ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

K10d Alıyorum

Merhabalar, bayağıdır forumu takip ediyorum fakat siteye yeni üye oldum. Kısmet olursa ilk dslr'mi iki hafta içinde sipariş edeceğim, uzun zamandır almak istiyordum, forumuları takip ettim ve en iyisinin K10D olacağına karar verdim. Geçen gün bilgilerinizden faydalanmak üzere K10D için adaptor başlıklı bir konu açtım fakat melrock arkadaşımızın dışında kimse kale almadı sanırım. Hala adaptor konusunda ciddi şüphelerim var çünkü çevremdeki insanlar farklı söylüyorlar, bu konuda beni aydınlatırsanız gerçekten çok sevinirim.

İkinci olarak bu konunun asıl başlığı olan bir mid-tele'ye ihtiyacım var, bu konu daha önce cok tartısıldı ama benim durumum biraz farklı. Kamerayı 18-55 kit lensiyle beraber alacağım, şu anda bir 16-45 yada muadili bir lens almaya gücüm yetmiyor, ileride düşünebilirim, şimdilik 18-55 beni idare eder sanırım. Pentax 50-200 veya sigma 70-300 apo arasında kaldım. Şu anda kullanmadığım Zyce HLC marka normal lenslerin önüne takılan 0.42x bir wide-angle converter var, önündeki bir halkayı çıkardığınızda ise makro oluyor. Bu lensi hangi teleyle kullanmam daha doğru olur? Yada kullanabilir miyim? Makrosu iş görür mü? Görürse 70-300 apo kadar görebilirmi? Bu lensler hakkında hiçbir fikrim yok, bana biyerden hediye geldi. Beni 70-300'e yaklaştıran birinci faktor makro olması fakat elimdeki lensi mesela pentax 50-200 ile kullanıp makrosundan verim alabileceksem pentaxı tercih edebilirim çünkü daha keskin olduğunu okudum.
Ya da önereceğiniz başka bir lens var mı? Acele yardımlarınıza ve önerilerinize ihtiyacım var, çünkü biraderim amerikadan gelecek ,bir an önce karar verip sipariş vermem gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 22 Kasım 2007, 00:09 - İp: 88.***.**1.197
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

18-250 yi bekleseniz.Aralıkta TR dede piyada olmuş olacak.Şehir içi için ideal bir başlangıç olur.

Tarih: 22 Kasım 2007, 00:22 - İp: 88.***.**2.250
ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

18-250'nin aralığı çok fazla, geniş açıda özellikle ciddi anlamda distortion olacağını düşünüyorum, çok kişi de forumda aynı şeyi söylüyo zaten, hem wide hem de teleyi içinde barındıran lenslerin çok da verimli olmadığı söyleniyor ki testlerde de ortaya çıkıyor. Yok sa ben de tek lensle her işimi görmeyi isterdim. Sen ne düşünüyorsun bu konuda onixon?

Tarih: 22 Kasım 2007, 00:27 - İp: 88.***.**1.197
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

@ikarusel 18-55 var bende bir tane kullanmadığım. Hiçbir kusuru yok. Makineyi bu lensle almayı düşünüyorsan daha uygun bir fiyata verebilirim,sade gövde alırsın. Birde cokin polarize filtre hediyem olur. Aralık içinde askere gideceğim, o zamana kadar düşünürsen özelden ulaş bana.

Tarih: 22 Kasım 2007, 01:10 - İp: 88.***.**4.94
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

70-300 ile converter takılmış 18-55 tabi ki aynı olmaz. Yalnız makro mu istiyorsunuz tele mi tam anlaşılamıyor yazdıklarınızdan. Eğer 70-300'ü makrosu için alacaksanız almayın. Tele olsun, makrosuda olsun derseniz iş görür. Ama her ikisinde de süper bir lens beklemeyin. Fiyatına göre iyi bir lens ama o kadar.50-200 le converter nasıl iş görür bilemiyorum açıkcası. Konverterlerden de genel olarak çok şey beklememek lazım. 0.42x olduğuna göre büyütme faktörü de yüksek değil pek. Bence makro için ileride düzgün bir lens almayı düşünün. Tele ihtiyacınız varsa da 70-300, 50-200 arasında tercih size kalmış. 50-200 için daha keskin olduğu ve renklerin daha düzgün olduğu söyleniyor (bence doğrudur), diğer yandan 70-300 biraz daha fazla tele demek. İhtiyacınıza göre karar vermelisiniz.

Tarih: 22 Kasım 2007, 20:45 - İp: 88.***.**4.94
ikarussel
ikarussel (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler ulyses. Makro lens aramıyorum, tele arıyorum, mükemmel olmasa da makro özelliğinin olması 70 300'ü çekici kılıyordu benim için.

Tarih: 22 Kasım 2007, 20:52 - İp: 88.***.**9.70
  • 1