yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Neme Dayanıklı Dslr

Benim durumum genel neyi alayımcılardan biraz farklı. Ben sadece amatörlükte kalmayı düşünmeyen bu işe ciddi zaman ve emek harcamaya niyetli bir kullanıcıyım. Resim konusunda yetenekliyim, bunu fotoğrafçılığa da aktarmayı düşünüyorum ve fotoğraf çekerken ciddi olarak zevk alıyorum. Genel girişi geçip farkıma gelirsek: Doğa sporları (trekking, yeni yeni dağcılık) ile de uğraşan biri olarak neme, suya dayanıklı bir dijital SLR arıyorum. Önceliğim geniş açı manzara/doğa fotoğrafları, tele ikinci planda, macro'ya şuan için pek merakım yok.Çokyüksek irtifalarda dijital kameralar da çalışmıyormuş ama 4000m'nin altında çalışabilecek bir model şuan işimi görecek

Pentax K10D olarak seçimimi belirlemiştim ama kullananlardan ve internetten araştırmalarım sonucunda aksesuar zenginliği ve ergonomi olarak şuan Nikon modellerinin daha avantajlı olduğunu okudum, duydum.

Ben hem ileriye yatırım olsun (lens koleksiyonumu marka değiştirerek değiştirmek zorunda kalmak istemiyorum) hem de aksesuar konusunda daha zengin seçeneklere sahip olduğu için Nikon'da karar kıldım. Body ergonomisi nedeniyle ve çok kötü kit lensi ile deneme fırsatı bulduğum EOS 400D'yi eledim. Asıl beğendiğim model D200 ama şuan için bütçemi aştığından Nikon'un daha alt modellerine yöneldim. D80 ve D70S arasında tercih yapmak zorunda kaldığımda aradaki fiyat farkına rağmen body dayanımı konusunda D70S in üstüne çok birşey koyamayan D80 de elendi (6MP benim için gayet yeterli, D80'in RGB histogramı D70S'te de olsa hoş olurdu) ve garantili, sıfır 1450YTL'ye 18-70mm Nikon lens ile D70S tercihim oldu.

Yağmur için yağmur kılıfı almak şuan için yeterli gözüktü bana kullanan varsa uygun model bilgisini vermeleri de çok güzel olur.
1-2 sene içinde body, D200 gibi Magnezyum kasaya sahip üst model bir Nikon ile değişecek benim merak ettiğim D70S nem konusunda nasıl bir tepki veriyor? Ağustosta 7 gün Kaçkarlarda olacağım, makinayı da o zamana kadar almış olmak istiyorum. Düşüncelerinizi okumak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Ek olarak:
Şuan yalcinlar'da kampanya ile: D70S+18-70lens: 1450YTL. Sıfır ürünü daha uygun fiyata bulabileceğim bri yer varsa paylaşırsanız sevinirim. Temiz bir makina bulabilsem ikinci el de alabilirim ama fiyatının 1450YTL'ye göre mantıklı bir seviyede olması lazım.

Aladağlarda, 1800m-3270m (Sokullupınar, Emler) arasında A95'im ile çekilmiş fotoğraflarım:
http://www.yalcinaydin.com/yalcin/foto/aladaglar/

#yalcinaydi' tarafından 12.06.2007 17:36:41 tarihinde düzenlendi.

#yalcinaydi' tarafından 12.06.2007 17:39:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2007, 17:35 - İp: 212.***.**7.130
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

k10d suya dayanıklı sabun ve süngerle köpürtüp hortumla durulanıyor tertemiz oluyor kırı pası dökülüyor piril piril oluyor

Tarih: 12 Haziran 2007, 19:45 - İp: 85.***.**5.164
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

aynen öle kartal53,polikarbon katıklı gövde,72 parça ile sağlamlaştırılmış dayanıklılık.Tabi lensler için birşey diyemem STAR serisi bir lens edinmeniz gerekmekte.

zati lense çok yatırım yapılmaz.

Crop faktörler,kısa süre içerisinde tarih olcak.İşinize en iyi yarıyacak lensi kalite,sorasıyla max 2 + 1macro rahat iş görür.300-1000$ 'a gelişmiş bir GPS cihazı ilede saatlerini eşitler cebinize koyup işe koyulursunuz.

k10d tercih ederseniz.

#onixon' tarafından 12.06.2007 20:24:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2007, 20:19 - İp: 85.***.**9.29
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

bence güzel denize girerke dahı k10d sırtıda taşınır balık malık su altı çekimi yaparız valla çok iyi itirazım yok

Tarih: 12 Haziran 2007, 20:27 - İp: 85.***.**5.164
onixon
onixon (üye)

sana D3 yakışır , hepimizi bakarız aşağıdan

GPS'de GPS cihazı alıyorsunuz D200'e bağlıyorsunuz,exife yazıyor.

Bende GPS cihazını cebime koyar :D saatlerini eşitlerim. hihihihihi

#onixon' tarafından 12.06.2007 20:37:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Haziran 2007, 20:34 - İp: 85.***.**9.29
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

antika,
dağa sadece 18-200 VR götürmeyi düşünüyorum, ama onu alana kadar 18-70 kit lens yeter Canon A95'imim 36-114'ü dar kalıyor, dağları alamıyorum kadraja Bu makinayı sadece dağda kullanmayacağım, hayatım dağda geçmiyor, dolayısıyla farklı alanlarda farklı lensleri kullanma imkanım olacak ama bana güzelinden bir geniş açı, bir tane sabit 50mm, bir tane de tele yeter.Şimdilik makro lens düşünmüyorum. Geçenlerde iç çamaşırı çekimi teklifi aldım ama haddimi biliyorum bulaşmadım

buffalo,
evet D70S akıl almaz pahalı, amazon'daki fiyatını görünce ilk başta inanamadım, D80'den pek aşağı kalır bir makina değil, hatta kimi yönlerini D200'den almış ama işte yalçınlar'daki kampanya ile fiyatı çok uygun. D70S+18-70, 1460YTL (taksitle alacağımdan 1600YTL olacak) iken D40X 1600YTL, D40 18-55mm ile 1210YTL. Aradaki 250YTL ile daha iyi lens ve makina almış olacağım, yanlış mı düşünüyorum.

Lens konusunda bir durum da, Nikon'un Pentax'a göre çok daha fazla ikinci el imkanının olması. Pentax 18-55 ile 1900YTL (10 taksit) civarındaydı galiba. Ve dediğiniz gibi star serisi bir lens almadıktan sonra body'nin dayanıklılığı bir yere kadar, hem onların fiyatlarının ne olacağı da belli değil daha. Ama Pentax ın ucuz ve eski lensler ile neler yaptığını görünce tereddütte kalmadan edemiyorum.

Bu konuyu açmamdaki asıl neden zor şartlarda bu makinalar ile deneyimleri olanlardan bilgi almak. Mesela o kadar K10 D sahibi var, kaçı yağmur altında, şelale yakınında çekim yaptı makinasıyla? Ağustos'ta tortum şelalerine de gideceğim, Kurşunlu Şelaleleri'nde A95'imle yaptığım gibi sudan kaçmak istemiyorum. D200 ve K10 D kaçmıyordu mesela

Antalya fotoğraflarım (arada D80 ve pro fotoğrafçı olan arkadaşın elinde çekici bir D200 var):
http://www.yalcinaydin.com/yalcin/foto/antalya_270507/

Tarih: 12 Haziran 2007, 21:17 - İp: 81.***.**4.210
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Selale altlarinda dolasacaksan bizi bosuna konusturuyorsun, pamuk eller cebe K10D + star serisi 16-50, baska yolu yok.

Ha bir de dalgiclarin kullandigi sualti kaplari varki onlar makinadan daha pahali....

Tarih: 12 Haziran 2007, 21:31 - İp: 85.***.**7.148
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

K10 D inceleme başlığını okuyayım diyorum ama 500 küsür sayfa gözümü korkutuyor. Bu star serisi daha piyasaya bile çıkamadı bildiğim kadarıyla. Fiyatarı ne ola ki, bir de ne zaman piyasaya çıkıyorlar?

Tarih: 12 Haziran 2007, 21:38 - İp: 81.***.**4.210
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Büyük K10 D konusunu okumaya başladım ama anca 20nci sayfaya gelebildim. 2 kit lensin de çok başarılı olduğunu öğrendim ve gönlüm tekrar Nikoncu arkadaşarın Nikon'a yöneltmelerine karşın Pentax'a kaymaya başladı Zaten bir sürü lens almaya bütçem yok şuan, param olunca zaten star serisi de belli bir seviyeye gelmiş olur kanımca.

Tarih: 13 Haziran 2007, 00:32 - İp: 81.***.**4.210
onixon
onixon (üye)

senin yanına mutlak ve bir şart 400x ND filtre alman lazım asıl onla çek şelale gör efekti güneşli hada 4-5 saniye pozlarsın.

Tarih: 13 Haziran 2007, 00:41 - İp: 85.***.**9.29
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

oto yikama yağlama işinde iyi para var nem ve su almayan foto makineleri yıkayan kurulayan ve yağlayan bir yer varmı acaba

Tarih: 13 Haziran 2007, 00:57 - İp: 85.***.**5.164