turk52
turk52 (üye)
Ordu / Reklam Fotoğrafçısı

Panasonic Fz30 Cular Buraya...

Panasonic FZ30 sürekli gündemde kalan bie makine. Forumlarda o kadar karıştı kı. Panasonic fz30 buraya toplanırsa. Fuji gibi. Teşekkürler

Tarih: 2 Mayıs 2006, 14:21 - İp: 85.***.**5.198
apotaylan
apotaylan (üye)
İstanbul / Amatör

mbsahan aramıza hosgeldin.koydugun linklere baktım ben daha önce forumlarda sormustum fz 30 a diger converter leri kullanabilirmiyiz diye fekat kimse cevap vs yazmadı ama linkteki resimlere bakarsak olay dogru.ama sorun o converterlerin fiyatları ne kadar?? fz30 un orjinal tele conv. 250 usd dısarıda trkiye de bulmak imkansız yakın.1 tane gittigidiyor da wardı bi orda gördüm o eleman da 400 ytl istiyordu.umarım diger markaların converterlerini daha makul fiyatlara bulabiliriz selamlar

Tarih: 13 Temmuz 2006, 21:21 - İp: 85.***.**1.103
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Tesekurler dostum...
Yani iki lens alsan bide filitreler alsana makina fiyatı
Komedi valla
Bu arada makinadan memnun musun?

Tarih: 13 Temmuz 2006, 22:36 - İp: 85.***.**9.76
apotaylan
apotaylan (üye)
İstanbul / Amatör

sorma acaip memnunum dostum yaa.tek kusuru gece cekimlerinde cok basarı gösterememesi bazen noise o kadar cosuyo ki cep telefonu gibi cekiyor.ama bu benim icin pek önemli degil cekimlerin tamamını gündüz yapıyorum yani ihtiyaclarımı sonuna kadar karsılıyor makinam canım makinam bakalım bunu çözmek 1 yılımı alır benim slr falan hayal etmiyorum henüz cekmek istedigim bir cok kareyi yakalayabiliyorum.bu arada link deki bazı lenslerin fiyatlarına baktım hepsi ayrı telden calıyor sony 139 usd nikon 339 usd herkes bir fiyat cekmis kafasına göre yabancı sitelerde bu gidisle 430 mm ile idare edicez e az da degil hani

Tarih: 13 Temmuz 2006, 23:01 - İp: 85.***.**2.85
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Bu arada FZ30 Platin ödül almış
http://www.www.letsgodigital.nl/tr/news/articles/story_6333.html
Açıklama şöyle:
2005 DIWA Platin Ödülleri : Dijital görüntüleme alanında yayın yapan web sitelerinin birlikteliği ile oluşturulmuş dünya çapında bir organizasyon olan DIWA (Digital Imaging Websites Association), 2005 Yılı Platin Ödüllerine layık görülen ürünleri açıkladı. Avrupa ve Amerika kıtalarındaki DIWA üyesi web siteleri dijital görüntüleme alanındaki ürünleri okuyucuları için sürekli test ederek değerlendiriyorlar. DIWA üyesi 12 web sitesinin 2005 yılı içerisinde yaptıkları ürün incelemeleri sonucunda DIWA Altın Ödülü kazanmış olan ürünler üzerinden tekrar yapılan değerlendirmeler neticesinde en iyilerin en iyisi ünvanını kazanan ürünler ve markalar belli oldu. 2005 yılının DIWA Platin Ödülüne hak kazananlar Nikon, Panasonic ve Fujifilm oldu.

Tarih: 13 Temmuz 2006, 23:34 - İp: 85.***.**9.76
galenos35
galenos35 (üye)
Tekirdağ / Amatör

Fz30 kulalnıcısıyım 15 kullandım ve geri verdim.Milleti kandırmayın berbat bi makina bu sadece görüntü ve kullanımı güzelliğine aldandık.Bu makinaya iyi deyip tavsiye etmek inasnları yanıltmak demek.Ben kullandım dertli oldum almayın !!

Tarih: 15 Temmuz 2006, 14:09 - İp: 85.***.**3.229
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Beyler Canon 5D ve üzerinde 24-105mm f:1.4L ile nasıl?
İlker verdiği performans nedir bu lens ile 5D'nin?Şimdi yine dpreview'a girip 5D ile çekilen görüntüleri izledim.Orada 24-105mm f:4L kullanmışlar.Öyle yazıyor.Bu bahsettiğim f:1.4 ile aralarında ne farklar var f:4'ün?
Fiyat ve performans farkları çokmudur?

Ben bugün gidip güzel fotoğraflar çekeceğim.Sizlere aynı fotoğrafın tüm iso değerleri ile çekilmiş fotoğraflar çekip göstereceğim.Bakalım sonuç ne olacak.Makinayı aldığımdan beri bir sürprizle karşılaşırım diye korkup iso80 üzerinde neredeyse hiç kullanmadım.Bugün makinayı isoya boğacağım.
Dua edeyimde elimde patlamasın fotoğraflar.

Tarih: 15 Temmuz 2006, 14:20 - İp: 85.***.**9.28
border
border (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar, fz 30'u bir süredir kullanıyorum. çektiğim bazı fotoğrafları bu sitede görebilirsiniz. ama bu size fz 30 hakkında değil de benim hakkımda bilgi verebilir yalnızca, çünkü bu ilk makinam.
sadece ses çıkmıyor deniliyor,bir birliktelik olsun diye yazıyorum, makineyi başka makinelerle kıyaslayamayacağım, zira fz30 dışında sadece analog canon a1 kullandım.
ben cihazdan gayet memnunum, almadan evvel uzun bir araştırma dönemi ve forum tarama sezonu yaşadım ve benim beklentilerimi karşılayacak beklenti/fiyat oranı en yüksek makine idi. tabii bu da kriter değil, beklentiler bana ait beklentiler, fiyat derken de konuştuğumuz benim bütçem. kendi amatör gözlemlerimi isterseniz:
makine sen anlamadan açılabiliyor ve kullanıma hazır hale geliyor. eğer ayarların P/a/m/s ve af/mf kapattığın zaman uygun ise yolda yürürken silah çeker gibi 1 sn içerisinde kareyi yakalayıp karta atabilirsin. manuel focus modunda iki ringden biri netliği sağlarken diğeri 12x (19 a da çıkabiliyor) zoom yapıyor, dipdibe bu iki ringi kullanarak fotoğraf çekmek büyük bir keyif, analog makina keyfi. hatta perde sesi abartılarak iyice gerçeklik katılabilir 1/2000 shutter speed ile yerçekimi hızında düşen tüm nesneler 1000w bir projektör ile havada dondurulabilir. saniyedeki kare çekim sayısı fazla olsa idi denilebilir, ama bence yeterli. renk ayarı yapmam hiç gerekmedi, ham hali bana gerçeğe en yakın gibi görünüyor zaten, yaparsam da makinenin beyaz ayarı ile değilde sonradan photoshop cs2 de yaparım. sanki ve sanki bulutlu hava beyaz değeri güneşli havada bile daha canayakın sonuçlar veriyor. af ve af macro modlarında hızla istenilen netlik sağlanabiliyor. af macro modu (başka makinalarda böyle mi bilmiyorum ama) sadece objektif 35 mm de iken netleyebiliyor. başka bir deyişle macro çekmek için böceğin dibine girmek gerekiyor. 5 cm altında netlemiyor. bu işte bir hata var böyle olmamalı sanki, bilen arkadaşlar anlatsın. zira bir çiçeğin içindeki bir noktayı çekerken yaklaş tamam da bir arı sen 5 cm yaklaşasın diye beklemiyor. bu mesele de bir aydınlatılırsa nefis olur.
kıyassız ve amatörce anlatılarım bunlar. fz30 kullanmayan ve almayı düşünenlerin sorularını yine kendimce yanıtlarım.
neticede ben memnunum...

Tarih: 17 Temmuz 2006, 17:53 - İp: 81.***.**0.56
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

selam.border 5 cm ve 35 mm dışında makro cekimi yaparken makina netlemiyor demişsin.bence 35mm dışındaki secimlerde çok yaklaşmandan kaynaklanıyor olabilir.daha uzaktan konuyu büyütmeye ve netlemeye calışmak buna neden olur.ayrıca konuya düşen ışık miktarı az ise o durumdada makina netleyemez.arı ve benzeri hareketlerini engelleyemediğimiz konular için close-up lensler kullanmalıki bunlar daha uzaktan büyük konular elde etmemizi sağlar.

Tarih: 18 Temmuz 2006, 00:11 - İp: 88.***.**0.187
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar arkadaşlar...
Fz30 u iade etiğimi belki EOS 350D, SonyR1, FZ30 topiğinden okumuşsunuzdur...

İzlenimlerimi bu tpikte sizlerlede paylaşmak ihtiyaçı hissettim...

ARTILAR:
1. 12x optik Zoom (35 - 420mm):Mükemmel üstelik çekim alanın o kadar genişliyor ki bu lezzet bu haz mukemmel bir his uyandırıyor insanda. Sanki her şeyi fotograflaya bilirmissin gibi bir güç hissediyorsun kendinde...Daldaki kuşu yakalamak için dala çıksan olmaz o zaten sana poz vermez öyleyse zoom da zoom çok önemli

2. Lens kalitesi(LEICA DC VARIO-ELMARIT Lens & ED Lens) :Söylenecek söz yok . Ayrıca böyle bir lens almak istesen makinanın fiyatına mümkün mü bilmiyorum artık

3. MEGA O.I.S. :12x Optik zoomda bile net görüntü..
Ki 13 yaşındaki yeğenim bile max. zoom da güzel fotograflar alıyordaGaleride bir örneği var...
4.Doğru hızlı ve net Focuslama:

5.Renklerde yanılmama:Gördüğün renkten başka bir şey almıyorsun...

6.Hızlı açılış Süresi:

7.Menülerde kolay kullanım ve yapısal ergonomi:

8.Güzel ve yeterli seviyede flash: Bilemiyorum ben çok sevdim

9.Fiyat çok uygun:

10.Yeterli düzeyde manuel ayarlar:

11.Sevimli bir makina: İnsanda güzel hisler uyandırıyor..

EKSİLER:

1.Noise problemi: Keşke olmasaydı Şu anda FZ30 dan ayrılamamış olurdum...

2.Geniş açı yetersizliği:Buda zaten makinanın felsefesine aykırı.Zoom ve geniş açı bir arada olamıyor fizik kanunları izin vermiyor galibaÇözüm converter Lens
alalım desen hem piyasada rahatca bulamıyorsun hemde pahalı.
Başka eksilerde eklenebilir ama benim seviyemde amatör aday adayı bir kullanıcı gözüyle diye bir not düşelim buraya
Ben baskı almak amacı güden birisi değilim. Baskı amaçlı olsa zaten a4 büyüklüğünde baskıda o noise ayrıntısını görecek gözü Allah bize vermememiş(Galiba 5 MP civarı görüyormuşuz )

Sony R1 çok temiz fotograf çekiyor buna kimse hayır diyemez. Ama 35 cm den makro ve 24- 120 mm civarı lenste bana hitap etmedi. Belkide esneklik ve olarak bu noktada FZ30 farkını koyuyor Ama o da R1 gibi temiz fotograf çekemiyor...

FZ30 kulanılmaz bir makina değil, bu kesinlikle senin beklentilerinle örtüşen bir konu, ben noise konusuna dayanamıyorum istiyorum ki billur gibi fotograf olsun (belkide bir takıntı) ama bir çok kişi içinde çok kritik bir değer taşıdığını sanmıyorum...Ayrıca bu makinada oluşturacağın konulardaki esnekliği diğer DSLR-Like lerden daha fazla olması sebebiyle tercih sebebi olabilir.

Keşke Sony R1 gibi temiz fotograf çeken, FZ30 gibi Zoom yapan ve FZ30 MEGA O.I.S. avantajınıda taşıyan bir makina olsada alsam diye düşünmüyor değilim Ama böyle bir makina malesef ki yok.Artık bana iki alternatif kalıyor ya giriş seviyesi olan DSLR almak veya FZ40 ve R2 yi bekleyip görmek...

FZ30 sahibi olan kimse canını sıkmasın FZ30 u tercih etmek içinde yeteri kadar sebep var

Saygılar...

#mbsahan' tarafyndan 18.07.2006 11:25:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Temmuz 2006, 04:29 - İp: 85.***.**8.177
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Selam arkadaşlar.Yaklaşık 1 ay kadardır bende bu FZ30'u kullanır oldum.Önceki makinam pretecDC3A30 yani bilinen ismiyle Toshiba PDR M-700.Galerime bakarsanız damla çalışmalarımı görürsünüz.Bu çalışmaları pretec ile çok kolayca ve zevkle yapıyordum.Ama FZ30 bu konuda resmen çuvalladı,bitki üzerinde arı,böcek çekmek bile mümkün değil,5cm'den sonrasını makina algılayamıyor,focuslaması sıfır.Bence bu makina doğada geniş manzaralar,dağ-bayır vs çekimler için üretilmiş.Hepten yabana atmayalım,19X optik zoom ile mükemmel fotolar alabiliyorsunuz.Quicktime formatında tatminkar düzeyde video çekimi var.Bazı arkadaşların yedek parça sıkıntılarını okudum,kesinlikle haklılar.Panasonic yetkili servisiyle irtibat kurarak yedek pil istedim "ellerinde yokmuş" ,İstanbul merkezi arattırdım servise 2 ay sonrası için olabilir dediler.Hasbelkader pilimiz bozulsa hapı yuttuğumuzun resmidir.İnternette bazı siteler,"bizde pil var" diyorlar ama orjinalleri değil hepside "muadilleri" üstelik daha düşük voltajlı olanı.Tamam olsun derseniz bile "şu an elimizde yok" diyorlar.Bence makinanıza gözünüz gibi bakın.Tekofaks sınıfta kalıyor bu konuda.Türkiye'de elektronik sadece satılıyor,satış sonrası diye bişey yok,kaderinize terkediliyorsunuz.Kısaca arkadaşlar bu makina ile makro çekilmez,çekiyorum diyen sadece kendini kandırır.Diğer hususlarıyla makina kendini kurtarıyor.Netlik muazzam,renk yakalama harika,açılış süper hızlı. Haa o MEGA OIS ise tamamen palavra.Devrede olması ile olmaması arasında sinek kanadı kadar fark var çünkü çok denedim.Bu benim 3. makinam.İlk analog zenith makinanın tadını ve kullanımını hiçbirinde bulamadım.Yeni almayı düşünenlere "çevrenize iyice sorun ,araştırın " diyorum,körü körüne canon ve nikon bile alınmaz bu devirde... Herkese saygı ve sevgilerimle...

Tarih: 24 Temmuz 2006, 19:17 - İp: 81.***.**5.111