orhunmut
orhunmut (üye)
İçel / Meraklı

Dslr Almak İstiyorum Yardım!!!!

öncelikle tüm fotoğrafseverlere merhaba
ben genç bir fotoğraf meraklısıyım ve üniversitede okuyorum aldığım burslarla bir makine alıp amatör fotoğraflar çekmek istiyorum anladığınız üzere bu işte hiçbir teknik bilgim yok bir makine alıp onun üstünde uğraşarak bişeyler öğrenmeye çalışacağım bu işin piyasasını bilmediğim için beni bu işten erken soğutmayacak fiyatı makul ancak yine de fiyatına göre en iyi performans gösteren makineyi arıyorum sony a300/350 canon 450d ve nikon d60 d80 dikkatimi çekti daha hiçbir fikir sahibi olmadığım diğer markalar da var tabi kısacası sormak istediğim benim bu işi öğrenirken lanet etmeyeceğim bunu ben çektim derken gururlanacağım şeklindeki kriterlere uyan makine önerilerini (açıklamalı - karşılaştırmalı olursa sevinirim) bekliyorum ne kadar çok öneri ve açıklama gelirse o kadar iyi olur

***yeni başlıyorum bu işten çok iyi anlayanların yönlendirmeleri şu aşamada çok önemli çünkü bütçem çok kısıtlı ve aldığım makinayı telafi etmem mümkün değil bu iş zevk işi doğru makinayı bulmak şart tıpkı evlilik gibi iki gün sonra senden sıkıldım seni istemiyorum demek çok saçma olur ve insandan çok şeyler alıp götürür pişman olmak istemiyorummm

Tarih: 24 Eylül 2008, 19:48 - İp: 88.***.**0.66
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

karar verme aşamasının başındasın. Allah kolaylık versin. biraz kendin araştırıp belli bir noktaya gelmeni öneririm.

çünkü bazı kriterler kişiden kişiye değişir. o kriterler hangileridir ; o da kişiden kişiye değişir.

sırayla canon-nikon-pentax-sony-olympus markalarının bütcene göre olan modellerine bir bak.

benim sana incelemen için tavsiye edeceğim modeller.

canon 1000d/450d - nikon d60 - pentax k10d/k200d - sony a300 - olympus e510 double kit

Tarih: 24 Eylül 2008, 20:21 - İp: 85.***.**5.68
orhunmut
orhunmut (üye)
İçel / Meraklı

450d d60 a300 ayrıca en son baktığım k200d incelediklerim arasında vardıdiğer öneriler için sağol açıkçası canon 100d ve olympus e510 ve k10d aklımda hiç yoktu ama yine onlarıda fiyat açısından inceleyeceğm zaten işin teknik kısmı beni aşar biraz çünkü yeterli altyapım yok birinin bana bişeyler anlatmasıyla anlamam genellikle deneme yanılma yolunu seçerim teknik yorumlar da olursa sevinirim tabi kaba hatlarıyla bi açıklama da olursa sevinirim detaya girmeyin keşfetmesi bana kalsın

Tarih: 24 Eylül 2008, 20:31 - İp: 88.***.**0.66
dadas2525
dadas2525 (üye)
İstanbul / Amatör

450d al keyfine bak.

Tarih: 24 Eylül 2008, 20:33 - İp: 78.***.**3.239
orhunmut
orhunmut (üye)
İçel / Meraklı

bişey daha kafama takıldı birincisi makinakarın altına takılan bir aparat var o ne oluyor bi de 450d aldığımda sanırım kit ile çok iyi performans vermiyomuş k200d ye göre ve bu makinede titreşim engelleyici yok ama a300 de var canon bu ejsiyi telefi edebilmiş mi

Tarih: 24 Eylül 2008, 20:46 - İp: 88.***.**0.66
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

bütcen 1300-1500 arası ise 450d 18-55 kit alır sonra 300-500 arası verip tele / macro objektif ihtiyacını karşılarsın.

toplamda sana 1600-2000 ytl arası mal olur. (spot 200-300 daha ucuz alabilme ihtimalinde var)

almadan önce söylediğim modellerin fiyat araştırmasını da bir yap derim.

bir de şu var fotoğraf çekmeye gelince biraz senin hayel gücüne ve tecrübene bakıyor. o yüzden sen şeklini şemalini beğendiğin içine sinen bir modeli ucuz pahalı almaya bak. ama önce iyice araştır imkan varsa eline al incele. internette alacağın lenslerle çekilmiş müdahalesiz fotoğraflarına bir bak. bu konuda dpreview - stevesdigicams - letsgodigital - trustedreview- dcresource gibi sitelerden yararlanabilirsin.

listeyi daraltırsak

canon 450d - sony a300

bu iki makinede de canlı ön izleme vardır. (contrast detect live view)

Tarih: 24 Eylül 2008, 20:56 - İp: 85.***.**5.68
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

450d kit lens "i s" özellikli.

o alta takılan aparatla (grip) fazladan pil takıp daha fazla fotoğraf çekebiliyorsun.

Tarih: 24 Eylül 2008, 21:08 - İp: 85.***.**5.68
orhunmut
orhunmut (üye)
İçel / Meraklı

bu kit lensin manası nedir yani yakın çekim falan mı ayrıca alacağım lens ne işe yarıyacak şu lens konusu da oturursa herşey yerli yerine oturmuş olacak ve 450d alacam gibi bütcem zorlanacak biraz aç kalacam ama olsun
son olarak aydınlatırsanız sevineceğim son bir kaç sorum daha var
*başlangıç için en doğru seçim mi yoksa iyiyce oturmasını diğer makineler üzerinde de yapabilir miyim biraz pahalı bir deneyim olabilir çünkü
*ayrıca ebat olarak hangisi daha tatmin edici bit kadar şeyi kullnamk çok haz vermese gerek mersinde hepsini görme ihtimali olmadığı için soruyorum bağışlayın
*menüleri nasıl anlaması koly mı ve ya türkçe mi

yorumda bulunan herkesin şimdiden ellerine sağlık

Tarih: 24 Eylül 2008, 21:23 - İp: 88.***.**0.66
oguzhanman
oguzhanman (üye)
İstanbul / Amatör

kit lens dendiğinde makineyle beraber takım halinde alınan anlamında.

450d nin yanında gelen objektif başlangıç için yeterli olsada bir sonraki ihtiyacın örneğin 55-250mm gibi bir tele objektif almak olacaktır. böyle bir lensle hem uzaktaki hemde yakındaki nesneleri fotoğraflayabilirsin.

18-55 ile manzara , ailevi anılar , çiçek makroları , genel kullanım

55-250 gibi bir tele lensle çok uzaktaki neslerin görece yakındaymış gibi fotoğraflarını çekebilirsin ,

18-55 lensle 25cm den çekebileceğin örneğin çiçek ve böcekleri 55-250 tele lensle 1 metreden çekebilirsin.

ilk etapta genel kullanım yeterli diyorsan tele objektif almana gerek yok. makineye alıştıktan sonra da düşünebilirsin.

ebat konusunda listedekiler birbirleriyle benzerdir. aralarında mm oynar. ayrıca bit kadar değiller. lensle beraber 750-1000 gr arasında.

menü konusunu araştırmanı öneriyorum. menü ingilizce olabiliyor. türkçe kullanım kılavuzuyla halledebilirsin. türkçe menülü marka/modeller de var.

Tarih: 25 Eylül 2008, 07:11 - İp: 85.***.**5.68
orhunmut
orhunmut (üye)
İçel / Meraklı

tekrar teşekkür ediyorum saygılar

Tarih: 25 Eylül 2008, 20:32 - İp: 88.***.**2.141
akyolfigen
akyolfigen (Üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba;
Nikon d 40 X aldım bende .Amator sayılırım makineyi alalı 1 sebne bile olmadı henüz ama şimdi olsa nikon D 80 alırdım.Nedenlerine gelince D 40 x aldım ama objektifi 18-55 mm old içn yetersiz kaldı Nikon D 80 olsaydı 18-135 mm lensim olurdu ve yeni lens almak için en azından bir süre daha beklemiş olurdum.Ama öğrenciymişsin sende butçene göre bişiler bakacaksan eD 40x düşünebilirsin.Tabi sonra çok geçmeden 4-5 ay sonra sana yetersiz gelecek 18-55 mm objektifi de düşün .Kolay gelsin umarım istediğini elede edeersin

Tarih: 25 Eylül 2008, 21:40 - İp: 217.***.**3.20