turk52
turk52 (üye)
Ordu / Reklam Fotoğrafçısı

Panasonic Fz30 Cular Buraya...

Panasonic FZ30 sürekli gündemde kalan bie makine. Forumlarda o kadar karıştı kı. Panasonic fz30 buraya toplanırsa. Fuji gibi. Teşekkürler

Tarih: 2 Mayıs 2006, 14:21 - İp: 85.***.**5.198
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

burkay bir çok konuda haklısın makinanın macrosu 5cm den başlıyor.macro calışmak içinse close-up lens kullanmak çok mantıklı olacaktır.MEGA OIS yi neden yararlı bulamadığını pek anlamadım.sanırım 12x ve 19x zoom da kullanım sonucına göre değerlendirme yaptınki bu mesafelerde çok şey beklememek gerekli.triport kullanmanı tavsiye ederim.daha çok az ışıklı durumlarda 12x zoom da bu durumla bende karşılaştım ancak gün ışığında 80 iso dan çıkarmama rağmen pek sorun çıkarmıyor.belkide makinanın fazla ağır olmamasından ve kullanım alışkanlıklarından kaynaklanan tutuş pozisyonlarının farklılığından kaynaklanan sorunlar buna neden oluyordur.ayrıca iki farklı konumu var MEGA OIS nin.hangi durumda daha az problem yaşıyorsan onuda kullanabilirsin.yardımcı olmaya calıştım sadece saygılar.

Tarih: 25 Temmuz 2006, 11:14 - İp: 88.***.**0.187
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Selam,
Bende FZ30 sahibi bir amatör olarak aranıza katıldım.Makinaya pek fazla alışamadım ama makro çekim konusundaki eleştirilere katılıyorum.Siyah-beyaz çekim yapamıyoruz.Raw formatında raw+jpeg çekiyor.Pil söylendiği kadar dayanıklı değil ve yedek pil bulmakta sıkıntı çekiyorum.Elle netleme öyle abartıldığı gibi bir özellik değil.Noise konusunda ise fazla rahatsız edici bir sonuç olmadığını düşünüyorum.Karta yazma hızı sanki biraz yavaş gibi geldi bana.insan ilk anlarda nedense hep olumsuz yönlerini görüyor.Ama nihai karar için henuz çok erken.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 18:48 - İp: 88.***.**2.50
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

öncelikle hayırlı olsun ve isoyu otomatikten cıkarıp 80 almanı tavsiye ederim.siyah beyaz cekim yapamıyoruz demişsin ama menü + col.effec sağ tıkla B/W gel sağ tıkla bak neler oluyor.siyah beyaz cekemeyen slr like olurmu.belki vardır.elle netlemenin iki seceneği var ve büyük alanda küçük kare olan durum daha kullanışlı bence.küçük karenin kenarını net olmasını istediğin konuya getir.görüntüdeki kırılma yok oluncaya dek ring halkasını cevir.pil konusunda panasonıc e mail at ertesi gün sana ulaşıyorlar.sanırım 100ytl fiyatı var.pil ömrü bencede kısa.tekrar hayırlı olsun.

Tarih: 27 Temmuz 2006, 21:15 - İp: 88.***.**8.148
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

ayrıca PRETEC 133X 2GB hafıza kartı kullanıyorum ve hızı çok değiştiriyor.kullanım kitapcığı 10x üstündeki kartları tavsiye ediyor.pretec 24x hızla yazıyor.fiyatı 120ytl gibi.tavsiye ederim

Tarih: 27 Temmuz 2006, 21:20 - İp: 88.***.**8.148
serkanbo
serkanbo (üye)
İzmir / Amatör

Bende geldim aranıza arkadaşlar.
Türkce kitap istiyenlere
Arkadaşlar Yetkili servisten gelen pdf dökümanı sizlerlede paylaşmak istedim. İsteyenler olabilir aşagıdaki linkten indirebilirler.
İyi günler.
http://www.hemenpaylas.com/download/1552431/DMC-FZ-30tr.pdf.html

Tarih: 12 Eylül 2006, 23:18 - İp: 88.***.**3.172
serkanbo
serkanbo (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar
Panasonic Remote Shutter for DMC-FZ30 & DMC-FZ20 yapacagım. Eğer istek çok olursa bir kalıpcıyla konuşup plastik döktürüp orjinale yakın yaptırmayı düşünüyorum. Ne dersiniz 1000 tane istek cıkarmı?
Bu ürün fiyatı yurtdışında 26,95$
Eğer türkiyede yapılırsa bu ürün 10~20 ytl arası olur diye düşünüyorum.
Bu ürün fz20 fz30 larda kullanılıyor.
Yada bu konuda destek kim cıkabilir?

Tarih: 12 Eylül 2006, 23:31 - İp: 88.***.**3.172
e_force29
e_force29 (üye)
Amasya / Meraklı

meraba arkadaşlar ben de bu kervana geçen hafta katıldım ve çok memnunum fz 30 gerçekten çok kullanışlı ve ekonomik bir makine. ama bazı ufak tefek sorunlarım var bunlardan biri özellikle noise bunu siz nasıl çözüyosunuz?? program varsa nedir?? ikincisi vizör lastiği biraz ufak gibi göze tam oturmuyo başka vizör lastiği takılyomu nereden bulabilirim?? şimdiden hepinize cok teşekkür ederim.. güzel kareler.

Tarih: 13 Eylül 2006, 00:52 - İp: 88.***.**3.224
a_hamit
a_hamit (üye)
İstanbul / Firma

e bari fz30 cular buraya diyorsunuz bende bari bir kaç resim ekleyeyim dedim bu arada resimdekinin ne olduğunu bilen varmı aranızda

Tarih: 15 Eylül 2006, 23:48 - İp: 85.***.**1.145
ilkaycvs
ilkaycvs (üye)
İzmir / Amatör

Herkese merhabalar..Bende çok beğendiğim bir makina olan fz30' uma kavuşmuş bulunuyorum..

Makinamı yurt dışından aldım ve siz değerli arkadaşlarımın yardım ve fikirlerini merakla bekliyorum.
öncelikle size danışmak istediğim 1-2 konu var.müsait olan arkadaşlarım cevaplayabilirse sevinirim :
* makinamızın pili ortalama bir kullanımla 1 tam günü çıkarabiliyormu?eğer çıkaramıyorsa yedek pili nerden ve kaç liraya temin edebilirim.
* 55mm çapı olduğu öğrendim objektifin.bunun için uv filtre almak istiyorum, marka tavsiyelerinizi beklerim.
* ve son olarak dış çekimlerde kullanacağım için bir çanta, kolay bulunabilen uygun fiyatlı ve kullanışlı bir çanta almak isterim (herkez gibi

)

bana bu konuda yardımlarını esirgemiyen arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ediyorum..Sizlerin arasına katılmak beni çok mutlu etti,

Not: ben izmirde oturuyorum ve önerilerinizi bunu dikkate alarak yapabilirseniz çok sevinirim.Bu arada adım İLKAY

Tarih: 23 Eylül 2006, 14:26 - İp: 85.***.**3.197
ilkaycvs
ilkaycvs (üye)
İzmir / Amatör

Değerli arkadaşlarım; sizde biliyorsunuz ki bilgi paylaştıkça çoğalır Sizlerin ilgi ve yardımlarınızı bekliyorum ve sizlerden birçok şey öğreneceğime inanıyorum..Kendi adıma şöyle bir karar aldım,şu ana kadar hakkettiği takdiri ve ilgiyi en azından bu forumda göremediğine inandığım makinamızın,bu forumda artık daha güncel olmasını sağlamaya çalışacağım..

Şimdilik çok acemi olduğumun farkındayım ve bir süre fotograf paylaşımı yapamayacak olsamda;sizlerle iyi bir araştırmacı olduğumu düşünerek makinamızla ilgili internet ve yazılı basında bulabildiğim tüm bilgi ve dökümanları paylaşmaya çalışacağım. Sizlerinde yardım ve katkılarınızı bekler,saygılar sunarım..

Tarih: 24 Eylül 2006, 00:21 - İp: 85.***.**1.130