alternatif olacak bir asamada olmaktan bile cok uzak ve yetersiz. ama amaciniz baskiysa bence artik film tarafindan buraya gelmenin zamani gelmistir.

Tarih: 15 Kasım 2005, 05:25 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

arkadaslar..
her iki formattan digerine gecerken mutlaka ki kayiplar olacaktir.. ben onu demeye calisiyorum..
o yuzden de kayip diye birseyden soz etmek mantikli gelmiyor bana..
...
film'i scan ederken 8000 dpi'a kadar cikiyorlarmis.. kalite az da olsa artan oranda degisiyormus..
..
peki dijital, filmi gecti mi? evet coktan gecti..
35mm'de cekilmis bir fuji velvia filmin, kalitesinden daha fazlasini 10 megapixellik kameralar veriyor..(hadi pazarbey, sen simdi bundan sonra d200 alma da goreyim..)
hem renk olarak hem de cozunurluk olarak..
.....
bir ornek.. nikon d2x'i alin.. acaba film makineler kadar basarili mi degil mi?
..cok daha fazla basarili..
..
medium-format'ta cekilmis bir fuji velvia icin 50 megapixellik bir camera gerekiyormus..
large-format icinse 200 megapixellik bir cikti..
..su andaki teknoloji bunlarin hepsine izin veriyor.. large-format'i da sollayacak makineler mevcut..
..http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/expensive-ps.shtml
adresindeki makineye bir bakmanizi tavsiye ederim.. 22 megapixellik digital-back ile nasil sonuc veriyor cambo wide DS gorun.. 39 megapixellik digital-back'lerle cok daha iyi sonuclar verecegi kesin.. ve bildigim kadariyla cok yakinda 70-80 megapixellik digital-back'leri gorecegiz..
..
film ile digital arasindaki farklari gorebilmek icin;
http://www.users.qwest.net/~rnclark/scandetail.htm
http://www.normankoren.com/Tutorials/MTF7.html
adreslerindeki yazilari okumanizi ayrica tavsiye ederim..
...........

digital kullanalim, kullandiralim.. [>:D

Tarih: 15 Kasım 2005, 11:41 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

pazarbey, tabii ki sd 10'den bahsedelim, zaten sen sardin bu makineyi basimiza...
netfotograf tarihinin en cok konusulan konusu oldu sanirim..
...
sd 10 iyidir, hostur..
(sanirim bu kadar yeter.. )

Tarih: 15 Kasım 2005, 11:44 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Bazı mantık hataları var arkadaşlar filmin verdiği derinliği ve renk doygunluğunu dijital vermez. Çözünürlükte de filmi geçmiş durumda değil dijital daha. Şu anda geçerli olan CCD ve CMOS sensörlerin bu derinliği vermesi mümkün değil. O yüzden burada SD 10 adı altında aslında Foweon X3F teknolojisini tartıştık. Herkesin görüşü farklıdır tabiki. sizler dijitalin negatif filmi hatta slayt filmi bile solladığını iddia ediyosunuz. Ben de şu anki teknolojinin bunu daha başaramadığını iddia ediyorum. isterse 100 milyon pixellik makine yapsınlar, ne değişecekki baskı boyutunun büyümesinden başka. Large format makineler zaten çok büyük baskılar almak için. teknolojinin değişmesi lazım sensör teknolojisinin.

Tarih: 15 Kasım 2005, 12:33 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Bu arad SD 10 kötü makine almayın. Canon Nikon konuşun onlara para verin. hayret edilecek bişi ya Nikon D70 kitin fiyatı 2,5 milyar civarında bir para ya. Yazık günah valla adamlar milleti resmen ayakta uyutuyo. teknolojiyi o kadar pahalıya satıyorlarki Türkiyede ve dünyada hayret ediyorum.
Sadece Nikon değil hepsi öle gerçi ya. yaptıkları bi bokta yok afedersiniz. aynı sensörü evir çevir, kasayı değiştir sür piyasaya. aynı cep telefonu hikayesi

Tarih: 15 Kasım 2005, 12:37 - İp: yok
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

çok haklısın ceko....

bende bu konularda bayağı bilgi topladım.ayrıca 12 yıllık bir bilgisayarcı olmakla teknolojinin tam içerisindeyim.
gerçekten teknoloji çok pahalı.bazı şeyleri hazırlamışlar.

kasalarını,kutularını renklerini değiştirip , yani ısıtıp , ısıtıp sunuyorlar.

bilgisayar piyasasıda böyle.yani biz insanlar akıllı olsak.aynı mal olduğunu bildiğimiz halde.gidip ucuzunu alsak işimiz yine çözülecek.

bu firmalarda avuşlarını yalayacak bu sayede.ama öyle olmuyor.

otomobil piyasasıda böyle.her sene yeni modeller çıkıyor.

nedir bu ya.dünya kaynaklarını bu kadar savurgan bir şekilde harcamaya ne hakları var...

insanlık için daha iyi şeyler yapsalar bence daha mantıklı olur.

sonuçta teknoloji gwelişmekte evet.her sene aynı modellerin bizraz farklısını çıkaracaklarına , 2 sene bekleseler.hem ellerindeki üretilen mallar biter ,hemde ,insanlar,yeni çıkan bir model'in gerçekten yeni olduğunun farkına varırlar.

zaten bu firmalar çok para kazanıyor sırtımızdan.zaten ürünleri satılıyor.daha ne istiyorlar.

tek amacları diğer firma bir ürün çıkardı.biz onlardan aşağı kalmayalım çeşitlilik olsun varın yeni ürünleri piyasaya sürün kim alırsa alsın , nasıl olsa biz yeni bir teknoloji üretmiyoruz.var olanlara makyaj yapıyoruz diyorlardır diye tahmin ediyorum.

selamlar...

Tarih: 15 Kasım 2005, 12:52 - İp: yok