panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Kit Lensle İyi Fotoğraf Çekmek (test)

TÜM KİT LENS KULLANICILARI ve MERAK EDENLER.. TEK, SABIRLA OKUMANIZI ÖNEMLE RİCA EDİYORUM.
Mümkün olduğu kadar basit ve anlaşılır bir dille anlatmaya çalışacağım.

"Sony veya Nikon alacağım ama.. Kit lensle kullanmak istemiyorum. Güzel bir lens alsam ne kadara malolur acep?"

Gibisinden sorulara rastlıyoruz bazen.. Ve herkesin bütçesi pahalı lens almaya uygun değil.. Bu sebepten dolayı bu topicte, sadece kit lens tanıtımı yapacağız. Makinemiz sony A300 ve onun kit lensi 18-70..
Bu, Canon da olabilirdi, Nikon da.. Pentax ta olabilirdi, Olympus ta.. Mantalite aynıdır. Bilgilerimiz genel olacaktır.

Farklı marka kullanan arkadaşlar da izleyip fikir paylaşımında bulunabilir. Çünkü onların da kit lens takıntıları var biliyoruz. Buradaki tüm bilgilerimiz geneldir.
Ama test fotoğraflarını sony A300 ve 18-70 kit lensle çekip ekledim, elimde bu ekipman var.

Kit lens kötü müdür?
Kötü değildir. Bunu anlatmaya çalışacağım. Lensiniz ne olursa olsun, işinizi doğru yapmadığınız takdirde her lens kötüdür. Doğru ışıkta, doğru pozlama yapıyorsanız her lens güzeldir.

Bir model veya objeyi pozlayacaksınız. Hava güzel.. Ama modelinizin yüzü (çekeceğiniz kısmı) ışık almıyor. Bir de bu diyelim ki, esmer tenli bir model.. Veya koyu bir obje..İşte o zaman 2 kat daha kötü..
Yahutta, bir kompozisyon oluşturacaksınız ama konunun olduğu yerde ışık şartları uygun değil..
Ve bir de hatalı pozluyorsanız, uygun odaklama yapamıyorsanız, o fotoğraftan hiç sonuç beklemeyin.
Öncelikle konunuzun üzerindeki ışık miktarı uygun olmalıdır. Ve doğru değerlerle pozlamanız gerekir. Tüm bunları yapamıyorsanız, makineniz ne olursa olsun iyi fotoğraf alamazsınız.
Ama iyi ışık derken, öğle vakti güneşin altındaki ışık değildir bu.. Işığın çok sert olanı da fotoğraf dokusunu olumsuz etkiler. İyi ışık demek, yüksek ışık demek değildir.
Ya da iyi ışık demek, illa güneş ışığı vuracak demek te değildir.

Bir önemli konu da el titremesi.. Makineyi sıkmadan kavrayın, rahat olun. Kendinizi sıkmayın.
Önce deklanşöre yarım basıp netleme yapın.Sonra makineyi sarsmadan hafifçe deklanşöre basın. Titretmeyin..
VE ÖNEMLİ: Netleme yaptıktan sonra beklemeyin, anında çekin bence.. Çünkü konunuz veya modeliniz hareket halinde ise odak mesafesi değişecektir. Ama siz netlemeyi önceki konuma göre yaptığınız için olumsuz sonuç alma ihtimaliniz var.

Dünyada her gördüğünüz şeyden fotoğraf çıkmaz. Galeride rastgele çekilmiş fotoğraflar çok görüyoruz.
Ama hiç ummadığınız birşey, süper bir fotoğraf olabilir. Peki bunu ne belirler?
Duracağınız nokta, pozlayacağınız açı.. Çektiğiniz konuya olan bakış açınız..
Ve..
Onu kadraja alışınız. Yani, ne kadar zoomlayacağınız veya kadrajın sağına soluna yerleştirme biçiminiz..
Ve..
O konunun yanındaki yardımcı objeleri kadraja yerleştirme şekliniz..
Yani bir kompozisyon oluşturuyorsunuz. Bu kompozisyonu fotoğraf karesine yerleştirme biçiminiz..
İşte bunlara dikkat ederseniz, hiç ummadığınız bir konudan iyi fotoğraf çıkarabilirsiniz.

Ve diyafram seçimi.. Ben genelde A modu kullanıyorum. Yani diyaframı kendim seçiyorum. Makine enstantaneyi otomatik ayarlıyor. Manzara, mekan gibi geniş açı çekimlerinde diyaframı kısarım. f:8 veya daha fazla.. Yani fotoğraf içindeki tüm bölgeler eşit netlikte olsun diyorsanız, diyaframı kısın.
Ama bir model veya objeyi öne çıkarıp, arka alana fluluk vermek istiyorsanız, diyaframı açın.

Portre çekerken, f:7.1 veya f:8 filan kullanın. Ama en az 70mm değerinde portre çekmelisiniz. yani full zoomlayarak.. 55mm değerinde de olur ama 70-80mm de daha tatlı olur.

Başka bir önemli konu, Beyaz dengesi.. Özellikle gün ışığı altında fotoğrafta renkler sıcak (sarımtırak) çıkabilir. Veya mavimsi (soğuk) olabilir. Bunun için size beyaz dengesini AUTO değil de, BULUTLU seçmenizi öneririm. Ve baktınız hala sarımtırak çıkıyor, bulutlu ayarının sayısal değeri vardır, onu -2 veya -3 yapın, bir deneyin.

GELELİM KİT LENS OLAYINA:

Tüm markaların kit lensleri birbirine yakın kalitededir. Tabii ki üst sınıf lenslerle kıyaslanmaz. Ama işini iyi yapan bir fotoğrafçı, kit lens ile harikalar yaratabilir. Eğer kusur sizde ise, en pahalı lens bile altınızda ezilir.
Kit lenslerle ilgili en çok şikayet konusu, en geniş açıdaki çekim kalitesidir. Yani 18mm değerinde yapılan çekimleri kastediyorum. Evet bir derece doğrudur. Tüm markaların kit lensleri, 18mm geniş açıda, nispeten en düşük kalitede fotoğraf verir. Ama nispeten.. Diğer mm değerlerine göre..
Fakat siz en uygun ışıkta, en uygun değerlerle pozlarsanız, 18mm de yeterli sonuç alabileceğinizi altını çizerek belirtiyorum. 18mm'de çekerken, karşınızdaki konunun doğru bir noktasına nişanlayıp, odaklama yapın. Doğru nokta nedir? O geniş alan içinde, tüm objelere bakın.. Hepsinin ortak mesafesinin buluştuğu noktadır. Ve bu nokta ışık yönünden ne çok karanlık, ne de çok aydınlık olmamalıdır(mümkünse).
Bu noktayı bulup pozlarsanız ve doğru F değeri de seçerseniz, sonuç iyi olacaktır, iddia ediyorum.
Bazen de çekeceğimiz konu içinde bir başrol vardır. Bu durumda o başrolün üzerindeki ışık nasıl olursa olsun, mecbur ona odaklama yapmamız gerekir.

İster 18mm, ister 50mm veya üstü.. Siz işinizi iyi yapıyorsanız, kit lens size yetecektir. Buna ben kefilim.

Bu topicte sadece sony kit lensi ile çekilmiş doğal örnekler göreceğiz, beraber test edeceğiz.
Ve her fotoğrafta sizlere doğru ışığı ve pozlamayı anlatmaya çalışacağım. Ve örnek fotoğrafları tıklayıp açtığınız zaman, bir kez daha tıklayıp full büyütünüz. Yoksa net görünmez.

Ayrıca bilgisayarınızdaki yüklü fotoğrafları, windows fotoğraf görüntüleyicisiyle izlemeyin. Bu prg, netlikte kayıp yapıyor. Hele fotoğrafı küçültünce daha kötü oluyor. Size "exifpro" adlı fotoğraf görüntüleme programını şiddetle tavsiye ederim.

BENİM FİKRİMCE; KİT LENS İLE GAYET İYİ FOTOĞRAF ÇEKİLEBİLİR.

İşte ilk olarak, ışığın uygun olduğu 2 fotoğraf.. sony a300 ve 18-70 kit lens ile.. Makineden çıktığı gibi.. Başlıktaki 2 fotoğraf BULUTLU beyaz dengesiyle çekildi.

Şu an makinemin renk ayarları şöyle:
kontrast: +1
doygunluk: +1
keskinlik: +1

45mm - f:6.3 - 1/200 - iso200
Beyaz dengesi: bulutlu

55mm - f:7.1 - 1/125 - iso400
Beyaz dengesi: bulutlu

FOTOĞRAF EKLEYEN ARKADAŞLAR; ekleyeceğimiz fotoğraflarda özenli ve seçici davranırsak, konumuz daha amaca uygun olur. selam, sevgiyle..

#panctom' tarafından 12.04.2009 14:13:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Nisan 2009, 00:05 - İp: 88.***.**9.31
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

#panctom' tarafından 16.04.2009 12:14:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Nisan 2009, 22:02 - İp: 88.***.**0.14
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@panctom

Resimler gerçekten çok güzel,fotoğrafları çok iyi ışık şartlarında çekmişsiniz.Birde bu resimleri RAW çekip JPEG'e mi çeviriyorsunuz yoksa direk JPEG'mi çekiyorsunuz?Mesela aynı kadrajı hem RAW hem JPEG çekip karşılaştırsak orjinal boyutta çok ahım şahım bir kalite farkı çıkarmı?

Tarih: 13 Nisan 2009, 22:13 - İp: 88.***.**2.3
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

#panctom' tarafından 16.04.2009 12:14:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Nisan 2009, 22:13 - İp: 88.***.**0.14
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

kingjames, bunların hepsi de jpeg..
raw tabii ki kalitelidir ama jpeg fotolar artık yeni nesilde çok iyi..
raw için üşeniyorum, külfeti çok.. pc de düzenleme vs vs..

Tarih: 13 Nisan 2009, 22:16 - İp: 88.***.**0.14
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

Anladım teşekkür ederim cevabınız için,bu kit lens bencede yeterli kalitedeymiş birde orjinal boyları daha da güzeldir 18mm çekimi için bence iyi pek bir distorsiyon yada vinyet görünmüyor

Tarih: 13 Nisan 2009, 22:21 - İp: 88.***.**2.3
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

18mm deki fotoda tavan çizgilerine bakarsan biraz distortion var. bu her lenste olabilen bir durum.. ben distortionu bilhassa seviyorum. keşke daha fazla olsa
gerçi bu foto yakından çekim yaptığım bir model fotosu..
önemli olan geniş alan mekan veya manzara çekimleri aslında..

Tarih: 13 Nisan 2009, 22:23 - İp: 88.***.**0.14
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Panç efendiyi araba mukabili götürdün de mi,sonrasında [arka koltuk] süpürge mukabili ..

Tarih: 13 Nisan 2009, 22:24 - İp: 78.***.**6.107
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

Evet distorsiyon bencede güzel farklı bir hava yaratıyor ama bildiğim kadarı ile normal zoom ve geniş açı lenslerde distorsiyon pek sevilmez.Sadece balık gözü lenslerde istenilen bir özellik... tavana pek dikkat etmedim ama belli oluyor dediğiniz gibi az çok

Tarih: 13 Nisan 2009, 22:27 - İp: 88.***.**2.3
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

süpürge mukabili
yok kumköy abi, burası bizim muhitler.. yürüyerek geldik beraber, eve yakın..
hele gel de gezelim

---

balık gözü lens distortion yapınca "oooo süpperr" denir.
ama bu tür bir lens yapınca "tu kaka" denir

valla ben distortionu çok seviyorum, ciddiyim

Tarih: 13 Nisan 2009, 22:32 - İp: 88.***.**0.14
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

Valla bende şu fotoğrafları gördükten sonra çok hoşuma gitti;

http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=263989&page=4

çok güzel bir hava katmış aslında manzara fotoğrafları içinde fena değil bu EF 15mm f/2.8 fisheye lensi

Tarih: 13 Nisan 2009, 22:37 - İp: 88.***.**2.3