mervekt
mervekt (üye)
İzmir / Amatör

Nikonda M42 Adaptör Kullanımı

merhabalar. henüz acemi olduğumdan sorularımı mazur görün

bi arkadaşımda eski lens koleksiyonu var m42 mountlu bi çok lens var 28mm, 200mm gibi bi çok boyutta. Ben nikon d3100 kullanıyorum internette nikona uygun m42 adaptör buldum. manual lens kullanmaya alıştım sayılır ve bu benm için dert değil zevk halini almaya başladı.
bu adaptörün eski lenslerin makinama zararı olurmu?
Eğer nikon veya farklı makinalarda m42 adaptör ile lens kullanan arkadaslar varsa yorumlarını alabilirmiyim örnek fotoğraf da çok iyi olur. şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 15 Haziran 2013, 23:43 - İp: 78.***.**3.51
cihan17
cihan17 (üye)
Çanakkale / Amatör

Ben de D3100 kullanıcısıyım .
M42 adaptörle çok çekim yaptım . Her hangi bir sorun yaşamazsınız. ( Adaptörü hunharca takıp çıkarmazsanız. )
Bu arada umarım optikli adaptörlerden almamışsınızdır. Çünkü ben kullanmadım ama araştırmalarım sonucunda bir tane bile tavsiye eden kişi bulamadım .
Eğer optiksizse sonsuza netlemez bildiğiniz gibi. Ben bunun üstesinden Mc Kohbeptep K-1 2* (yine M42 mount bir parçayla geldim ) Açıkçası bilimsel yanını bilmiyorum ama kendi kullanımımda bizzat sonsuza odaklayabiliyorum . (Bazı lensler hariç )
Benim gönderdiğim fotoğraflara da bakarsanız lens çoğunluğu M42 manuel lensler . Buraya nasıl ekleyeceğimi bilmediğim için sizi yönlendirdim kusura bakmayın

#cihan17' tarafından 17.06.2013 21:07:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Haziran 2013, 21:03 - İp: 88.***.**8.224
mervekt
mervekt (üye)
İzmir / Amatör

yok henüz almadım optikli derken benim tek bulabildiğim normal hiç bi aksamı olmayan boş bi halka.

mesela elimde welblick 35mm f1.8 lens var nikon 35mm ile tamamen aynı verimi alamam değil mi? yine de iş görür sanırım

bu arada tair 11 ile yaptıgınız çekimler iyimiş gerçekten.

Tarih: 17 Haziran 2013, 23:12 - İp: 78.***.**1.200
cihan17
cihan17 (üye)
Çanakkale / Amatör

Tamam onlardan alın bence .
Umarım biliyorsunuzdur kullanacağınız lensi sonsuza odaklayamayacaksınız yani anlayacağınız belli bir mesafeden sonraya odaklayamadığınız için manzara vs. fotoğrafları çekemezsiniz tabi dediğim gibi optik elemansız alırsanız . Optik elemanlı alırsanız istediğiniz gibi kullanır kalite beklemezsiniz. Bu olay dediğiniz welblick 35mm f1.8 lens içinde geçerli olduğu için nikon'un lensiyle karşılaştırmak hata olur diye düşünüyorum .

Beğendiğiniz için teşekkür ederim.

Not:Optik elemanlı kabaca açıklarsak o halkanın ortasında mercek bulunanı .

Tarih: 18 Haziran 2013, 17:27 - İp: 88.***.**8.106
mervekt
mervekt (üye)
İzmir / Amatör

anladım. bu lensle makinayı m modda kullanıcam dimi? henüz o olayı çözemedim çünkü m modda nasıl ayarla daha iyi çekim yaparım çözemiyorum bir türlü

Tarih: 18 Haziran 2013, 23:31 - İp: 78.***.**1.200
cihan17
cihan17 (üye)
Çanakkale / Amatör

Evet sadece m modu.Pozometre çalışmadığından dolayı en iyi kare için bir den fazla kare almak zorunda kalacaksınız. Işığa göre kendiniz en iyi değerleri seçin ve bir kaç farklı enstantane hızında çekin ilk başlarda böylece daha az risk altında olursunuz. Zamanla alışır ve ışığa göre en iyi değerleri daha çabuk ayarlamaya başlarsınız. Bence bu sizi uğraştığınızla kalmayıp daha iyi bir fotoğrafçı olmanızı sağlayacaktır .
Bu arada benim tavsiyem eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız Kit lensinizi kullanırken dahi muhakkak M modu öncelikli olmak üzere P,S,A modlarında çekimler yapın

Tarih: 20 Haziran 2013, 13:28 - İp: 88.***.**1.119
  • 1