nightmare!
nightmare! (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D70s Test İlk İzlenimler

Uzun bir araşatırma ve karar (yoksa kararsızlık mı desem ) devresi sonucunda Nikon D70S Body + Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG Macro + Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC Macro + Sandisk 1 GB Extreme III CF Kart + Cokin UV Fitre + VF Lens Temizleme Kiti aldım.

Makinanın kutusundan Body + Türkçe ve İngilizce kitapçıklar + Taşıma kayışı + Litium Ion Pil + Şarz aleti + Video out kablosu + Usb kablusu + LCD ve vizör koruma plastikleri ve CDROM çıktı (ne çok şey çıkmış yazarken yoruldum ).

İlk izlenimlere gelince; makinanın body'si gerçekten kaliteli duruyor ve çok ergonomik. Makina tam olarak ele oturuyor ve lens üzerindeki halkaları çevirirken bir sorun yaşanmıyor. Makina tek elle bile çok rahat kavranabiliyor. LCD parlaklığı ve çözünürlüğü gerçekten çok iyi. Henüz hafıza kartım gelmediği için çekim yapamıyorum. Yarın kartım geldiği zaman test fotoğrafları ve daha fazla detay ile tekrar incelemeye devam edeceğim.

#nightmare!' tarafından 10.07.2006 20:57:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Haziran 2006, 21:39 - İp: 85.***.**5.204
kelle
kelle (üye)
İstanbul / Amatör

hayırlı olsun ,inşallah bende bi d200 alırım .
not:sadece bodysini almaya param yetse bile genede alıcam =

Tarih: 30 Haziran 2006, 23:06 - İp: 81.***.**4.1
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Hayırlı olsun, iyi bir tercih yapmışın. Nerden kaça aldın acaba?

Tarih: 1 Temmuz 2006, 07:56 - İp: 85.***.**1.206
nightmare!
nightmare! (üye)
Ankara / Amatör

Sağol. 1700 YTL'ye Ankara Sanfo'dan aldım peşin olarak.

Edit : Sadece Body tabi..

#nightmare!' tarafyndan 01.07.2006 11:39:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Temmuz 2006, 11:28 - İp: 88.***.**6.180
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

nightmare,
güle güle kullan makina ve lenslerini.
ben de sigma 17-70'in fiyatını öğrenmek isterim.

Tarih: 1 Temmuz 2006, 14:42 - İp: 193.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

nightmare gule gule kullan d70s'ini.. cok iyi bir tercih.. sigma 17-70 almakla da cok iyi etmissin..
forumda bir tane de dslr'in testi konusu olmasinin zamani gelmisti de geciyor bile.. yok r1, s9500, fz30 diyerek oldurduler bizi.. ama lutfen test etmeyi birakma nightmare.. insallah 300 sayfadan 10 kat daha uzun olur.. ben burada olacagim durmadan, kimse sormazsa ben soracagim sen de cevaplarsin, yuzlerce sayfa olur..

makinenin menu sisteminden bahset bizlere..

Tarih: 1 Temmuz 2006, 14:48 - İp: 62.***.**2.10
ba
ba (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

Aylar sonra tekrar burda olmak güzel..ve hayırlı olsun nightmare...
dada'ya katılıyorum...hiç kimsede DSLR testi yok...test sonuçlarını bizlerle paylaşırsın artık...
benim en çok merak ettiğim sigma'nın yeni Lens'inin performansı...Sigma 17-70mm hakkında bizleri bilgilendirisen memnun oluruz..

Tarih: 1 Temmuz 2006, 17:08 - İp: 85.***.**3.154
nightmare!
nightmare! (üye)
Ankara / Amatör

Öncelikle iyi dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim .

@drtamer, Sigma 17-70mm 750/12 YTL (Ideefixe'de). Henüz elime ulaşmadı.

@dadanagast, Merak etmeyin makinayı satıp başka bir makina alana kadar D70S incelemesi devam edecek (Yani en 2-3 yıl felan). Bende bu başlığı açmadan önce aratmıştım D70S incelemesi vardır kesin oradan devam edeyim diye ama bulamadım. Haklısınız forumda artık bir DSLR incelemesi olmasının vakti çoktan gelmişti.Sizlerinden desteği ile İnşallah bu incelemeyi çok ilerilere götüreceğiz . Makinanın menü sistemine gelince; Playback, shooting, CSM ve setup olmak üzere dört adet ana menü var. Menüler arasında joystick tuşu ile dolaşılıyor. Menüden yapılan bazı ayarlar (ISO, beyaz dengesi vs.) ilgili kısayol tuşlarına basılıyken kumanda düğmelerini çevirerek de yapılabiliyor.
Playback menüsünde adından da anlaşılacağı gibi çekilen fotoğrafların izlenmesi ve yazdırılması ile ilgili ayarlar mevcut.
Shooting münüsünde fotoğraf kalitesi, büyüklüğü, ISO, beyaz dengesi vs. gibi ayarlar var.
CSM (Kullanıcı Ayarları) menüsü ise en kalabalık olan menü. Bu menü makina ile ilgili bir çok ayarın kişiselleştirilmesini sağlıyor. Bu menüde herhangi bir seçeneğin üzerinde help tuşuna basılırsa o seçenekle ilgili kısa bir açıklama çıkıyor.
Setup menüsünde ise dil, tarih, LCD ayarları gibi ayarlar var.

@ba, Sigma 17-70mm lens elime ulaşır ulaşmaz onunla ilgili görüş ve çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşacağım.

Sigma 70-300mm ile çektiğim ilk fotoğraflar..

Orjinal Hali

Orjinal Hali

Orjinal Hali

Tarih: 2 Temmuz 2006, 00:42 - İp: 81.***.**2.108
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

teşekkürler, iyi seçim.

Tarih: 2 Temmuz 2006, 01:02 - İp: 193.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

canon'un menu sistemine alistigim icin biraz garip geldi ama cok kullanisli goruluyor, orasi baska..
nightmare, fotograflarinda netligi iyi saglayamamissin gibi goruluyor.. mutlaka ki zamanla makineni tanidikca bunun ustesinden geleceksin, ama ben birsey sormak istiyorum, bir tripod da satin aldin mi?

Tarih: 2 Temmuz 2006, 04:47 - İp: 62.***.**2.10
nightmare!
nightmare! (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba dadanagast, evet menü sistemi çok kullanışlı. Menülerde kaybolmadan bir kaç saniye içinde istediğini yapp çıkıyorsun. Fotoğraflarda netlik sorunu sanırım net alan derinliğinin çok az olmasından kaynaklanıyor. 300mm - f5.6 ve makro modunda tripodsuz çekim yapıyorum. Lens bu değerlerde maksimum magnification oranına ulaşıyor. Net alan derinlini artırmak için biraz daha kısık diyafram değerleri kullanmam gerekiyor sanırım. Şu an tripodum yok gerçekten de özellikle 300mm'de elde çekmek çok zor oluyor. Tripodsuz biraz idare edeyim dedim ama sanırım bir an önce almak lazım.

Tarih: 2 Temmuz 2006, 13:28 - İp: 85.***.**7.188