netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Pentax Ve Fotoğraf Dostluğu...

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak ürün incelemesini yaptığımız Pentax K10D incelemesi Türkçe ve İngilizce olarak kullanıma açılmıştır.

Pentax ın Türkiye temsilcisi Bükey fotoğrafçılığa bu incelemenin gerçekleşmesi için gösterdikleri ilgi ve destek için teşekkür ederiz.

AS (Adnan) arkadaşımızın yaklaşık iki aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme hakkında görüş ve düşüncelerinizi bu forumdan paylaşabilirsiniz.

İncelemeyi hazırlayan AS (Adnan) ve Dadanagast (İlker) arkadaşımıza galeri bölümüne kendi çektikleri fotoğrafları gönderen ime (İlhan),amati (Ahmet) ve Hüsnü bey' (Hüsnü Atasoy) arkadaşlarımızın yanı sıra incelememizin İngilizce çevirisini yapan cfiliz (Cem) arkadaşlarımıza ,verdikleri destek ve katkıdan dolayı sitemiz adına teşekkür ederiz.

Pentax K10D ürün inceleme sayfasına BURAYA TIKLAYARAK da ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

Tarih: 18 Temmuz 2007, 09:23 - İp: 88.***.**3.85
komutan
komutan (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili Ahmet; her ne kadar Canon 5dMkII geçiş yapmış olsam da ben halen sıkı bir pentaxian'ım, tüm gelişmeleri yakından takip edip inceliyorum... benim Canon'a geçişim FF sisteme geçişten dolayı... FF başka bir dünya... yaşamadan anlamak pek mümkün olmuyor malesefki...

bugün crop faktör makina düşünsem kesinlikle K5 ten başka bir tercihim olmaz... ama DSLR da sensör boyutu çok önemli bir özellik... bugün cep tellerde bilr 10 mp kompaklarda 14 mp nin üzerine çıkıldı... ama hiç birisi k10d yarısı kadar sonuç vermiyor... neden ??? sensör boyutu temel faktör...

sensörü büyütmeden kaliteli fotoğraf ve göze uygun persfektifi yakalamak çok zor oluyor... boyut etkisi 1000 fotoğraftan 1 tanesinde oluyor... ama FF de her çekilen karede bu boyut hissediliyor... ve daha bir FOTOGRAF veriyor...

Selahattin abi VL iyi lensler fakat manual oluşu biraz işi zorlaştırıyor seninde dediğin gibi... gel canon a o kalitede ne lensler var... hemde AF
fokus hızlarıda şimşek hızında

14-24-35-50-85-135-200 AF prime ları var tadından yenmez

Tarih: 12 Ekim 2010, 11:28 - İp: 212.***.**7.243
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Sinan katolik mezhebinde nikah bozanı afaroz ederler

Bugün için sarsıntı önleme sistemini sensör üzerine koyarak tüketiciyi rahatlatmak ve sistemi takılan her lens için geçerli kılmak varken IS veya VR deyip insanları kazıklayan bir sisteme asla geçmem.Bu sistemler nedeniyle lensler ağırlaştığı için zaten sağladığı yararın önemli bir kısmı bu yüzden kayboluyor. Parasal ağırlığından söz etmeye bile gerek yok. Ayrıca Canon'un ergonomisi bana hiç hitap etmedi. Adamlar parmak hareketi ne yöne olur onu bile düşünememişler

Lens konusunda sana katılmıyorum. Büyük ustaların Af lensleri mi vardı? Oysa bugünün teknolojisi ile bile hala onlşara yetişemiyoruz. Hele hele sözkonusu olan Voigtlander ise onun elile kimse su dökemez.

Forever Pentaxian

Tarih: 12 Ekim 2010, 11:41 - İp: 85.***.**4.183
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Sevgili Kaptan sen Zeiss lensleri de incelemişsindir mutlaka. VL tercih etmenin belli bir nedeni var mı? Yoksa tamamen duygusal mı takıldın. VL'ler de çok ucuz değiller.

Tarih: 12 Ekim 2010, 12:16 - İp: 85.***.**4.183
ironsailor
ironsailor (üye)
İstanbul / Amatör

Selahattin abi, başını ağrıtmak nedemek. Herzaman yardıma hazırım.
Bende VL 40,58,90 ve 125 mevcut. Bence en keskinleri 40 ve 125. 90 ve 58 de oldukca iyi. Ben hepsinden cok menunum. 125 cok agır geldigi icin 90ı yanımda tasıyorum bazen. Sanırım dunyanın en kucuk 90 mm lensi VL boyut olarak.

40 ultron, 58 nokton diye anılıyor. Ultron keskinlikte cok iyi ama 58 inde cok farklı bir bokehi var. Birini alacagım derseniz, 40mm derim. 125 haric hepsini singapur dan getirttim (www.chiifcameras.com) USA ile aynı fiyat. Arastırmama gore 20 mm, zeiss 21 ile yarısır diyorlardı aynı dusunce ile arada 20 mm almıstım cok guzel renk veriyordu fakat kenar ve koselerde netlik olarak sonuc felaket derecede kotu idi. (merkez keskinligi haric Sigma 10-20 daha iyi sonuc verdi) Temmuzda singapura gittigimde dukkandaki butun 20mm kopyaları denedim hepsi aynı cıkınca geri verip yerine 90mm yi aldım. Bu yirmi 20mm ergonomik olarak cok güzel oldukça kücük ve iyi kopyalarıda var ama ben bulamadım. Bulursan bende isterim abi .

Niye Zeiss degilde VL derseniz fiyat derim. Zeissler biraz el yakıyor en az 3 katı fiyat farkı var. Zeiss lenslerde A modu da yok diye biliyorum ama Ahmed daha iyi biliyordur kullandığı için. VL lerde sonuc olarak cok tatminkar (zaman zaman zeisslarla kıyaslanıyor) bence. 125 den biliyorsunuz abi.

VL lensler contrast yonunden azbiraz zayıf gibiler onuda PS hallediyor. Onun dışında diğer lenslerde gorulen fringing, parlama gibi kotu etkiler minimumda. Hatta bazılarında yok 125 gibi.

Manuel lens kullanımına gelince bende zorlanmıyor degilim garanti olsun diye bazen 3 ayrı poz cekiyorum en az birini tam net yakalamıs oluyorum daha cok makinenin netleme sinyaline güveniyorum. Ama herhangi bir poz icin daha fazla sure harcadığım kesin. Yinede cok gocunmuyorum. Bu lenslerden aldıgım keskinlik baska lenslerde yok. Pentax ın eski manual lenslerinden de cok iyi olanlar (ahmet in kullandıgı 85 mm gibi) var ama bulmak zor. Fiyatlarıda cok yuksek oluyor.

Pentax 50/1.4 bende yok ama 50/1.7 manual var. Keskinligi fena degil sanırım 1.4 ondan daha iyidir. Bence daha iyisi olmadıgı surece tutmanızda fayda var bu AF lensi. Dilerseniz bir gun bulusuruz bendeki VL serisini denersiniz abi.

Tarih: 12 Ekim 2010, 17:35 - İp: 193.***.**5.60
ironsailor
ironsailor (üye)
İstanbul / Amatör

Sigma 10/20 Budva karadağ

VL 40 dubrovnik

Tarih: 12 Ekim 2010, 18:02 - İp: 193.***.**5.60
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Kaptan bilgiler için çok teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı oldu.
Benim sadece ABD'de getirtme şansım var. Şu anda BH stoklarında hiç VL kalmamış. Geçici olarak temin edilemiyor. Umarım bir ay içinde stoklara girer.
FF'e geçtiğimizde sıkıntı geniş açıda olacak. Sigma 10-20 iyi ama lens DA. Ayrıca F değeri de tatmin edici değil. Pentax'ın 14 mm lensi de DA. Acaba FF çıkartırken 14 mm'yi FF olarak yaparmı bilmiyorum. Olmazsa geniş açı ihtiyacını Zeiss 18mm veya 21 mm alarak konuyu kapatayım. VL 40mm alırsam Pentax 50mm'yi satarım. Belki de tutarım ben onu çok elverişli bir fiyata almıştım. Sonradan fiyatı bayağı yükseldi.

Havanın da iyi olduğu bir gün Atatürk Arbotoryumu, Nezahat Gökyiğit Parkı veya Belgrat Ormanı'nda buluşur deneriz. Hem de görüşmüş oluruz.
Selamlar.

Tarih: 12 Ekim 2010, 18:40 - İp: 85.***.**4.183
komutan
komutan (üye)
İstanbul / Amatör

büyük ustaların hepsi canikoncu olmuşlar ve "ultrasonic" lens kullanıyorlar nadirende olsa arada Laykacı (leica) olanlar yok değil ama bugün S2 ile bir set kuralım desek ferrari parası

VL konusunda tek tecrüben 125 Selahattin abi birçok lensi zaman test etme şansım oldu, VL yeni nesil lenslerinde kesinlikle 125 performansını bekleme hayal kırıklığına uğratır... Zeiss halen en iyi lensleri üretiyor...

SR konusunda haklısın... ama işte bir seçim bir vazgeçiş... zaten sen setini prime lardan oluşturmaya başladın... orada zaten bildiğim kadarı ile canon da IS özelliği yok... ben 24*105 ile enaz her fotoğrafta VL kadar iyi sonuç alıyorum ki... bu lens kit lens, 50mm 1.8 II 100 USD lik lens bile bizim VL+k20d kombinasyonunda çok daha keskin...

iyi IQ (image quality) için FF + iyi optiklere ihtiyaç var... çok bekledik pentax tan ama henüz bir FF yapmadı... ben geçtiğimde anladım neler kaybettiğimi 2 yıl önce FF geçecektim... boşa vakit harcamışım...

ilk fırsatta seninle bi k20d+VL ve 5dmkII+25*105 ve 50mm testi yapalım... bu süreçte VL adaptörüm yetişirse onuda test ederiz sonuçları kendin görürsün...

#KOMUTAN' tarafından 12.10.2010 18:45:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2010, 18:41 - İp: 212.***.**7.243
komutan
komutan (üye)
İstanbul / Amatör

Kaptan 1. kare çok başarılı
fakat DSLR da filmdeki siyah/beyaz tad olmuyor...

Tarih: 12 Ekim 2010, 18:47 - İp: 212.***.**7.243
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Büyük ustalar Caniconcu oluyor. Ben öyle ne büyük, ne de usta olmadığımdan amatör makinesi ile idare ediyoruz işte. Sonuçta kıtıpiyoz bir meraklıyım.

Paket belli oldu Pentax K5+ Zeiss 21mm

Tarih: 12 Ekim 2010, 22:14 - İp: 85.***.**4.183
komutan
komutan (üye)
İstanbul / Amatör

Crop faktör için çok doğru tercih... şimdiden hayırlı uğurlu olsun Selahattin abi...

Ustalığın konusunda senden çok öğreneceklerimiz var...

Tarih: 13 Ekim 2010, 12:01 - İp: 212.***.**7.243