as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pentax K10 D Fotoğrafları.

Merhaba arkadaşlar.

Örnek Pentax K10D fotoğrafları

#as' tarafından 25.12.2007 20:41:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Şubat 2007, 21:30 - İp: 85.***.**1.72
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Peki sergi'nin hangi ilde/illerde olacağı belli mi??
En azından İzmir de olacakmı diye merak ediyorum.

Adnan abi,arkadaşın afrikaya gittiğinde bu fotoğrafları çekmek için orada bir süre konaklıyor vs.
Masrafları çok oluyordur.Peki bu sergide fotoğraflarını satacakmı?
Muhtemelen satarsa,afrika masraflarını karşılayabilirmi satışan elde edilen gelir??

Bizide yanına alıp bir netfotograf buluşması yaparmıyız afrikada?(Bu şakaydı ancak sen niçin arkadaşınla afrikaya gitmiyorsun??)
İmkanların müsait senin.

Tarih: 4 Şubat 2007, 15:46 - İp: 85.***.**7.104
as
as (Üye)

Kıvanç ikinci Afrika seyehati sanırım bir Alman firması adına olacak.Ama İzmir de sergi veya bizim netfoto ekibiyle bir tanışma toplantısı olabilir.Bunu ayarlıyabilirim.

Tarih: 4 Şubat 2007, 17:01 - İp: 88.***.**8.185
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sağol Adnan abi,bu gerçekten çok iyi olur.
Kendisinden öğreneceğimiz ve soracağımız çok şey olacaktır.
Sen hala vakit bulamadın mı 10-20 ile çekimler yapmaya?

Tarih: 4 Şubat 2007, 17:40 - İp: 85.***.**7.104
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

"As resımler gercekten muthıs, bence bunda cekenın katkısı cok buyuk.
Insan dusunmeden edemıyor tabı, Huseyn beyde R1 olsa resımler acaba nasıl cıkardı. "

As bızım soruda bu arada gume gıttı pentax cancon nıkon kavgasından

Tarih: 4 Şubat 2007, 20:07 - İp: 85.***.**5.60
ahmet79
ahmet79 (üye)
Antalya / Amatör

adanan abi sağol resimlerin üzerlerine isoları eklediğin için.iyi çalışmalar.

Tarih: 4 Şubat 2007, 20:36 - İp: 88.***.**0.135
calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba,

hüsnü beyin gözüne sağlık. güzel çekmiş. benim merak ettiğim neden genelde 400 asa'yı tercih etmiş. fotolara baktığımda genelde açık hava olduğunu gördüm. tamam hava beyaz olabilir, çok tozlu olabilir ama, filmli dönemi düşünüyorum da, genelde fotografçılar NG olsun, bizim Atlasçılar olsun 50 ASA kullanırlardı ne kadar kapalı hava olursa olsun. bunu çok merak ediyorum. hatta insanların ısrarla 800 ve 1600 ASA'yı görmek istemelerini de merak ediyorum?

dijitalle ilgili anlayamadığım bir şey var, özellikle bu ASA konusunda... biri açıklayabilir mi?

Neden ısrarla yüksek ASA isteniyor? Eve bazen avantajlı olabilirsiniz. yüksek asada esnek davranabilirsiniz vb ama, açık diyaframlı (tabi biraz pahalı) bir lens daha iyi olur mutlaka. kapalı ortamda 800 asaya çıkmak yerine 50mm 1.4 daha iyi değil mi?

bu topikte belki olmamalı bu yazı. kusuruma bakmayın. ama Hüsnü beyin fotolarında da 400 asayı görünce dayanamadım. film kullanırken de 400 asalık diyalarla mı çalışıyordu acaba? hiç sanmıyorum.

neyse, cevap bekliyorum...

Tarih: 4 Şubat 2007, 22:25 - İp: 88.***.**8.148
as
as (Üye)

calvino Hüsnü beyin fotoğraflarında genelde 400 ıso yu kullanma sebebi bence şunlar.

Bulunduğu koşullar gereği çektiği tüm fotoğrafların net çıkmasını ve daha çok sürekli hareketli kişileri çektiği için SR nin kendisine kazandırdığı 2-3 stopluk avantaja ıso yu da 400 e çekip ,shutter hızını da arttırarak 3 stop daha kazanmak istemiş olabilir.
Bu sayede kendinden kaynaklanabilecek titreme sorununu çözdüğü gibi hareketli objeleride başarıyla (dondurur)yakalar.
Ki bu benim de çektiğim fotoğrafa dönüp bir daha bakma fırsatımın olmadığı durumlarda kullandığım bir yöntem.

İkincisi de makinasının yüksek ıso performansına güvenmesindendir.

Benim şuan test için kullandığım K10D nin ıso ayarı 100-800 arasında auto konumunda ama 800 ıso kullanılırken vizörde uyarı verecek şekilde ayarlı.

Tarih: 4 Şubat 2007, 23:55 - İp: 88.***.**8.185
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

BU konuda as a katılıyorum.Makina yüksek ısoda temiz se neden enstantane hızı artırılmmasın. Hareket ve titreme için büyük avantaj.

Tarih: 5 Şubat 2007, 00:10 - İp: 85.***.**1.106
fhakguder
fhakguder (üye)
Bursa / Amatör

Net alan derinliği faktörünüde hesaba katarak İSo yu yüksek tutmuş olabilir.

Tarih: 5 Şubat 2007, 00:24 - İp: 85.***.**1.134
as
as (Üye)

makulmurat Hüsnü beyde R1 olsaydı çektiği fotoğraf türlerini ve çekim ayarlarını incelediğimizde muhtemelen fotoğraflarının bir çoğunda R1 de SR olmamasından dolayı flu luk olabilirdi.
Az önce açıkladım.Hüsnü bey fotoğraflarında gündüz aydınlık bir havada bile genelde 400 ıso yu kullanmış.Burada 100 ıso ya göre 3 stopluk enstantane hız kazancı var.Titreşim önleme sistemi SR nin de kendisine yaklaşık 3 stopluk kazanç sağladığını düşünürsek toplamda 6 stop kazanç sağlamış olur.
Ayrıca K10d de kullandığı 14mm. lik F/1.4 lük lensinde 1 stop kazanç sağladığını biliyoruz (R1 e göre ) eder 7 stop.

Aynı fotoğrafları R1 ile çekseydi kazancı sadece 400 ıso dan dolayı 3 stop olacaktı.Ve ayrıca 120mm. nin üzerine çıkamıyacağı için örnek fotoğraflarda gördüğümüz aslanları o derece yakınlaştırma imkanı bulamıyacaktı.
4 stopluk kayıp yüzünden de fotoğraflarında bir çok firesi olacaktı.

Tarih: 5 Şubat 2007, 00:33 - İp: 88.***.**8.185