engineer90
engineer90 (üye)
İzmir / Meraklı

Nasıl Bir Fotoğraf Makinesi Almalıyım?

iyi günler,
meraklı olduğum fotoğrafçılığa kendimi daha fazla geliştirebilmek adına bir makine alarak devam etmek istiyorum ancak 800-1000tl lik bir bütçeyle nasıl bir makine alabilirim yardım almak istedim.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 5 Şubat 2010, 13:10 - İp: 81.***.**6.181
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ahseral,

Arka fonun bulanık, öndeki konununun keskin çıkması "alan derinliği"nin ( Depth-Of-Field - D.O.F.) azaltılması ile sağlanır, 3 parametreyle kontrol edilir :

1. Diafram
2. Lensin fokal uzunluğu
3. Konunun size yakınlığı

Diafram ne kadar açıksa yani F değeri ne kadar küçükse "alan derinliği" o kadar azdır.

Lensin fokal uzunluğı ne kadar fazlaysa "alan derinliği" o kadar azdır. Burada fokal uzunluktan kasıt "mutlak" olan değerdir.

Kompakt veya DSLR-like makinaların sensörlerinin boyutları DSLRlarınkine göre 3-4 kere daha ufaktır ( alan olarak 9-16 defa oluyor, alan kareseldir), dolayısı ile lenslerinin fokal uzunluğu da 3-4 kere daha azdır, dolayısı ile alan derinlikleri 3-4 kere daha fazladır, bu tip makinalarla aşırı zoom yapılmadıkça alan derinliğini azaltmak çok zordur.

Az alan derinliği takıntınız varsa DSLR edinin, hatta daha iyisi 36x24mm sensörlü FullFrame DSLR, o kadar paranız yoksa filmli makina kullanın.

Prime lenslerin (yani zoom yapmayan, sabit fokal uzunluklu) diaframı daha geniş olur, yada en azından aynı diafram genişliğine sahip zoom lenslerden daha ucuz ve hafif olurlar. Buna en iyi örnek 50mm F1.7 veya F1.8 lenslerdir.

Konuya ne kadar yakınsanız, alan derinliği o kadar azalır. Konuya mümkün olduğunca yaklaşın.

Bir de "Bokeh" olayı var. Eğer sizin için alan derinliği önemliyse, mutlaka bokeh de önemli olacaktır. Eğer arka fonun bulanık, yani karmaşa gibi değil de gerçekten duman gibi bulanık çıkmasını istiyorsanız iyi bokehi olan lense ihtiyacınız var. Bir Minolta/Sony kullanıcısı olarak size Minolta 70-210 F4.0'ı tavsiye ederim, 2.el fiyatı yaklaşık 250 TL falan. Diğer markaların da güzel bokehli lensleri vardır ama ben bilmiyorum. Bokeh olayının kralı Minolta/Sony 135mm STF F2.8(4.5)'tur, çık parası olan meraklılara duyurulur.
http://www.dyxum.com/columns/articles/lenses/SAL-135F28/Sony-AF-135-STF-SAL-135F28_review.asp

Tarih: 13 Şubat 2010, 16:54 - İp: 78.***.**7.61
ahseral
ahseral (üye)
Şırnak / Amatör

antika arkadaşım çok teşekkür ederim emeğin için... aslında örnek resimde gönderdim ama çıkmamış tekrar yollamaya çalışacam... bu ara yolladığın linkte resimler istediğim şekilde... ben şuan şlırnak ta memur olarak görev yapıyorum... burda bulunduğum sürece mardinde, hasankeyfte urfada harran gibi yerlerde fotoğrafla anılaştırmak istiyorum... bunun için en uygun fotoğraf makinesini arıyorum tabikide bütçeme uygun olsun istiyorum...

http://img220.imageshack.us/i/15533190082723617831013.jpg/

#ahseral' tarafından 13.02.2010 18:26:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Şubat 2010, 18:24 - İp: 88.***.**4.37
ahseral
ahseral (üye)
Şırnak / Amatör

Minolta - AF 70-210 F4.0 dediğinz bu fotoğraf makinası nerelerde satılır.. gitti gidiyor ve hepsiburadadan baktım ama bulamadım... nerden temin edebilirm... bu ara fiyatı nedir????

Tarih: 13 Şubat 2010, 18:37 - İp: 88.***.**4.37
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Minolta 70-210mm F4.0 bir lenstir, fotograf makinası değil. Fotograf makinasını ayrıca almanız gerekir. Bu lensi eski Minolta filmli makinalara ve Sony DSLRlara takabilirsiniz.

İnternette www.sahibinden.com ve www.gittigidiyor.com sitelerinde arada bir satışa sürülürler.

Mesela şu ilan ( arada birisi almazsa 17 Subat öğlene kadar geçerli ) gayet uygun, tam da sizin aradığınız 2 lensi kapsıyor :

http://urun.gittigidiyor.com/MINOLTA-7000-SLR-BODY-50MM-LENS-70-210-LENS-VS_W0QQidZZ24139491

Her iki lensin de ortalama değeri 250 TL falan, filmli makina bedavaya geliyor.

Tarih: 13 Şubat 2010, 21:18 - İp: 78.***.**7.61
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Az önce yolladığım linkteki ürün satılmış

Elimde her iki lens de var, yoksa hiçkimseye kaptırmazdım. Alana hayırlı olsun.

Tarih: 13 Şubat 2010, 23:18 - İp: 78.***.**7.61
crw1928
crw1928 (üye)
İzmir / Meraklı

Paperman,görüşleriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim..

Ozancan dediğin belki çok yararlı olucak birşey fakat daha önce yurdışından sakız bile alamadım ,nasıl olur falan bilmiyorm(: Ayrıca tekrar kafamı karıştırdın Dlsr mi alsam gibisinden..

Tarih: 14 Şubat 2010, 01:37 - İp: 78.***.**0.116
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

Buradaki tartışmayı dallandırmayı ya da insanların kafasını bulandırmayı istemem ancak bir SLR ve SLRlike tartışılırken bir konu gözden kaçıyor. Elinizdeki makineyi tam kapsamıyla öğrenip tüm fonksiyonlarını kullanmayacaksanız verdiğiniz paraya değmez. Fotoğrafla ciddi anlamda uğraşma kararınız kesin değilse verdiğiniz paraya değmez. Kullanılmayan teknoloji sadece pahalı bir oyuncaktır, bilgi anlamında altyapı oluşturmadan teknolojiye atlayan kişi de onu istediği kadar kullansın yine de tam anlamıyla başarılı olmayacaktır. Fotoğraf öğrenmek ile son teknoloji bir cihazın oto ya da program modunda çekim yapmak tam olarak aynı şeyler değildir. Fotoğrafı göz görür, beyniniz karar verir o kadraja ve doğru "an"a.. Ben bunları bir SLRlike kullanıcısı olduğumdan yazmıyorum; evet öyleyim ve her dezavantajını gayet iyi biliyorum, o nedenle ille de önermek istemem. Daha satın alamamakla beraber pek çok DSLR modeli de sağdan soldan iyi kötü kullandım, artık aradaki farkı da gayet iyi biliyorum; ancak bana fotoğrafı öğreten ne DSLR ne de SLRlike makine. Fotoğraf; çekerek edineceğiniz deneyimin yanına görsel ve yazılı bilgi eklemeden, sanatla biraz uğraşmadan; sergi gezmeden, fotoğraf gösterisi izlemeden, fotoğraf yorumlamayı denemeden ve bu tür etkinliklere katılıp kendi bakış açınızı geliştirmeden, renk ve ışık bilginizi geliştirmeden, kompozisyon öğrenilmeden öğrenilmez. Bunları da size, program modlarında çekim yapacaksanız ve hiç bir eğitim almayacaksanız veya kendiniz görsel ve yazılı malzemeye emek sarf etmeyecekseniz, elinizdeki makine -tipi ne olursa olsun- öğretmez. Lütfen aklınızda olsun!
Selamlarımla.

#ozge71' tarafından 14.02.2010 02:29:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Şubat 2010, 02:27 - İp: 88.***.**9.36
crw1928
crw1928 (üye)
İzmir / Meraklı

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Uzun zamandır fotoğrafla içiçe olan bir insanım,çok severek yapıyorum tabi bu zamana kadar ufak kompakt makinelerle uğraşı verdim.

Fakat bir Dlsr makinenin ayarlarını bilmiyorm,kaç asa da çekilir ,ayarlar vs gözümde büyüyor.Dediğiniz gibi tüm potansiyeliyle kullanmadıktan sonra pahalı bir oyuncak olcak korkusuda içimde barınıyor bu yüzden..Acaba diyorum Dlsr ye geçmeden önce Dlsr Like mi denesem..Kendimi ifade edebildiysem ne mutlu bana..

Tarih: 14 Şubat 2010, 04:40 - İp: 78.***.**0.116
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Kafani karistirmadan sana gerceklerden bahsedeyim sonra sen kararini verirsin.Aldin 1 tane kucuk compactlardan diyelim hadi en iyilerinden Canon S90 yada g11 olsun.Sonra bir dugune gittin misal,insanlar hareketli,sen guzel fotograf cekmek istiyorsun,iyi bir flash,isik dengesi lazim falan.Bunlari G11 ile bir olcude yaparsin cunku su anda flash performansi en iyi compact kamera ama bir DSLR in kendi flasi ile yaptigini yada flassiz performansini yakalayamazsin.Istedigin guclu flasida sonra ilave edersin zaten.Isik ayarini (exposure) DSLR performansinda hicbir compact yapamaz.Sonra fokus hizi ,cekim hizi,goruntu netligi olsun,bunlarida en adi DSLR dan daha iyi yapacagini zannetmiyorum .Olay gun isiginda fotograf cekmek ise G11 yada S90 sana yeterde artar
Diger bir konuda ayarlarin zor olacagi falan korkusu.Bugun giris kategorisindeki DSLR lari anlamamak icin deli falan olmak lazim diyorum.Onlardada otomatik mod mevcut ve aciklamali adim adim ekran bilgileri mevcut eger A,M,S modlarini falan kullanmak istersen.P modu yari otomatik zaten,P modunda ayarlar ile oynasanda olur,oynamayip makinaya buraksanda herseyi.Yani kolay olaylar,korkacak bir durum yok.Parani compact ile car-cur etme,ilerisinide dusun gelisiminde.

Tarih: 14 Şubat 2010, 08:43 - İp: 221.***.**4.187
crw1928
crw1928 (üye)
İzmir / Meraklı

Peki "Dlsr" makinelerde karar kıldım yorumlarınızla,tekrar teşekkür ederim.

Ama şu an alamıyacağım sanırım çünkü fiyatlar beni aşıyor.

Almakta karar kıldığımda ne almamı önerirsiniz,bir arkadaşım nikon d3000 almamı söyledi..

Tarih: 15 Şubat 2010, 03:36 - İp: 78.***.**8.94