hanedantr
hanedantr (üye)
Çorum / Amatör

Makina Almak İstiyorum

Merhaba arkadaşlar daah bu sitede yeniyim 1500 YTL ye kadar en fazla oda bir makina almak istiyrum elimdeki makina Canon A520 memnun olmadığım tarafları manzara cekiminde genis bir alan alamıyor gozumun gordugunu cekemiyorum o yuzden birde makrolarda istedigim kadar ii olmuyor gerci daha cok yeniyim f degeri netir beyaz ayarı nedir bilmiyorum ama iyi bir makina alıp bunları hem ogrenmek hemde gelistrimek istiyorum kendimi bi ara sony h5 e baktım ama onun cok ii olmadıgı konusunda uyardılar beni yardımlarınız için simdiden tesekkur edeirm.

Tarih: 15 Mart 2007, 12:05 - İp: 88.***.**1.198
tolgabengi
tolgabengi (üye)
Muğla / Amatör

Ya arkadasımız da normal bir ınsan sonucta hiç bir bilgisi olmadan giriş seviyesi bir SLR alırsa ögrenemeyecekmi lütfen, 2007 yılındayız böyle bir insan yok artık dunyada, gönül rahatlıgıyla bir SLR al SONY ALPHA 100 en mantıklı tercih olur senin için yoksa kompakt makine falan alırsan arkadasım çok pişman olursun,neden dersen ilerde muhakkak DSLR ye gecmek isteyeceksin bu butçen varken şimdiden geç.

Tarih: 16 Mart 2007, 09:48 - İp: 88.***.**9.234
muddei
muddei (üye)
İstanbul / Meraklı

Eğer makina alacaksan ve E-500 seçeneklerin arasında ise ki ben pek tercih etmem 14-45 ve 40-150 lik kit ile alıver hem daha ucuz hem tatminkar geniş açı ve telephoto ancak olympus uyumlu yan sanayi lens bulamazsın yeni lens alacak olursan işin çok zor ve olmypus'un lensleride oldukça pahalı ve bulunabilirliğide nispeten az.Benim önerim aynı sınıfta k100d var veya a100'ü kit olarak(18-70) alabilirsin ve 2. el minolta lens bulma şansın daha fazla hatta pentax'tanda fazla ve a100 e500 ve k100d'den daha iyi bir makina tabi bu konuda uzman değilim burada ki öğrendiklerim ve izlenimlerim.1700 ytl kdv dahil a100+18-70 çokrahat bulabilirsin ve belki 1600'e

Tarih: 16 Mart 2007, 09:57 - İp: 85.***.**4.7
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

hanedantr arkadaşımız ilk kez bir fotoğraf makinesi alacak olsaydı, kendisine kompakt bir makine tavsiye edilebilirdi. Ama hali hazırda kullandığı ve memnun olduğu bir kompakt makinesi var. Canon A520 artık yetersiz gelmeye başlamış, ve yeni bir makine içinde 1500 YTL ayırabiliyorsa bundan sonra alınacak makinenin SLR olması çok daha mantıklı olur.

SLR makineyi kullanmak o kadar da zor değildir, Mine zaten durumu gayet iyi özetlemiş. Sizin yerinizde olsam elimdeki kompakt makineyi tutarım ve birtane giriş seviyesi SLR makinelerden alırdım.

Tarih: 16 Mart 2007, 10:20 - İp: 212.***.**0.50
ersel
ersel (üye)
İstanbul / Amatör

hanedantr kardeş sen bence kendin araştırmalarını yap çünkü herkes kedi makinesinin daha iyi olduğundan başka birşey yapmak istemiyor. sen araştırmaları kendin yap dslr-like-compactmı yada slr makinemi alacaksın ona kendin karar ver çünkü hiç zor değil Dslr makineyi kullanmak diyen arkadaşların fotoğraflarını. oyüzden seçimi kendin yap

Tarih: 16 Mart 2007, 11:30 - İp: 212.***.**4.66
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaş fotoğrafçılıktan anlamadığını makinelerin özellikleri hakkında bilgisi olmadığını söylüyor. neden compact makine ile işi daha eylenceli seveceği bir duruma getirmiyorsunuz.

ersel;

Bunu biraz açabilir misin. Ben anlayamadım ne demek istediğini. Kompakt makine ile iş neden daha eğlenceli oluyor? Fotoğrafçılıktan anlamayanlar kompakt makineler ile çok güzel fotoğraf çekebilir ama Slr makineler ile çekemez mi?

Arkadaş alacak D40 K100d ondan sonra peki hanginiz yardımcı olacak

Bu forum niye var?

Ve çektiği resimlere baktıkça pişman olcak.

Neden? Yani neden Fuji 6500 ile çekeceği resimlere baktıkça pişman olmayacak da D40 veya K100d ile çektiklerine baktıkça pişman olacak?

#bitpire' tarafından 16.03.2007 11:36:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mart 2007, 11:31 - İp: 213.***.**5.242
y_k
y_k (üye)
İzmir / Amatör

mineye sonuna kadar katılıyorum....o parayı ayırdıysan eğer kesinlikle DSLR al...benim ilk makinam 350D idi....yani DSLR...hiç te pişman olmadım ilk DSLR ile başladığıma...aksine çok ta doğru bir karar verdiğimi gördüm...Şimdi ise K10D kullanıyorum...

Bana DSLR ile başlamamalısın ya da arada bi DSLR like almalısın sözleri sanki DSLR kullananların kendilerini ayrıcalıklı olarak görmeleri ve yeni başlayanlara yakıştıramamaları gibi geliyor...valla fotoğrafçılıkla gerçekten ilgili isen bu işi en iyi DSLR ile öğrenirsin...

Ve gerçekten ilgili isen ve geçici bir heves değilse...Maliyeti çok olur sözlerine aldanma bence...Çünkü hep bi DSLR like la başla sonra DSLR alırsın denir...Bu şekilde zaten daha maliyetli oluyor...

1500 YTL'de az bir miktar değil...Bununla Pentax K100D'yi çift lensli olarak alabilirsin...

ama illa da kompakt alacam dersen o zaman fuji 6500fd'yi öneririm...Arkadaşım kullanıyor ve çok memnun...

Saygılar

#y_k' tarafından 16.03.2007 12:08:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mart 2007, 12:05 - İp: 88.***.**3.4
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar bu başlığı açan arkadaşın açıklamalarında 1500 ytl imkanı varmış bu benim gözümden kaçmış. Bende kompaklardan 2 adet makine önermiştim. Burada bende yanılmışım. Yalnız tavsiye etmemin sebebi bu arkadaşın baya bir işin acemisi olduğunu düşünerek ve kolay kullanabileceğini ve geniş açı isteklerini karşılayabileceği yönündeydi.

Fakat 1500 ytl imaknım olsa hemen düşünmeden Pentax k10d
alırım hiç düşünmeden.

Ha bu arkadaşa Pentax k100d gider kesinlikle.

Bende slr makine alacağım almam an meselesi yalnız bir kaç makineler arasında gidip geliyorum. En kötü itimalle Pentax k100d'yi alabilirim ama henüz kararımı netleştiremedim.

Tekrar yazıyorum. 1500 YTL imkanı olan kesinlikle slr
almalı ama muhakkakki insanlar kendi kararını yinede kendi verir..
Belki anlamam ben bu kadar lüks şeylerden diyebilir.
O zaman dediğim o iki makinede buluşur isteklerine göre.

Saygılarımla.

Tarih: 16 Mart 2007, 12:06 - İp: 213.***.**3.130
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Bence de dslr al kesinlikle. Yeni başlayanlar compact makine ile başlayacak diye bir kural yok, zaten ileride kompakt makineyi satıp dslr alacaksanız direk baştan dslr alın gitsin. Dslr yi kullanmayı öğrenmenin de hiçbir zorluğu yok, hiçbirşey bilmiyorsanız bile yeşil modda ya da p modunda bile çekseniz kompakttan daha iyidir kesinlikle. Yeni başlayanların kompakt makine ile başlamasının şart olduğu düşüncesine kesinlikle katılmıyorum.

İkinci el temiz bir 350D ya da D70s bile alınabilir.

Tarih: 16 Mart 2007, 12:12 - İp: 85.***.**2.38
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Alıpda ne edeceksin Hocam!!
Biz aldık ta başımız göğe mi erdi?Vallahi sürekli masraf açıyor?
Yok ek lens, yok makro lens, yok yedek batarya, yok Uv filtre, yok PL filtre, ek lens aldım çanta yemdedi, değiştir, tripod hassas ayar yapmıyor değiştir. Yok bunun telesi yetmiyor gidip hızlı ve uzun odaklı bir tele almalıyım, yok kuş çekeçeğim, böçek çekeçeğim, yenib ir makro lazım, olmadı geniş açı lazım....
Vallahib neredeyse bir araba parasına geliyor ekipman falan!!!

Tarih: 16 Mart 2007, 12:47 - İp: 88.***.**0.11
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Hocam arabayı değiştir. onda bir araba parasına gelsin ucuz görünür o zaman.

Tarih: 16 Mart 2007, 13:00 - İp: 85.***.**2.38