dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

K10d'nin Keskin Olmayan Jpeg'leri???

selamlar arkadaslar.. yine ben..
k10d hakkinda jpeg olunca keskin cikmiyor, yani k10d'nin jpeg'leri iyi degil.. mi acaba..

asagidaki fotograflar sirasiyla;
birincisi natural modda cekilmis ve saturation/contrast/sharpening ayarlari 0'da..
ikinci fotografda ise yine natural modda ama saturation/contrast/sharpening ayarlarinin hepsi +2'de..
ucuncu fotograf bright modunda cekilmis.. saturation/contrast/sharpening ayarlari 0'da..
dorduncu fotografda ise, bright mod ve contrast/sharpening +2'de ve saturation da 0'da..

ve orijinal fotograf..

.......

sizce nasil gorunuyor jpeg'ler eger ki bright modda cekilirse?..

#dadanagast' tarafından 13.05.2007 19:21:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mayıs 2007, 19:20 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Lazut evet söz konusu Raw ları Canon,Sony,KM kullanıcılarına gönderdim.
Pentax kullanıcılarına taraflı yorum yapıyor denmesin diye onlara göndermedim.

Bu sayede sitede kendine Pro ünvanını yakıştırıp yazılar yazan insanların havanda su dövdüğüde ortaya çıktı.

Çünkü yorumlar Pentax kullanıcısı olmayan ve fotoğrafçılık konusunda birikimi olan insanlardan geliyor.

#as' tarafından 17.05.2007 00:34:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 00:07 - İp: 88.***.**8.148
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hadi ben de bir yorum yapayim..
omere ve hakana katiliyorum.. k10d, bariz bir sekilde x (d200) makinesini evire cevire dovmus..
....
adnan, aslinda bu soylenenler havada kalmasin hocam.. fotograflari herkesin gormesini sagla bence..

Tarih: 17 Mayıs 2007, 04:22 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)

Arkadaşlar İlker in adnan, aslinda bu soylenenler havada kalmasin hocam..fotograflari herkesin gormesini sagla bence sözü üzerine ve D200 fotoğrafını ilk defa makina ismi vermeden yüklediğimde bazı arkadaşların (fotoğrafın K10D çekildiğini sanarak) renklerinden dolayı güldüğü (4. sayfada) söz konusu fotoğrafları aşağıya yükledim.

Arkadaşlar aşağıdaki fotoğraflar her iki makinada da raw olarak çekildi.

Aynı stüdyoda aynı ışık altında arka arkaya çekilen fotoğraflarda Pentax K10D ve Nikon D200 ün makina içi tüm ayarları default ,yani fabrikasyon ayarlarına getirildi.

Her iki makinada da keskinlik sıfır-normal,renk doygunluğu sıfır-normal,kontrast sıfır-normal idi.
Renk ayarı Pentax K10D de naturel mod,D200 de colour I olarak seçildi.
Çekim değerleri her iki fotoğrafta da 125sn., F/11, ISO 100 ,beyaz ayarı 4000 kelvin.

Çekimde Pentax K10D de pentax 50-200mm. f/4-5.6 kit lens (250-300 ytl.lik) kullanılırken
Nikon D200 de stüdyo fotoğrafçılarının keskinliği ve portre fotoğrafçılığı için tercih ettiği
Nikon 24-85mm f/2.8-4D AF Zoom-Nikkor objektif ( Metroda 930 ytl. ye satılan bir objektif) kullanıldı.

Yani görüldüğü gibi D200 deki objektif (F/2.8), K10D nin üzerindekine göre (F/4) çok daha iyi kalite ve pahalı bir optik.

Fotoğraflar Pentax K10D de DNG ,Nikon D200 de PEF yani ikiside raw formatında çekildiler.

Şimdi D200 fotoğrafı için makina içi ayarlar yapılsa idi D200 daha iyi çekerdi diyenler olacaktır.
Ama günlerdir ayarsız K10D fotoğraflarını internet sayfalarından toplayıp topiclere koyan arkadaşlar her iki makinada da bu ayarlar yapılmadığı taktirde nasıl bir sonuçla karşılaşacaklarını sanırım görmek isterler.
İşte bu fotoğraflarda fabrikasyon ayarlarda yani özel ayarlar yapılmadan çekilmiş fotoğraflardır.

Bu fotoğrafların Raw ları zip li dosya halinde sitemizde Pentax K10D kullanıcısı olmayan Ömergin (Ömer),buffalo (Hakan),dadanagast (İlker),dunesea (Erdem) ve dtamer (Tamer) adlı arkadaşlara gönderilmiştir.
Bu arkadaşların avatarlarının altında her ne kadar amatör yazsa da sitede kendine profesyonelim sıfatını takan sözde profesyonel bir çok fotoğrafçıdan daha fazla profesyonel olduklarını hatırlatmak isterim.

Bu arkadaşlardan ömergin,buffalo ve dadanagast ın raw ların kalitesi ve renkleri hakkındaki yorumları aşağıda ve önceki sayfalarda yer alıyor.
Tamer ve Erdem'in de yorumlarını daha sonra yapacaklarını düşünüyorum.

Aşağıdaki fotoğrafları isteyen arkadaşlar şu ana kadar açtıkları topiclerde veya bundan sonra açacakları topiclerde kullanmakta özgürdür.

Fotoğraflar P/S da falan üretilmemiş orijinal raw ları mevcut olan ,Pentax K10D ve Nikon D200 ün objektif kalitesi olarak D200 e çok daha kaliteli bir objektif takılarak çekilmiş ,exifleri değiştirilmemiş fotoğraflarıdır.

Bu arada exif değiştirme işini bilenlerde (söyleyenler) işlemin nasıl yapıldığını anlatırsa bizde öğrenmiş oluruz.
Çünkü her karşılştırma fotoğrafına bunların exifleri değiştirilmiş gibi cevaplar komik oluyor.

Raw fotoğrafların jpeg çevrimleri P/S (D200) ve Silkypix (K10D) de yapılmıştır.
Fotoğrafların bu boyda görünen kalitelerinden ziyade %300-400 büyütüldüğünde esas kalite farkı bariz biçimde ortaya çıkmaktadır.
Görmek isteyene.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 10:35 - İp: 88.***.**1.199
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Ama günlerdir ayarsız K10D fotoğraflarını internet sayfalarından toplayıp topiclere koyan arkadaşlar her iki makinada da bu ayarlar yapılmadığı taktirde nasıl bir sonuçla karşılaşacaklarını sanırım görmek isterler.

işte püf nokta,ayarlar,alışmışlık

Tarih: 17 Mayıs 2007, 11:37 - İp: 88.***.**0.83
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

adnan hocam aşşağıdaki fotoğrafın exifine bakacak olursanız sanırım değiştirilebildiğini göreceksiniz.

amacım burda laf sokmak yada ne kadar harika bir iş yaptığımı göstermek değil.. sadece exifin değiştirilebildiğini göstermek..
Nasıl sorusunun cevabı ise google kullanmayı ve program kurmayı bilmek kadar kolay..

bir süredir forumdaki bu tartışma umarım amacını aşmıyordur.
eğer bakış açınız topikler arası (fikir sahipleri arası) tatlı bir atışma ise bu satırlarımı kâle almayınız..

ama algım beni yanılmıyorsa sanırım hafiften bir kişiler arası bir kırgınlığa doğru gidiyor. Bu forum ve huzur açısından hiçte hoş olmayan bir durum. Espri ve şakalaşmalar dışında şahsa yönelik hoş olmayan yakıştırmalar ve imalar, ana fikrin dışında bazı düşüncelerin olduğunu gösterebilir. Herhangi bir ürünü hedef almaktan çıkıp, şahsi veya mahrem değerlere yönelik bir tartışma olmasını şahsen ben hiç arzu etmiyorum.. Benimsediğim insanlarında buna yol açmasını üzülerek karşılarım. ayıp olarak nitelendiririm. Siz yaptığınız için söylemiyorum ama gidişhattın bu yönde olduğundan veya başkalarının konuyu buraya çekeceğinden endişe ediyorum.
umarım yazdıklarımı yanlış anlamazsınız..
eğer ben yanlış anladıysamda başta söylediğim gibi kâle almayınız..
Saygılarımla

Tarih: 17 Mayıs 2007, 12:03 - İp: 88.***.**8.206
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Adnan,
Buradaki yazını görmeden sana mesj yazmıştım. özellikle lens haksızlığı ile ilgili (Nkon lehine). Gecikmemin sebebi de birkaç günlük yoğunluğum.

Burada da görülen şu ki RAW formatta aynı şartlarda çekilmiş fotograflarda detay kalitesi bakımından K10D'nin üstünlüğü bariz.

Kontrastın açtığı konu başlığında, 1. sayfadaki """Sarı yeşil ağırlıklı renk konusu benim de dikkatimi çekmişti ama, WB ayarının iyi yapılamamasına yormuştum. """
şeklindeki yazımın WB ayarlarının iyi yapılamaması ile ilgili olduğunu anladığımı bildirmek istedim.

Ellerine sağlık. Emeğine saygı.

Tamer

Ek: sadece detay değil, renk doğruluğunu yazmayı unutmuşum.

#drtamer' tarafından 17.05.2007 12:09:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 12:08 - İp: 193.***.**2.10
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

SEVGİLİ ADNAN ,BENCE BU İŞİ DUELLO ÇÖZER.ŞU MURAR -d80 arkadaş makinasıyla gelsin de göstersin bize d200 ün k10d den üstünlüğünü.çok merak ediyorum mintax dediği makina neler yapacak.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 13:43 - İp: 88.***.**2.107
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

birde d200 arkadaşı hayalet gibi yapmış dimi.
iyiki mintax almışız

Tarih: 17 Mayıs 2007, 13:51 - İp: 88.***.**2.107
petronius
petronius (üye)
İstanbul / Amatör

uğraşmaya bile deymez arık. ne sölersen söle onlara hayatta önyargılarını kıramassın. çünkü kemikleşmiş bir bakışları var. ve açıkçasıda bence bizimde bu durum çok umrumuzda olmamalı. onlar makinelerini kullansın biz makinemizi.

ya takım parti tutar gibi marka tutulmaya başladı.

ben garipsiyorum bu durumu artık ya. ben yarı fiyatına k10ddeden aynı verimi alıyorsam hatta daha fazlasının alındıgını görüyorsam(kendim alamıyorum sonuçta ) bu makinayı alırım üstünde ne yazdıgı beni ilgilendirmez.

ha olur bir gün gerçekten takır diye bastırabilecek kadar param olur canımı acıtmaz d2x alırım. ha o günde çıkar sony aynı standartlarda makinayı yarı fiyetına satar o zaman onu alırım.(tabi hakkını vereceğime inanacak kadar kendime güvenmem gerek çünkü makine para ile satılıyor yetenek bilgi ve görgü satılmıyor) serbest piyasa denen birşey vardır. adı değil önemli olan. bu parti programlarına bakmayıp isme bakarak yıllarca oy atmanın sonuçu ilgilerimiz yalnış yerlere kayıyor. ne oldukları değil ne yaptıkları önemli bu makinelerin.

ben ta en başından beri bilmediğim yerde saygı duymayı öğrendim. birşey sölediğinde inandırıcılık için photoshop oyunları ile yeni fotograflar üretmek yada nette fotograflar arasında birkaçını bulmak bence garip bir durum. bide bu durumun yarattığı kamplaşma dahada vahim. ve üstüne üstük kimse bana aksini sölemedi bak doğru demekki demek dahada vahim. kim neden böle birşeyi dikkate alsın. böle isim vermemek gibi huyum yoktur vericem kontrasttan gerçekten beklemediğim bir hareketti ki böle olacağını bilebilecek kadar bilgili birikimli birine benziyor.

ben makinenin üstünde gördüğüme değil. o sensörün üstüne düşene bakıyorum. a100 güzelse o güzeldir derim k10 güzelse o güzeldir derim. d200 güzelse o güzeldir derim.

burada harcadıklarımızı birbirimize yardım ederek çözelim. makine almak kolay ama bence fotograf çekmek ömür boyu.

çok manidar oldu

Tarih: 17 Mayıs 2007, 14:24 - İp: 85.***.**0.151
as
as (Üye)

Vedat selam.

Vedat evet exif in nasıl değiştirildiğini senin yaptığın uygulamada gördüm.
Ben bu işlemin nasıl yapıldığını daha önce hiç araştırıp öğrenme ihtiyacı duymadığım için bilmiyordum.
Fakat bu sitede farklı isim altındaki topiclere yüklenen karşılaştırma fotoğraflarının alındığı, orijinal linkleri
de verilen ,tüm dünyanın bildiği imaging-resource, steves-digicams ,dc.watch.impress, dcresource, digital1gan.com gibi sitelerden aktarılan fotoğrafların exif lerinin değiştirilmiş olduğunun söylenmesine verdiğim tepki o yazının asıl yazılma sebebi idi.

Dünyaca tanınan bu siteler hiç işleri güçleri yok tek tek uğraşıp K10D ile çekilmiş fotoğrafların exif lerini D200 ile çekilmiş olanlar ile değiştirecek ve tüm dünyayı kandıracak öylemi.(Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla)

Vedat fotoğraflar RAW olarak çekildi ve raw olarak paylaşıldı.O yüzden jpeg exif lerinin değiştirilmesi bir anlam taşımıyor.

Vedat şimdi sana güzel bir haber , mesaj kutuna bak.

İkili tartışma noktasında söylediğin şeyler hakkındaki görüşlerimi sana özelden mesaj yolu ile gönderdim.
Bu topiclerde böyle tartışmaların olması hoş şeyler değil.Bu konu hakkındaki cevabımı özelden paylaştımki başkalarına cevap hakkı doğup konu daha fazla uzamasın.
Bu sayede kaç yıl sonra sana da özelden mesaj atmış oldum.

Tarih: 17 Mayıs 2007, 14:39 - İp: 88.***.**1.199