drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Phil Askey Amcanın 2 Yüzü

Arkadaşlar hep söylenir phil amcanın canon sevdalısı olduğu. Hatta daha ileri gidip canondan teşfik primi aldığını idda edenler bile var.
Bense belgesiyle ispat edecem

şimdi sırasıyla dpreview siesinden k100d - d40 -ve 400d
review lerinin cocnlusion bölümünde Conclusion - Cons bakın

D40 da şöyle yazıyor :No status LCD panel on top of camera (we hate to see these go)
Yani türkçesi makinanın üst tarafında lcd durum ekranı yok (bunun hala devam ettiğini görmekten nefret ediyoruz)

evet devam edelim
k100d review Conclusion - Cons bolumunde ise
Top LCD panel has no backlight yani lcd ekran var ama diyor ışıklandırması yok.

Veee şimdi asıl bombaaa
400d review de Conclusion - Cons da ise
400d de ust lcd ekran olmamasına rağmen amcam bırakın d40 daki gibi nefret etmeyi lafını bile etmemiş
Anlayana sivrisinek saz , anlamayana phil amca az.

Tarih: 5 Mart 2007, 21:03 - İp: 85.***.**7.99
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

drk_m selam.
Yazdıkların bir tarafa K10D incelememizde eline ilk defa dslr alan arkadaşlarımızın çektikleri fotoğraf kalitelerine baktığımızda philaskey'in kendi yaptığı incelemede K10D ile nasıl bu kadar kötü fotoğraflar çekebildiğini benim aklım almıyor.
Zaten dpreview de bu sorular kendisine sorulduğunda verdiği cevap çok komik."Gidin Pentax a sorun."

Bence bu soruyu cevaplaması gereken Pentax değil bir fiil kendisi.Eminim o fotoğrafları çekmek için epey uğramıştır.

Tarih: 5 Mart 2007, 21:18 - İp: 88.***.**1.166
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Merhaba As.
Cevaplaması gereken kendisi de cevaplasa bile bence yine yanlı cevaplar. Bence canon taraftarlığı aşikar phil emminin. Kim ne derse desin.
İnanmayan reviewlerinde Conclusion - Cons bolumune baksın dediğim makinelerin.

Tarih: 5 Mart 2007, 21:29 - İp: 85.***.**7.99
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bence phil harika bir adam....o test fotolarındaki bebek onun değil mi?

makinelerle birlikte büyüdü kereta valla....

phil askey dslr'lerden sorumlu devlet bakanı değil ki....
yani şu veya bu şekilde duygusal davranabilecektir...

eğer beğenmiyorsak sitesine girmeyebiliriz.
ama giriyoruz işte, çünkü tam bir hazine o site....

milyonlarca kullanıcı sayısına canoncu olarak ulaşabilir miydi?

sitede pentaxtan başka onlarca incelemeye imza attı. dünya üzerindeki en prof. incelemelere imza atıyor neredeyse.

olympus dslr lere kırık not verdi mesela. ama bu kadar tepki çekmedi.

22 bitin bir anlam ifade etmediğini söylüyor, makinenin raw performansı iyi ama jpeg beklendiği kadar iyi değil diyor ve sanırım bunu sadece o söylemiyor.

testin hiç bir yerinde pentax k10d kötü bir makine demiyor.
en sonunda bir sürü artının yanında eksileri de sayıyor.ve makineye kötü not vermiyor, sadece rakipleri kadar iyi değil bazı açılardan diyor.

sitedeki arkadaşların birbirinden güzel fotoğraflarını baz alabilir miyiz? bunları herhangi başka bir dslr çekemez mi?

pentaxın en güzel yanı bence birinci sınıf resim kalitesini herkesin ulaşabileceği fiyattan satmaları....
ve türkiye ithalatçısının da düna ile aynı fiyattan satması...takdire değer gerçekten.

gerçi pentaxların fiyatlarındaki artış dikkatimi çekmiyor da değil. her hafta birazcık daha mı artıyor ne?

Tarih: 5 Mart 2007, 21:55 - İp: 88.***.**3.173
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Haddim olmayarak 2 kucuk duzeltme, 2 adette ekleme yapmak istiyorum:

1. "we hate to see these go"
Ben olsam soyle cevirirdim:
"(LCDlerin) toz olup gitmis gormekten nefret ediyoruz"

2. bir fiil ---->> bilfiil

Eklemeler

1. Bu adamlarin fabrikalrla bir ilgileri yoksa nasil olup da daha piyasaya cikmayan mallari nasil bunca zaman once gozden geciriyorlar.

2. Gurultu ve JPG conversion testlerinin tam anlamiyla trash oldugunu dusunuyorum. Sensor ne kadar buyukse, piksel ne kadar azsa, o kadar az gurultu oluyor, gerisi ne kadar NR uyugulanacagina dair tamamen tasarimcinin tercihine kalmis birsey. JPG donusumunu kiyaslamak ise tamamen labaratuvar farelerinin isi.

Tarih: 5 Mart 2007, 22:00 - İp: 85.***.**1.75
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

buffalo ben kötü makina dedi demiyorum ki.
Sadece ilk yazımdaki review sayfalarına bak ve bana ayrım yapmadığını söyle. (canon'u kayırmadığını)
ben phil amcayı en tarafsız adam kabul edecem.

Tarih: 5 Mart 2007, 22:07 - İp: 85.***.**7.99
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Antika düzeltmeler için teşekkür ederim aslında yazdıklarımızı enter lamadan önce bir daha kontrol etmek lazım ama bunu genelde yapmıyoruz.

buffalo evet galerideki fotoğrafları başka arkadaşlar da başka makinalarla çekebilir.Ancak Philaskey gibi birisinden incelemeye koyacağı fotoğraflarında daha seçici olmasını beklemek sanırım herkesin hakkı.Bizim K10D incelemesine koyduğumuz fotoğraflar elbette rasgele çekilmiş değiller.Onlara diğer çektiklerimizden daha fazla özen gösterildi.Tıpkı önceki incelemelerimizdeki makinaların fotoğrafları gibi.Ama Phil in bu özeni gösterdiğini pek sanmıyorum.O mevcut bilgi birikimi ile çok daha iyilerini çekebilecek deneyime sahip birisi.Üstelik elindeki bizlerde olmayan objektifler ile.

22bit'in bir anlam ifade etmediğini söylemiş.
Hasellblad niye makinalarını 16bit olarak üretmiş.Canon MarkIII ünde niye 14bit'e çıkma ihtiyacı hissetmiş.Anlamsız olduğu için'mi.Bundan sonra üretilecek makinalarda bit savaşlarınıda görürsek onlardamı anlamsız diye değerlendirilecek.
Phil neden MarkIII daha ortalıklarda yokken bunu özel olarak duyurma ihtiyacı hissetmiş.
Demekki bit olayının bir anlamı var.Ama biz mevcut inceleme şartlarında bunun farkını ancak P/S gibi yazılımlarda fotoğrafı işlerken daha az bozulma ile görebiliyoruz.
Phil bunu elindeki test imkanları ile çok daha iyi değerlendirecek imkanlara sahip ama bunun anlamı markadan markaya değişiyorsa o ayrı konu tabii.

Neyse burada Pentax ın avukatlığını yapacak değilim ama oradaki incelemede bir bit yeniği olduğunu düşünmeme sebeb K10D yi benimde incelemiş ,bendeki 130usd.lik kit lensler ile Phil in elindeki Prıme lenslerden daha iyi fotoğraflar çekebiliyor olmamdan kaynaklanıyor.

Tarih: 5 Mart 2007, 22:23 - İp: 88.***.**7.60
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Merhaba,

Bence Phil Askey tarafsız davranmaya çalışan birisi. Bir örnek vermek gerekirse 400D incelemesinin sonucunda aşağıdaki yorumu yapıyor.Özetle 400D'nin eksik noktalarını ve K10D, D80, A100'ün kuvvetli noktalarını vurguluyor ve 350D gibi ilk ve apaçık bir seçim olmadığını ve rekabeti iyice tartmadan sürüye uymamak gerektiğinden bahsediyor. Yani Canon döver demiyor tam tersini söylüyor. 400D'nin fiyatından dolayı çok satacağının açık olduğunu söylüyor.

Where does the EOS 400D come up short? For me, the camera isn't as comfortable to use as the Nikon or Sony. This may sound petty but I do feel that Canon's tiny grip is a mistake of form over function. Nor does it have the D80's large and bright pentaprism viewfinder, nor can it match the 'eye on the scene' feel you get from the short viewfinder black-out time. The D80 also gives you the surprisingly useful configurable automatic ISO, spot metering, a wider range of customization, wireless flash control, advanced battery information and in-camera retouching. The A100's trump card is it's in-camera CCD-shift Anti-Shake, and we haven't even started to consider Pentax's recently announced K10D which at least on paper is looking like a very strong competitor.

Thanks to its blood line and low price the EOS 400D will no doubt be a huge success for Canon. However unlike the EOS 350D, for me it's no longer the first or obvious choice, so before jumping on the bandwagon make sure you've weighed up the competition.

Tarih: 5 Mart 2007, 22:45 - İp: 88.***.**7.44
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bu pihil amca hangi setede yazıyor abiler.
Dcrp mi steves mi.Yoksa şu siyah arka planlı olanmı.
Bence adamın taraf tutması en doğal hakkı.HEle canon olunca dahada hakkı. Normal bence bu. Ayrıca çokta taraf tuttuğunu sanmıyorum.Zİra onlar dünya çapında.
TEst yapanlara zaman zaman bu tür sataşmalar yapılıyor.

Tarih: 5 Mart 2007, 22:47 - İp: 85.***.**5.253
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yok mevzu avukatlık değil

demek istediğim şu, belki taraflı, belki tarafsız....sonuçta bir test. öznel yargılar taşıyacaktır.

bu dpreview konusuna herkes çok takıldı bence.

sonuçta makineye güveniyorsak onu seviyorsak bu yeterli bence...

Tarih: 5 Mart 2007, 22:47 - İp: 88.***.**3.173
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

1 sene once Amsterdam Schiphol havaalanindayim, 2 aylik is gezisinden donuyorum, dertler icindeyim, kafami DSLR almaya takmisim, birden karsima freeshopta Pentax istDL promosyonu cikiyor, 550 Euro- vergisiz, 150 Euro daha verirsem bir de zoom lens alabiliyorum. O siralar en uyuz Canon 350D Turkiye'de anasinin nikahi, Amsterdam'da o freeshopta bile 750-800 Euro falan.

Hemen kosuyorum havaalanindaki internetcafeye, dpreview'a giriyorum, Pentax hakkinda yoruma bakiyorum. Kotu falan diyor, yine ayni bahane, JPG donusumu iyi degilmis. Vazgeciyorum herifin sozune inanip. Sonra cok pisman oldum.

Neyse sonra bir sekilde KM5D edindikte, bunca zamani bos gecirmedik.

Sonuc olarak, labaratuvar farelerinin yorumlarina bosvermek sadece sitelerindeki bilgileri okumak lazim.

Haaa, bu arada steves-digicams sanki en tarafsiz yorumlari yapiyor gibi, hic degilse stesinde hergun bir fotograf yayinlaniyor.

Tarih: 5 Mart 2007, 22:48 - İp: 85.***.**1.75