lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Iso Değerine Takıldım

Evet biliyorum önüne gelen konu açıyor..ben de küçük bir ayrıntı olan bu naktaya takıldığım için açmak zorunda kaldım.
Arkadaşlar ayırdığım 1000 ytl lik bütçem ile iki haftadır digital kamera araştırıyorum.Araştırmamın hemen hemen sonlarına geldim ama bu kuyruğu yüzemiyorum. Kafamda şekillenen makine canon s2..ipine ilmiğine kadar araştırdım onu.bir çok sitede incelemelerine baktım.tabiki pazarbeyin kini de..Daha çok manzara ve makro çekimleri için kullanacağım s2 ye kaydım gibi.Açıkcası s9500 beni çok etkiledi ama bana pahalı..bir de güvenemiyorum..evet itiraf ediyorum güvenemiyorum.Bu zamana kadar canon un analog makinlerini, sony ise video kameralarını kullandım.Yani işte güvenemiyorum başka markalara..ama temel sorun bu değil tabiki..sorun şu anki bütçem ve profesyonelliğe ulaşmayacağını bildiğim amatör bir fotograf tutkunu olmam..Evet s2 dedim ama onun da yüksek ISO ayarlarında çok kötü bir grenlenmesi olduğunu öğrendim.Pazarbeyin s9500 testinde karşılaştırmak amacıyla verdiği evler resminde bu çok açık gözüküyor.Bu durumda ben şimdi ne yapacağım.Pazarbey benim bildiğim yüksek ISO ayarı ışığın yeterli olmadığı durumlarda kullanılır.Oysa siz güneşli bir günde o fotoyu çektiniz.Acaba grenleşme "bu doğru bir seçim değil" diye mi olmuştur..biliyorum saçmalıyorum ama bi çıkış yolu arıyorum.Bu grenlşeme harbiden hep böyle rahatsız edici boyutta mı?Yoksa sadece yüksek ISO değerlerinde mi? Teknik söylenişi nasıldır bilmiyorum ama bi cisme 10x oranında zum yaptığımızda da bu grenleşme oluyor mu? Yoksa canon s2 den vaz mı geçeyim?

Tarih: 13 Ocak 2006, 21:37 - İp: yok
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

Dostum senin aradığın makina fuji s5600. üstelik 730 ytl gibi uygun bir fiyatı var.

#caglareral' tarafyndan 13.01.2006 21:41:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2006, 21:43 - İp: 88.***.**0.2
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili lazut61,
Makine seçimine pek karışmadan kafa karışıklığın ile ilgili konulara açıklık getirmek istedim.
ISO-ASA (International Organization for Standardization) makinende bulunan sensörün ışığa olan duyarlılığının parantez içinde de yazdığı gibi standarda oturulmuş bir ölçümüdür. Düşük ışıklı ortamlarda yüksek ASA değerleri kullanarak fotoğraf çekimi yapmak gerektiği doğrudur. Ancak yüksek ASA değerlerinde her makinenin çektiği fotoğrafta gren oluşur. Bunun azlığı yahut çokluğu sensör kalitesi nispetinde azalır ya da artar. Yüksek ASA değerleri ile çektiğin fotoğrafları bastırırken tercih ettiğin boyutta grenin kolay görülebilmesi açısından önemlidir. Yoğun gren yapılı fotoğraflar istemiyorsan düşük ışık seviyeli ortamlarda uzun pozlama süresi kullanabilirsin. Normalde de kullanma gereken bir özelliktir bu ancan bazı ışık durumlarında düşük ASA ve uzun pozlama gren açısından pozitif sonuçlar doğurabilir.
Diğer bir konu, zoomdan kastın optik zoom ise, optik zoom görüntüyü optik olarak yakınlaştırır. Kullandığın merceğin sahip olduğu bir özelliktir basitçe. Görüntü kalitesini bozan dijital zoomdur. Çünkü dijital zoom görüntüyü sadece büyütür. Yani x*x boyutunda bir fotoğrafı bilgisayarda bir grafik programında normal boyutunun üzerine çıkardığında ne oluyorsa, dijital zoomda da o olur. Dolayısıyla bilimum görüntü deformasyonunu yaşayabilirsin.
S2 konusunda ise yardımcı olamayacağım. İyi bir makine ama nosie/gren konusunda kullanıcı bilgisi gerekli.
Sevgiler...

Tarih: 13 Ocak 2006, 21:55 - İp: 82.***.**4.41
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili lazut61,
Makine seçimine pek karışmadan kafa karışıklığın ile ilgili konulara açıklık getirmek istedim.
ISO-ASA (International Organization for Standardization) makinende bulunan sensörün ışığa olan duyarlılığının parantez içinde de yazdığı gibi standarda oturulmuş bir ölçümüdür. Düşük ışıklı ortamlarda yüksek ASA değerleri kullanarak fotoğraf çekimi yapmak gerektiği doğrudur. Ancak yüksek ASA değerlerinde her makinenin çektiği fotoğrafta gren oluşur. Bunun azlığı yahut çokluğu sensör kalitesi nispetinde azalır ya da artar. Yüksek ASA değerleri ile çektiğin fotoğrafları bastırırken tercih ettiğin boyutta grenin kolay görülebilmesi açısından önemlidir. Yoğun gren yapılı fotoğraflar istemiyorsan düşük ışık seviyeli ortamlarda uzun pozlama süresi kullanabilirsin. Normalde de kullanma gereken bir özelliktir bu ancan bazı ışık durumlarında düşük ASA ve uzun pozlama gren açısından pozitif sonuçlar doğurabilir.
Diğer bir konu, zoomdan kastın optik zoom ise, optik zoom görüntüyü optik olarak yakınlaştırır. Kullandığın merceğin sahip olduğu bir özelliktir basitçe. Görüntü kalitesini bozan dijital zoomdur. Çünkü dijital zoom görüntüyü sadece büyütür. Yani x*x boyutunda bir fotoğrafı bilgisayarda bir grafik programında normal boyutunun üzerine çıkardığında ne oluyorsa, dijital zoomda da o olur. Dolayısıyla bilimum görüntü deformasyonunu yaşayabilirsin.
S2 konusunda ise yardımcı olamayacağım. İyi bir makine ama nosie/gren konusunda kullanıcı bilgisi gerekli.
Sevgiler...

Tarih: 13 Ocak 2006, 21:57 - İp: 82.***.**4.49
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

ozzyalp ve caglaeral teşekkürler... evet optik zumu kastediyorum.Optik zumda da normal ISO ayarlarında grenleşme olur mu? Gerçi zum yaptığınızda ışık alınacak aralık küçüleceğinden normalde ISO değerinin artırılması gerek.Onun artması da grenleşmeyi artırır.Doğru mu düşünüyorum acaba?
caglaeral aldığım makineyi zamanı gelince elimden çıkarabilmeliyim..ama önerin için yine de teşekkürler.

Tarih: 13 Ocak 2006, 22:04 - İp: 85.***.**1.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

s2 nin fotoğraf olarak tek memnun olmadığım noktası yüksek ısonun hatta 200 ün bile kullanılamayacak kadar kötü olması. bu yüzden s2 yerine 9500 almayı bile düşünüyordum. 9500 ise ıso 800 de s2 nin 200 ısosuna denk değer veriyor.Yada bana öyle geliyordur.Kendiniz bakıp ölçebilirsiniz. Çünkü hemmen hemen her ıso değerinde gönderdim fotoğra.
S2 bunun haricinde çok iyi.Eğer 9500 alamayacaksan s2 alabilirsin.Eğer s2 de alamayacaksan o zaman 9500 alabilirsin.ÇÜnkü fotoğraf kalitesi hepsinden iyi.

Tarih: 13 Ocak 2006, 22:08 - İp: 85.***.**7.221
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Gerçi zum yaptığınızda ışık alınacak aralık küçüleceğinden normalde ISO değerinin artırılması gerek.

Burada ana kriter zoom değil, ışık durumudur. Ayrıca zoom yaparken odak aldığın nokta önemlidir. Bunun aslını analayabilmen için sana tavsiyem elinde mevcut bir makine varsa, onunla şunu denemen:
Yanan bir lambayı yaklaşık 3-3,5 mt'den kadrajın ortasına al ve makinenin verdiği pozlama süresine bak. (Pozlama süresinin uzunluğu kısalığı gereken ışığın azlığı ve çokluğu ile orantılıdır. Yani çok ışık gereken bir ortamda makinen uzun pozlama süresi verecektir.) Daha sonra lambayı yine odak alarak tamamen zoom yap ve ışığa yoğunlaş. Göreceksin ki makinenin vereceği pozlama süresi düşecektir.

Tarih: 13 Ocak 2006, 22:15 - İp: 82.***.**4.49
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Pazarbey "Eğer 9500 alamayacaksan s2 alabilirsin.Eğer s2 de alamayacaksan o zaman 9500 alabilirsin.ÇÜnkü fotoğraf kalitesi hepsinden iyi." dediniz.Burada aslında "Eğer 9500 alamayacaksan s2 alabilirsin.Eğer s2 de alamayacaksan o zaman --5600--alabilirsin.ÇÜnkü fotoğraf kalitesi hepsinden iyi." mı demek istediniz.Yoksa yazdığınız gibi mi? Bir de pazarbey siz s2 yi kullandınız bu grenleşme auto çekimlerde de oluyor mu? Mesela güneşin batışını otomotik ayarda çeksek aşağı yukarı makine ISO ayarını nerelere çeker..Yani 200 e falan çeker mi? Ya da şöyle sorsam ISO 50-100 ayarında gece çekimi yapsak greenleşme olur mu? Karşılaştırma amaçlı yayınladığınız Şehit sancaktar resminde ben noise fark edemiyorum ve resim de kalite açısından 9500 ile aynı..O çekimleri flaşsız yaptınız değilmi? 5600 bu fotolarda bana başarısız geldi.5600 ün fotosu net değil.Valla bilmiyorumm.Çok karasızım pazarbey çok..off.
ozzyalp öneriniz çok hoş..ama maalaesef makinem olmadığından bunu deneme şansım yok.Ama demek istediğinizi çok iyi anladım.ISO ile pozlama süresi hemen hemen aynı etkiyi yapıyor.Çalışma prensipleri ayrı da olsa sonuçta sensore yeterli ışığın düşmelerini sağlıyorlar.Bu soruyu sormayı hiç sevmiyorum ama muhabbet olsun diye yine de soracağım siz hangi makine dersiniz..teşekkürler..

Tarih: 13 Ocak 2006, 23:25 - İp: 85.***.**1.10
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Başkasının parası üzerinden konuşmak kolay. O yüzden ben bir öneride bulunmak istemiyorum bu sözü geçen makineler arasında. 9500 al demek kolay bana ama maddi cefasını çeken sen olursun.

Tarih: 14 Ocak 2006, 00:23 - İp: 82.***.**4.78
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Evet aynen öyle demek istedim.s2 de grenleşme autodada olabiliyor.Çünkü autoda ıso 50-200 arası oluyor s2 de sanırım. Ama çoğu zaman rahatsız edici boyutlarda olmuyor. Mesela güneşin batışında ıso 50 olur.Çünkü enstantane hızı 1600-2000 diyafram f/8 olur.Yani ışık çoktur.Onun için ısoyuda düşürür makina.
Şehit sancaktar fotoğraflarında ıso 50 idi. Ancak yüksek ısolarda olması lazım.Bİlmiyorum onları göderdimmi. Yalnız oradaki fotoğraflarda dikkat etti iseniz s2 nin fotoğrafaları biraz daha aydınlık.Bu autoda çekmemden kaynaklandı.Çünkü auto ayarında s2 daha fazla ışık alıyor.Fakat fujileride gece çekimi moduna getirince aynı ışığı alıyor.Bunu geç farkettiğim için düzeltme şansım olmadı.Fakat kamyonu çektiğim flaşsız çekimlerde 9500 e ait bir tane gece çekimi var.Gece çekimi olunca s2 ile aynı neticeyi verdi. Tüm bu çekimler flaşsız yapıldı.
Aynı kararsızlıkları bende yaşadım zamanında. Valla birşey diyemeyeceğim. s2 yi alsanda 9500 ü alsanda pişman olmayacaksın. s2 açık ara sınıfının en iyisi.Belkide bu nedenle fiyatı yüksek. 9500 de sınıfının gözdelerinden . Tercihini doğrudan etkilemem doğru olmaz.İhtiyaçlarını düşün.Sen karar ver.Çünkü ikisi farklı sınıfların makinaları.
Birde sadece ısoya takılma. Diğer hususlarıda düşün.Eğer ısoya takılıp kalacaksan dslr al. Onların 3200 ısosu bile bazı kompakların 100-200 ısosu gibi.

Tarih: 14 Ocak 2006, 00:29 - İp: 85.***.**7.221
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

teşekkürler pazarbey,ozzyalp..
yaa anlamıyorum canon gibi bir firma nasıl bu sorunu halletmemiş -en azından diğer markaların eşdeğer makineleri kadar- bir makineyi piyasaya sürüyor. bu grenleşmenin temel sepebi sensorlerden kaynaklanıyor. ve bildiğim kadarıyla canon sonyin sensorlerini kullanıyor..acaba s2'de de sonynin sensorleri mi kullanılıyor?
ben düşünmeye devam edeyim..pazarbey doğru diyor başka hususları da düşünmeliyim.. evet zoom iyi, pil ömrü iyi.....

Tarih: 14 Ocak 2006, 01:25 - İp: 85.***.**1.10