emilce
emilce (üye)
İstanbul / Amatör

Kursa Gidiyorum Daha Makinem Yok Tavsiye

merhaba fotoğraf kursuna başladım 2. haftaya gideceğim ama hala makine almadım kafam çok karışık 3500 tl lens dahil bütçem aklımda şu modeleler var 1. nikon d7000 2.canon60d 3. pentax k-5 4. canon 7d
kurs hocama sordum ne alayım diye o sadece üç marka ismi verdi ben yönlendirme yapamam diyor git şurdan al bile demedi.Nikon kompakt makinem nikon oradan bir aşinalığım var ama d7000 in sağlamını bulabilir miyim bulsam hiç düşünmeden alırım ,canon da video olayı güzel ama imajlar daha biraz daha kötü,pentax atda alsam parça nereden bulurum lens aksesur vs. bu çekinceler var içimde d7 alsam lense param kalmıyor lütfen yardımcı olun bu paraya hangisi en laınabilir makinedir? ve neden intertette bir çok video izledim bir çok karşılaştırma ama herkes bir markaya yontmuş hep tarafsız yok gibi offf

Tarih: 12 Şubat 2012, 21:59 - İp: 78.***.**3.23
oldies
oldies (üye)
Tekirdağ / Stüdyo Fotoğrafçısı

sirkeciden araştırdınmı fiyatları araştırmadıysan bi bak derim fiyatlara

Tarih: 12 Şubat 2012, 22:24 - İp: 88.***.**5.182
burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

bu makinalar arasında 60D almanızı tavsiye ederim..

http://www.fotografium.com/Canon-60D-ve-18-135-IS-Lens-Kit-Ayni-Gun-Kargo_5073.html

Tarih: 12 Şubat 2012, 22:49 - İp: 78.***.**5.113
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Siz bu işe yeni başladınız. Hayırlı olsun...
Bütçeniz de pek müsaitmiş. Tanrı ziyade etsin. Ancak almayı düşündüğünüz makinaların hepsi de ileri ve üst düzey makinalar. Baştan bu kadar pahalı makinalarla başlama yerine işi kavrayıncaya kadar daha amatör seviyelerde makinalardan başlamanız daha iyi ve akıllıca olmazmı?
Hani yeni ehliyet alan birisinin sıfır BMW veya Mercedes almak istemesi gibi.

#ercan43' tarafından 12.02.2012 23:10:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Şubat 2012, 23:06 - İp: 178.***.**2.53
emilce
emilce (üye)
İstanbul / Amatör

@@@@ercan teşekkür ederim öncelikle ne yapalım yani araba gibi olsa ucuz bir araba alır öğrenince satar daha iyisini alırdım ama ben şimdi 1500 tl ye bi makine alsam onu satamam zaten belli bir süre sonra yetmez keşke imkan olsa da dijitalden değilde analogdan başlasaydım ama devir değişti tabi.
@@@@oldies sirkeciye eşimle gittik hayyam giriş kat daha pahalı üst kat daha ucuz ama esnaflar çok fena iyi pazarlık gerekiyor
@@@burak33 fotoğrafiumun mağazasına gittim çok ilgililer orda pentax pahalı diğerleri bu fiyat aralığında ben karar veremedim seçim yapamadım

Tarih: 12 Şubat 2012, 23:22 - İp: 78.***.**3.23
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Makinenin yetmemesi gibi bir problemle karşılaşacağınızı hiç sanmam. Ama elbette lens alacaksınız. Geniş açı, tele, makro, geniş aralık derken lens çeşitliliğiniz artacak. Bunu düşünerek gövdeyi seçmek daha akıllıca olur. Tamam aklınızda 4 model var ama fiyatları nedir? 7D alırsanız uzun süre iyi bir beraberliğiniz olur ama bence iyi lense paranız kalmaz ki lens imaj kalitesinde daha önemli. 60D almak daha mantıklı ki gövde ve kalite olarak 7d yi aratmaz. Pentax'ın çeşitli avantajları vardı. 30 senelik lensleri af li ve adaptörsüz kullanmak gibi ama Türkiyede bir destekçisi kalmadı bu markanın. O yüzden bilemiyorum bence bu riske girmeyin. D7000 için ise böyle karşılaştırmalar var:
TIKlAYIN!
TIKlAYIN 2!
TIKLAYIN 3!

Tarih: 13 Şubat 2012, 12:01 - İp: 88.***.**8.5
canyo0u
canyo0u (üye)
İstanbul / Amatör

amatörmüşsünüz zaten sizin yerinizde olsam giriş seviyesinin en iyi modelini alıp lenslerle donatırdım tabi ustalarım daha iyi bilir..

Tarih: 13 Şubat 2012, 15:18 - İp: 78.***.**2.246
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle makine belli bir süre sonra yetmez düşüncesini silmelisiniz kafanızdan. Silin, eğer olmuyorsa internette Sedef IŞIK gibi giriş seviyesi DSLR makineler ile çok iyi işler çıkartan bir çok fotoğrafçı mevcut.

Size tavsiyem fazla para harcayamayacaksanız pentax alıp, eski, ucuz ama oldukça keskin olan M42 bayonet lensleri kullanmanız.
Onun dışında tavsiyem elinize oturuyorsa 1100D 500D veya 550D makinelerinden birisini, oturmuyorsa gözünüz kapalı D90 alın.

Tarih: 13 Şubat 2012, 16:12 - İp: 85.***.**5.18
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

zaten belli bir süre sonra yetmez

su an piyasada satılan en düşük modelli dslr yi bile alsanız bir süre sonra yetmeme gibi birdurum sözkonusu dahi olmaz.
zaten kurs size sadece fotografcılıgın temel bilgilerini ogretir sizi tecrube sahibi yapmaz.
makine degiştirme ihtiyacı duyacak kadar gelişmeniz için en az 3-4 yıl gibi bir süre gerekir, ki simdi orta ileri seviye bir makine de alsanız bu tüketim aşkıyla 1 seneye degiştirrsiniz.
bilgi tecrube edindikce onemli olanın govde degil lens oldugu sonucuna da ulasacaksınızdır.

yukarıda yazan arkadaşlarla ortak bir noktada bulusmamızın nedeni, yapacagınız alışverişin gereksiz bir harcamadan öteye gitmeyecegi gercegidir.
gerci kurs hocaları kursiyerleri harcamaya teşvik ederler, sizde durum nedir bilmiyorum ama ortaya attıgınız modellerin buyuk ihtimalle kursdaki hoca veya kursiyerlerden ortaa atıldıgını sanıyorum.

arkadaşları dinlemenizi oneririm.
gercekten orta ileri seviye bir fotograf makinesine ihtiyacınız yok.

ayrıca butun kurslarda ogretilmesi gereken bir şey daha var ki; iyi fotografı pahalı (iyi algısı verir) makine degil iyi fotografcı ceker

Tarih: 13 Şubat 2012, 20:31 - İp: 78.***.**0.108
karakuzu001
karakuzu001 (üye)
İstanbul / Amatör

Selam...
Bende sizin gibi acemiyim ,henüz 3 gün önce sıkı bir araştırmanın sonunda 60D ve Sigma 17-70 OS aldım..İkisine 3.000 tl verdim..

Sizin gibi 7000 ile 60 arasında kalmıştım ,aradaki fiat farkı ve menü kolaylığı sebebi ile seçimim 60 dan yana kullandım..Bu anlattıklarım ustalara komik gelebilir ama bir acemi olarak menü beni korkuttu..

Tarih: 13 Şubat 2012, 20:44 - İp: 78.***.**7.87
emilce
emilce (üye)
İstanbul / Amatör

@@@gaijin kurs hocam makine alıp sonra değiştireyim dersen %40 gibi bir zarar edersin diyor ki açıkçası azımsanacak bir rakam değil gibi geldi ona kalsa herhangibirini alabilirsin diyor da ben karar veremedim sağolun şimdi arkadaşların makinesi ile takılıyorum ama acilen kendi makinemi almam lazım

Tarih: 13 Şubat 2012, 23:46 - İp: 78.***.**3.23