ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax K100d İlk İzlenimler

selam
bugün sirkeciden pentax k100d 18-55 ve 50-200 objektif ile satın aldım toplam 1500 ytl 2 adet uv filtere ile 1530 ytl verdim(garantili) . sd card hariç.
ilk izlenimlerim çok olumlu, gövde yapısı, ele oturması, işçilik kalitesi, gayet iyi...alırken mağazda 350 d ile birkaç örnek foto çekip karşılaştırma imkanım oldu (bilgisayarda bakarak) pentax daha iyi sonuçlar verdi, zaten almamda da bu kendi denemelrim etkili oldu. anti-shake özelliği iyi iş yapıyor, ve bence bu örnek resimlerde asıl farkı yaratan kit objektiflerin farkı oldu, pentax ın kit pbjektifleri gayet keskin resimler veriyor(anti-shake katkısı ile)gövde kalitesi, 350d-400d den çok üstün arkadaşlar şimdilik bu kadar umarım yakında zaman bulur makineye alışır örnek fotolar yüklerim

Tarih: 26 Ekim 2006, 22:49 - İp: 88.***.**6.225
yrguner
yrguner (üye)
İzmir / Amatör

erndvc:

bence bir ampulun odayı aydınlattığı koşullarda AF hızında bir sorun yok.yani hızı bu koşullarda beni oldukça tatmin ediyor.saniye olarak 1 saniyenin altında AF yapıyor.fakat şunu söylemeliyim bu benim ilk makinem ve bir kaç gün kullandıktan sonra AF kullanmayı bıraktım.bırakmamın nedeni AF hızının kötü olması değil elle fokus yapmaktan hoşlanmamdır.zannediyorum bir çok arkadaş AF yi deneme çekimlerinde pek kullanmıyordur.AF yi kullanmam gerektiği zamanlar zaten ışığın oldukça yeterli olduğu ortamlardı zaten.

günbatımı için bir şey söyliyemiyeceğim malasef

yardımcı ışık olarak flaşı ara ara açıp söndürüyor.bu bence rahatsız edici bir şey malasef.tabi rahatsız etmeyen alternatifi var mı bilmiyorum

umarım yardımcı olabilmişimdir...

#yrguner' tarafından 01.01.2007 23:34:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ocak 2007, 23:31 - İp: 85.***.**4.246
erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

Merhaba arkadaşlar başka bir forumda bir k100d kullanıcısının karşılaştığı bir sorunu aşağıya alıntı yapıyorum.Buradaki k100d kullanıcılarının aynı testi yapmaları mümkünmüdür.Bu sorun genel bir sorunmudur acaba.
-----------------------------------------------------
Merhaba,
Yaklaşık 2 aydır pentax K100D kullanıyorum.
Geçen gün FA50 f/1.4 lens aldım. Bildiğim kadarıyla en keskin 50mm lenslerden birisi olarak kabul edilir.

Lensi ve makinayı denemek için bazı test çekimleri yaptım ve ilginç bir sorunla karşılaştım.

Makinanın netleme noktalarından merkezdeki seçilince makina geri netleme yapıyor. Fakat merkez haricinde herhangi bir nokta seçilince netlik olması gereken yerde.

http://farm1.static.flickr.com/148/347029947_24d2d72511_o.jpg adresinde merkezin sağındaki odak noktası kullanılarak çekilen fotoğraf var.

Bu da merkez odak noktası ile çekilen:
http://farm1.static.flickr.com/129/347029951_da583de3ae_o.jpg

Konuyu Bükey Fotoğraf’tan Sinan Bey’le konuştum. O da böyle birşey duymadığını, makinayı gönderirsem kontrol edeceklerini söyledi. Fakat onumuzdeki gunlerde makinaya ihtiyacım olduğu için ve Ankara’da servisleri olmadığı için daha İstanbul’a sonra göndereceğimi söyledim. Makinayı göndermeden önce gerçekten bir sorun olduğundan ve benim bir hatam olmadığından emin olmak istiyorum. -Konuyla alakasız, ama aldığım bir laptopun fanından tıkırtı geldiği gerekçesiyle değiştirilmesini istemiştim. Teknik servis tıkırtı yok deyip geri gondermişti. Ben de tıkırtıyı kaydedip mp3 olarak onlara gonderince makinayı değiştirmişlerdi.-
Sonuçta soruna en az teknik servis kadar hakim olmak sorunların çözülmesinde önemli olabiliyor.

Benim öğrenmek istediğim, diğer markalar da dahil, daha önce böyle bir sorun duydunuz mu?

Eğer gerçekten bir sorun varsa, 2 ay önce garantili aldığım makinanın tamir edilmesi -ki mümkünse- mi gerekir yoksa yenisinin verilmesi mi?

Not: Daha önce kit lens ile dikkatimi çekmeyen sorunu bir de kit lensle denedim. Aynı sorun kit lensle de var. Yani sorun lenste değil.

Tarih: 6 Ocak 2007, 13:00 - İp: 85.***.**8.105
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

Sayın K100d Üstadları!...

K100D, 18-55 ve 50-200 objektif ile- 1624 Lira
(12 Taksitle+garantili)
K10D, 18-55 ve 50-200 objektif ile -2275 Lira (12 Taksitle+garantili)

Sizce K10d 651 Lira daha pahallı olacak,fiyat ve performansa sahip mi, K100d ye göre?
Veya K100 d nin K10d ye göre en büyük eksiği nedir?
İlerde önemli bir eksikliğini hissetmiyeceksem 650lira fazladan vermeyip,K100d almak düşüncesindeyim. Doğru mu ederim acaba?

İlk defa Dslr kullanıcam. Aldığım zaman kullanmayı başarabilirmiyim? Ayrıca National Geografhic foto okulu CD leri de var elimde. Saygılarımla...

#erdenbay' tarafından 09.04.2007 23:44:00 tarihinde düzenlendi.

#erdenbay' tarafından 09.04.2007 23:45:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Nisan 2007, 18:31 - İp: 88.***.**5.87
murat71
murat71 (üye)
İstanbul / Amatör

erdenbay bence o farka deger k10d güzel makina ama daha sğlıklı karar vermen icin k10d ürün incelemesini oku
LİNK

Tarih: 5 Nisan 2007, 19:07 - İp: 85.***.**5.181
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

erdenbay,
bu fotoğraf işine girdiğinde, yani elinde dslr gezmeye başladığında, bu işin seni ne kadar saracağıyla ilgili biraz. K10d senin benim gibi yeni başlayanları belki ömür boyu idare edecek özelliklere sahip.

K100d ise günümüz için iyi makine ama 1 sene sonra piyasadan silinir diye düşünüyorum.

650YTL farka haydi haydi değer ama önemli olan sen K10D nin fazlalıklarını kullanacak düzeye gelir misin gelmez misin....

Tarih: 6 Nisan 2007, 11:27 - İp: 213.***.**8.2
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

erdenbay,
bu fotoğraf işine girdiğinde, yani elinde dslr gezmeye başladığında, bu işin seni ne kadar saracağıyla ilgili biraz. K10d senin benim gibi yeni başlayanları belki ömür boyu idare edecek özelliklere sahip.

K100d ise günümüz için iyi makine ama 1 sene sonra piyasadan silinir diye düşünüyorum.

650YTL farka haydi haydi değer ama önemli olan sen K10D nin fazlalıklarını kullanacak düzeye gelir misin gelmez misin....

Tarih: 6 Nisan 2007, 11:27 - İp: 213.***.**8.2
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

selam...
benim şahsi fikrim 5 megapixel ve üzeri kaliteli fotoğraf makinelerinin yakın zamanda piyasadan silineceklerine inanmıyorum..ilerde (tabi bir ömür boyu değil)insanların bu makineleri komik bu bulacaklarını sanmıyorum...1999-2000 yıllarında üretilen digital makinler 3-4 sene içinde evet piyasadan silindiler , çünkü onlar henüz yeterli fotoğraf kalitesine ulaşamamışlardı, analog bir kamera ile arlarında dağlar kadar farklar vardı, o zamanlar en babaları 1024*768 fotoğraf çekerlerdi(diskete kaydeddenler vardı-1.44 mb) ..yani 1 megapixel bile değil ..ayrıca fotoğraf kaliteleri de cidden çok yetersizdi...ama şimdi artık belirli bir noktaya gelindi... dikkat ederseniz..belli bir süredir inanılmaz gelişmeler olmuyor..yani sonuç olarak K100d nin ve benzerlerinin 1 sene sonra foroğraf kalitesi açısından aciz durumlara düşeceğini hiç sanmıyorum....
şimdi bana soracak olursanız k100d ile 10d arasındaki fiyat farkı sizi pek ilgilendirmiyorsa tabiki k10d de alın sonuçta ikiside fiyat-performans açısından iyi makineler...ve unutmayın kaliteli objektifler kaliteli foto çekiminde body den çok daha önemli bir faktör...
saygılar

Tarih: 6 Nisan 2007, 13:30 - İp: 88.***.**7.164
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

ral,

piyasadan silinir derken kastım elbette bu makinelerin komik kalacağı değildi ama diğer markadaların fiyat/performans açısından daha rekabetçi cihazlar piyasaya süreceğini ve K100d nin şu an olduğu kadar cazip olmayacağını düşünüyorum. Tabii bu benim fikrim.

Tarih: 6 Nisan 2007, 15:42 - İp: 213.***.**8.2
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

ral,

piyasadan silinir derken kastım elbette bu makinelerin komik kalacağı değildi ama diğer markadaların fiyat/performans açısından daha rekabetçi cihazlar piyasaya süreceğini ve K100d nin şu an olduğu kadar cazip olmayacağını düşünüyorum. Tabii bu benim fikrim.

Tarih: 6 Nisan 2007, 15:42 - İp: 213.***.**8.2
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

levobjk,

Bugün alacağın hiçbir elektronik ürünü ömür boyu kullanamazsın. Tabii normal bir ömür sürüp yaşlanacağımızı varsayarsak. Bugünkü Dslr'lerin hepsi bugünün teknolojisine sahip olduğuna göre miyatlarını da üç aşağı beş yukarı aynı zamanda dolduracaklardır. Yani k10d'yi kaç sene kullanabilirsen k100d'yi de Sony a100'ü de Canon 400d'yi de Nikon d80'i de o kadar kullanırsın ki tahminimce en fazla 3-4 sene sonra (hadi 5 olsun) kimsenin elinde bu makineleri görmeyeceğiz.

Tarih: 6 Nisan 2007, 15:47 - İp: 213.***.**5.242