yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Neme Dayanıklı Dslr

Benim durumum genel neyi alayımcılardan biraz farklı. Ben sadece amatörlükte kalmayı düşünmeyen bu işe ciddi zaman ve emek harcamaya niyetli bir kullanıcıyım. Resim konusunda yetenekliyim, bunu fotoğrafçılığa da aktarmayı düşünüyorum ve fotoğraf çekerken ciddi olarak zevk alıyorum. Genel girişi geçip farkıma gelirsek: Doğa sporları (trekking, yeni yeni dağcılık) ile de uğraşan biri olarak neme, suya dayanıklı bir dijital SLR arıyorum. Önceliğim geniş açı manzara/doğa fotoğrafları, tele ikinci planda, macro'ya şuan için pek merakım yok.Çokyüksek irtifalarda dijital kameralar da çalışmıyormuş ama 4000m'nin altında çalışabilecek bir model şuan işimi görecek

Pentax K10D olarak seçimimi belirlemiştim ama kullananlardan ve internetten araştırmalarım sonucunda aksesuar zenginliği ve ergonomi olarak şuan Nikon modellerinin daha avantajlı olduğunu okudum, duydum.

Ben hem ileriye yatırım olsun (lens koleksiyonumu marka değiştirerek değiştirmek zorunda kalmak istemiyorum) hem de aksesuar konusunda daha zengin seçeneklere sahip olduğu için Nikon'da karar kıldım. Body ergonomisi nedeniyle ve çok kötü kit lensi ile deneme fırsatı bulduğum EOS 400D'yi eledim. Asıl beğendiğim model D200 ama şuan için bütçemi aştığından Nikon'un daha alt modellerine yöneldim. D80 ve D70S arasında tercih yapmak zorunda kaldığımda aradaki fiyat farkına rağmen body dayanımı konusunda D70S in üstüne çok birşey koyamayan D80 de elendi (6MP benim için gayet yeterli, D80'in RGB histogramı D70S'te de olsa hoş olurdu) ve garantili, sıfır 1450YTL'ye 18-70mm Nikon lens ile D70S tercihim oldu.

Yağmur için yağmur kılıfı almak şuan için yeterli gözüktü bana kullanan varsa uygun model bilgisini vermeleri de çok güzel olur.
1-2 sene içinde body, D200 gibi Magnezyum kasaya sahip üst model bir Nikon ile değişecek benim merak ettiğim D70S nem konusunda nasıl bir tepki veriyor? Ağustosta 7 gün Kaçkarlarda olacağım, makinayı da o zamana kadar almış olmak istiyorum. Düşüncelerinizi okumak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Ek olarak:
Şuan yalcinlar'da kampanya ile: D70S+18-70lens: 1450YTL. Sıfır ürünü daha uygun fiyata bulabileceğim bri yer varsa paylaşırsanız sevinirim. Temiz bir makina bulabilsem ikinci el de alabilirim ama fiyatının 1450YTL'ye göre mantıklı bir seviyede olması lazım.

Aladağlarda, 1800m-3270m (Sokullupınar, Emler) arasında A95'im ile çekilmiş fotoğraflarım:
http://www.yalcinaydin.com/yalcin/foto/aladaglar/

#yalcinaydi' tarafından 12.06.2007 17:36:41 tarihinde düzenlendi.

#yalcinaydi' tarafından 12.06.2007 17:39:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2007, 17:35 - İp: 212.***.**7.130
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

oo fatih abi özlettin ,gene nerelerdeydiniz.
Star serisi lenslerde dust,water prof olacakmış.Gerçi tüm markalar 2 sene içinde lensleri böle yapacak.

ustadan tavsiyeler.

Tarih: 13 Haziran 2007, 23:09 - İp: 85.***.**0.228
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

fdemirhan,
detaylı bilgi için sağolun, ikinci el bir D40+olabildiğince geniş açı (sabit daha mantıklı gibi) bir lens ikilisi yüksek irtifa için daha amantıklı gibi. Çok farklı alanlarda kullanmak istemem işleri biraz karıştırıyor sanki.

Tarih: 13 Haziran 2007, 23:26 - İp: 81.***.**4.210
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Serkan,
Doğu karadeniz dağlarında yağmur altındaydım :-)
5000 km yol yaptık.
Yalcinaydi, d40 oldukça hafif, ancak zoom lensi tercih edin, sabit lens çok kısıtlayıcı olabiliyor. (tabii tek lens taşıyacaksanız)

Tarih: 14 Haziran 2007, 00:10 - İp: 85.***.**0.179
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben onceki sayfalarda bir yerde yazmis miydim D40+18-200VR diye, sonra "nerde bizde o butce" tarzindan bir yorum gelmisti, en sonunda anlasilmistiki oyle hafif nem, sprey yagmur filan degil, bizzat selalenin altinda kullanilacak diye ayrica belirtilmisti, bu durumda K10D + star serisi lens demistim herhalde

Hani tekrari onlemek acisindan bir ozet geceyim dediydimde

Tarih: 14 Haziran 2007, 01:25 - İp: 85.***.**7.148
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

antika,
yazılı düşündüm yoksa 19kg lık çantanın yanında 1-2 kg fazladan taşımak için biraz daha bacak kası yapmayı göze alırım K10 D şuan için en öndeki seçenek.

Tarih: 14 Haziran 2007, 01:28 - İp: 81.***.**4.210
onixon
onixon (üye)

valla emekli olsam arada katılırım abi =) , cuma gece çıkışlı,pazar gece veya pazartesi sabah dönüşlü mini turlar ancak bizim için

yağmurada uzun pozlama nler çıkarır ortaya valla

Tarih: 14 Haziran 2007, 08:49 - İp: 88.***.**2.177
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

onixon,
bu işler niyet ve uyumlu bir grup meselesi aslına bakarsan.

Ben patikatrek.com ekibindeyim. Aladağlar için Cuma 20:00 İzmir'den hareket (9kişi, özel Transporter), Cumartesi sabahı 08:00 gibi Niğde'ye varış ve Sokullupınar kamp alanına varış. Cumartesi günü yağmurun dinmesini bekleyip öğleden sonra 15:00 gibi yüksekliğe alışma tırmanışı, dönüşte hava kararmaya başlıyordu. Pazar 03:00 kalk, 04:00 harekete geç, 11:00-12:00 azami yüksekliğe uluş ve geri dönüşe geç, 13:00-14:00 kamp alanına dönmüş ol. Pazar 18:00 dönüş yolculuğu, pazartesi 06:00 İzmir'de ol.

Yorucu bir tempo ama h.sonuna sığmakta
Trans Kaçkar 7 günlük olacak ama, yıllık izninde bol bol fotoğraf çekmek isteyen kondisyonu ve malzemesi olanları bekleriz
2006'daki etkinliğin Dilek Uğraş arkadaşımızca çekilmiş görüntüleri, makinanın Canon A540 olması lazım.
http://picasaweb.google.com.tr/dilek.ugras/KACKARTRANS2006/

Tarih: 14 Haziran 2007, 09:27 - İp: 212.***.**7.130
onixon
onixon (üye)

ben rodos adasını alt üt etmek istiyorum :D,birde tibet'e gitme,ordaki tepelerde çekimler yapma.Bir vatandaş bulursam çıkarım yola hihihi.

Tarih: 14 Haziran 2007, 10:07 - İp: 88.***.**2.177
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Bayadır girmiyordum foruma fufuli yine performansını yakalamış.

Tarih: 14 Haziran 2007, 13:00 - İp: 88.***.**3.52
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Bende gideceğim ama ortak lazım. Uzakdoğu, Tibette olabilir. Onixon organize edelim öyle bir niyetin varsa. Tecrübem var benim, oraları bilirim. Gemilerde çalıştım yıllarca.

Tarih: 14 Haziran 2007, 15:29 - İp: 88.***.**6.244