buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Olmadı Phil

Bu adamı ve sitesini hep ciddiye almışımdır, halen de alırım va alacağım da.

Efsanevi R1 in resim kalitesine edecek söz bulamamıştı,kafayı vizöre filan takmıştı. optiğin yerini tutmuyor diye tüm zamanların en iyi elektronik vizörünü eksiler hanesine yazmış, bu makine giriş düzeyi dslr leri açık ara sollar diyememiş,R1 e not bile verememişti. f828 gibi zamanının harika bir makisine bile bir sürü kulp takmaktan çekinmemiş makineye kırık not vermişti. d40 ı yüceltmek için nikon d50 yi yerin dibine sokan da kendisiydi.
Ancak son zamanlarda -özellikle- dslr-like ve kompakt makinelerde tarafsızlığını yitirdiğini, özellikle canon ve nikon a -above avarage- dememekte ısrarcı olduğunu görünce biraz kıllanmıyor da değilim.
Önce bir iki Nikon kompakta zoraki -Recommended- verdi,
sonra olympus ve sony nin yeni dslr -like makinelerine vasatın biraz üstü, almayın bunları dedi. Arada iso konusunda çok iyi olan 6500fd yi de es geçti.

Canon S5 testi ise bardağı taşırdı kanımca. Kendisinin okuma olasılığı yok ama ben yine de sorayım.

-Bu makinenin H9 dan nesi fazla? Tets yapmışsın, iso100 de ikisinin üstünlüğü tartışılır, eh hadi diyelim ki canon daha iyi. iso400 den sonra ikisinin kıyaslanacak yanı kalmıyor. DSLR lerde müthiş iso performans üreten canon bir klasiği tekrarlıyor ve kompaktlarda 100 asadan sonra nalları dikiyor. H9 31mm den başlıyor, iyi ya da kötü, olumlu ya da olumsuz, başarılı ya da başarısız. Konu bu değil, makineyi tamamen yeniliyor.50 tane şeyi değiştiriyor. Üşenmiyor nightshot bile koyuyor fuji 28mm den başlıyor,olympus da 28mm den başlıyor. Ama olympus ve sony vasat, fuji yetersiz canon iyi mi Phil?
Yaptığın testte pek bir üstünlük de yok. Hal böyleyken nasıl telefunken?
-S5 i neden 6500fd ile kıyaslamadın Phil?
-SP550 den nesi fazla bu makinenin?
-Digic3 işlemcinin makineye bir artı sağlamadığını, resim kalitesinin s3 ten kötü olduğunu neden açıkça yazmıyorsun da lafı geveliyorsun?
-http://www.dpreview.com/reviews/canons5is/page16.asp
Sağdaki vasat, soldaki iyi. Öyle mi Phil?
-S2 den sonra gram ileri gitmeyen bir makineye halen -öneririm- diyebiliyorsan benim sözüm yok....
-s5 in lcd superb, sony nin lcd ise eksier hanesine bir not, öyle mi Phil? 3'' çok açılı 230 000 piksel bir lcd den bahsediyoruz.
-h9 un HD TV çıkışını eksiler hanesine yazıyorsun, iyi ama bunda HD çıkışı bile yok Phil.

Uzatmanın anlamı yok, s2 den beri resim kalitesi ve donanımın üstüne gram eklememiş, aynı objektifi ve sensörü ısıtıp tekrar karşımıza diken Canon marka bir makineye de above avarage desen ölmezsin Phil. O cesareti gösterdiğin yani Nikon ve canon u da at gözlüklerini çıkarıp incelediğin gün siten tam anlamıyla tarafsız olur Phil.

Tarih: 28 Temmuz 2007, 02:04 - İp: 88.***.**0.66
trancedj
trancedj (üye)
İzmir / Amatör

bu dpreview bana pek sıcak gelmiyor, ingiliz soğukluğu yansımış siteye hele bide forum sayfalarını anlamak binbir dert!!!

Jeff Keller'in DCPR'si ve Steve's Digicams herzaman önceliklerimde gelmiştir.

bilmem sizin favoriniz hangisi?

Tarih: 28 Temmuz 2007, 03:00 - İp: 83.***.**0.4
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

S5 in yeni mi yayınlandı review i . Eğer dediğin gibi düşünüyorsa S5 i göklere çıkarabildiyse çok üzücü gerçekten buffalo.S2 sahibi olarak elime alsam S5 i bir lcd si güzelmişd erim bir de siyah da ne güzel renkmiş derim o kadar Başka ne artısı olabilir ki zaten.

Tarih: 28 Temmuz 2007, 03:45 - İp: 85.***.**8.249
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

KIh kıh kıh.Adam gerçekleri yazmış bufalo. Nİye kızıyon i.
Arkadaşlar ben s2 kullandım. Z2 kullandım, z3 kullandım, 5600 kullnadım, 9500 mullandım, 9600 kullandım. Pek çok bakımdan s2 nin üstüne yok. Hatta geçen s2 yi fipar inceledi. Bu a100 den bile hızlı dedi. Dıgıc2 olağanüstü bir hız sağlıyor s2 ye. Fotoğraflarıda fena değil. Focus hızı problemli, isabetlide değil.HEle lcd si berbat s2 nin .Ama s5 te sanırım çok iyi bir lcd konulmuş.
S5 şu anda alman sitelerinde popülerlik olarak 2 sayfada. h9 ise 5. sayfada.
6500 ise 1. sayfada 3. sırada.
sanırım bu alanda kullanıcılar tarafından fujiye doğru bir kayış söz konusu.Hele ıs koydukları makinalardan sonra bu dahada hızlanacak gibi.

Tarih: 28 Temmuz 2007, 09:53 - İp: 88.***.**1.170
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

pazarbey hızlansa ne olur hızlanmasa ne olur? iso 100den sonra kirlenme başlıyor diyor. sony,olympus makineleri geliştirmedi geriye götürdü diye yerden yere vururken biraz daha adil olmalıydı dpreview.

Tarih: 28 Temmuz 2007, 12:04 - İp: 88.***.**2.231
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Valla olympub hakkaten geri kaldı bu yarışta.Ama sony o kadar değil. Tamam çok güçlü bir rakipleri var s2 gibi ama h sedriside fena değil.
Bu arada bana fujinin ıs olmayan makinalarla bunların arasından sıyrılabilmesi garip geliyor bana. Haksızmıyım.

Tarih: 28 Temmuz 2007, 12:25 - İp: 88.***.**1.170
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Hakan sen phil i tarafsızmı sanıyordun.
Bu adamın yaptığı incelemeler Canon ve Nikon için referanstır.

Ama bu sefer dediğin gibi phil işi iyice abartmış.En azından gözümüzle gördüğümüz H9 un daha iyi fotoğraf ve optik kalite sunduğu objektifine bile yanyana koyduğu fotoğraflarda S5 ten kötü demiş.
Halbuki tam tersi.
H9 fotoğraf kalitesinde daha iyi,Iso performansında daha iyi,3X fazla optik zoom olmasının yanısıra daha iyi optik performans göstermesine rağmen tüm bu karşılaştırmalarda daha düşük not almış.
Gözümüzle gördüğümüze'mi inanacağız phil in söylediğine'mi.
Bu adamın tarafsız olmadığı bir kez daha ortaya çıktı.Zaten bu adama iki firmanın kullanıcıları dışında tarafsız diyen yok.Kendi sitesindeki forumlarda bile aynı şeyler söyleniyor.Ve mümkün olduğunca Canon ve Nikon dışındaki forumlara girip cevap yazmaktan kaçınıyor.
Dpreview bu iki firmanın (Canon,Nikon) can simidi oldu.

Muratsen nin bir lafı vardı bu iki firma, içinde sensör olmayan ve dolayısı ile fotoğraf çekmeyen body çıkarsa phil sadece body üzerindeki markalarına bakıp bunlara geçer not vermeye devam eder derdi.
Sanırım haklı.

#as' tarafından 28.07.2007 14:18:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Temmuz 2007, 14:18 - İp: 88.***.**1.98
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

buffalo tatılden donduk sony nın yenı slr ın den haber yok nerde kaldı bu makıne

Tarih: 28 Temmuz 2007, 19:21 - İp: 85.***.**1.251
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

İşine gelmeyen onu bunu tarafsız diye itham ediyor. Allah Allah.

Tarih: 28 Temmuz 2007, 19:31 - İp: 88.***.**1.170
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Peki yazamazmıyız onu göreceği bi yere...Başlık açamazmıyız yüzüne vuramazmıyız???

Tarih: 31 Temmuz 2007, 00:40 - İp: 88.***.**6.134
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.dpreview.com/misc/feedback.asp

Feedback linkinden yazabiliyorsunuz, ama tecrübeyle sabittir ki hiç cevap vermiyor kerata.

Tarih: 31 Temmuz 2007, 01:57 - İp: 85.***.**0.141