panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Kit Lensle İyi Fotoğraf Çekmek (test)

TÜM KİT LENS KULLANICILARI ve MERAK EDENLER.. TEK, SABIRLA OKUMANIZI ÖNEMLE RİCA EDİYORUM.
Mümkün olduğu kadar basit ve anlaşılır bir dille anlatmaya çalışacağım.

"Sony veya Nikon alacağım ama.. Kit lensle kullanmak istemiyorum. Güzel bir lens alsam ne kadara malolur acep?"

Gibisinden sorulara rastlıyoruz bazen.. Ve herkesin bütçesi pahalı lens almaya uygun değil.. Bu sebepten dolayı bu topicte, sadece kit lens tanıtımı yapacağız. Makinemiz sony A300 ve onun kit lensi 18-70..
Bu, Canon da olabilirdi, Nikon da.. Pentax ta olabilirdi, Olympus ta.. Mantalite aynıdır. Bilgilerimiz genel olacaktır.

Farklı marka kullanan arkadaşlar da izleyip fikir paylaşımında bulunabilir. Çünkü onların da kit lens takıntıları var biliyoruz. Buradaki tüm bilgilerimiz geneldir.
Ama test fotoğraflarını sony A300 ve 18-70 kit lensle çekip ekledim, elimde bu ekipman var.

Kit lens kötü müdür?
Kötü değildir. Bunu anlatmaya çalışacağım. Lensiniz ne olursa olsun, işinizi doğru yapmadığınız takdirde her lens kötüdür. Doğru ışıkta, doğru pozlama yapıyorsanız her lens güzeldir.

Bir model veya objeyi pozlayacaksınız. Hava güzel.. Ama modelinizin yüzü (çekeceğiniz kısmı) ışık almıyor. Bir de bu diyelim ki, esmer tenli bir model.. Veya koyu bir obje..İşte o zaman 2 kat daha kötü..
Yahutta, bir kompozisyon oluşturacaksınız ama konunun olduğu yerde ışık şartları uygun değil..
Ve bir de hatalı pozluyorsanız, uygun odaklama yapamıyorsanız, o fotoğraftan hiç sonuç beklemeyin.
Öncelikle konunuzun üzerindeki ışık miktarı uygun olmalıdır. Ve doğru değerlerle pozlamanız gerekir. Tüm bunları yapamıyorsanız, makineniz ne olursa olsun iyi fotoğraf alamazsınız.
Ama iyi ışık derken, öğle vakti güneşin altındaki ışık değildir bu.. Işığın çok sert olanı da fotoğraf dokusunu olumsuz etkiler. İyi ışık demek, yüksek ışık demek değildir.
Ya da iyi ışık demek, illa güneş ışığı vuracak demek te değildir.

Bir önemli konu da el titremesi.. Makineyi sıkmadan kavrayın, rahat olun. Kendinizi sıkmayın.
Önce deklanşöre yarım basıp netleme yapın.Sonra makineyi sarsmadan hafifçe deklanşöre basın. Titretmeyin..
VE ÖNEMLİ: Netleme yaptıktan sonra beklemeyin, anında çekin bence.. Çünkü konunuz veya modeliniz hareket halinde ise odak mesafesi değişecektir. Ama siz netlemeyi önceki konuma göre yaptığınız için olumsuz sonuç alma ihtimaliniz var.

Dünyada her gördüğünüz şeyden fotoğraf çıkmaz. Galeride rastgele çekilmiş fotoğraflar çok görüyoruz.
Ama hiç ummadığınız birşey, süper bir fotoğraf olabilir. Peki bunu ne belirler?
Duracağınız nokta, pozlayacağınız açı.. Çektiğiniz konuya olan bakış açınız..
Ve..
Onu kadraja alışınız. Yani, ne kadar zoomlayacağınız veya kadrajın sağına soluna yerleştirme biçiminiz..
Ve..
O konunun yanındaki yardımcı objeleri kadraja yerleştirme şekliniz..
Yani bir kompozisyon oluşturuyorsunuz. Bu kompozisyonu fotoğraf karesine yerleştirme biçiminiz..
İşte bunlara dikkat ederseniz, hiç ummadığınız bir konudan iyi fotoğraf çıkarabilirsiniz.

Ve diyafram seçimi.. Ben genelde A modu kullanıyorum. Yani diyaframı kendim seçiyorum. Makine enstantaneyi otomatik ayarlıyor. Manzara, mekan gibi geniş açı çekimlerinde diyaframı kısarım. f:8 veya daha fazla.. Yani fotoğraf içindeki tüm bölgeler eşit netlikte olsun diyorsanız, diyaframı kısın.
Ama bir model veya objeyi öne çıkarıp, arka alana fluluk vermek istiyorsanız, diyaframı açın.

Portre çekerken, f:7.1 veya f:8 filan kullanın. Ama en az 70mm değerinde portre çekmelisiniz. yani full zoomlayarak.. 55mm değerinde de olur ama 70-80mm de daha tatlı olur.

Başka bir önemli konu, Beyaz dengesi.. Özellikle gün ışığı altında fotoğrafta renkler sıcak (sarımtırak) çıkabilir. Veya mavimsi (soğuk) olabilir. Bunun için size beyaz dengesini AUTO değil de, BULUTLU seçmenizi öneririm. Ve baktınız hala sarımtırak çıkıyor, bulutlu ayarının sayısal değeri vardır, onu -2 veya -3 yapın, bir deneyin.

GELELİM KİT LENS OLAYINA:

Tüm markaların kit lensleri birbirine yakın kalitededir. Tabii ki üst sınıf lenslerle kıyaslanmaz. Ama işini iyi yapan bir fotoğrafçı, kit lens ile harikalar yaratabilir. Eğer kusur sizde ise, en pahalı lens bile altınızda ezilir.
Kit lenslerle ilgili en çok şikayet konusu, en geniş açıdaki çekim kalitesidir. Yani 18mm değerinde yapılan çekimleri kastediyorum. Evet bir derece doğrudur. Tüm markaların kit lensleri, 18mm geniş açıda, nispeten en düşük kalitede fotoğraf verir. Ama nispeten.. Diğer mm değerlerine göre..
Fakat siz en uygun ışıkta, en uygun değerlerle pozlarsanız, 18mm de yeterli sonuç alabileceğinizi altını çizerek belirtiyorum. 18mm'de çekerken, karşınızdaki konunun doğru bir noktasına nişanlayıp, odaklama yapın. Doğru nokta nedir? O geniş alan içinde, tüm objelere bakın.. Hepsinin ortak mesafesinin buluştuğu noktadır. Ve bu nokta ışık yönünden ne çok karanlık, ne de çok aydınlık olmamalıdır(mümkünse).
Bu noktayı bulup pozlarsanız ve doğru F değeri de seçerseniz, sonuç iyi olacaktır, iddia ediyorum.
Bazen de çekeceğimiz konu içinde bir başrol vardır. Bu durumda o başrolün üzerindeki ışık nasıl olursa olsun, mecbur ona odaklama yapmamız gerekir.

İster 18mm, ister 50mm veya üstü.. Siz işinizi iyi yapıyorsanız, kit lens size yetecektir. Buna ben kefilim.

Bu topicte sadece sony kit lensi ile çekilmiş doğal örnekler göreceğiz, beraber test edeceğiz.
Ve her fotoğrafta sizlere doğru ışığı ve pozlamayı anlatmaya çalışacağım. Ve örnek fotoğrafları tıklayıp açtığınız zaman, bir kez daha tıklayıp full büyütünüz. Yoksa net görünmez.

Ayrıca bilgisayarınızdaki yüklü fotoğrafları, windows fotoğraf görüntüleyicisiyle izlemeyin. Bu prg, netlikte kayıp yapıyor. Hele fotoğrafı küçültünce daha kötü oluyor. Size "exifpro" adlı fotoğraf görüntüleme programını şiddetle tavsiye ederim.

BENİM FİKRİMCE; KİT LENS İLE GAYET İYİ FOTOĞRAF ÇEKİLEBİLİR.

İşte ilk olarak, ışığın uygun olduğu 2 fotoğraf.. sony a300 ve 18-70 kit lens ile.. Makineden çıktığı gibi.. Başlıktaki 2 fotoğraf BULUTLU beyaz dengesiyle çekildi.

Şu an makinemin renk ayarları şöyle:
kontrast: +1
doygunluk: +1
keskinlik: +1

45mm - f:6.3 - 1/200 - iso200
Beyaz dengesi: bulutlu

55mm - f:7.1 - 1/125 - iso400
Beyaz dengesi: bulutlu

FOTOĞRAF EKLEYEN ARKADAŞLAR; ekleyeceğimiz fotoğraflarda özenli ve seçici davranırsak, konumuz daha amaca uygun olur. selam, sevgiyle..

#panctom' tarafından 12.04.2009 14:13:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Nisan 2009, 00:05 - İp: 88.***.**9.31
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Alın işte kırmızı, yeşil Dupnisa spor.

Tarih: 24 Mayıs 2009, 01:32 - İp: 88.***.**6.150
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Nacizhane bir 18-70 portresi

Tarih: 4 Haziran 2009, 16:57 - İp: 212.***.**6.88
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

Valla öncelikle panctom a sonra diğer yardımda bulunan abilere teşekkür ederim elinize gözünüze sağlık bi oturuşta okudum bütün topic i..henüz bi makinem bile yok.yani warda analog zenit im war..dslr ye gecmeyi düsünüorm büyük ihtimalde 450d alıcam ama bende de forumdan okuduğum kadarıyla kit lens ler "kaka" dır izlenimi doğmuştu ve ayrıca lens e para yetiremiyceemi düşünerek kit lensli makine alsamda değmiyeceğini düşünüodm..fakat bu topic görüşlerimi değiştirdi tamamen..poster baskı alacak diilm bende bilgisayarda bakıcam resimlere yada en fazla normal boyutlarda bastırcam..yani bunlar bnm için yeter de artar bile..çok saoln işalla böle çekebilirm bnde dslr aldıımda..

Tarih: 14 Haziran 2009, 00:40 - İp: 88.***.**2.172
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

çok güzel bi topic olmuş daa, A300'den bahsedilmiş hep, konu genel olmasına rağmen.
hani diyorum ki, en çok yargılanan canon 350D, 400D ,pentax K100D, gibi makinaların kit lens örneklerini de görsek.
topic coşsaaa biz coşsak
ben, kit lenslere öcü diye bakan ( sitelerdeki yorumlar sayesinde) biri olarak, çok isterim bu makinaların örneklerini görmek.
emeği geçen herkese ,başta @panctom olmak üzere teşekkürler kocaman.

Tarih: 17 Haziran 2009, 02:00 - İp: 88.***.**6.91
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

şu topiği bir güncelleyeylim

desi çok teşekkürler güzel sözlerin için..
evet diğer marka kullanan arkadaşların paylaşımı da iyi olurdu.
ama genelleme yaptık zaten.. fotoğrafı öncelikle fotoğrafçı çeker.
tüm markaları kullananlar, eğer işi doğru yaparsanız, KÖTÜ FOTO ÇEKMENİZ İMKANSIZDIR.

SEVGİLİ MORPRUPLE
çok teşekkürler.. bir faydamız olduysa ne mutlu

Tarih: 28 Haziran 2009, 16:21 - İp: 88.***.**8.232
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

tekrar meraba panctom önceki msjımda 450d alıcam demiştim ama o zmndan beri fikrim değişti ve a300 almaya karar verdim bayadırda arıyodum ürünü ama bulamadım dışarda ve internetten almaya karar verdim..Fakat a350 ve a300 fiyatları aynı ikiside taksitle 1500 e gelio..Hangisini almalıyım sizce? bende bi sony ci olcam sayenizde =)

Tarih: 28 Haziran 2009, 16:33 - İp: 78.***.**5.30
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

aramıza bir sonyci daha geliyor demek

bence a300 tercih etmelisin.

1- yüksek isoda ve zayıf ışıktaki noise performansı daha iyi.. hatta şu anda SONY nin en iyisi a300'dür bu konuda..

2- a300 biraz daha hızlı bir makine.. saniyede 3 poz foto çeker. a350 ise 2,5 poz çeker.

ben de ilk başta a350 alabilirdim. hatta o zamanlar a300 bulamadım, a350 vardı. ama sabrettim inatla ve bekledim a300 aldım.

Tarih: 28 Haziran 2009, 17:12 - İp: 88.***.**8.232
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

tamam dinliyorum sözünüzü o zmn a300 alıyorum =) çok teşekkürler..

Tarih: 28 Haziran 2009, 17:21 - İp: 78.***.**5.30
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

morpurple, sen bi sus bakiym, önce ablalar alır a300'ü NF'ye geldiğinden beri, kuma oldun başıma , ben ne zamandır sabrediyorum sen biliyo musun ?

şaka bi yana, senin bütçen benden esnekmiş, daha önce karar vermiş olsaydın ,vardı A300 uygun fiyata,benim bütçem yetmemişti ama yine rastlarsam haberdar ederim.
ama sana derim ki, online alışveriş fobini yenmeye çalış. milyonlarca insan, bu şekilde alışveriş yapıyor artık.Kredi kartı no'nu vermek istemezsen, banka havalesiyle de ödeyebilrsin. GG'de var tek-çift kit lensli olarak. ve GG birçok siteye göre daha güvenilirdir, hakkını savunabilirsin. Reklam yapmak gibi olmasın tabi ama, beklemenin ne zor olduğunu bildiğim için ,bir öneri sadece.
yine de sen bilirsin tabi...

Tarih: 28 Haziran 2009, 17:37 - İp: 88.***.**5.222
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

desi çok haklı

gittigidiyor çok çok güvenli bir alışveriş sitesi..
ürünü al, kapına gelsin. kargocunun yanında aç mutlaka..
eğer ürün sorunlu ise rapor tutturuyorsun ve geri yolluyorsun.
satışa onay vermiyorsun.
ve gittigidiyor sitesi paranı satıcıya aktarmıyor, sana geri ödüyor.

Tarih: 28 Haziran 2009, 17:42 - İp: 88.***.**8.232