lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Iso Değerine Takıldım

Evet biliyorum önüne gelen konu açıyor..ben de küçük bir ayrıntı olan bu naktaya takıldığım için açmak zorunda kaldım.
Arkadaşlar ayırdığım 1000 ytl lik bütçem ile iki haftadır digital kamera araştırıyorum.Araştırmamın hemen hemen sonlarına geldim ama bu kuyruğu yüzemiyorum. Kafamda şekillenen makine canon s2..ipine ilmiğine kadar araştırdım onu.bir çok sitede incelemelerine baktım.tabiki pazarbeyin kini de..Daha çok manzara ve makro çekimleri için kullanacağım s2 ye kaydım gibi.Açıkcası s9500 beni çok etkiledi ama bana pahalı..bir de güvenemiyorum..evet itiraf ediyorum güvenemiyorum.Bu zamana kadar canon un analog makinlerini, sony ise video kameralarını kullandım.Yani işte güvenemiyorum başka markalara..ama temel sorun bu değil tabiki..sorun şu anki bütçem ve profesyonelliğe ulaşmayacağını bildiğim amatör bir fotograf tutkunu olmam..Evet s2 dedim ama onun da yüksek ISO ayarlarında çok kötü bir grenlenmesi olduğunu öğrendim.Pazarbeyin s9500 testinde karşılaştırmak amacıyla verdiği evler resminde bu çok açık gözüküyor.Bu durumda ben şimdi ne yapacağım.Pazarbey benim bildiğim yüksek ISO ayarı ışığın yeterli olmadığı durumlarda kullanılır.Oysa siz güneşli bir günde o fotoyu çektiniz.Acaba grenleşme "bu doğru bir seçim değil" diye mi olmuştur..biliyorum saçmalıyorum ama bi çıkış yolu arıyorum.Bu grenlşeme harbiden hep böyle rahatsız edici boyutta mı?Yoksa sadece yüksek ISO değerlerinde mi? Teknik söylenişi nasıldır bilmiyorum ama bi cisme 10x oranında zum yaptığımızda da bu grenleşme oluyor mu? Yoksa canon s2 den vaz mı geçeyim?

Tarih: 13 Ocak 2006, 21:37 - İp: yok
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

evet pazarbeyden ses seda çıkmadı..kaldık kendi başımıza..üstelik şimdi bir de H1 çıktı karşıma..tam kara vermiştim ya..şimdi H1 mi S2 mi..H1 in hoşuma gitmeyen yanı
1-çekim hızının en fazla 1/1000 sn olması..
2-H1 ile çekilen fotoların sınırlarının keskin olması..

S2 nin ise
1-yüksek 200-400 gibi ISO larda grenleşme ..
2-görünüşü hiç de hoş değil..

H1 in en goşuma giden tarafı
1-Görünümü
2-çok canlı fotografları..
3-birlikte verilen aksesuarları..üstelik s2 den daha ucuz..

s2 nin hoşuma giden yanları ise
1-hızı, canon oluşu..
2-maksimum çekim hızı..
3-video çekim ve kullanım kolaylığı..

İşte şimdi aynı ISO ve çekim hızlarında alınmış fotolarını görsem de artık bi karar versem..

Tarih: 17 Ocak 2006, 01:14 - İp: 85.***.**6.162
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

sevgili lazut hala h1 demisin. h1 almanı tavsiye etmiyorum. s2 al eğer h1 alacaksan. h1 in fiyat avantajıda yok. birtek pil ve konvertör adaptörü vveriyorlar o farkta memory stick kart ile ortadan kalkıyor. ben bunları hep düşündüm zamanında.
s2 ve h1 arasında tercihim s2 den yana.

Tarih: 17 Ocak 2006, 08:53 - İp: 85.***.**4.78
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

H1 in fotoları çok canlı değildir, sadece kontrası yüksektir. Bu sizi yanıltmasın böyle olunca da fotoğraftaki ayrıntılar kayboluyor.
ISO sorunu da kafanızı çok karıştırmasın, gece çekimlerinde sadece ISO yu açmak zorunda değilsiniz, Enstanteneyi de açarak gece çekimi yapabilirsiniz. Örnek olsun diye deneme için 100 iso da çektiğim bir tane fotoğraf gönderiyorum. Kullandığım nakine S2 veya 9500 değil, sadece 100 iso gece çekimi için sizce yeterlimi ona karar verin.

http://www9.rapidupload.com/d.php?file=dl&filepath=14371

Tarih: 17 Ocak 2006, 09:42 - İp: 212.***.**0.50
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

> Kullandığım nakine S2 veya 9500 değil, sadece 100 iso gece çekimi için sizce yeterlimi ona karar verin.

lazut61 arkadaşımıza seçim yapmasına yardımcı olmak adına, pek doğru bir yaklaşım değil. dpreview.com neden fotoğraf testlerinde H1 i s2 ve fz5 ile karşılaştırmış? Çünkü, MP ve sensör boyutları hemen hemen aynı bu makinelerin. MP ve/veya sensör boyutları farklı olan makinelerin noise oranlarını karşılaştırmak doğru olmaz. xtolga arkadaşımın 100 ISOya örnek olması açısından sunduğu fotoğraf Nikon 5700 ile çekilmiş ki o makinenin sensör boyutu 2/3 tür ve h1 ve s2 nin sensör boyutuyla (1/2,5) karşılaştırılması doğru olmaz. Nasıl ki, bir Canon 350D nin 100 ISOsu ile yine bir Nikon 5700 ün 100 ISOsunun karşılaştırılmasının doğru olmayacağı gibi.

Tarih: 17 Ocak 2006, 10:46 - İp: 85.***.**5.234
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın ocaklilar, sensör boyutu gözden kaçırdığım bir konu olmuş, dediklerinizde haklısınız.

Tarih: 17 Ocak 2006, 10:57 - İp: 212.***.**0.50
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

xtolga haklı gece çekimini 50 ısodada yapabilirsin.

Tarih: 17 Ocak 2006, 12:40 - İp: 85.***.**8.26
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

değerli ocaklilar verdiğiniz adresler tam aradığım adreslerdi..çok teşekkür ediyorum..galiba h1 ve s2 nin ttürkçe karşılaştırılmasının yapıldığı bir link yok..s2 ve h1 ciler öyleyse boşu boşuna kapışıyorlar..fotğraflarda sevgili tolga nın dediğinden olsa gerek h1 inkiler daha hoş..özellikle ISO 400 de noiss oranı s2 nin baya fazla..ISO 50-64 lerde ise her ne kadar fark görünmese de resimlere büyük oranda zomladğımda %1200 civarı yine s2 deki grenlerin daha fazla olduğunu gördüm.bu resimler bana baya bi fikir verdi..
pazarbey inanın önerileriniz-, fikirleriniz bana yardımcı olmaya çalışan ocaklilar, xtolg, burkay ve diğerleri gibi çok değerli..ama elimde şu an sony nin bir digital kamerası var..yaklaşık iki yıldır kullanıyorum.ve çok kaliteli görüntüler veriyor bana makine..çok memnunum..yani sütten bir parmak almışız.. h1 onun için diyorum..hani keşke bütçem 200-300 ytl daha olsaydı inanın bu ikisini bırakıp s9500 ü sizlerin sayesinde gözü kapalı alacaktım...ama işte..acaba diyorum sonyin digital foto makineleri de video kameraları kadar iyi midir? h1 o amaçla yoluma çıktı..okulların açılmasına şurda 10 gün kaldı ve ben 10 gündür araaştıryorum.. bizim işimiz iş yani..arkadaşlar hepinize çok teşkkür ediyorum..bu arada fotolarınızı ilgiyle takip ediyorum..inşaalah bir makine alırsam ben de ancak o zaman sahneye çıkacağım.şu an yayınlananlar analog çekimler. yani teknolojiye takılmış resimler..neyse yine çok yazdım. herkese sevgiler saygılar..

Tarih: 17 Ocak 2006, 23:56 - İp: 85.***.**6.162
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 18 Ocak 2006, 00:25 - İp: 85.***.**8.26
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

gecenin 2:33 ü..s2 ve h1 in yüzlerce fotografına baktımm

amma nedense pazarbey gibi bir ustanın tavsiye etmemesine rağmen h1 in resimleri çok daha sıcak geldi bana..
video kameram var.varsın h1 in video kaydı kötü olsun.. Perde hızı minimum 1/1000..acaba yağmur damlasını çekebilir miyim bu hızda? Bilen arkadaş var mı?
Yaa böyle bir şey olamaz..Aklım s2 diyor, gönlüm H1.. yok en iyisi h1 ve s2 ile ilgili bir topic de ben acayım..h1 ciler ve s2 ciler döksünler eteklerindeki taşları da ben ondan sonra bi karar vereyimm..

Tarih: 18 Ocak 2006, 02:44 - İp: 85.***.**6.162