orhunmut
orhunmut (üye)
İçel / Meraklı

Dslr Almak İstiyorum Yardım!!!!

öncelikle tüm fotoğrafseverlere merhaba
ben genç bir fotoğraf meraklısıyım ve üniversitede okuyorum aldığım burslarla bir makine alıp amatör fotoğraflar çekmek istiyorum anladığınız üzere bu işte hiçbir teknik bilgim yok bir makine alıp onun üstünde uğraşarak bişeyler öğrenmeye çalışacağım bu işin piyasasını bilmediğim için beni bu işten erken soğutmayacak fiyatı makul ancak yine de fiyatına göre en iyi performans gösteren makineyi arıyorum sony a300/350 canon 450d ve nikon d60 d80 dikkatimi çekti daha hiçbir fikir sahibi olmadığım diğer markalar da var tabi kısacası sormak istediğim benim bu işi öğrenirken lanet etmeyeceğim bunu ben çektim derken gururlanacağım şeklindeki kriterlere uyan makine önerilerini (açıklamalı - karşılaştırmalı olursa sevinirim) bekliyorum ne kadar çok öneri ve açıklama gelirse o kadar iyi olur

***yeni başlıyorum bu işten çok iyi anlayanların yönlendirmeleri şu aşamada çok önemli çünkü bütçem çok kısıtlı ve aldığım makinayı telafi etmem mümkün değil bu iş zevk işi doğru makinayı bulmak şart tıpkı evlilik gibi iki gün sonra senden sıkıldım seni istemiyorum demek çok saçma olur ve insandan çok şeyler alıp götürür pişman olmak istemiyorummm

Tarih: 24 Eylül 2008, 19:48 - İp: 88.***.**0.66
besirt
besirt (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili dostum, "Hayat seçimlerden ibarettir..!" diye bir söz vardır. Burada da bir seçimin eşiğindesin. Ve herkes kendi seçimini yapar. Senin neye ihtiyacın olduğunu en iyi se sen bilirsin. Nikon,Canon, Pentax, Sony, Olympous bu sektörde rol oynayan önemli markalar. Teknik açıdan aralarında farklılılar olsa sa temel de yaptıkları iş aynı. Elinde tuttuğun makinanın markasıi modeli ve kapasitesi ne olursa olsun onu limitlerinde kullanmadığın ve ona hakim olamadığın sürece bir anlam ifade etmiyor. Ayrıca hiçbir makina obkektifi nereye çevirmen gerektiğini söyleyemiyor. Sözün özü adı geçen bu makinaların hepsi bu anlamda tatmin edecektir.

Bundan yaklaşık 10 ay önce ben de aynı kritik kararı vermenin eşiğine geldiğimde uzun bir araştırma yaptım. Vereceğim paranın karşılığını en çok verecek makinanın yani kısaca fiyat performans olarak en üste duran makianın izini bulmaya çalıştım. Marka saplantısına girmedim, herkesin fikrini aldım ama en sonunda -benim için en doğru olan makinayı- buldum. Pentax K10D. Şu an makinamdan çok mutluyum, çünkü alırken ne aldığımı ve bana neler vereceğini çok iyi araştırmıştım. Ama eminim şu an elimde Nikon D80, Canon 30D vb.. bir makina olsaydı da çok pişman olamazdım. Sözün özü ne markaya ve öo modele çok dalmadan -işin özü olan- sahneyi yakalama, ışığı görme ve kullanma, doğru yerde doğru anda olma vb.. gibi bu işin can alıcı noktalarına odaklan. Tabii kafanda düşündüğün fotoğraflar için en can alıcı nokta, doğru bir objektif seçimi olacaktır. Şimdiden alacağın makinanla güzel kareler çekip, çok mutlu olman dileğiyle.Saygılar.

Tarih: 4 Kasım 2008, 21:53 - İp: 213.***.**6.126
chushka
chushka (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Hic dusunme ve D80 al!

Tarih: 9 Kasım 2008, 17:32 - İp: 213.***.**3.254
hagias90
hagias90 (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bence baya bol bol düsün ve seceneklerini ve ihtiyaclarini düsünerekten al.

Sonucta ögrencisin,
Ve ben bir ögrenci olarak diyorum ki dslr cok ama cok tuzlu bir hoby.

Bir dslr almakla bitmiyor ki asil masraf ondan sonra basliyor.

Sony a300 yada A350 ilk baslar icin uygunmus profesyönel olursan zaten makinayi degistireceksiniz.

Tarih: 10 Kasım 2008, 00:03 - İp: 87.***.**9.119
orhunmut
orhunmut (üye)
İçel / Meraklı

arkadaşlar aklımda bir netlik oluştu o zamana kadar fikrim değişmezse
sony a300k+TAMRON 70-300 MM AF 4-5.6 Lens (Sony Uyumlu )+param yeterse grip almayı düşünüyorum fikirlerinizi alabilir miyim lenslere çok para harcama lüksü olmayan biri için mümkün müdür grip olmadan 1500ytl civarında gelecek

Tarih: 10 Kasım 2008, 20:15 - İp: 88.***.**3.78