warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

M42 Adaptor

Aramızda M42 adaptorle lens kullanan varmı die sorcaktım. Ebayde birsuru guzel lens goruyorum hepsi manuel ama m42 adaptor lazım sanırım. Su baonet isinden anlayan birileri acıklık getirebilirmi lutfen...

Tarih: 9 Ağustos 2007, 13:17 - İp: 213.***.**3.89
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

hakan ankarada bir sony ci abimiz bu bahsettigin sekilde zenitin mis gibi objektiflerini kullnabiliyor
ama tabikide manuel fokus olarak.tam olarak ne sormak istiyorsun bilmiyorum daha ayrıntılı bişey sorarsan abimizi arastırıp bulur iletirim kendisine soruyu.
bu arada bende 1 haftadır ebayda filan sürekli zenit objektif bakıyorum.özellikle bir macro bulursam atlıyacagım .
aslında rusyada bir tanıdık olsa ne iyi olur.
yanlış anlaşılmasın nataşa için degil zenit için

Tarih: 9 Ağustos 2007, 13:25 - İp: 85.***.**9.24
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

sedar al sana zenit macro rusyadan..
http://cgi.ebay.co.uk/Volna-9-50-2-8-M42-Macro-lens-Zenit-Pentax-MINT-BOX_W0QQitemZ200139544647QQihZ010QQcategoryZ707QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Tarih: 9 Ağustos 2007, 13:47 - İp: 213.***.**3.89
spork
spork (üye)
İzmir / Meraklı

arkadaşlar sony alpha100 makinemde m42 dönüştürücü il 50 mm zenit objektifi kullanıyorum,ancak diyafram derecesini nasıl degistirebilirim?
makine üzerinden degistiremedigime göre objektif üzerinden el ile degistirmem gerekir diye düşündüm ancak bu şekilde de f degeri 2deyken de 16dayken de aynı şy oluyor,hiçbir fark yok yani..
bilgisi olan arkadaslar yardm edebilirse sevinirim..

Tarih: 7 Şubat 2008, 00:39 - İp: 78.***.**9.187
cio
cio (üye)
İstanbul / Meraklı

lensin arkasindaki iyneyi iceri itmen lazim,yada o sekilde sabitlemen lazim

Tarih: 6 Ağustos 2008, 10:02 - İp: 88.***.**8.75
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Orta ve büyğk fokal uzunluklu lenslerde fokus mekanizması çok hassas değil, mekanizma neredeyse 1-2 cm ileri geri hareket edebildiği için adaptörün kalınlığındaki küçük hatalar kolayca giderilebilir.

Ultra geniş açı ve balıkgözü lenslerde ise sonsuzdan en yakın fokus konumuna getirilene kadar mekanizma topu topu 0.5mm hareket ettiği için adaptörün kalınlığındaki ideal ölçüden en ufak bir sapma lensi fokuslanamaz hale hetirecektir. Böyle ultra geniş açılı bir lens kullanacaksan, kaliteli ve ölçüleri tastamam doğru bir M42 adaptör edinmelisin.

Tarih: 6 Ağustos 2008, 10:26 - İp: 85.***.**3.6
  • 1